TV HD Ready, sygnał SD, przekątna ekranu a odległość od TV

Marian999

New member
Witam, noszę się z zamiarem kupna nowego TV i z tego co tu wyczytałem to najlepiej do odbierania SD sprawdzi się plazma HD ready - mam jednak problem z dobraniem rozmiaru ekranu do odległości TV od kanapy (2,5m, może ciut więcej)
 

Marian999

New member
@kiki
Sygnał z kablówki analogowej
Kwota? Narazie chce dobrać rozmiar ekranu ;]

@Przemek_PC
A jak oglądasz na 42" materiał 480p? Nie wydaje Ci się wtedy że jest za blisko?


Bardziej mi chodziło o odpowiedni wzór: do HDTV jest THX i SMPTE. Do SD znalazłem:
- odległość równa 5-7x wysokość ekranu
- odległość równa 3-6x szerokość ekranu
- 10 cm odległości na każdy cal przekątnej ekranu

Na logike pierwszy wzór wydaje się najrozsądniejszy, wtedy dla 42" odległość byłaby około 2.6m - Co o tym myślicie?
 

Przemek_PC

New member
Na początku 42" to było dużo, nawet bardzo dużo po przesiadce z 25". Teraz w porównaniu do ekranu 80" z projektora jest to bardzo mało. Na projektorze oglądam również DVD i nie odczuwam dyskomfortu, oczywiście filmy HD wyglądają dużo lepiej ale nie mam zamiary wymieniać całej płytoteki DVD na Blyray tylko jakieś pojedyncze tytuły. Nie sądzę więc abyś na ekranie 42 czy 46" odczuwał niesmak przy oglądaniu materiału 480p. Jeśli będę zmieniał TV (na co na razie za sprawą projektora się nie zanosi) to będzie to 50".
 

ranczo

New member
Bez reklam
Zalecana odległość od TV jest inna w przypadku CRT i paneli HDTV
"http://www.vieraexperience.com/html/pl_PL/tv-specifications/display-size/19-65-screens"
Według panasonica do Ciebie odpowiedni będzie 50"
 

Marian999

New member
ranczo - dzięki, o coś takiego chodziło (chociaż nie wiem czemu patrzysz na HD jak wyraźnie zaznaczyłem że chodzi o SD ;] )

Z tego co widzę w Twoim linku maksymalna odległość dla 42" + SD to 3m, więc te 2,5m + trochę też powinno być w normie

Dzięki panowie, poczekam jeszcze co CES pokaże ale chyba wezme LG 42PT353

Pozdrawiam
 

don111

Banned
do SD z 2,5m - 42' będzie optymalne, jeśli dobry sygnał to nawet na 46' można spokojnie oglądać, do komfortowego oglądania HD - potrzeba jednak 50'+
 

Przemek_PC

New member
Ile masz wzrostu? 176cm ? W takim razie optymalnie aby twoja żona miała 170cm. Do tego jeśli ważysz 80kg to niech żona waży 65kg. Akceptujesz takie wytyczne? Rozmiar ekranu z danej odległości jest rzeczą bardzo indywidualną i nie ma złotej reguły, że z 3m to musi być tyle cali i ani trochę więcej czy mniej. Oczy powiedzą ci prawdę a nie kalkulatory. A i tak każdy ekran w sumie po jakimś czasie okazuje się za mały.
 
Do góry