TrueHD, DTS-HD i Atmos na komputerze

Golic

New member
Witam,

Jak uzyskać powyższe typy dźwięków na komputerze podłączonym do amplitunera? Poniżej szczegóły:

Amplituner: Denon AVR2300
Karta graficzna: Palit GTX 1060
Karta dźwiękowa: Asus Xonar DX/XD PCI- Express x1, System 7.1
Procesor: i5 4460

To co robiłem dotychczas to podpinałem kartę optycznym pod amplituner ale wtedy:

a. był spory problem kiedy chciałem jednocześnie oglądać na projektorze (HDMI podpięty pod Monitor 1) oraz słuchać z kabla optycznego - wtedy nie byłem w stanie wybrać 2 ścieżek na raz. Opcja sparowania HDMI oraz optycznego pod jednym podejściem niewiele dała...

b. z tego co wiem na optyku można uzyskać maksymalnie DTS tak?

Więc aktualnie mam komputer podpięty pod amplituner kablem HDMI ale nie jestem pewien czy dźwięk dekoduje się prawidłowo. Zwyczajnie dlatego że amplituner, niezależnie co włącze (gra, Power DVD, plik posiadający dźwięk w formacie) i tak pokazuje opis w stylu: "Multi in"

A ja zwyczjanie chciałbym mieć to co mam na PS4/odtwarzaczu Blu Ray. Wkładam grę która jest w DTS - pokazuje mi na ekranie DTS, odpalam film z BD w technologi TrueHD - pokazuje mi TrueHD na wyświetlaczu amplitunera.

Jak uzyskać taki efekt plus prawidłowe wyświetlanie na amplitunerze mając podłączony PC?

I ostatnie pytanie - rozumiem że karta dźwiękowa w takim układzie jest kompletnie bezużyteczna i mogę ją opchnąć na allegro?
 

Drunk

New member
Bez reklam
W programie do odtwarzania musisz ustawić wyjście sygnału jako bitstream, bo jak dźwięk jest dekodowany przez PC to amplituner wyświetli (w zależności od tego na ile głośników skonfigurowane jest wyjście hdmi) PCM multi ch.

Karta dźwiękowa tak jak napisałeś jest niepotrzebna i można ją sprzedać.
 

Golic

New member
Rozumiem że pomoże również wyłączenie w programie do odtwarzania wewnętrznych kodeków oraz przerzucenie wszystkiego na zewnętrzne/hardware?

W ten sposób otrzymam prawidłowy rodzaj dźwięku potwierdzony prawidłowym wyświetlaniem na amplitunerze?

A co z grami? Rozumiem iż tam będzie lecieć zwykłe 5.1, chyba że dana gra będzie wspierać technologię Dolby Digital?
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
U mnie w ustawieniach kodeków trzeba zmienić na bitstream i śmiga Atmos.
Problem jest taki, że za każdym razem musisz spowrotem wracać do dekodowania, w przeciwnym razie nie będziesz miał dźwięku w głośnikach z laptopa po odpięciu HDMI :)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
W kodekach ustawiasz wyjscie na AVR.

Jak chcesz miec dzwiek na DAc poc usb, na sluchawkach z karty czy wielokanalowy z avr klikasz prawym nabikonke kolo zegara urzadzenia odtwarzania i wlaczasz ten ktory ma dzialac.

Nic wiecej nie trzeba przestawiac.
 

kuczum

New member
W nowszych grach podobno masz dźwięk cyfrowy wielokanałowy wypuszczany po hdmi.

W starszych grach trzeba korzystać z DTS Connect / Dolby Digital Live.
Twoja karta dźwiękowa musi posiadać taką funkcję, żeby za pomocą tych systemów przerobić dźwięk cyfrowy stereo na wielokanałowy DTS / Dolby Digital.

Działa tylko po optyku i chyba tylko pod Windows 7. Pod Windows 10 występują problemy z obsługą DTS Connect / Dolby Digital Live.

Tyle teorii - na razie mam zestaw 2.0, więc do praktyki przejdę jak zakupię surroundy i centrala :)
 
Do góry