TV 48-55' - chyba już czas na zakup.

smiku

New member
Pomóżcie forumowicze z wyborem TV, bo po kilku dniach czytania, słuchania opinii, recenzji i porad oraz oglądania TV w sklepach już całkiem wymiękam, a dalej nie mogę się zdecydować ani na przekątną, ani na funkcje, ani na konkretną firmę czy model TV.
Od razu napiszę, że nie jestem TV-maniakiem, czasu na oglądanie TV mam niewiele a telewizor nie jest dla mnie artykułem pierwszej potrzeby, więc też sprzęt wymieniam możliwie rzadko i nie chcę płacić za funkcje, z których nie skorzystam.
Pierwszym moim TV zakupionym ponad 20 lat temu był jakiś 21' Sony - takie przekątne były wtedy standardem :) . Służył mi on dzielnie przez kilkanaście (!!!) lat i postanowiłem wymienić go na większy dopiero, gdy Małżonka oglądając z odległości 3m filmy z napisami nie mogła tych napisów odczytać :-( . Ponieważ LCD dopiero wchodziły na rynek i były jeszcze za drogie, za to ceny topowych CRT mocno spadły, zdecydowałem się (chyba trochę wtedy "zaszalałem") na jeden z lepszych CRT w owym czasie czyli LOEWE NEMOS 32'. I ten TV służył mi właściwie bezawaryjnie ( jedna usterka usunięta za 50 zł ) aż do zeszłego tygodnia gdzie po wieczornym wyłączeniu już rano się nie obudził. Pewnie mógłbym go jeszcze oddać do naprawy, ale zdecydowałem, że to znak, aby pójść z duchem czasu i zakupić jakiś współczesny TV LCD dodatkowo z większym ekranem, ale bez niepotrzebnego przepłacania czyli max współczynnik jakość/cena. Idealnie byłoby, gdyby ten TV posłużył mi bezproblemowo przez kolejne 10 lat.

Parametry i preferencje :

1.Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? ok. 30 m2
2.Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2,5-3m pod niewielkim kątem lub 4m na wprost
3.Ile osób zasiada przed telewizorem ? 1-3
4.Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu ? na wprost lub pod niewielkim kątem
5.Telewizor ma stać czy ma wisieć ? raczej wisieć
6.Jak słońce świeci w pokoju ? czasami wieczorem z lewej strony ale nie sprawiało to problemu (są rolety)
7.Jaki masz obecnie telewizor ? LOEWE NEMOS 32' CRT
8.Co chcemy aby telewizor posiadał ? Ładny obraz nawet z kablówki, stabilne działanie, trwałość (może kolejne 10 lat ?). Wszystko inne to dla mnie mniej lub bardziej przydatne "bajery"
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora ? DVB-T z kablówki, czasami HD z dysku może kiedyś z NC+
10.Jakie urządzenia ? DVD, kino domowe, HDD, laptop.
11.Ile godzin dziennie ma pracować telewizor ? 1-4
12.Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? bez znaczenia
13.Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? filmy, seriale, sport
14.Czy zamierzasz serfować po internecie ? sporadycznie
15.Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie? sporadycznie
16.Preferencje co do marki ? brak
17.Preferencje co do wielkości ? w tym samym miejscu dwadzieścia lat temu miałem 21', obecnie 32' więc na przyszłość może 48-55' ?
18.Co Cię denerwuje w telewizorach ? Kiepski obraz, nierówna jasność, słaba jakość ( tandetne wykonanie), skomplikowana obsługa menu, nieintuicyjny i niewygodny pilot no i to, czego nie miałem okazji doświadczyć, ale na co narzeka sporo użytkowników współczesnych TV czyli niestabilny, wieszający się system.
19.Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? raczej wieczorem
20.Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? Nigdy nie planuję w ten sposób, ale powiedzmy, że 4000 zł z marginesem w obie strony ( najlepiej w dół). Jeżeli moje oczekiwania spełni TV za 2000 zł to będzie super, ale jeżeli ktoś mnie przekona, że bez wydania na TV kilkunastu tysięcy będę nieszczęśliwy, to też wezmę to pod uwagę.
21.Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? bez 3d


Dziękuję za pomoc
 

simson86

New member
Witam
Mam ten sam problem i po kilku tygodniach zostały tylko dwa Philips 55pus6501 i Philips 55pus6561 różnią się tylko ambilight oba mają dobre matryce i wszystko co potrzeba na dziś i tak naprawdę czekam tylko na zaległy przelew i wtedy się zdecyduje ostateczne. Zwróć uwagę na te tv moim zdaniem warto.
 

rafcio76r

New member
Bez reklam
1) Sony 55X8509C - matryca VA 120 Hz 10 bit, aktywne 3D - TV Ultra HD (c. 4799 zł z gwarancją 4 lata Sony w matrximedia.pl),

2) Philips 55PUS7101 - matryca IPS 120Hz 8 bit + FRC - TV Ultra HD,

3) Philips 55PUS6561 - matryca IPS 120Hz 8 bit + FRC - TV Ultra HD,

4) Panasonic 55CX750 - IPS 120Hz 8 bit + FRC, pasywne 3D (c. 4700 w MM),

5) Samsung 60J6200 / 55J6200 - matryca VA 120Hz, TV Full HD,

6) Sony 55W808C /W809C/W805C - matryca VA 120Hz, aktywne 3D, TV Full HD (c. 3799 zł),

7) LG 55LF652V - matryca IPS 120Hz, pasywne 3D, TV Full HD (cena ok. 3000 zł)
 

rafcio76r

New member
Bez reklam
Witam
Mam ten sam problem i po kilku tygodniach zostały tylko dwa Philips 55pus6501 i Philips 55pus6561 różnią się tylko ambilight oba mają dobre matryce i wszystko co potrzeba na dziś i tak naprawdę czekam tylko na zaległy przelew i wtedy się zdecyduje ostateczne. Zwróć uwagę na te tv moim zdaniem warto.

W dniu wczorajszym sprawdzałem w Media Expert 49PUS6501 i niestety czerń miał masakrycznie słabą - szara a nie czarna. Obraz dość dziwny - mega ciepły - wpadający w żółty/jasny brąz. Być może profesjonalna kalibracja pozwoli to wyregulować. Ostrość obrazu za to bardzo dobra. TV na 100% wymaga profesjonalnej kalibracji.
 

vigoo

Banned
Taka jest prawda. Te nowe Philispy na IPS mają beznadziejną czerń i żadna marketingowa gadka Kikiego tego nie zmieni.
Ciekawe jest to, że LG na przecież tych samych matrycach, wydają się mieć jednak trochę lepszą czerń...
 

smiku

New member
A co powiecie o Panasonic TX-55CX700E ewentualnie mniejszym i sporo tańszym TX-50CX700E ? W tych modelach na kontrast i czerń narzekać chyba nie można ? Z czego wynika ok. 1000zł różnica w ich cenie ? Czy to tylko dopłata za dodatkowe 5 cali przekątnej ekranu, czy jeszcze są jakieś różnice ?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nie daj się oszukiwać. Sprawdź zawsze tryby pracy.
Dostałeś pilota ?
Jaki tryb był.usawiony ?
Sprawdź Philipsa na własne oczy ale z dobrymi ustawieniami to się przekonasz.
Mam Philipsa w domu więc wiem dokładnie działa.
Wszystkie najlepsze monitory na świecie są wyłącznie na IPS i jakoś nikt głupot nie wypisuje.
W klasie 4tys zł.masz Philips 55pus 6561 czyli 4k, 100hz,hdr i po kalibracji.
Panas cx 700 jest słaby.
Ludzie mieli kłopot z podświetleniem.
Zrobisz jak uważasz ale sprawdź proszę dokładnie to co dla Ciebie jest lepsze, a nie dla innych.
 
Ostatnia edycja:

rafcio76r

New member
Bez reklam
Taka jest prawda. Te nowe Philispy na IPS mają beznadziejną czerń i żadna marketingowa gadka Kikiego tego nie zmieni.
Ciekawe jest to, że LG na przecież tych samych matrycach, wydają się mieć jednak trochę lepszą czerń...

Tak, na LG jest lepiej, ale nadal jest słabo. Sprawdzałem najwyższy model LED od LG 65UH950 i czerń miał słabą, choć lepszą niż na Philipsie. Do tego na LG słabe kąty jak na matrycę IPS. Widać, że w tym roku LG całkowicie już olało segment LED-ów skupiając się całkowicie na OLED-ach.
Jedynym TV na IPS z rocznika 2016, w którym czerń jest dobra (oczywiście jak na matrycę IPS) jest Sony XD8505. W porównaniu z Philipsem ten Soniak ma czerń o kilka klas wyższą. Do tego mega dobre kąty patrzenia.
 

smiku

New member
Po raz kolejny zrobiłem dzisiaj wycieczkę po sklepach w celu porównania różnych TV. Tym razem zabrałem ze sobą resztę rodzinki. Dobrze w sumie, że to zrobiłem. Moje priorytety tzn. dobry kontrast, głęboka czerń, dobrze odwzorowane kolory, stabilny system okazały się niekoniecznie najważniejsze dla pozostałych członków mojej rodziny. Dowidziałem się, że zbyt dużego kontrastu Małżonka nie bardzo lubi, głębia czerni nie ma dla niej aż tak dużego znaczenia bo i tak większość czasu TV będzie oglądała nie całkiem po zmroku lub przy niewygaszonym świetle. Dzieci zaś preferują nawet wieszającego się od czasu do czasu androida ( bo do takiego systemu przyzwyczaiły się w komórkach i jest dużo dostępnych aplikacji ). Syn dodatkowo orzekł, że oglądał u kolegi TV z ambilight i to jest naprawdę super bajer !!!. I co ja mogę ? :confused: Po co godziny spędzone na czytaniu testów i opinii ? W sumie to w naszej rodzinie ja oglądam TV najrzadziej, więc może dobrze, że jeszcze przed zakupem dałem dojść do głosu głównym przyszłym jego użytkownikom. Jeżeli ktoś ma rodzinę to zalecam wpierw wspólną wycieczkę do sklepu i ustalenie priorytetów głównych użytkowników TV zanim zaczniemy sami dogłębną analizę parametrów poszczególnych modeli. Nie ma bowiem sensu na siłę uszczęśliwiać rodziny, nawet gdy jesteśmy święcie przekonani do własnych racji.
Podsumowując: zwycięzcą dzisiejszego castingu okazał się Philips 55PUS6561 i chyba dam sobie spokój z szukaniem innego modelu.
W sklepie RTV spotkałem znajomego sprzedawcę/doradcę klienta. Zapytałem go na co zwracają główną uwagę klienci przy zakupie TV i czy każdy tak "wałkuje" te parametry monitorów jak ja. Odpowiedział, że w 90% przypadków sprawa jest bardzo prosta. Telewizor ma być możliwie duży, jak najtańszy i do kupna na raty 0%. Czasami ważny jest kolor ramki lub firma np. Samsung, bo taką mają komórkę i są zadowoleni. Padają też pytania czy jest dużo zwrotów danego modelu. Na szczegółowe parametry zwracają uwagę bardzo nieliczni klienci, a i tak nie bardzo sami wiedzą o co właściwie pytają i trudno im wytłumaczyć jakie to ma dla nich znaczenie. ;)
 

rafcio76r

New member
Bez reklam
Skoro się nie znasz na TV i oglądasz mało telewizji, to warto się poradzić jakiegoś znajomego, który zna się na rzeczy. Powiedzmy sobie szczerze, małżonka i dzieciaki wcale nie muszą być od Ciebie większymi znawcami tematu. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z faktu beznadziejnej "szarej" czerni w tym Philipsie, co widać już w warunkach sklepowych przy mocnym oświetleniu. Jeśli chcesz kupić Philipsa ze względu na ambilight to szukaj modelu na matrycy VA. Jeśli chcesz koniecznie IPS-a, to sprawdź Sony XD8505, która ma czerń o niebo lepszą od tego Philipsa.
 

xR32x

New member
roznice 2tys zł wiec co to za porownanie... tego Twojego Sonego 55xd8505 to mozna by rownac z Samsungiem 55ks7000 bo cenowo podobnie stoja i wygralby samsung :)
 

rafcio76r

New member
Bez reklam
roznice 2tys zł wiec co to za porownanie... tego Twojego Sonego 55xd8505 to mozna by rownac z Samsungiem 55ks7000 bo cenowo podobnie stoja i wygralby samsung :)

Akurat porównywanie TV na matrycy IPS z TV na matrycy VA nie ma najmniejszego sensu, bo to dwie skrajne inne matryce. Sam zamierzam kupić TV na matrycy VA, ponieważ czerń w TV na matrycach IPS nie jest dla mnie akceptowalna. Co do TV na matrycy VA, to na pewno nie wybiorę 55KS7000, bo nie dam 6k za model, w którym obudowa się rozłazi. Szkoda mi kasy na takie "technologiczne cudo". Wole dołożyć do Panasa 58DX780 lub Sony 55XD9305.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Sam wiesz że casting wygrał Philips PUS6561.
A w domu będzie jeszcze lepiej.
W klasie 3950 zł z kalibracją gratis - nic z nowych modeli 4k, 10HHz, HDR, Android, Ambilight - nie kupisz, oprócz tego Philipsa.
Czy są lepsze- są ale za dopłatą minimum 2 tyś zł.

Kto chce niech zbiera , kto nie ma kasy - to Philips jak sam sprawdziłeś - gra w klasie cenowej naprawdę dobrze.
 

rafcio76r

New member
Bez reklam
Niech każdy kupuje to co mu się podoba najbardziej, bo grunt to zadowolenie z zakupu:) Są ludzie, którym nie przeszkadza obraz w SD (na tle obrazu w HD), tak jak i ludzie, którym nie przeszkadza "poziom czerni" w TV na IPS-ach :)
 
Do góry