Trudne wybory

baslow

New member
Witam,

Jestem świażakiem na forum :) i laikiem jak chodzi o telewizory a jestem obecnie - można powiedzieć - na kupnie.

Generalnie mam trzy wątpliwości, wielkość TV, technologia oraz marka/model.

Pokój na TV mam zachodni - więc nie jest zbyt jasny, może tylko koło południa ;)
Odległość od ściany do ściany 4,15m. Zakładam że od oczu do powierzchni ekranu to będzie około 3,70-3,60.
Wychodzi mi że trzeba by wybrać 65'' (ale nie wiem czy nie jest jednak za duży).
Oglądany sygnał to kablówka - SD/HD/DVD/BR ale pewnie też i niższa jakość - np. z netu?

Co do technologii to myślę o plazmie... ale mam wątpliwości:
- słyszałem o niskiej trwałości TV plazmowych, wypalanie podświetlenia,
- duża energochłonność (wychodzi ni że około 3-4x większy pobór prądu niż LED),
- trudna do oglądania w jasne dni - ciężko u mnie w pokoju uzyskać duże zaciemnienie,
jak gadam bez sensu - wybaczcie jestem laikiem :)

Co do wyboru to mam takie typy, zakładając 65'':
Plazmy:
PANASONIC TX-P65VT60E
PANASONIC TX-P65ST60E
SAMSUNG PS64F8500
SAMSUNG PS64F5000
LEDy:
SAMSUNG UE65F8000
SONY KDL-65W855A
SAMSUNG UE65F6400
Wiem że rozpiętość cenowa dość duża - ale szukam czegoś dobrego a zarazem nie za drogiego.

Proszę wypowiedzcie się co byście polecili do takiego pokoju jak napisałem, w jakim rozmiarze i jakiej technologi?
Macie może jakieś doświadczenia z wymienionymi modelami? Rodzinami modeli? Możecie coś polecić?

Dzięki wielkie za przeczytanie moich ,,wypocin''.
 

RHJG

New member
Bez reklam
Cyt;Wiem że rozpiętość cenowa dość duża - ale szukam czegoś dobrego a zarazem nie za drogiego.
Moim zdaniem dobrym wyborem będzie PANASONIC TX-P65ST60E
 

rycho57

New member
Cześć. Do Twojego pokoju 65cali to za dużo. Programy SD będą przy tych odległościach od ekranu wyglądały kiepsko. Optymalna przekątna ekranu dla Ciebie to 46-50cali. Jeżeli zależy Ci na znakomitej jakości obrazu a nie przeraża średni pobór prądu ok.170W polecam 50-cio calową plazmę Panasonica z serii ST. Kosztuje ok.3700zł. Opowieści o powidokach ,wypalaniu czy niskiej trwałości włóż między bajki. Nie zapomnij włączyć funkcji ''przesuw piksela''. Pozdrawiam.
 

prezy

New member
Bez reklam
Co do technologii to myślę o plazmie... ale mam wątpliwości:
- słyszałem o niskiej trwałości TV plazmowych, wypalanie podświetlenia,
- duża energochłonność (wychodzi ni że około 3-4x większy pobór prądu niż LED),
- trudna do oglądania w jasne dni - ciężko u mnie w pokoju uzyskać duże zaciemnienie,
jak gadam bez sensu - wybaczcie jestem laikiem :)

To wszystko prawda, do tego dochodzi buczenie i migotanie obrazu (niektórzy tego podobno nie widzą)

Ale żeby nie było tak różowo to LED'y też mają swoje wady.
Banding, cloudnig, loteria matrycowa itp.

Jak sam widzisz wybór technologii nie jest prosty coś jak z silnikami samochodowymi.
Jednak jak plazma to Panasa lub Samsunga ze względu na to że Panas kończy produkcję.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witam,

Jestem świażakiem na forum :) i laikiem jak chodzi o telewizory a jestem obecnie - można powiedzieć - na kupnie.

Generalnie mam trzy wątpliwości, wielkość TV, technologia oraz marka/model.

Pokój na TV mam zachodni - więc nie jest zbyt jasny, może tylko koło południa ;)
Odległość od ściany do ściany 4,15m. Zakładam że od oczu do powierzchni ekranu to będzie około 3,70-3,60.
Wychodzi mi że trzeba by wybrać 65'' (ale nie wiem czy nie jest jednak za duży).
Oglądany sygnał to kablówka - SD/HD/DVD/BR ale pewnie też i niższa jakość - np. z netu?

Co do technologii to myślę o plazmie... ale mam wątpliwości:
- słyszałem o niskiej trwałości TV plazmowych, wypalanie podświetlenia,
- duża energochłonność (wychodzi ni że około 3-4x większy pobór prądu niż LED),
- trudna do oglądania w jasne dni - ciężko u mnie w pokoju uzyskać duże zaciemnienie,
jak gadam bez sensu - wybaczcie jestem laikiem :)

Co do wyboru to mam takie typy, zakładając 65'':
Plazmy:
PANASONIC TX-P65VT60E
PANASONIC TX-P65ST60E
SAMSUNG PS64F8500
SAMSUNG PS64F5000
LEDy:
SAMSUNG UE65F8000
SONY KDL-65W855A
SAMSUNG UE65F6400
Wiem że rozpiętość cenowa dość duża - ale szukam czegoś dobrego a zarazem nie za drogiego.

Proszę wypowiedzcie się co byście polecili do takiego pokoju jak napisałem, w jakim rozmiarze i jakiej technologi?
Macie może jakieś doświadczenia z wymienionymi modelami? Rodzinami modeli? Możecie coś polecić?

Dzięki wielkie za przeczytanie moich ,,wypocin''.

A jaki obraz bardziej preferujesz z plazmy czy z leda?
 

baslow

New member
Dzięki za odpowiedzi i porady! :)

Serio uważacie że 50'' to jest maks co mogę (powinienem) wstawić do mojego pokoju (ok 3,7m odległość od oczu do powierzchni ekranu)?
Tak jak patrzyłem na różnego rodzaju kalkulatory, wykresy i inne wyliczenia wielkości ekranu to wychodzi mi coś około 55-65'' natomiast kierowałem się pójściem w większą taflę bo chyba HD będzie coraz popularniejsze - tak myślę...

Jeśli w wyborze LED/PLAZMA mam się kierować tylko tym który obraz mi się bardziej podoba - to tak będę robił :)

BTW wiecie może gdzie w Krakowie można by obejrzeć większość tych TV z mojej listy? Pytam zarówno o linie produktów jak i o wielkość 65''/55'' tak żeby móc się przymierzyć jak to jest z 4m oglądać sygnał SD czy DVD.
 

Czarny Orzeł

New member
Baslow idziesz w dobrym kierunku z takiej odległosci jaką posiadasz do tv to minimum 60 cali ja akurat preferuje obraz z plamy i sam ogladam od kilku lat z podobnej odległości lub nawet mniejszej 50 cali niestety jak dla mnie jest to już zbyt mały ekran i na dniach zmieniam na 65 VT60 i myslę, że to bedzie optymalna wielkość poza tym faktycznie coraz więcej kanałów nadawanych jest w HD.
 

baslow

New member
Witam,

Oto idę sprawdzić obrazy w różnych telewizorach ;)
Zamierzam sprawdzić,
PLAZMY:
- VT60
- F8500
LED:
- F8000
- W855A
​Sklep mam, tylko podpowiedzcie mi co powinienem chcieć zobaczyć? Jakie warunki (możliwe do osiągnięcia w sklepie)​ próbować uzyskać? Jaki sygnał chcieć obejrzeć?

Skłaniam się ku plazmie, mam do wyboru w zasadzie dwie, samsunga i panasonica, a Wy mając do wyboru ​- nie sugerując się ceną, co byście wybrali:
Samsung 64F8500
Panasonic 65VT60

EDIT:
Jeśli chodzi o te plazmy, czy jest tak że jedna z nich (Samsung) grzeje się bardziej? Pytam pod kątem powieszenia TV na ścianie czy w obu tych TV wystarczy odległość 8-10cm między ścianą a tylną obudową TV?

Wracając do nagrzewania się TV - czy nagrzewanie a co za tym idzie konieczność chłodzenia TV to specyfika plazm? Tutaj pytam pod kątem żywotności TV w przypadku użytkowania w trakcie gorących lat :) czy plazma jest bardziej wrażliwa niż LED?
 
Ostatnia edycja:

baslow

New member
Sorki że nowy post - ale chciałbym żebyście zobaczyli że jest coś nowego w wątku - a nie wiem jak to się zachowuje gdy zrobię tylko edycję...

Oglądałem wszystkie interesujące mnie sprzęty:
65VT60
64F8500
65W855A
65F8000

Niestety ale w dość intensywnym świetle świetlówek w Media Markt. Oglądałem wszystkie na ustawieniach dynamicznych/fabrycznych (tak to chyba się zwie) na wszystkich te same zdjęcia - tylko to się udało zrobić.

Obraz na plazmach mnie nie powalił. Zakładam że to przez to światło świetlówek.
Na 65F8500 widziałem też sygnał TV HD - wyglądało ładnie...

Panasonic mnie zraził do siebie trochę niską ergonomią softu (np. wszystkie zdjęcia z pendrive lądują jako jeden folder do przeglądania). Kolory na tym Panasonicu też takie nie za bardzo... ale to zwalam na oświetlenie...

Generalnie decyzja idzie w kierunku Samsunga jednego z dwóch w zasadzie:
64F8500 Plazma
65F8000 LED
ale biorę jeszcze pod uwagę:
65F6400 - sporo tańszy jednak i nie wiem czy mi nie wystarczy, jak coś.

Samsung wygrywa duża ilością aplikacji smart - obraz wydaje mi się że jest też bez zastrzeżeń (a patrząc na wynik Waszych testów plazma samsunga wypada bardzo dobrze - lepiej niż plazma panasonica).

Z plazmą szczególnie z Samsungiem, mam obawy o trwałość, słyszałem że wytrzymuje koło 4 lat średniego oglądania - to mnie nie pociesza ;) nie planuję maratonów codziennych z oglądaniem ale jednak chciałbym te 6 w porywach 8 lat przeżyć z tym sprzętem, szczególnie jak wywalę na niego za moment 10k... z opinii w necie odnośnie właśnie F8500 albo dokładnie 64F8500 widziałem komentarz że po 4 latach średniego oglądania coś padło i koszt naprawy wynosił 80% ceny zakupu - no to średnio by było ;)
Pytanie czy plazmy są faktycznie dużo mnie trwałe niż LEDy?
Boję się duszków - jak to się pieszczotliwie mówi o zostających artefaktach na matrycy po statycznym obrazie (z dyskusji na forum rozumiem że to wystarczy logo stacji TV?)
Pytanie czy na LEDach faktycznie nie ma problemu ,,duszków''?
No i zużycie prądu czyli grzejnik o przekątnej 65''

Kurde - mam dylemat... generalnie chyba wybrałbym tą plazmę 64F8500 - ale jakoś mam obawy ;)
Wrzucicie mi coś żebym się przekonał?

Jeszcze jedno co mnie zastanawia to że na tej jasnej hali Media Markt jedyne co zauważyłem trochę na niekorzyść obrazu plazmy to białe kolory wyglądające jak szare ;) zakładam że to tylko kwestia tego że było mocne świa​tło...

Dzięki za przeczytanie i ewentualne zainteresowanie tematem i odpowiedzi :)
 

prezy

New member
Bez reklam
S

Jeszcze jedno co mnie zastanawia to że na tej jasnej hali Media Markt jedyne co zauważyłem trochę na niekorzyść obrazu plazmy to białe kolory wyglądające jak szare ;) zakładam że to tylko kwestia tego że

Niestety Plazma nie wyświetli Tobie idealnie całego białego ekranu i więcej bieli tym będzie bardziej przyciemniony ekran. To nie wina TV, to technologia a głównie problemem jest ciepło (dokładnie jego odprowadzenie).
Ale za to Plazma najwierniej odtwarza naturalne (rzeczywiste) kolory. Niestety są tacy którzy wolą bardziej jaskrawe barwy i wtedy TV może się nie podobać.
 

baslow

New member
Niestety Plazma nie wyświetli Tobie idealnie całego białego ekranu i więcej bieli tym będzie bardziej przyciemniony ekran. To nie wina TV, to technologia a głównie problemem jest ciepło (dokładnie jego odprowadzenie).
Ale za to Plazma najwierniej odtwarza naturalne (rzeczywiste) kolory. Niestety są tacy którzy wolą bardziej jaskrawe barwy i wtedy TV może się nie podobać.

Dzięki za odpowiedź, no tak obraz plazmy wydał mi się ładniejszy i idę w kierunku plazmy z zakupem - ale nie wiem czy to dobry kierunek, czy np. nie ide w szkodę...
Boję się tych pozostających artefaktów na matrycy i żywotności sprzętu... wydaje mi się że jak kupie LED to uniknę tych kłopotów...
 

Alkor

New member
Bez reklam
@ prezy

Nie rozumiem, dlczego plazma miałaby nie wyświetlać "idealnie całego białego ekranu"? Co najwyżej jasność 100 % bieli będzie sporo niższa niż na LCD z podświetleniem ustawionym na maksimum - dla plazmy maksymalnie powiedzmy ok. 100 cd/m2, a LCD 400 cd/m2. Oprócz bardzo, bardzo jasnych pokojów jasność rzędu 300-400 cd/2 jest niepotrzebna, a w ciemniejszych pomieszczeniach wręcz szkodliwa, oślepiająca.
Nie należy mylić pojęć - bieli i jasności maksymalnej. Mam wrażenie, że wszystko niebędące oślepiającą "bielą" znaną z LED-ów z półek sklepowych niektórzy traktują jako "szarość". Barwa, temperatura bieli jest w świecie wideo ściśle unormowana - 6500 K. I w całej skali szarości od 0 do 100 % panel powinien utrzymywać stałą temperaturę barwową 6500 K i pełne zrównoważenie składowych RGB. W trybach dynamicznych, na dobrą sprawę nie powinno się w ogóle mówić o bieli - jest silnie zaniebieszczona, zimna.
Jasność maksymalna jest po prostu luminancją ekranu wyświetlającego planszę 100 % bieli.

Natomiast prawdą jest, że plazmy są ogólnie ciemniejsze od LCD i jaskrawość bieli zależy od ilość jasnych elementów na ekranie - ze względu na ograniczoną wydajność zasilaczy i konieczność zmniejszenia zużycia energii.

@ baslow

Nie wiem, czy to w ogóle przeczytasz, ale najbardziej uniwersalnym telewizorem, z bardzo dobrą jakością obrazu mógłby być w twoich warunkach Samsung 64F8500. Jest zdecydowanie najlepszą plazmą do jasnych pokojów - większość pomyliłaby ją z LED-em. Jej atuty to duża jasność maksymalna, dobry filtr ekranowy, żywe, naturalne kolory po odpowiednim ustawieniu (tryb Kino/kalibracja) i świetna czerń zarówno w jasnym, jak i zaciemnionym pokoju - mniej więcej 4-5 razy lepsza od czerni LED-ów Samsunga! Smart TV Samsunga jest miłym dodatkiem. Zużycie prądu będzie większe, ale przy 5 h dziennie wyjdzie ok. 20 zł więcej niż LED-a.

Przy odległości 3.7 m jakość dobrych materiałów SD wypadnie zaskakująco dobrze, a filmy i programy HD da się oglądać z 2.7-3 m, tak to nie jest przesada. Przy 3.7 m ludzie sobie oglądają 100" obraz z projektora - i to nie tylko wzorcowej jakości filmy na Blu-ray.
Najważniejszym warunkiem, aby to wszystko miało sens, jest odpowiednie skalibrowanie telewizora, najlepiej profesjonalne - wydatek kilkuset złotych po wydaniu 10 tys. chyba nie jest wielki.

Uwierz mi - ty kompletnie nie wiesz, do czego jest zdolna ta znakomita plazma (i inne też), jeśli widziałeś ją tylko w ustawieniach dynamicznych/sklepowych. Tryb dynamiczny jest najlepszym sposobem na zmarnowanie całego potencjału każdego dobrego telewizora. Zawsze podstawą powinien być tryb kinowy, który można nieco zmodyfikować korzystając z wyników testów. Ale znowu - kopiowanie ustawień kalibracyjnych ma jeszcze mniej sensu.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

komonk

New member
Ja że nie mam wiecej niż ok 5000 zł kupie tańszy model plazmy samsunga ps64f5000 . Kolego przeczytałem fora zagraniczne , sam miałem i mam plazmy rożnych firm 4 szt . Kupowałem panasoniki 50 seria s i g dla teściów . i cóż . Jakie moje spostrzeżenia panasonic 64 cali st60 ( sąsiad ma st50 , koledze załatwiałem st60 - jest zachwycony ) Fora zagraniczne oceniają wyżej jakość obrazu na samsungu f8500 niź na st60 ale .....

wg mnie :
+ panasonic wydaje się trwalszy i lepiej wykonany

- samsung buczy
+ smart tv u samsunga najlepiej mi sie podoba .
 
Do góry