TVP1 HD vs. TVP2 HD

JanuszKołeck

New member
Od jakiegoś czasu TVP nadaje swe podstawowe kanały TVP1 i TVP2 w wersjach HD. Od samego początku w przekazie satelitarnym można zaobserwować bardzo duże różnice w jakości obu kanałów. O ile TVP1 HD jest nadawany z dobrą jakością, to nie można tego powiedzieć o TVP2 HD, gdzie jakość jest zdecydowanie gorsza. Rzekomo dzieje się tak dlatego, że Polsat pobiera sygnał z Naziemnej Telewizji Cyfrowej i dopiero to, co "złapie" z anteny wysyła do satelity. Jeśli to jest zgodne ze stanem faktycznym, to jest to kuriozum. Dlatego proponuję monitorować w tym wątku na bieżąco stan i jakość emisji tych kanałów ze szczególnym uwzględnieniem TVP2 HD.

EURO 2012 już się skończyło i nie jest to już takie proste, żeby sprawdzić jakość dwójki. Myślę jednak, że mimo wszystko warto to robić, przynajmniej dla programów realizowanych faktycznie w HD.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Żadne monitorowanie nie pomoże - przyczyną tego stanu jest ulokowanie TVP 2HD na przeładowanym transponderze CP ,dopóki nie zmieni się lokalizacja tego programu nic nie pomoże .Ostatnio Cyfra + zwalniała miejsce na swoim transponderze wszyscy myśleli że nastąpi przeprowadzka TVP 2HD ale niestety tak się nie stało
 

JanuszKołeck

New member
Monitorowanie stanu nadawania szczególnie TVP2 HD nie ma mieć charakteru wywierania presji, bo nawet raport NIK TVP potrafi olać, lecz informowania. Informacja jest ważną sprawą. Skoro nie dowiemy się o bardzo wielu rzeczach z mediów, to wykorzystajmy szansę, jaką daje internet.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
To nie jest wina TVP a i NIK tu nie pomoże .Telewizja Polska dostarcza sygnał TVP 1,2 HD o stałym poziomie ok12mb/s do multicastów skąd jest pobierany następnie jest przesyłany na transpondery skąd możecie go pobierać przez satelitę .W przypadku TVP 1HD jest na transponderze Cyfry+ ,TVP 2HD jest na transponderze Cyfrowego Polsatu ,jakość TVP1HD jest lepsza ponieważ transponder ten nie jest tak przeładowany i program może mieć większy bitrate .TVP 2 jest na transponderze 12,265 i ma on pojemność 61,3mb/s - nadaje tam 11 kanałów HD i jeszcze 2 SD - więc jakość jest jaka jest i nic tu nie pomoże ,jedynie przeniesienie TVP2HD w inne miejsce
 

JanuszKołeck

New member
W portalach konkurencyjnych do tego pisze się, że na transponder cyfry sygnał najpierw jest pobierany światłowodem od TVP, natomiast na transponder CP sygnał jest odbierany na zwykłym tunerze DVB-T i stąd idzie na transponder. Dobrze, że nie z analogowego nadajnika Polsat bierze sygnał, bo przecież kiedyś tak było.

Swoją drogą ciągnąć sygnał z anteny naziemnej i pchać na transponder to tylko Polsat potrafi. No ale skoro polscy piloci mają rzekomo latać na drzwiach od stodoły, to o czym tu dyskutować?
 

JanuszKołeck

New member
Porównanie jakości transmisji w telewizji jest bardzo trudne. Żeby coś takiego zrobić trzeba trafić na sytuację kiedy dwa porównywane kanały emitują to samo. Teraz w czasie igrzysk mamy taką sytuację, że dwa kanały, a nawet 3 pokazują to samo.

TVP2 HD w porównaniu z np. ZDF HD pod względem jakości wypada bardzo źle. w TVP jakość dwójki HD jest tak słaba, że w ogóle trudno mówić o odczuciach, że się ogląda kanał w wysokiej rozdzielczości. Obraz jest zamglony, brakuje mu tego "błysku", ma kiepską ostrość i kolory są zgaszone i nie są czyste lecz przygaszone.

Wszystko to jednak opiera się na założeniu, że Polski telewidz to pijany kretyn i na pewno nie zauważy różnicy.

Natomiast TVP pod względem ilości reklam bije rekordy. Najwięcej reklam w Europie, najwięcej reklam na świecie oraz rekord największej ilości reklam we wszechświecie. I wszystko to w telewizji rzekomo publicznej.
 

WiTT

New member
Bez reklam
Jeśli chodzi o przekaz na DVB-T to mogę dodać że TVP2 HD nadaje ze znacznie słabszym sygnałem, słabszą mocą niż TVP1 HD. Przy bardzo stabilnym sygnale TVP1 HD, dwójka potrafi czasem przyciąć odbiór.
 

PeteShadow

New member
Bez reklam
W UPC najlepiej wypadają kanały brytyjskie, History, Animal, BBC HD, itd. Z polskich i tak najlepiej ogląda się TVP1 HD i TVP2 HD. Bardzo nierówny poziom prezentuje TVN HD. Natomiast największa żenada to Polsat HD. U nich nawet "Wydarzenia" czy jak to się tam nazywa, podczas transmisji ze studia to jakieś skompresowany badziew w SD. Równie żenujące są seanse filmowe, gdzie filmy nadawane są w formacie 4:3 z czarnymi ramkami po bokach. I żeby nie było wątpliwości nie są to filmy oryginalnie kręcone w formacie 4:3 ;)
Podsumowując, muszę przyznać że z polskich kanałów HD, TVP i tak przykłada się najbardziej.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Porównywanie kanału ZDF HD z TVP 2HD ma taki sam sens jak czytanie mądrości "experta " Janusz Kołek ,szkoda że ów "wielki znawca tematu" nie zauważył ,że ZDF HD nadaje z transpondera na którym są tylko trzy stacje ZDF HD ,ZDF Neo HD ,ZDF Kultur HD ,a pojemność tego transpondera wynosi 42,6 mb/s ,dlatego bitrate kanału ZDF HD wynosi średnio 11mb/s a to ma bezpośrednie przełożenie na jakość obrazu .Natomiast TVP 2HD idzie z transpondera Cyfrowego Polsatu na którym panuje niesamowity ścisk ,jest tam ulokowanych ze 12 stacji (w tym 10 HD) a pojemność tego transpondera wynosi 61,3 mb/s

Reklam jest dużo i będzie jeszcze więcej są programy np.w Anglii ,Niemczech ,czy nawet Czechach gdzie nie ma ani jednej reklamy ,ale tam jest uregulowana sprawa abonamentu
 

JanuszKołeck

New member
Porównywanie kanału ZDF HD z TVP 2HD ma taki sam sens jak czytanie mądrości "experta " Janusz Kołek ,szkoda że ów "wielki znawca tematu" nie zauważył ,że ZDF HD nadaje z transpondera na którym są tylko trzy stacje ZDF HD ,ZDF Neo HD ,ZDF Kultur HD ,a pojemność tego transpondera wynosi 42,6 mb/s ,dlatego bitrate kanału ZDF HD wynosi średnio 11mb/s a to ma bezpośrednie przełożenie na jakość obrazu .Natomiast TVP 2HD idzie z transpondera Cyfrowego Polsatu na którym panuje niesamowity ścisk ,jest tam ulokowanych ze 12 stacji (w tym 10 HD) a pojemność tego transpondera wynosi 61,3 mb/s

Reklam jest dużo i będzie jeszcze więcej są programy np.w Anglii ,Niemczech ,czy nawet Czechach gdzie nie ma ani jednej reklamy ,ale tam jest uregulowana sprawa abonamentu
Warto przytoczyć cytat w całości, bo uator może go wyedytować lub zmienić, a by szkoda była. Bardzo mi się podobają takie posty oraz lubię ich autorów, gdyż pozwalają mi nasycić moją miłość własną.

Otóż kolego przemko77 połączenie kilku faktów w logiczną całość jest czasem dla niektórych osób rzeczą trudną, czasem wręcz niewykonalną. Ale są i tacy, którzy to potrafią. Według nich sprawa się ma następująco.

Jak najbardziej można porównać jakość emisji dwóch dowolnych kanałów HD. Nie jest to uzależnione np. od tego, że jedną telewizją zarządza partyjny sługus i dyletant, a drugą niezależny profesjonalista. Można porównywać między sobą kanały 1080i z tymi 720p. Jak również można porównać kanał HD z transpondera gdzie jest 1548 kanałów HD i 3872 SD, które w 95% nadają reklamy z takim, który jest sam jeden na transponderze i reklam nie nadaje.

Porównanie wypada najlepiej, jeśli w ogóle kiedy indziej jest możliwe, gdy oba kanały nadają to samo. Taką okazję mieliśmy podczas jewro 2012, taka możliwość istnieje teraz, kiedy nasi zbierają baty w Londynie. Porównanie jakości kiedy różne kanały nadają to samo jest najlepsze, bo wiadomo, że źródło sygnału jest jedno. Dopiero wtedy wiadomo, co poszczególne stacje z nim po drodze zrobiły. Nasze telewizory sygnał źródłowy masakrują, jeśli chodzi o dwójkę HD.

Chcąc lub niechcący sam dokonałeś oceny jakości TVP2 HD pisząc o bitrate na transponderze CP. Twoja ocena jakości TVP2 HD jest jednoznacznie negatywna, co jak mniemam pokrywa się z odczuciami wszystkich telewidzów.

PS. Tak wielki ekspert jak ja, jak to ująłeś kolego przemko77, oczywiście wie o nędznym bitrate na transponderze Polsatu. Nędzny bitrate, nędzna jakość.

CBDU.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Telewizja Polska w przypadku TVP 1 ,2 HD dostarcza stały sygnał 12mb/s do multicastów skąd jest pobierany ,co biorący zrobią z nim po drodze to już ich zmartwienie ,trudno żeby TVP wykupiła prywatnym firmom pojemność na transponderze ,dlatego TVP nie zdecydowała się na umieszczenie swoich dwóch głównych kanałów na transponderze jaki wynajmuje od SES na satelicie Astra właśnie ze względu na małą pojemność i późniejsze tego skutki
Miejsce na transponderach jest drogie co doskonale widać np.w przypadku polskich nadawców ,albo upycha się na maxa albo tak jak w przypadku "enki" dwa programy nadają na zmianę (Sundance HD i Wojna i pokój HD) niestety jesteśmy ubodzy w tej dziedzinie i nie stać nas tak jak np,włoskiego Sky aby na pojemności ponad 60mb/s umieścić 6 kanałów HD

Porównywanie Polski do Niemiec mocno niepoważne jest co doskonale widać np.w przypadku Euro lub IO niemieckie stacje było stać na wykupienie pełnej licencji toteż sygnał FTA hula po całej Europie ,Polska natomiast wykupiła licencje tylko dla naszego kraju dlatego trzeba było zakodować TVP Info z Astry do 13 sierpnia (czyli do końca IO)
Zarówno w czasie Euro jak i IO, TVP nie jest producentem sygnału dlatego ewentualne pretensje co do jakości przekazu nie należy kierować do TVP

TVP zatrudnia ponad 3 tyś osób (dla porównania BBC ponad 20 tyś) więc jakoś trzeba to utrzymać ,w Anglii ,Niemczech abonament płaci ponad 98% ludzi w Polsce garstka (49% w ogóle nie ma zarejestrowanych odbiorników) z czegoś TVP musi się utrzymać więc utrzymuje się z reklam .Maksymalnie w czasie 1 godziny może być emitowanych 12 minut reklam ,strategia TVP na najbliższe lata przewiduje ograniczenie reklam do 5-6 minut w godzinie pod warunkiem uzyskania wpływu z abonamentu na poziomie 900mln zł (obecnie jest ok.300mln) więc droga jeszcze jest dłuuuuuga

Problem abonamentu w krajach europejskich został różnie rozwiązany w Czechach jest pobierany "z automatu" na Słowacji został zniesiony (a było ok14 euro) we Francji jest pobierany z podatkiem kastralnym ,w Finlandii ,Belgi ,Luksemburgu nie ma wcale .W Polsce jest archaiczny z zupełnie innych czasów kompletnie nie przystający do współczesnej rzeczywistości i skutki tego widać

Na koniec - nie znam transpondera (na żadnym satelicie) gdzie byłoby 1548 kanałów HD
 

Kpc21

New member
Jeśli chodzi o przekaz na DVB-T to mogę dodać że TVP2 HD nadaje ze znacznie słabszym sygnałem, słabszą mocą niż TVP1 HD. Przy bardzo stabilnym sygnale TVP1 HD, dwójka potrafi czasem przyciąć odbiór.
W DVB-T jeden kanał nie może być nadawany "ze słabszym sygnałem" od drugiego, bo kanały są nadawane w multipleksach (tak samo jak na satelicie na transponderach). A tak się akurat składa, że TVP2 HD nadaje na innym multipleksie niż TVP1 HD i faktycznie w większości przypadków ma on słabszy sygnał. Ale są miejsca, gdzie można odbierać MUX3 z TVP2 HD, a nie można MUX1 z TVP1 HD.
 

fr_ak

New member
W DVB-T jeden kanał nie może być nadawany "ze słabszym sygnałem" od drugiego, bo kanały są nadawane w multipleksach (tak samo jak na satelicie na transponderach). A tak się akurat składa, że TVP2 HD nadaje na innym multipleksie niż TVP1 HD i faktycznie w większości przypadków ma on słabszy sygnał.
Z satelity te kanały też są nadawane z różnych transponderów. O ile jedynka jest ok to dwójka już wygląda bardzo smutno.
 

fr_ak

New member
Igrzyska, transmisje. Jedna transmisja w jedynce i potem druga w dwójce. Przejrzałem opinie na temat jakości jedynki i dwójki HD z satelity na konkurencyjnym forum i nikomu jakość dwójki się nie podoba. Wszystkim przeszkadza jakość zła dwójki, tylko TVP się nie przejmuje zupełnie jakby to miała gdzieś. Jakość swoich kanałów ma gdzieś czy abonentów ma gdzieś?
 

JanuszKołeck

New member
Mówi się, że od kilku dni TVP2 HD nadawany z transpondera Polsatu jest w lepszej jakości. Rzekomo sygnał nie jest już pobierany z DVB-T lecz dosyłany światłowodem. Postanowiłem sprawdzić jak to wygląda w praktyce. Mogę powiedzieć, że poprawa jest widoczna, bo subiektywnie obraz jest lepszy. Ale to może być również siła sugestii.

Obiektywnie jakość TVP2 HD w porównaniu z TVP1 HD jest nadal gorsza. W czasie gdy oglądałem program włączyłem sobie podgląd bitrate i jeśli dla TVP2 HD 6Mb/s to raczej maksimum, to jedynka potrafi z bitrate podejść w okolice 12Mb/s. Różnica w jakości kolorów zwłaszcza jest bardzo widoczna.

Podsumowując dwójka nadal jest gorsza i to dużo od jedynki. Jeśli jedynka i dwójka to nogi TVP, to jedna noga jest krótsza i jakby chroma. Nic dziwnego, że TVP jakby chodzi w kółko. Oglądając dzisiejszą Panoramę nie mogłem wyjść ze zdumienie, że choć cała Polska aż dudni od afer, to w Panoramie cisza. Sensacją dnia jest gra w klasy dzieciaków. No PRL wypisz wymaluj. Jeszcze tylko brakuje w panoramie relacji z przecinania wstęgi i spustu surówki w hucie. Tak załgana propaganda będzie żałosna nawet w jakości 12Mb/s. Kłamstwo i obłuda nie są fotogeniczne.
 

munk

New member
Pytanie godne Policjanta. Onegdaj opowiadano dowcipy o milicjantach, sławiące ich przenikliwość...

Otóż tego nikt nie wie. Nikt nie wie też dlaczego obraz na TVP1 HD jest raczej dobry, natomiast na TVP2 HD raczej bardzo kiepski. Nikt nie wie dlaczego jedynka jest na dobrym transponderze, a dwójka na zapchanym aż do womitu transponderze Polsatu.

Czy w naszym kraju-raju ktokolwiek wie cokolwiek? Dlaczego mosty czy tunele buduje się wzdłuż rzeki, zamiast, jak to zazwyczaj ma miejsce, w poprzek? Albo dlaczego mając 7 wyroków można brylować w biznesie i w politycznym światku, a gdy wjedziesz do lasu samochodem, to ci grozi paka?

Wracając do meritum. Nikt nie wie kiedy jedynka będzie na pozycji pierwszej, a dwójka na drugiej. Ale chętnie przyjmę zakład stawiając dolary przeciw żołędziom, że w cyfrze nie na ani jednej osoby, której by zależało na tym, żeby zrobić z tym porządek.
 

jarekzon

New member
Skoro mamy tutaj dyskusję, o jakości kanałów HD TVP 1 i TVP 2, to się przyłączę. Czy ktoś może mi wytłumaczyć, na czym polega ten fenomen w TVP 1, że oglądając "Wiadomości", czy progarm "Kawa czy herbata", otrzymujemy je w tak kiepskiej jakości, że się aż nie chce oglądać (korzystam z UPC). Wyglądają jak kiepski kanał SD. Innym razem, np. ostatnio ogladałem studio przed meczem i sam mecz Borussii Dortmund z Ajaxem i obraz był genialny, wysoka rozdzielczość, czysty, ostry, piękne kolory. O CO TU CHODZI ?
 
Do góry