Tuner analogowy/cyfrowy w LCD

Miron83

New member
Witam !!
Mam zamiar kupiś LCD 32'. Spotkałem sie z różnymi modelami, w których są tunery cyfrowe i analogowe.
Jaka jest różnica pomiędzy tymi tunerami i które rozwiązanie w LCD jest lepsze ??

Pozdrawiam !!
 

kmietson

New member
Podbijam, właśnie jestem na kupnie i też zwróciło to moją uwagę w Toshiba 32XV500PG (wg opisów w tym tv tuner jest analogowy).
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Toshiba 32XV500PG - ja odpuszczam, była zwyczajnie słaba.

Tuner cyfrowy będzie Ci potrzebny gdy będziesz korzystał w przyszłości z anteny dachowej lub kablówki / bez dekodera cyfrowego/
Ale napisz gdzie mieszkasz i po co Ci ten tuner?
Jaki masz sygnał ?


 

kmietson

New member
kiki napisał:
Toshiba 32XV500PG - ja odpuszczam, była zwyczajnie słaba.

Tuner cyfrowy będzie Ci potrzebny gdy będziesz korzystał w przyszłości z anteny dachowej lub kablówki / bez dekodera cyfrowego/
Ale napisz gdzie mieszkasz i po co Ci ten tuner?
Jaki masz sygnał ?


Dzięki za odpowiedź. Mieszkam w Krakowie i póki co mam tylko sygnał ze zwykłej anteny (dach), ale po kupnie LCD zamierzam również korzystać z Cyfry+. A co do w/w modelu Toshiby to opinie czytałem dość pozytywne, zwłaszcza że mogę go mieć, oczywiście nówkę, za 1700zł, a większy niż 32" nie jest mi potrzebny.

Wracając do tego tunera, nie jest mi on potrzebny tylko podobnie jak kolega zapytałem o co z tymi tunerami chodzi:)

Podsumowując; Czy występujący w 32XV500PG tuner analogowy niesie ze sobą jakieś plusy i minusy ( w zależności od dostarczanego sygnału?)

I jeśli mogę jeszcze trochę pomęczyć, to pod jakim względem Twoim zdaniem ten model Toshiby jest słaby? Bo tak jak mówiłem większość opinii o tym modelu była bardzo dobra.

Przepraszam za wiele, pytań. POZDRAWIAM.
 

Frogi_71

New member
Z tymi tunerami to producenci/sprzedwacy specjalnie robią zamieszanie. Mianowicie tuner analogowy to taki zwykły tuner do dzisiejszej telewizji z anteny naziemnej, cyfrowy zaś to tuner do telewizji z anteny naziemnej ale w okolicy roku 2012 maks 2014, gdy mają zastać wyłączone analogowe nadajniki. Telewizja będzie nadawana tylko i wyłącznie w formacie cyfrowym DVB-T. W Polsce telewizja będzie nadawana w DVB-T z kodekiem mpeg-4.
I tutaj zaczynają się kłopoty. Większość nowych LCD posiada tuner cyfrowy DVB-T ale dekodujący tylko i wyłącznie w mpeg-2. Sprzedawcy nie mówią , że w przyszłości to taki telewizor odbierze co najwyżej fonię. Już teraz w kilku miastach Polski trwają testowe transmisje DVB-T mpeg-4 np. w Warszawie można obejrzeć TVP HD, przekazy sportowe są naprawdę przyzwoitej jakości. Odebrać to można tylko na TV z tunerem cyfrowym DVB-T mpeg-4 AVCHD. LCD'ki SONY Bravia z wyższej półki (W,Z,X) posiadają taki tuner wbudowany, jeden model Samsunga i jakiś model Philipsa. Jak ktoś przetestował więcej to niech napisze.
Można odebrać DVB-T na TV z tunerem mpeg-2 po zamontowaniu w slocie CA telewizora modułu transkodującego mpeg-2->mpeg-4 ale tak nie da się odebrać przekazu HD i znowu w zasadzie tylko z telewizorami Sony Bravia to dzisiaj działa. Wystarczy moduł CI wyposażony w procesor NP4 firmy Neotion np. moduł Connax lub Viacess, sam mam takie rozwiażanie w starym LCD Sony.
W wielu krajach działa już DVB-T i jest tam przekazywane na tzw. multipleksach całkiem sporo programów takze w jakosci HD nie nalezy więc bagatelizować tunera DVB-T mpeg-4. Co najważniejsze podstawowy przekaz ma być dostępny bezpłatnie.
Jeżeli ktoś dzisiaj kupuje LCD na 1-2 lata to nie powienien przejmować się brakiem odpowiedniego tunera, zawsze może podpiąć zewnętrzne pudełko z kolejnym walajacym się po stole pilotem.
Zresztą właścicielom platform satelitarnych w naszym kraju zależy na szerzeniu ciemnoty i opóźnianu wejścia DVB-T, a sprzedawcom na jak najszybszym wciśnieciu klientom staroci technologicznych.
Niestety to forum też za bardzo nie uświadamia w tej dziedzinie.

Pozdrawiam

Grzegorz
 

Taucher66

New member
Witam.
Frogi 71, co to oznacza? Że za pare lat lcd z tunerem analogowym nic już nie będzie odbierał? Dotyczy to także sygnału z kablówki? zastanawiam się nad takimi dwoma Sharpami: 32d65e oraz 32dh65e. Proszę mi doradzić czy te dodatkowe tunery w dh65e (Tuner HD zgodny ze standardami DVB-T MPEG2/MPEG4 H.264) naprawde sie przydadzą??
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Toshibę ja porównywałem z Toshibą i innymi w klasie. Nie wiem z czym inni porównywali. Wyszły gorzej niż stare modele.

Frogi_71 - mieszasz strasznie i mylisz pojęcia.
Mam kablówkę w domu , mam 10 kanałów Hd . Wiec wytłumacz mi - po co mi potrzebny niby ten "oświecony tuner DVB w telewizorze. O ila ja wiem takich jak ja jest kilkaset tysięcy może kilka milionów.
Wytłumacz nam do czego nam ta dobroć dodatkowo płatna?
Po co płacić mają właściciele Polsatu , Cyfry czy Nki- których znów jest kilka milionów ?
Co ma mulipleks do mojego obrazu ? . Oglądam sobie Cyfrę + sport HD - mecz NBA.
Wygląda na to że uświadamianie zakupu tunera MPEG 4 - który nie jest mi wogóle potrzebny zostawiam Tobie :D.
I nie daj się łapać na reklamę "człowiekowi przebranego za księdza " :D.
 

Frogi_71

New member
Witam ponownie!
Panowie przede wszystkim czytać ze zrozumieniem to raz.
Po drugie to czytać także w innych miejscach np. portal satkurier (nie mogę wkleić linku bo za mało się tutaj wypowiadam) proponuję w wyszukiwarkę na stronie tego portalu wpisać DVB-T.

Odpowiedź na wasze pytania:

Jak ktoś ma analogową kablówkę to będzie ją sobie dalej używał
bo providerzy będą konwertować sygnał tak jak to robią dzisiaj (wymagana opłata za kablówkę), w kablówkach też pojawi się DVB-T ale być moze zmodyfikowane.

Jak ktoś sobie ogląda kanały platform satelitarnych poprzez tunery SAT HD i SD to będzie sobie dalej oglądał (wymagany abonament za pakiet)

DVB-T ze zwykłej anteny naziemnej takiej jak niektórzy mają dzisiaj na domach ma być za free co najwyżej za i tak obowiązkowy abonament RTV więc warto mysleć o zgodnym ze standardem mpeg-4 tunerze wbudowanym.

Obecni providerzy (Polsat TVN itp.) do DVB-T mają tyle, że nie chcąc stracić koncesji na nadawanie naziemne muszą więc wziąć udział w przetargach na kanały w DVB-T i rozpocząć w nich nadawanie, jak tego nie zrobią to kanały DVB-T zakupią inni chętni i zrobi się konkurencja.
Podstawowy przekaz DVB-T nawet z 14 kanałów ma być dla użytkownika za free. Zwyczajnie więc do spóły z TVP blokują uruchomienie multipleksów ale zbyt wiele czasu im już nie zostało.

Nie ma tragedi z starymi LCD bo tuner DVB-T mpeg-4 można dołożyć do TV pod postacią kolejnego pudła wielkości zwykłego tunera sat ale po co skoro już niektóre TV mają wbudowany.

Może dzięki takim postom jak mój wzrośnie świadomość użytkowników i w końcu zaczną pytać się sprzedawców o DVB-T i zgodny sprzęt. Co mam nadzieję spowoduje, że w końcu dostawcy zaczną wstawiać na półki sprzet zgodny z wymaganiami wierzcie mi mają już taki, który sprzedawany jest do innych krajów pod tą samą nazwą i nieco innym symbolem.

Miłego wybierania LCD'ków i jak ktoś tutaj napisał "Nie dajcie się łapać na reklamę człowiekowi przebranego za księdza".

Pozdrawiam
Grzegorz
 
J

Judash

Guest
Kol. Frogi dobrze pisze.Jesli ktos nie potrzebuje zadnej platformy cyfrowej, to wystarczy kupic TV Lcd z DVB-T MPEG 4 i ogladamy w cyfrowej jakosci TVP1, TVP2,TVP3, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Sport, TVN HD, Polsat i stacje radiowe.Nie w kazdej czesci Polski wszystkie te programy mozna ogladac, bo trwa emisja testowa, ale warto sie rozejrzec wookol siebie ;).Tutaj jest mapka z zasiegiem DVB-T w Polsce.www.emitel.pl
 

Taucher66

New member
No dobrze, ale czy kablówki Iwiecznie będą konwertowały sygnał, czy może zaczną nadawać sygnał cyfrowy (może jakieś pojedyncze kanały)? I co wtedy?
 
Do góry