TV 75-85" - do 8K

patrolpl

New member
Hej od dłuższego czasu nie mogę się zebrać, żeby przejrzeć solidnie rynek TVików w tej cenie. Mam jeden typ, którego się trzymam ale patrząc po polecanych tutaj modelach zwątpiłem. Przychodzę więc z pytaniem o poradę co najlepsze o tych parametrach i cenie w kategorii cena/jakość.

Kilka kluczowych informacji:
Budżet max 8000zł
Telewizor bedzie służył głównie do filmów i seriali - źródło to najczęściej Streaming z PC lub zewnetrzny dysk.
Raczej w godzinach popołudniowo wieczornych.
Chciałbym, żeby można go było oglądać z dwóch lokalizacji w Salonie - uchylny uchwyt, zdjecie poglądowe.
Odległości od TV to mniej wiecej 3.60m i 5m.

Model jaki mnie zainteresował to Samsung QE85Q70B głównie ze wzgledu na rozmiar i cenę 7999, przez chwile w promocji na raty nawet za 7600. Wydawało się to niezłym dealem.
Matryca VA chyba do moich zastosowań też lepsza niż IPS - siedzę zawsze na wprost, w dodatku telewizor ma być na uchylnym ramieniu.

Martwi mnie tylko kompletny brak obsługi DTS, nie wspominając o DTS-HD MA i DTS:X oraz Dolby TrueHD. O ile bez Atmos'a i X'a, mogłbym się obejść, tak bezstratnego dźwięku trochę szkoda. W przyszłości chciałbym dokupic jakiś soundbar lub aplituner z kolumnami 5.1. Ponieważ wypadłem trochę z obiegu był to dla mnie mega szok, że spora ilość producentów postanowiła w ten sposób obniżyć koszta. Rozumiem, żeby niebyło kodeka na pokładzie wbudowanego playera, ale brak osługi nawet poprzez passthrough/optyk?

  1. Stąd moje pytanie czy lepiej coś lepszego w 75 calach, czy jednak 85? Wiem to może w dużej mierze być subiektwna sprawa.
  2. Jakie są alternatywy? Chodzi o konkretne modele z rozróżnieniem na wsparcie DTS i jego brak oraz rozmiar. Producenci brakiem nie chwalą się tym w pierwszej linijce specyfikacji, a 75 są zauważalnie tańsze w stosunku do 85".
  3. Czy 120HZ przy wykorzystaniu wbudowanego playera będzie jakoś odczuwalne - powielanie ramek AA BBB dla 60Hz vs AAA BBB przy 120. Czy to kwestia pomijalna zwłaszcza, ze większość contentu to nie 24, a 23,976fps.

btw, chyba się coś zepsuło z dołączaniem do klubu...
http://www.hdtv.com.pl/forum/payments.php zwraca 404
 

Attachments

  • plan TV.png
    plan TV.png
    1 MB · Wyś: 42

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Tak , Klub jeszcze po przenosinach na nowy serwer nie działa.
Ale już nie długo.
Na tą chwilę każdy więc jest traktowany jako niebieski członek forum.

Do warunków które opisałeś i wkleiłeś rozumiem , że ten wybrany telewizor będzie odsuwany od ściany na czas używania.
Odległość faktycznie wskazuje na wielkość 85"-86".
Ten model który wybrałeś - szkód ma jeszcze więcej. Ale z kolei kwota 8 tyś. sprawia ograniczenia.

Model na VA, z HDR Premium , głośnikami Onkyo, IMAX Enhanced, Kropki kwantowe , Dynamic Tone Mapping, 3D LUT,
Cena jeszcze na BF 7999 zł z pakietem dodatkowych gratisów o wartości 500 zł - TCL 85C735.
Ponadto, dzięki Game Master Pro, HDMI 2.1, ALLM, 144Hz VRR, Freesync Premium, Panelowi gracza TCL i obsłudze wielu formatów HDR (w tym HDR10+, Dolby Vision, Dolby Vision IQ) ten telewizor TCL jest najlepszym towarzyszem do oglądania filmów, sportu i gier.
Na Oledy TV 77" kasy nie wystarczy.

Najtańszy dobry mini led 75" - to cena 9000 zł
 

patrolpl

New member
No niestety OLED, to zdecydowanie nie ta półka. Ten TCL w tej cenie wygląda super, do kiedy mam czas na podjęcie decyzji zakupowej?

Chciałbym zastosować ramię coś na wzór tego: https://allegro.pl/oferta/101cm-dlu...-tv-40-65-11467353777?fromVariant=11925288409
Wiadomo nie ten model. Odchylać w razie potrzeby.

W miejscu oddalonym o 5 m jest duży narożnik, więc przy liczbie osób wiekszej niż 2 stamtąd będzie się oglądać. Jednak w 90% przypadków będą to dwie osoby, wiec odległość 3,60m z sofki.
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czy 120HZ przy wykorzystaniu wbudowanego playera będzie jakoś odczuwalne - powielanie ramek AA BBB dla 60Hz vs AAA BBB przy 120. Czy to kwestia pomijalna zwłaszcza, ze większość contentu to nie 24, a 23,976fps.
Wydaje mi się, że dla płynnego ruchu, nie tylko przy grach, warto iść w 120Hz. Telewizory mają różne funkcje, które potrafią wydobyć oryginalny klatkaż materiału i dobrze to odtworzyć na matrycy 120Hz.
Przeważnie natywne aplikacje działają w 60Hz, a same materiały mogą być różne - np. 24p, 30p, 60p. Jak tv wyciągnie np. oryginalne 24p, to powieli pięć ramek zamiast AA BBB, co może skutkować przycięciami i mniej płynnym ruchem.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Sprawdź najlepiej na własne oczy.
CI co skorzystali z BF- w specjalnej ofercie są zadowoleni.
Myślę , że max jeszcze 2 dni. Na więcej już nie będzie.
 

marioking

Member
Z tym minimum to pojechałeś ;) W gruncie rzeczy e tym budzecie to masz do wyboru zaledwie kilka samsungow i po jednym lg/tcl... sam zainteresowany tym gabarytu pominałem je z uwagi na 60hz lub brak dolby vision. osobiscie niedawno nabyłem 85x85k i nie ma tragedii ale to juz bardziej ~9000... i to też jakiś kompromis. Przy tym gabarycie to prawie najtansze co może być.
 

Emeka

Member
Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat TCL 85P735 ? Zastanawiam się nad nim lub nad Sony 75x85k. Większa przekątna kosztem 100 Hz, ok. 1000 zł i czy tracę jeszcze coś? Jaka różnica w jakości obrazu ? Kusi większy ekran ...
 

patrolpl

New member
Z TVka jestem zadowolony. Fakt jest bleeding zwłaszcza w narożnikach, gdy cały ekran jest wypełniony czernią jest to widoczne, ale mając taki budżet, trzeba się liczyć z kompromisami przy 85". Do moich potrzeb wystarczający. W praktyce ogladanie treści UHD, zimowymi popołudniami, na wprost z odległości 3,30m daje w mojej subiektywnej opinii wręcz kinowe wrażenia. W związku tym na narożniki zbyt dużo nie spoglądam ;)

Z plusów:
GoogleTV, nie wiedziałem jak bardzo mi się przyda. VLC, RemoteDesktop, FileExplorer i bezprzewodowa klawiatura z gładzikiem - SUPER.
Nie najgorsze wbudowane głośniki - dopóki nie zakupie ampli i kolumn dają radę.

Minus:
Tylko jedno złącze USB - albo klawiatura, albo dysk. - Zminimalizowałem ten problem przez VLC i Sambe.
Brak możliwości nagrywania z DVB-T2. brak timeshift.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To extra - więcej jest plusów- więc w klasie to dobry wybór.
No i 85" - to super sprawa , większy ekran , większa radość :)
 
Do góry