TOSHIBA CAMILEO.Co zrobić żeby obraz z rozdzielczości 1440x1080 był w 16:9 ?

vaprox

New member
Witam. Chyba mam jakiegoś pecha do kamer. Najpierw kupiłem kamerę jvc picsio gc-fm1,którą musiałem sprzedać zaraz po zakupie,bo nie było możliwości nagrywania podczas ładowania, a teraz kupiłem toshibe camileo s10, a gdy nagram obraz w maksymalnej rozdzielczości czyli 1440x1080 i wrzucam na kompa film to jest spłaszczony i przeskalowany na format 4:3 !!! Nosz kur.a ! ciągle coś nie tak. Gdzieś wyczytałem,że niby rozdzielczość 1440x1080 to 4:3 ale w JVC miałem tą samą rozdzielczość i obraz po zrzuceniu na kompa był normalny w 16:9.
Macie pomysł co można z tym zrobić ? Może jest jakiś odtwarzacz co mi puści obraz w 16:9 ?Czy jakaś konwersja ? Kurde nie wiem,nie znam się. Na youtube jest pełno filmów z tej kamery w tzw. full hd 1080p i są w normalnym formacie 16:9... ja już zgłupiałem...kamery mi się zachciało...:-?
 

Gucio50

New member
Bez reklam
ja już zgłupiałem...kamery mi się zachciało...:-?

1440*1080 to proporcje 4:3

Jeżeli chodzi Ci o 16:9 to albo utniesz marginesy od góry i od dołu, albo nieco rozciągniesz.
To potrafi kazdy telewizor.

Nic wiecej się nie da.:mrgreen:

Kamera NIE jest FullHD ale HDReady. Ma w setupie mozliwość 16:9 kosztem zmniejszenia matrycy do 1280*720. Wtedy masz proporcje OK, ale mniejszą rozdzielczość
Nie podałeś modelu Twojej kamery ale zwykłe Toshib-y maja takie rozdzielczości
HD Ready (1280 x 720p / 30fps)
WVGA (848 x 480 / 60fps)
VGA (640 x 460 / 30fps)
 
Ostatnia edycja:

vaprox

New member
Podałem model.toshiba camileo s10, wiem,że to bardziej zabawka,ale mi nic więcej nie potrzeba. To dlaczego w JVC przy takiej samej rozdzielczości miałem obraz w 16:9 ? Nie kapuje. No ale Ci ludzie co wrzucają na youtube filmiki z tej kamery mają obraz 16:9,więc chyba da się to jakoś przerobić. Pod Tv nie podłączam. Pozdrawiam
 

don333

New member
kupiłem toshibe camileo s10, a gdy nagram obraz w maksymalnej rozdzielczości czyli 1440x1080 i wrzucam na kompa film to jest spłaszczony i przeskalowany na format 4:3
Porządne programy do odtwarzania filmów (np. VLC, SMPlayer i wiele innych) pozwalają wybrać proporcje wyświetlanego obrazu. Jak wybierzesz 16:9, to będzie wyglądało ok.
Gdzieś wyczytałem,że niby rozdzielczość 1440x1080 to 4:3 ale w JVC miałem tą samą rozdzielczość i obraz po zrzuceniu na kompa był normalny w 16:9
1440x1080 to są proporcje 4:3 (łatwo sobie policzyć). Jednak kamery FullHD nagrywające w 1440x1080 stosują inne proporcje pikseli obrazu, które podczas odtwarzania powinny zostać rozciągnięte tak, żeby obraz wynikowy miał 1920x1080. Być może ta kamera JVC, o której piszesz, przy kopiowaniu do komputera sama zamieniała 1440 na 1920. Albo po prostu od razu poprawnie ci się wyświetlał obraz rozciągnięty do 1920.
Kamera NIE jest FullHD ale HDReady
To nie tak. FullHD to nie jest żaden standard, tylko marketingowe określenie (HD Ready to jest standard). Jednak kiedy producenci piszą o FullHD, to zawsze mają na myśli obraz 1080i lub 1080p i w tym sensie 1440x1080 jak najbardziej jest FullHD. Oczywiście tzw. "pełne FullHD" to 1920x1080, jednak 1440x1080 też na określenie FullHD zasługuje.
 

_spy_

New member
Standard AVCHD dopuszcza rozdzielczość 1920x1080 oraz 1440x1080. Obie w proporcjach 16:9, a nie 4:3. W tym drugim przypadku piksele nie są kwadratowe (anamorphic video).

W AVCHD proporcje 4:3 mogą być tylko w rozdzielczości SD.

AVCHD - Wikipedia, the free encyclopedia

Prawdopodobnie kamera źle ustawia PAR (Pixel Aspect Ratio) w strumieniu video. Można to sprawdzić odpowiednimi narzędziami (np. GSpot).

Z tego co znalazłem w opisie, Toshiba Camileo nie zapisuje AVCHD tylko AVI (z H.264). Brak informacji o PAR może być w takim razie ograniczeniem formatu. Być może wystarczy sama zmiana kontenera (bez rekompresji) z odpowiednim ustawieniem PAR.

Inna możliwość jest taka, że program którego używasz (lub codec) nie bierze pod uwagę PAR z filmu. Np. Windows Media Player ignorował PAR w przypadku niektórych formatów. Sprawdź na VLC.
 

vaprox

New member
Bardzo Wam dziękuję za pomoc panowie. Próbowałem w 4 różnych programach i w każdym był obraz 4:3 a gdy ściągnąłem ten VLC obraz jest taki jaki trzeba ! Śliczne 16:9, nic nie spłaszczone :) Aż mi wróciła ochota na filmowanie :)
Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
 
Do góry