Trwałość plazmy

gabat

New member
Wiele słyszałem na temat długości życia plazmy. Dzisiaj usłyszałem opinię, że plazmę podobno można regenerować. Czy to prawda i ile taki zabieg kosztuje oraz na czym polega.
 

maszek

New member
Bez reklam
Nie słyszałem jeszcze by można było regenerować plazmę. Żywotność plazm to średnio 60 tys godzin. Łatwo przeliczyć na ile lat Ci wystarczy. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju sprzętu, to juz po kilku latach dany model będzie "przestarzały".
 

dnc

Moderator
VIP
Regeneracja

Zastanawiam się na czym miałaby polegać ta regeneracja? Bo w zasadzie najwrażliwszym elementem jest matryca a dokładnie fosfor, który z upływem czasu wypala się oraz gaz, który znajduje się w komórkach i świecąc podczas pracy też pewnie się zużywa. O ile gaz można doładować (podobno robią coś takiego, ale nie wiem jakby to miało fizycznie wyglądać), o tyle jesli chodzi o fosfor, to sprawa jest o tyle trudna, że raczej nie miałoby sensu nanoszenie go ponowne na wewnetrzną warstwę matrycy, bo pewnie koszt rozebrania matrycy byłby tak wysoki, że lepiej byłoby kupić nowy TV. Nie znam jednak dokładnie sposobu wykonania matrycy, ani w jaki sposób pompuje się do matrycy gaz. Trzeba by było rozebrać jakiś TV :) i zobaczyć jak jest zbudowany w środku.
 

Piopio

New member
O jakiejkolwiek regeneracji można zapomnieć. Kiedyś gdy plazmy kosztowały 50 tys. zł mówiło się coś o tym (prawdopodobnie chodziło o wymianę matrycy). Teraz gdy cena podstawowych kształtuje się w okolicach 6.000 zł cena "regeneracji" przekroczyłaby cenę zakupu. ;-)
Ale z plazmami jest ten problem, że niby mają 60.000 godzin pracy ale nikt nie mówi, że w miarę upływu czasu spada kontrast ... powiedzmy na końcu żywota będzie to tylko 50% kontrastu początkowego ...
Nie mówiąc już o wypalonych logach stacji TV po pięciu latach pracy ...
 

sergiej7

New member
kazdy chwali to co ma. Dodam tylko, ze dla lcd zywotnosc jest tez ok. 60 000h i na pewno po tym okresie nie bedziesz mial jakosci jak przy zakupie. A duchy jak nie zlapiesz na poczatku, to pozniej o nie duzo trudniej.
Ja osobiscie wybralem prawdziwa czern, bajkowe kolory i zadnych smug podczas ogladania np. meczow koszykowki.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Wydaje mi się, że mówiąc o regeneracji chodziło komuś o pozbycie się, wypalonego pola na ekranie. W zależności od stopnia wypalenia jest możliwe zniwelowanie lub całkowite usunięcie np znaczka stacji. (jednym ze sposobów jest włączenie i pozostawienie odbiornika na "wojnie mrówek" :D czyli kanał bez sygnału). Inną kwestią jest fakt, że przy początkowym spokojnym używaniu kontrastu, jasności itp. ciężko potem wypalić cokolwiek przy normalnym domowym użytkowaniu.

Pozdrawiam
 
Do góry