TV 42-50'' do slabo naslonecznionego pokoju (do 4000)

tom-ek

New member
Bardzo prosze o porade w sprawie zakupu nowego telewizora do salonu. Ponizej zamieszczam szablon wraz z odpowiedziami na pytania.

1. Jak duze jest pomieszczenie w którym ma byc telewizor ? okolo 21m2, wymiary to okolo 3,5 x 6 m
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? ok. 2,5 m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2 osoby
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy równiez bokiem do ekranu ? na wprost i po bokach (czasem do ok. 45 stopni z boku wzgledem ustawienia 'na wprost')
5. Telewizor ma stac czy ma wisiec ? stac
6. Jak slonce swieci w pokoju ? pokoj nie jest nasloneczniony, jedynie przez okolo godzine popoludniu
7. Jaki masz obecnie telewizor ? brak, monitor PC 24'' IPS
8. Co chcemy aby telewizor posiadal ? Jak najlepszy obraz, HDMI (min. 2 sztuki), tuner cyfrowy MPEG-4, wejscie Eth RJ-45 (ewentualnie WiFi), wejscia USB (najlepiej 2 szt.), przyjemnym dodatkiem byla dobra jakosc dzwieku (jednak nie jest to konieczne)
10. Jakie urzadzenia ? PC do ogladania filmow przez HDMI (filmy od 480p do 1080p), streaming z sieci na pelnym ekranie (youtube, vod - jakos materialu taka jak dostepna na w/w serwisach), odtwarzacz DVD/BluRay, HDD/pendrive po USB, obecnie naziemna telewizja cyfrowa lub darmowa satelitarna a w niedlugiej przyszlosci UPC lub Cyfra+
11. Ile godzin dziennie ma pracowac telewizor ? przecietnie 2-3 dziennie
12.Preferujesz matryce matowa czy blyszczaca ? nie ma znaczenia
13.Jaki rodzaj programów ogladasz najczesciej ? filmy, seriale, programy informacyjne, w przyszlosci nie wykluczam krotkiego epizodu z grami chociaz narazie nie wchodzi to w rachube
14. Czy zamierzasz serfowac po internecie ? raczej nie, do tego uzywam PC; jednak jezeli byla by taka mozliwosc (np. Youtube lub inne serwisy oferujace tresc wideo lub live streaming w sieci) to chetnie bym skorzystal
15. Czy zamierzasz grac w gry - jesli tak to ile % dziennie? nie gram, w przyszlosci mozliwe ze w malym stopniu jednak poki co nie biore tego pod uwage
16. Preferencje co do marki ? brak, najbardziej interesuje mnie dobra jakosc i cena ktora nie powala z nog
17. Preferencje co do wielkosci ? 42-50 cale
18. Co Cie denerwuje w telewizorach ? brak mi doswiadczenia z TV; jezeli jednak mialbym pisac na podstawie monitorow PC to brzydkie kolory, zmiana kolorow wraz ze zmiana kata patrzenia, wolny czas reakcji
19. Wiecej ogladasz wieczorami czy w dzien ? 90% wieczorami/w nocy
20. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 4000 zl (jezeli bedzie uzasadniona potrzeba to do 4500 zl)
21. Czy telewizor ma miec 3D - jesli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Jezeli jest taka mozliwosc to chetnie, chociaz glownie bedzie ogladane w 2D; przyszlosciowo patrzac chcialbym aby TV mial opcje obrazu 3D; nie jest wazne czy aktywne czy pasywne.

Pokój jest slabo nasloneczniony, praktycznie wcale. Naprzeciwko okien w nieduzej odleglosci stoi drugi, wyzszy budynek w zwiazku z czym nawet kiedy slonce swieci w strone okien, wyzszy budynek zaslania promienie i w efekcie w pokoju prawie nigdy nie ma bezposredniego naslonecznienia. Obraz z TV bedzie ogladany glównie na wprost, jednak czasem równiez bedzie ogladany zza stolu. Ponizej rozklad pomieszczenia:

planej.jpg


Telewizor bedzie uzywany glównie wieczorami/w nocy. Zródlem sygnalu bedzie PC, naziemna telewizja (cyfrowa), byc moze TV satelitarna w przyszlosci telewizja kablowa UPC lub sat. Cyfra+

Po przegladnieciu forum mam swoje wstepne typy, jednak chcialbym poznac Wasza opinie na temat wyboru. Temat zakladam w dziale o telewizorach plazmowych, poniewaz z mojej wstepnej analizy wydaje mi sie, ze taki typ TV lepiej sie nada do moich warunków. Jezeli jednak sie myle, prosze o poprawke.

Z góry dziekuje za pomoc.
 

digitalus

Banned
Witam
W internetowych sklepach sklepach plazma tx-p42gt50 kosztuje okolo 4000 zl.To bardzo dobry wybor.Bardzo dobre wyniki w testach
Panasonic GT50 (TX-P42GT50B) 42 Inch Full HD 3D Plasma TV Review | AVForums.com - UK Online
Nizszy model to st50 . Bardzo dobra jakosc obrazu widoczna na zdjeciu
http://img31.imageshack.us/img31/6075/dsc0840w.jpg
Nizej link do testu 50st50.To taki sam model jak 42st50 tylko wiekszy ekran
Panasonic ST50 (TX-P50ST50B) 50 Inch 3D Plasma TV Review | AVForums.com - UK Online
Wybralbym gt50 lub st50.
W telewizorze plazmowym uzyszkasz optymalna jakosc obrazu.
Jakosc obrazu z lcd, (led-tv to samo co lcd, tylko inne podswietlanie matrycy) nigdy mi sie nie podobala.W lcd jakosc obrazu wyglada tak jakby porownac slabej jakosci obraz hd z dobrym hd
Dobra jakosc obrazu
http://s6.ifotos.pl/img/ard-hd-od_rwasqaw.jpg
slaba jakosc obrazu
http://s6.ifotos.pl/img/tvp1hd-od_rwasqqr.jpg
Niektore programy na tvp1 hd nadawane sa gorszej lub bardzo dobrej jakosci np rodzinka.pl, jak to dziala:) bardzo dobra jakosc obrazu ale np jaka to melodia niestety kiepsko
 
Ostatnia edycja:

tom-ek

New member
Dziękuję za odpowiedź Digitalus. Szczerze mówiąc, to do tej pory moimi głównymi faworytami były serie ST50 i GT50 Panasonica.

Po przeczytaniu forum zacząłem się również zastanawiać nad plazmą Samsunga PS-51E8000 oraz LCD Philips 42PFL6007 i Panasonic TX-L47ET5E.

Mimo wszystko myślę, że do moich zastosowań / pomieszczenia najlepszy będzie telewizor plazmowy.

Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia - rozmiaru. Widzę, że proponujesz 42'', sam myślałem raczej o 50'' (wtedy najpewniej 50ST50) jednak nie wiem czy 50'' nie było by za duże w moim przypadku. Na żywo oglądałem obok siebie 42'' (LCD) i 50'' (PDP) Panasonica i szczerze powiedziawszy z odległości około 2,5 metra 42 wyglądała na sporo mniejszą od 50. Nie wiem jakby to wyglądało na żywo w docelowym pokoju...

Raczej nie chciałbym przekroczyć kwoty 4k, więc najprawdopodobniej wybrałbym 42GT50 (gdyby 42'' było optymalnym rozmiarem) lub 50ST50 (gdyby 50'' było optymalnym rozmiarem). Co myślicie, 42 czy 50 byłoby lepsze w tym wypadku ?
 

tom-ek

New member
kiki, czy mógłbyś napisać co było głównym powodem zmiany ?
tego Philipsa również miałem na celowniku po przewertowaniu kilkunastu tematów na hdtv.com.pl
w tej chwili (po Twoim poscie) moim głównym bólem głowy są dwa pytania... plazma czy LCD, 42'' czy 50''
 
Ostatnia edycja:

sunnyluk

Member
@tom-ek również stałem przed podobnym dylematem i wpierw zastanawiałem się nad 42" LED (wcześniej miałem 32" LCD). Jednak, gdy tylko trochę więcej poczytałem o zaletach plazm wiedziałem, że do mojego słabo nasłonecznionego pokoju będzie to najlepszy wybór i tak wybrałem Panasa 50st50.
U siebie okno mam zaraz za tv, ale kanapę mam w odległości gdzieś 1,8m od ekranu więc, gdy się oprę to mam max 2,2m. Powiem Ci, że na początku ekran był dla mnie ogromny, ale teraz już się przyzwyczaiłem i w życiu nie zamieniłbym na nic mniejszego.
Dlatego przy Twoich odległościach spokojnie myślałbym o 50".

Natomiast plazma/lcd, obie technologie mają swoje wady i zalety, które zapewne znasz, ja Ci tylko mogę powiedzieć, że po 2 tyg. obcowania z ST50 stwierdzam, że telewizor trochę bzyczy gdy ma z prawej strony dużo bieli, również na białych tłach żona moja widzi jakby ta biel migała (ja nie widzę) i w sumie tyle jest na dzień dzisiejszy wad tego tv. Zalet jest dużo, dużo więcej (cała reszta).
Dlatego ja Ci polecam plazmę, ale co nie wybierzesz to pewnie będziesz zadowolony :)
 
Do góry