TVP 4K w DVB-T2/HEVC z HDR ruszy na Euro 2020

Stapler76

Member
Słaba jakość może być powodem "obróbki" sygnału przez dostawców kablówek, skoro u jednych jest żyleta a u innych nie. Może obniżają jakość, żeby im się koncentryki nie zapchały :D
 

Karol1976

Active member
Bez reklam
U mnie na 55xf9005 jakoś jest zajebista z anteny zewnętrznej naziemnej , obraz bdb , specjalnie kupiłem antenę aby oglądać w TVP4K i wczoraj kurier po południu przywiózł , zdążyłem podłączyć przed meczem otwarcia .

Kanały mi wyszukało dopiero w opcji Cyfrowe a nie w analogowym , Na analogowym zero , myślałem że antena do kitu lub coś innego , zero sygnału , dopiero po przejsciu na cyfrowe znalazło mi kanały
 

Stapler76

Member
Wychodzi na to, że obraz z naziemnej żyleta a z kablówki padaka, choć są wyjątki takie jak orange, gdzie sygnał leci po światłowodzie, a nie po koncentryku jak w większości kablówek.
 

flankr

New member
Próbuję wyszukać kanału TVP4K na moim telewizorze (Philips 55OLED854) i w żaden sposób nie mogę go znaleźć. Wydaje mi się, że telewizor ma wszystkie parametry pozwalające go oglądać, ale wielokrotne przeszukiwanie i aktualizowanie listy kanałów nie pomogło. Sygnał odbieram z telewizji naziemnej (antena zbiorcza na bloku we Wrocławiu) i wyszukuje mi tylko kanały z MUX 1,2 i 3.
Co może być przyczyną problemów?
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wychodzi na to, że obraz z naziemnej żyleta a z kablówki padaka, choć są wyjątki takie jak orange, gdzie sygnał leci po światłowodzie, a nie po koncentryku jak w większości kablówek.

Bardziej ważne jest skąd pobierany jest sygnał .Największe sieci kablowe mogą pobierać sygnał bezpośrednio z multicastu z siedziby TVP na Woronicza nie potrafię powiedzieć jak dobry jest to sygnał Dla przykładu TVP dostarcza sygnał kanałów TVP 1/TVP2/TVP ze stałym bitrate 12mb/s więc praktycznie powinniście mieć taką jakość na swoim telewizorze
Mniejsze kanałówki pobierają, sygnał z dosyłu satelitarnego TVP ma wynajętą pojemność na transponderze Canal+ i jest emitowane TVP4K, tak na marginesie wszyscy abonenci tej platformy mają bezpłatny dostęp do tego kanału ,TVP 4K jest włączone okresowo jeżeli pamiętam do 11 sierpnia Kurski zapowiada, że kanał TVP 4K na stałe będzie od 2022r Były też prowadzone rozmowy z Polsatem ale szybko zostały zakończone ,podobnie małe kablówki nie mają dostępu do tego kanału gdyż nie doszli do porozumienia z TVP w sprawie dystrybucji

TVP pokaże też Igrzyska Olimpijskie ale nie będą transmitowane w 4K nigdzie ,z tego wiem tylko Eurosport 4K to pokaże ale nie jest dostępny w Polsce
 

janunio

New member
Bez reklam
TVP dostarcza sygnał kanałów TVP 1/TVP2/TVP ze stałym bitrate 12mb/s więc praktycznie powinniście mieć taką jakość na swoim telewizorze
Powstają dwa pytania:
- gdzie szukać informacji o wartości strumienia TVP 1 HD i TVP 2 HD ?
- jakość (TVP1 HD) tak sama jak gdzie ?

Zmierzony strumień naziemnej TVP 4K to 20 Mbps z kodowaniem HEVC, a więc 30% bardziej skutecznym niż Mpeg 4 (DVB-T).
 

janunio

New member
Bez reklam
Dzięki za linki !
Podają tam dane dla MUX 3 Katowice i jest tak:
TVP1 HD - średni stream 4 Mbps
TVP2 HD - 3,3 Mbps

Te twarde dane pokazują jasno, dlaczego TVP 4K (20 - 21,8 Mbps) ma tak znakomitą jakość retransmisji meczów. Sygnał ze studia to HD i to widać.

Dane techniczne na wyjściu:
Na każdym meczu będzie osiem kamer UHD-HDR,. Wszystkie powtórki EVS będą produkowane w 1080p 50 SDR.

Dla dźwięku Dolby Immersive Audio na kanale UHD-HDR, które będą mieszane centralnie w IBC.
 
Ostatnia edycja:

bl4ck

Active member
Bez reklam
TVP1 HD
VIDEO
PID Mode Resolution
102 MPEG4 1920x1080
Bitrate Mb/s min moy max
2.0 4.0 6.3


TNP_MUX3-SL_1s.png

TVP2 HD
VIDEO
PID Mode Resolution
202 MPEG4 1920x1080
Bitrate Mb/s min moy max
2.0 3.3 6.2

TNP_MUX3-SL_2s.png



TVP 4K
VIDEO
PID Mode Resolution
202 HEVC 3840x2160
Bitrate Mb/s min moy max
21.0 21.1 21.8
TNP_MUX5_82s.png
 
Ostatnia edycja:

drze

New member
a ja mieszkam w centrum gdyni, do canalplus boxa kupilem dzis antene dvb-t i na boxie nie znajduje zadnego kanalu naziemnej , na telewizorze lg 55nano 863NA i bezposrednio znajduje tylko 6 kanalow. wtf :/
 

flankr

New member
Antena zbiorcza wymaga aktualizacji. Potrzebny skan. Dzwoń do serwisanta.

Faktycznie, po zgłoszeniu do administratora i zrobieniu „czegoś” w antenie program pojawił się na liście kanałów, jednak bez obrazu i dźwięku (telewizor pokazuje mi informację o braku sygnału).
Czy możliwe jest, że elektronika związana z anteną zbiorczą nie przekazuje sygnału DVB-T2?
 

janunio

New member
Bez reklam
Może być tak, że tuner anteny zbiorczej nie obsługuje:
- 4K albo
- kodowania HEVC.
Jeżeli TV gra Ci np. TVN Fabuła HD (HEVC) to znaczy, że 4K jest poza możliwościami systemu.
Mam stary tuner, który widzi kanał 4K jako cztery odrębne i nic nie wyświetla.
 

TomekOp

Member
U mnie jak w Alternatywy 4 czas się zatrzymał. Zadzwoniłem w sprawie anteny naziemnej i się dowiedziałem że raczej nie będę miał tvp 4k bo antena jest w kierunku Góry SW. Anny. A anteny przestawiać nie będą bo sygnał 4k jest tymczasowo... :)
 
Do góry