TV Toshiba 40TL838 - model 3D który w klasie cenowej przyniesie wiele radości - test

adamczyk

New member
Ech...chybaza dużo już widziałem takich efektów na tv...mój brat ma 40" rodzice 37" f.HD
Jakoś d..y nie urywa.
Oczywiście obraz przy trailerach full hd z konsoli robi wrażenie.....jest igła :)
Plus odbiór z dekodera od Cyfry + w wersji bez HD po kablu Euro...również jest na zadowalającym poziomie .
Nawet zwykle filmy avi jakoś lepiej wyglądają.

Tylko że Ja potrzebuje tv do grania na konsoli.....
Gram tylko w fife po sieci.
Zapewne nie przyzwyczaiłem się jeszcze do takich koloròw....bardziej żywe ...bardziej ostre....i mocno kolorowe.
Na moim starym lcd wszystko było jakieś mdłe...wiadomo Nie ta technologia.
Próbowałem kalibracji obrazów z forum....te szczególnie pod ps3.
Trochę jak dla mnie za ciemne....ale to Nie problem.

Ludzie pomóżcie....może to moje oczy się Nie przyzwyczaiły jeszcze do niego .
Ale gdy gram w fife i jest szybsza akcja to obraz smuzy delikatnie przez sekundę....tzn. sami zawodnicy.
Wydaje się jakby drgali....pierwszy raz jak to zobaczyłem to lekko się przeraziłem.
Może Nie ten tryb w ustawieniu tv zostawiłem. Ale Nie.....grałem na trybie gra.
I Nie wie czy to moje oczy muszą załapać...przyzwyczaić się do obrazu. Czy może coś w ustawieniach trzeba zmienić.
Dziś sprawdze u brata jak to wygląda. Ale Nie kojarzenia takich efektów przy szybszych akcjach. Ma 40" lcd/leda PHILIPSa 40pfl565.
Jeśli takiego efektu nie ujrze u niego.....to jeszcze po próbuje w ustawieniach Toshiby. Ewentualnie Tv do wymiany.:(
I nie mam ochoty na takie zabawy z przenoszeniem go ....wymienianą. I później na jaki ?
Nie mam już sił. Przez chwilę chciałem brać plazme od pfila......i może na nią się zdecyduje :eek:

Ktps mi w którymś momencie zwrócił uwagę że ten tv ma dosyć kiepski czas reakcji matrycy...8ms.
Zapomnianym o tym aspekcie....i może to jest przyczyną. :???:
 

Pawo509

New member
To mój pierwszy post tutaj, więc witam wszystkich.

Wczoraj zakupiłem opisywaną tu Toshibę 40TL838 dla rodziców. TV zakupiony w Neonet za 2299 PLN. Przyznam szczerze że nie rozważałem zakupu tego TV (raczej myślałem o Samsungu UE40D5500) dopóki nie natknąłem się na ten wątek na forum. Szczegółowy test z pierwszego postu autorstwa kikiego (ukłony!) skłonił mnie do przyjrzenia się bliżej temu TV. Wybrałem się do sklepu mając ze sobą "testowe" filmy (uruchamiane z 16 GB pendrivów, sformatowanych w NTFS)
1. Plik w formacie MKV, rozmiar 14.5 GB, rozdzielczość 1920x1080, dźwięk AC3 7.1 kanałów, brak napisów wmuxowanych w film
2. Plik w formacie MKV, rozmiar 6.5 GB, rozdzielczość 1920x816, dźwięk DTS 6 kanałów, brak napisów wmuxowanych w film
3. Plik w formacie AVI, rozmiar 2.1 GB, rozdzielczość 1280x720, dźwięk AC3 6 kanałów, lektor PL
4. Plik w formacie MP4, rozmiar 2.2 GB, rozdzielczość 1280x720, dźwięk AAC 2 kanały, lektor PL
5. Plik w formacie MKV, rozmiar 2.5 GB, rozdzielczość 1920x816, dźwięk AC3 6 kanałów, wmuxowane napisy ENG + napisy PL w pliku.

Parę uwag:
Telewizor "fizycznie" wykonany przyzwoicie. Żadnych odstających ramek itp, wszystko spasowane jak trzeba. Jak wiadomo dźwięku w DTS nie ma, nie ma go także w AC3 7.1 (film z pkt 1), ale to nie problem, można przekonwertować. Reszta chodzi wyśmienicie - obraz w szczególności w pkt 1 wymiata. Brak jakichkolwiek przycięć, nie spotkałem się z szybszym odtwarzaniem itp. Czasami w pliku z pkt 4 po przewinięciu "na podglądzie" kilkunastu minut do przodu i włączeniu normalnego odtwarzania nie było dźwięku i pojawiał się po paru sekundach (tak jakby "nie nadążał" - nie zauważyłem tego w przypadku pkt 2 i 4, może to wina tego pliku nie wiem). TV bez problemu wyświetlił wmuxowane napisy ENG dla pliku z pkt 5. Bez problemu wyświetlił też napisy PL z pliku, o ile plik ma rozszerzenie .srt. Jak ktoś chce mieć polskie znaki, plik powinien być zakodowany w UTF8 - niestety większość odtwarzaczy na PC (np. BestPlayer) wyświetlają krzaki dla formatu .srt w kodowaniu UTF8, zatem czeka nas zabawa w konwertowanie.
Testowany przeze mnie TV był pierwszy raz uruchamiany w sklepie (wyciągnięty z pudła), więc nie byl kalibrowany ani specjalnie ustawiany. Upewniłem się tylko że jest włączony tryb "Dom" zamiast "Sklep". Miałem okazję podpiąć pendrive do stojącego obok LG 42LV4500 za 2399 PLN. Nie wiem jak był ustawiony ten LG (stał na wystawie włączony cały czas, więc może ktoś go poustawiał) ale obraz na nim był zdecydowanie gorszy niż ten fabrycznie ustawiony na Toshibie. Prównująć tę Toshibę do mojego starego Samsunga LE32B650 obraz jest zdecydowanie lepszy. Oczywiście mimo to, po przywiezieniu TV do domu pobawiłem się kalibrację ustawiając dla trybu standardowego parametry jakie podał użytkownik azgan w poście z 11-04-2012 (wersja finalna ustawień). Po kalibracji jest o niebo lepiej, chociaż osobiście uważam że tryby Hollywood 1/2 też dają radę. Aktualnie TV mam podpięty pod zwykła antenę gdzie oglądam naziemną DTV i parę kanałów ATV. Sprawdziłem wersję zainstalowanego softu: 6.4.0J Mar 05 2012 - 55.4.02.0. Telewizora nie podłączałem do internetu.
Polecam kupno tego TV, sam zastanawiam się nad kupieniem 46" tego modelu dla siebie.

Na końcu parę pytań:
1. Po znalezieniu, zaprogramowaniu i ułożeniu listy kanałów mam klika takich które się powtarzają. Przesunąłem ich dalej na liście, ale czy można ich z niej usunąć?
2. Czy można ustawić wyświetlane rozmiar/położenie wyświetlanych napisów z pliku? Gdzie tego szukać?
3. Kiedy podłącze zewnętrzny tuner HD Cyfry+, gdzie mam szukać opcji przełączenia z anteny (ATV/DTV) na kabel? Nie widzę tej opcji obecnie, czy mam zmienić lokalizację z "Polska" na "Niemcy" żeby ta opcja stała się widoczna?
4. Na pilocie jest przycisk 3D który po włączeniu (dla zwykłego kanału DTV) pokazuje opcje 2D i 3D. Po co to jest? Czytałem że ten TV nie ma konwersji 2D->3D (czyli muszę mieć źródło w 3D tak?). Niestety nie mam okularów żeby sprawdzić co się dzieje po włączeniu tej opcji.
5. Czy wersja 46" różni się od tej 40" (matryca, producent)? Do tej pory byłem przekonany do Samsunga UE46D6500 ale ponieważ z internetu w TV korzystał nie będę (wiadomo że tutaj Samsung bije na głowę resztę), z 3D raczej też nie, zastanawiam się czy warto dopłacać prawie 1000 PLN do tego Samsunga żeby mieć DTS, 400Hz CMR i 2D->3D . Co o tym sądzicie?
 

arko07

New member
@Pawo509

Odnośnie 3 pytania to lokalizację z "Polska" na "Niemcy" zmieniamy w przypadku wyszukiwania kanałów z kablówki. Zewnętrzny dekoder HD Cyfry+ będzie podpięty prawdopodobnie kablem HDMI i żeby uzyskać obraz z tego źródła wybieramy wejście sygnału przyciskiem po lewej obok włącznika/wyłącznika. Chcąc wrócić do ATV/DTV naciskamy przycisk TV lub jakiś przycisk numeryczny.
 

Pawo509

New member
@Pawo509

Odnośnie 3 pytania to lokalizację z "Polska" na "Niemcy" zmieniamy w przypadku wyszukiwania kanałów z kablówki. Zewnętrzny dekoder HD Cyfry+ będzie podpięty prawdopodobnie kablem HDMI i żeby uzyskać obraz z tego źródła wybieramy wejście sygnału przyciskiem po lewej obok włącznika/wyłącznika. Chcąc wrócić do ATV/DTV naciskamy przycisk TV lub jakiś przycisk numeryczny.

Dzięki za odpowiedź. Tak, dekoder będzie podłączony po HDMI. Zapomniałem że jest ten przycisk "source" gdzie można wybrać HDMI ;)

A czy ktoś z was orientuje się czy w modelu 46TL838 jest ta sama matryca co w opisywanym tu 40"? Bo jeśli tak to chyba wybiorę się po ten 46" dla siebie.
 

slodkip1

New member
Za numerem seryjnym jeżeli jest litera K to matryca jest Samsunga , jeżeli L to LG display , innych literek w tej chwili nie pamiętam , ale można to znaleźć w sieci. Numer seryjny jest naklejony na białej nalepce z tyłu telewizora. Może tez być na kartonie ale tego nie jestem pewny.

P.S. Podaję oznaczenie toshiby

  • S -> Sharp -> ASV
  • К -> SAMSUNG -> S-PVA
  • А -> AUO -> A-MVA
  • C -> CMO -> S-MVA
  • L -> LG -> S-IPS
  • H -> IPS Alpha -> IPS-PRO
 
Ostatnia edycja:

pemekxxx

New member
Witam,

Nabyłem 40tl838 parę dni temu. Przejrzałem ten wątek już 2 razy (raz szybko, raz dokładniej) i raczej nie znalazłem tej informacji, a gdzieś już o tym czytałem. Chciałby dokupić moduł wifi, ale zakup tego od toshiby to dość droga impreza, a są działające sprawdzone (i tańsze) moduły wifi. Zna ktoś może?
Ogólnie jestem z modelu zadowolony, nie znalazłem większych wad, obraz piękny, czyta dużo formatów filmów (samsungi odpadają z tego co się zorientowałem...) tylko wkurza mnie kabel, który muszę ciągnąć przez pół pokoju...
P
 
Ostatnia edycja:

kudys11

Member
To mój pierwszy post tutaj, więc witam wszystkich.

Wczoraj zakupiłem opisywaną tu Toshibę 40TL838 dla rodziców. TV zakupiony w Neonet za 2299 PLN. Przyznam szczerze że nie rozważałem zakupu tego TV (raczej myślałem o Samsungu UE40D5500) dopóki nie natknąłem się na ten wątek na forum. Szczegółowy test z pierwszego postu autorstwa kikiego (ukłony!) skłonił mnie do przyjrzenia się bliżej temu TV. Wybrałem się do sklepu mając ze sobą "testowe" filmy (uruchamiane z 16 GB pendrivów, sformatowanych w NTFS)
1. Plik w formacie MKV, rozmiar 14.5 GB, rozdzielczość 1920x1080, dźwięk AC3 7.1 kanałów, brak napisów wmuxowanych w film
2. Plik w formacie MKV, rozmiar 6.5 GB, rozdzielczość 1920x816, dźwięk DTS 6 kanałów, brak napisów wmuxowanych w film
3. Plik w formacie AVI, rozmiar 2.1 GB, rozdzielczość 1280x720, dźwięk AC3 6 kanałów, lektor PL
4. Plik w formacie MP4, rozmiar 2.2 GB, rozdzielczość 1280x720, dźwięk AAC 2 kanały, lektor PL
5. Plik w formacie MKV, rozmiar 2.5 GB, rozdzielczość 1920x816, dźwięk AC3 6 kanałów, wmuxowane napisy ENG + napisy PL w pliku.

Parę uwag:
Telewizor "fizycznie" wykonany przyzwoicie. Żadnych odstających ramek itp, wszystko spasowane jak trzeba. Jak wiadomo dźwięku w DTS nie ma, nie ma go także w AC3 7.1 (film z pkt 1), ale to nie problem, można przekonwertować. Reszta chodzi wyśmienicie - obraz w szczególności w pkt 1 wymiata. Brak jakichkolwiek przycięć, nie spotkałem się z szybszym odtwarzaniem itp. Czasami w pliku z pkt 4 po przewinięciu "na podglądzie" kilkunastu minut do przodu i włączeniu normalnego odtwarzania nie było dźwięku i pojawiał się po paru sekundach (tak jakby "nie nadążał" - nie zauważyłem tego w przypadku pkt 2 i 4, może to wina tego pliku nie wiem). TV bez problemu wyświetlił wmuxowane napisy ENG dla pliku z pkt 5. Bez problemu wyświetlił też napisy PL z pliku, o ile plik ma rozszerzenie .srt. Jak ktoś chce mieć polskie znaki, plik powinien być zakodowany w UTF8 - niestety większość odtwarzaczy na PC (np. BestPlayer) wyświetlają krzaki dla formatu .srt w kodowaniu UTF8, zatem czeka nas zabawa w konwertowanie.
Testowany przeze mnie TV był pierwszy raz uruchamiany w sklepie (wyciągnięty z pudła), więc nie byl kalibrowany ani specjalnie ustawiany. Upewniłem się tylko że jest włączony tryb "Dom" zamiast "Sklep". Miałem okazję podpiąć pendrive do stojącego obok LG 42LV4500 za 2399 PLN. Nie wiem jak był ustawiony ten LG (stał na wystawie włączony cały czas, więc może ktoś go poustawiał) ale obraz na nim był zdecydowanie gorszy niż ten fabrycznie ustawiony na Toshibie. Prównująć tę Toshibę do mojego starego Samsunga LE32B650 obraz jest zdecydowanie lepszy. Oczywiście mimo to, po przywiezieniu TV do domu pobawiłem się kalibrację ustawiając dla trybu standardowego parametry jakie podał użytkownik azgan w poście z 11-04-2012 (wersja finalna ustawień). Po kalibracji jest o niebo lepiej, chociaż osobiście uważam że tryby Hollywood 1/2 też dają radę. Aktualnie TV mam podpięty pod zwykła antenę gdzie oglądam naziemną DTV i parę kanałów ATV. Sprawdziłem wersję zainstalowanego softu: 6.4.0J Mar 05 2012 - 55.4.02.0. Telewizora nie podłączałem do internetu.
Polecam kupno tego TV, sam zastanawiam się nad kupieniem 46" tego modelu dla siebie.

Na końcu parę pytań:
1. Po znalezieniu, zaprogramowaniu i ułożeniu listy kanałów mam klika takich które się powtarzają. Przesunąłem ich dalej na liście, ale czy można ich z niej usunąć?
2. Czy można ustawić wyświetlane rozmiar/położenie wyświetlanych napisów z pliku? Gdzie tego szukać?
3. Kiedy podłącze zewnętrzny tuner HD Cyfry+, gdzie mam szukać opcji przełączenia z anteny (ATV/DTV) na kabel? Nie widzę tej opcji obecnie, czy mam zmienić lokalizację z "Polska" na "Niemcy" żeby ta opcja stała się widoczna?
4. Na pilocie jest przycisk 3D który po włączeniu (dla zwykłego kanału DTV) pokazuje opcje 2D i 3D. Po co to jest? Czytałem że ten TV nie ma konwersji 2D->3D (czyli muszę mieć źródło w 3D tak?). Niestety nie mam okularów żeby sprawdzić co się dzieje po włączeniu tej opcji.
5. Czy wersja 46" różni się od tej 40" (matryca, producent)? Do tej pory byłem przekonany do Samsunga UE46D6500 ale ponieważ z internetu w TV korzystał nie będę (wiadomo że tutaj Samsung bije na głowę resztę), z 3D raczej też nie, zastanawiam się czy warto dopłacać prawie 1000 PLN do tego Samsunga żeby mieć DTS, 400Hz CMR i 2D->3D . Co o tym sądzicie?



ad.1 jak sortowałeś i nazywałeś kanały to kwadracik ze strzałką (bodajże drugi) odpowiada za to czy kanał ma być wyświetlany czy ukryty

ad.2 Nie wydaje mi się aby była taka opcja

ad.3 przycisk pilota na lewo od power jeśli chcesz wybrać źródło: HDMI, PC, TV, ...

ad.4 też tak mam, choć wydaje mi sie to niedopracowanym firmware bo po kablu HDMI można przełączyć na 3D pomimo sygnału 2D (więc na analogu lub PC też powinno iść przełączyć)

ad.5 firmware jest identyczne
 

witgit

New member
Ja też ma J i d..a zbita . Nie działa i tyle zawieszka na logo i klops.
Aktualizacja zrobiona sieci potem z pena. Nic nie pomaga.

Reset do ustawień domyślnych zrobiłeś?
Czytałeś temat jak raził Ci kolega kudys11?

Przy jednym z plików aktualizacji dopisz CLEAR coś na wzór:

46TL868_536177_INIT_CLEAR.bin

pierwsze dwie cyfry to ilość cali twojego tv.
Więc jeśli masz 40 to robisz:

40TL868_536177_INIT_CLEAR.bin


i dopiero potem flash.
 

Pawo509

New member
slodkip1 napisał:
Za numerem seryjnym jeżeli jest litera K to matryca jest Samsunga , jeżeli L to LG display , innych literek w tej chwili nie pamiętam , ale można to znaleźć w sieci. Numer seryjny jest naklejony na białej nalepce z tyłu telewizora. Może tez być na kartonie ale tego nie jestem pewny.

P.S. Podaję oznaczenie toshiby

  • S -> Sharp -> ASV
  • К -> SAMSUNG -> S-PVA
  • А -> AUO -> A-MVA
  • C -> CMO -> S-MVA
  • L -> LG -> S-IPS
  • H -> IPS Alpha -> IPS-PRO
Dzięki wielkie. Akurat ta 40TL838 którą tu opisałem ma matrycę K, czyli Samsunga (oznaczenie matrycy mam z tyłu na białym polu z numerem seryjnym). Mam nadzieję że w przypadku 46TL838 tutaj nie będzie takiej loterii jak w Samsungach serii D6xxx i takich różnić o których można na tym forum przeczytać.

kudys11 napisał:
ad.1 jak sortowałeś i nazywałeś kanały to kwadracik ze strzałką (bodajże drugi) odpowiada za to czy kanał ma być wyświetlany czy ukryty
[...]
ad.5 firmware jest identyczne
Dziękuję również. Nie zwróciłem uwagi na te kwadraciki. Jeśli firmware jest ten sam to super, tylko boję się dużych różnic w jakości pomiędzy producentami...
 

mejkun

New member
Za numerem seryjnym jeżeli jest litera K to matryca jest Samsunga , jeżeli L to LG display , innych literek w tej chwili nie pamiętam , ale można to znaleźć w sieci. Numer seryjny jest naklejony na białej nalepce z tyłu telewizora. Może tez być na kartonie ale tego nie jestem pewny.

P.S. Podaję oznaczenie toshiby

  • S -> Sharp -> ASV
  • К -> SAMSUNG -> S-PVA
  • А -> AUO -> A-MVA
  • C -> CMO -> S-MVA
  • L -> LG -> S-IPS
  • H -> IPS Alpha -> IPS-PRO

Która w takim razie będzie najlepszym wyborem. Czy jest jakaś której warto poszukać przy zakupie oraz której sie wystrzegać.
 

slodkip1

New member
dobra jest К -> SAMSUNG -> S-PVA bo ten typ matrycy daje dobrą czerń i kontrast , za to ma trochę słabszy kąt widzenia.
L -> LG -> S-IPS ma lepszy kąt widzenia ale może miec gorszy kontrast i czerń
Z tego co sie orientuję na polski rynek do modeli 40 i 46 cali , w polskiej fabryce toshiby do tych modeli , kładą matryce Samsunga , a do modeli 42 calowych LG display.
Najlepiej jednak podejrzeć sobie to w sklepie przy zakupie. Z matrycami o podświetleniu LED krawędziowym róznie to bywa i niektóre mogą mieć clouding czyli nierównomierne podświetlenie , które widać w postaci jaśniejszych fragmentów ekranu widocznych w zupełnej ciemności tzw. chmurki , stąd nazwa. Tu podatne są bardziej matryce samsunga na ten efekt. Matryce LG display mają dobre kąty widzenia , ale mają gorszy kontrast i czerń i mogą wystąpić delikatne nierównomierności podświetlenia w naróżnikach.
Ale nie jest to reguła bo można trafić na egzemplarz , który ma bardzo dobre i równomierne podświetlenie.
 
Ostatnia edycja:

kundelek

New member
Mam pytanko, w Saturnie jest TOSHIBA 40TL933G za 2499PLN. Czym różni się on od TL838? Wiem że ma konwersję 2D do 3D której nie ma 838, może ktoś wie czy są jeszcze nimi jakieś różnice?
 

ozmatox

New member
Reset do ustawień domyślnych zrobiłeś?
Czytałeś temat jak raził Ci kolega kudys11?

Przy jednym z plików aktualizacji dopisz CLEAR coś na wzór:

46TL868_536177_INIT_CLEAR.bin

pierwsze dwie cyfry to ilość cali twojego tv.
Więc jeśli masz 40 to robisz:

40TL868_536177_INIT_CLEAR.bin


i dopiero potem flash.

Dokładnie tak zrobiłem i YT nie działa.
 

kundelek

New member
Dziś stałem się posiadaczem 40TL933G. W opisie na stronie producenta jest napisane że ten model ma PVR (czyli możliwość nagrywania na zewnętrzne pamięci) lecz nigdzie nie mogę znaleźć gdzie się taką opcję załącza. Czy wie ktoś gdzie taką opcję znajdę? Pozdrawiam.
 
Do góry