TV 75" lub więcej do salonu, 7k

tomasi

New member
Hej, poszukuję tv,
oto moja specyfika:
1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? 60m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 4m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu? Zwykle na wprost, czasem pod delikatnym kątem- 20-30 stopni
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? Wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju? Słońce raczej nie świeci, ale w pomieszczeniu może być jasno ze względu na okna dachowe, wieczorem może odbijać się żyrandol.
7. Jaki masz obecnie telewizor? Samsung 65nu8042
8. Co chcemy aby telewizor posiadał? HDR taki porządniejszy. Fajnie by miał możliwość wgrywania aplikacji, ale nie jest konieczne, podoba mi się pilot ala samsung, taki mały.
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? TV z anteny (bardzo bardzo mało oglądane), przeważnie player android, amplituner, chromecast też, najczęściej Netflix.
10. Jakie urządzenia? Laptop, amplituner, android player
11. Ile godzin dziennie ma pracować telewizor? 3-5h
12. Czy zdarza się że przez kilka godzin oglądasz tylko jeden program? Raczej filmy tylko.
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Filmy, seriale, teledyski.
14. Czy zamierzasz surfować po internecie? Tylko jeśli będzie to szybko.
15. Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie? Rzadko, 2%
16. Preferencje co do marki? Brak, podoba mi się Ambilight, ale to nie jest konieczne.
17. Preferencje co do wielkości? 75 lub więcej
18. Co Cię denerwuje w telewizorach? Backlight bleeding, słaba czerń wieczorem, pulsowanie jasności ekranu przy napisach, refleksy
19. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? Wieczór lub noc, też popołudnie.
20. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? ok. 7000 zł
21. Jak często wymieniasz telewizory w domu? Poprzedni miałem z 6-7 lat, ten który teraz mam 2, chciałbym na okres mniej więcej 5 lat.
22. Czy korzystasz często z aplikacji internetowych? Tak, Netflix, Amazon, Multimedia.
 
Ostatnia edycja:

tomasi

New member
W czym wynika przewaga tego modelu Samsunga nad Sony?
Podobnie jak XH nad tegoroczną edycją? Jak wygląda sprawa sprawności w działaniu Androida? Czy procesor do obsługi jest ten sam?
 

mpDante

Member
Bez reklam
Ludzie wygrywają oprogramowanie z X90J do XH90, więc wygląda na to, że są podobne. Testowałem w ciemnym pomieszczeniu oba Sony, tylko inne rozmiary i X90J ma lepszą czerń, ale ogólnie obraz w 4k bardziej podobał mi się w XH90 - ma też trochę więcej stref wygaszania.

Samsung poza płynniejszym smartem ma 2x wiecej stref wygaszania w porownaniu z Sony, co już daje sporą przewagę w obrazie. Niestety, jak zwykle zeszłoroczny Q80T i tak wydaje się mieć lepszy kontrast. Osobiście przeszkadza mi android w tv bo działa jak nakładka na tv i do wszystmiego trzeba zewnętrznych apek, bo np. wbudowana nie che czytać plików z filmami z hdd.

Chyba najbardziej optymalny jest właśnie jest XH90. Ewentualnie jest jeszcze XG95, który ma ok.60 stref wygaszania ale z drugiej strony nie powala kontrastem.
 

tomasi

New member
Widzę, że w samsung ciągle jest pompowanie jasności przy napisach. Jest jakiś tv, który tego nie ma? (w znośnych cenach). Popatrzę te Sony.
A cy TCL 825 w wersji 75 cali jest na naszym rynku?
 

mpDante

Member
Bez reklam
W Sony rozświetlanie przy napisach jest jeszcze bardziej widoczne, ale co ciekawe... ostatnie aktualizacje musiały coś zmienić, bo ustawienie szarych napisów w Q70R przestaje rozjaśnić ekran... dokładając do tego mega kontrast i jestem skłonny go kupić w rozmiarze 75" jeżeli oled nie wypali. Oczywiście zakładając, że 75" ma tak świetną matrycę jak 65".

A wracając do Sony, to przypomniałem sobie dlaczego XH90 jest dla mnie lepszy od X90J... ten nowszy ma problem z ciemniejszymi narożnikami.

Ja jestem o krok od zakupu oleda 77b13, ale jeżeli chodzi o lcd i jeżeli bierzemy pod uwagę to co jest jeszcze na rynku, to moje top3 to: Samsung QN91, Q90R (ewentualnie Q90T, którego nie miałem okazji sprawdzić) i Q70R (patrz testy rtings.com). Niestety, ten ostatni nie ma eARC i HDMI 2.1 i to chyba jedyne jego wady...

Sony XH90 ma czysty płynny ruch, ale mała ilość stref robi swoje i jego bym wrzucił jako miejsce 4... właśnie rozświetlanie połowy ekranu przy napisach zabija zalety tego TV.

Owszem, jest świetny Philips 65PML9506. Matryca i obraz super + 4 stronny ambilight, ale sterowanie wygaszaniem robi z tego TV wielkiego bubla.
 
Ostatnia edycja:

tomasi

New member
Philips ten odpada, zbyt drogi. Chyba najtańszy na miniledach jest QN85, ale to już grubo powyżej budżetu.
A jak wygląda 90R, lepiej wziąć ten model niż tegoroczny? Przy założeniu znalezienia oczywiście.
Aha, zakup ma być bez żadnych rat, itp. :)
W 82-86 mamy tylko LG? Czy jest coś z tego dobrego na VA a nie na IPS?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Wszystkie Samsungi maja niestety istotną wadę w funkcjonalnosci- brak obsługi Dolby Vision i nie dajcie sobie wmówić ,ze to nieistotne.Z platform streamingowych jedynie Prime Video korzysta z HDR10+ ,cała reszta z DV i staje sie to coraz bardziej popularnym formatem.Remux-y BD również są z reguły w DV , te z HDR10+ mozna raczej na palcach policzyć.
 

tomasi

New member
Wszystkie Samsungi maja niestety istotną wadę w funkcjonalnosci- brak obsługi Dolby Vision i nie dajcie sobie wmówić ,ze to nieistotne.Z platform streamingowych jedynie Prime Video korzysta z HDR10+ ,cała reszta z DV i staje sie to coraz bardziej popularnym formatem.Remux-y BD również są z reguły w DV , te z HDR10+ mozna raczej na palcach policzyć.

Netflix nie korzysta też z HDR10+?
 

tomasi

New member
A jak to wygląda praktycznie w odbiorze obrazu? Dolby vision można odczytać w HDR10. Czy jest duża różnica pomiędzy tym samym obrazem zakodowanym w DV ale odczytanym przez ten sam ekran w HDR10 czy też DV?
Akurat VOD, to jest to, co najczęściej oglądam.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Dla każdego "duża różnica" oznacza co innego ;-)
Nie jest to taka róznica jak pomiędzy SDR a HDR ,raczej niuanse szczególnie w ciemniejszych partiach i mocno kontrastowych scenach,jednak zauważalna.
 

mpDante

Member
Bez reklam
Q90R nie będzie lepszy od tegorocznego QN91, ale będzie lepszy jak każdy inny TV od Samsunga aktualnie w ofercie, nawet jasność w HDR jest jedną z najwyższych w ledowych TV.

Po co ci DV jak masz kiepską matrycę? Bez DV też działa HDR. Aktualnie nie ma nic na prawdę dobrego poza miniledami (QN85 ma matrycę ADS/IPS, więc też bez szału). Nawet u Samsunga dobre modele, to te starsze.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
I następne kilka osób wybrało Philipsy PML - i nic mądrego nie powiem ale są bardzo zadowoleni.
 

tomasi

New member
Ech, ciągle się waham. Już myślałem, że wybiorę Sony xh9096 a tutaj Samsung wraca do gry z uwagi na wiele lepszy dźwięk...
Myślałem nad 85 Sony 9096, ale nigdzie nie ma fajnej oferty- wszędzie 9999.... W sumie czas na zakup mam do końca roku.

Doszedł jeszcze jeden kandydat- Xiaomi Q1 75" za 5999. A dlaczego? Poziomem jasności nie odbiega od Samsunga i Sony, ma za to aż 192 strefy, czyli zauważalnie więcej. Obraz też jest spoko według testu przeprowadzonego przez Tomasza Chmielewskiego.
Duży minus to brak aktualizacji i kwestie związane z softem. Plus procek słabszy jak u Sony. Też często TV zachowuje się jak 60Hz. Czy miał ktoś z nim do czynienia?
 

mpDante

Member
Bez reklam
Też myślałem o Xiaoni ale wygląda na to, że procesor obrazu lub soft zabija ten TV. Są jakieś skromne testy, które to pokazują.

85XH9096 można czasami kupić za 8999 z promocją raty gratis.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To z 75" masz jeszcze TCL 75C728 - świetny model.
Został wybrany jako najlepszy w Europie w Klasie cena do jakości.
Jest na VA, bardzo dobre wyposażenie., świetna obsługa.
 
Do góry