Toshiba 42WL863 vs. Philips 42PFL6007 - co wybrać ?

amoorek78

New member
No ten HX850 jest niestety cholernie drogi.
46'' to ponad 5 tys.


Wygląd tv dla mnie może być dowolny, byle jakość obrazu 2d i płynność z brakiem teatru.
 

csraven

New member
42wl863 - zrobiła na mnie najlepsze wrażenie. Szczególnie na hollywood dzień i hollywood pro. Bardzo bogate ustawienia obrazu, 10p balans bieli, ale nie miałem czasu sie nimi bawić. Ustwawilem tylko dekodowanie kolorów na bt.709 i wyregulowałem temperaturę kolorów. Nie warto przesadzać z resolution+. Myślę, ze to pełnoprawny konkurent dla sony hx950 i panasa vt50. Bardzo ładna biel, świetne odcienie twarzy (o dziwo nawet na dynamicznym ) i bardzo duża szczegółowość. TVN w SD wyglądal jak tvp1 HD. Minusem jednak był judder przy bardzo szybkim ruchu kamery, nie miałem pomysłu jak to wyeliminować.


Jak znaczny był judder w 42WL863, czy występował tylko przy bardzo szybkich ruchach kamery? Na każdym kanale tak było?
 

Boguszch

New member
Jak znaczny był judder w 42WL863, czy występował tylko przy bardzo szybkich ruchach kamery? Na każdym kanale tak było?

Mixmich wyjaśnił mi, że judder był widoczny tylko na materiale demo puszczanym z komputera przy częstotliwości 60Hz. Przy oglądaniu materiału telewizyjnego płynność była super.
 

Mixmich

New member
46 toshiby świeci rewelacyjnie, ma świetne kolory, głęboką czerń, ale jest bardzo wrażliwa na kąty - 45 stopni skutecznie odbiera przyjemność oglądania telewizji.... 42 cale ma odrobinę gorszą czerń i gorszą ramkę, ale w bezpośrednim pojedynku 42wt50 bez kalibracji zostawia daleko w tyle jeśli chodzi o obraz z dvb-t. HX 850 mieli na markecie tylko na własnych demówkach i nie chcieli udostępnić do testów 1 na 1... szkoda, ale takie podejście świadczy o tym, że chcą coś ukryć. Warunki sklepowe mocno wypaczają możliwości telewizorów, mimo wszystko podejście pracowników hali mnie zdziwiło...

Judder podobny do tego co widziałem w sklepie w wl863 / yl863 widziałem u znajomego kilka razy w es7000 przy dvb-t, więc chyba nie ma co przesadzać. Efekt ten kuł przy szybkich jednostajnych scenach, najbardziej na tvn turbo. Bawiłem się różnymi ustawieniami, przy wyłączeniu dopalaczy ten efekt był ledwo wyczuwalny, dla wprawnego oka. Nie potrafiłem tego całkowicie wyeliminować. Przy piłce nożnej na eurosporcie na "n"-ce płynność była idealna - przynajmniej na wersji 55 cali. ostrość również świtetna.
Podejrzewam, że to jeden z najmniej docenianych modeli dostępnych na rynku. Szczególnie, jeśli weźmieny pod uwagę, że ten model miał premierę 1,5 roku temu.

Pozdrawiam


@amoorek78: jeśli oglądasz tv max w 3 osoby to 46wl863 w swojej cenie ośmieszy jakością obrazu każdy tv. Pod większym kątem to 47et5 i 46hx750 są rązsądnymi opcjami.
 

csraven

New member
Niektóre modele HX850, głównie 55" i 46" cierpią na vertical banding, brzydkie pionowe pasy, dobrze widoczne na piłce nożnej. Czytałem też komentarze wg których V banding pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Official Sony HX850 Owner's Thread (46HX850, 55HX850)
"I'm a half happy 55HX850 (EU) owner. Half happy because I found vertical banding on my TV. It's really annoing and distraction thing. You can clearly see backligh issues when the background has solid color and camera makes a panning movement - eg. football, other sports and some movie scenes"

"thin green vertical line and thin black horizontal line appeared after just 5 months."

"My set has pretty severe vertical banding and 3 horizontal bands. For this reason it is going back, its a great tv but i can't be doing playing the lottery."


Możliwe, że egzemplarz z ekspozycji miał ten problem i na materiale testowym by wyszedł.
Czy w telewizorach, które testowałeś zauważyłeś pionowy lub poziomy banding?

PS. Przepraszam, że post nie do końca związany z tematem :p
 
Ostatnia edycja:

amoorek78

New member
Tak czytam i czytam i chyba jednak z powrotem się skłonie ku ST50.
Żałuję, że nie kupiłem pół roku temu G30, 46'' można było kupić za 2700zł.
Teraz miałbym porównanie przynajmniej.

Zastanawiałem się też nad ET5 - ludzie piszą dobre opinie ale jeden koleś napisał to:

Chyba nie miałeś skali porównawczej i nie wiesz jak powinien wyglądać obraz (naturalność barw) oraz jaki powinien być dźwięk skoro dla Ciebie to ideał. Ja kupiłem taki telewizor do sypialni-w salonie mam Panasonica plazmę TX-P46G30. W porównaniu z tą plazmą, TX-L37ET5E to najgorszy z możliwych bubel o nienaturalnej barwie -z przesyceniem żółci i niemożliwością jej zmniejszenia, a głos z pogłosem jak zza grobu. Nikt z domowników na nim nie chciał co kolwiek oglądać, a tym bardziej słuchać.

Czy ten ET5 naprawdę taki słaby ?

Ja pokój mam generalnie oświetlony - okno od północy na przeciwko telewizora, ale nie ma problemu z zasłonięciem rolety.

Generalnie będą dzieci oglądały na nim coś - częściej w dzień i będą grały na xBox.
 

amoorek78

New member
A jak wygląda HX750 ?
Jest sporo tańszy niż HX850 ale czy dużo gorszy ?

A jak z tym ST50 plazma, piszą tylko o tym, że w pionie kąty to jakaś porażka ale ktoś pisał, że tylko z bliska, no i inny minus, że piszą o jakiś powidokach.
Ja na żywo nie miałem okazji obejrzeć żadnego z tych lepszych TV :(

Na początku roku nastawiony na G30 ale w końcu nie kupiłem i do tej pory nic nie mam :)
Ale w sumie mam nasłoneczniony pokój a G30 miał bardzo połyskliwą ramkę itp.

W sumie wybór pada na jakiś TV i potem jak się człowiek zagłębi w temat to na każdy telewizor narzekają. Np o ET5 piszą w testach że super a potem ktoś w komentarzach porównuje do plazmy G30 i że ten ET5 to totalne nieporozumienie.

A znajomi idą do sklepu, nie czytają nic na forach kupują pierwszego lepszego samsunga i zadowoleni :)
 

Boguszch

New member
Panowie, trzymajmy się proszę tematu ;-)
Ponawiam pytanie czy ktoś miał styczność z następcą 42WL863 ? Chodzi o WL968.
Czy warto na niego poczekać, czy brać i nie zastanawiać się 42WL863 ?
 

amoorek78

New member
Nie wiem czy się powtarzam, ale ktoś pisał, że 46'' ma matrycę MVA a 42'' ma matrycę IPS.
I że ta MVA jest zdecydowanie gorsza ze względu na kąty.

Ja miałem generalnie monitor komputerowy na matrycy MVA (17'' belinea) i zmieniłem na 2 x Dell 24'' na IPS i powiem, że w sumie różnicy nie widzę - i tu i tu pod kątem jak się patrzy to robi się szarawo (oba ekrany matowe).

Zastanawiam się nad tym Philipsem 6007 - generalnie piszą w pozytywach.
Nikt tu jeszcze nie przystawił 6007 to WL863.

Tak patrzę sobie na porównywarce cen na rozmiar 40-42 i wygląda to tak:
- Panas 42'' ET5 - 2600
- Sharp 40'' LE830 - 2800
- Philips 42'' 6007 - 3000
- Sony 40'' HX750 - 3100
- Toshiba 42'' WL863 - 3500

Gdyby tak patrzeć na cenę to by brał ET5.

TV będę oglądał z odległości 2,5-3m, będę grał w xBoxa pewnie z odległości 2m.
Generalnie to dzieci będą oglądały TV w dzień z DVBT, pokój nasłoneczniony (okno i drzwi tarasowe od północy i one aktualnie odbijają się w Philipsie CRT 19'' :)

Myślałem o 46/47 calach ale w sumie może za bliska odległość do TV ze względu na to, że w większości będzie to obraz z DVBT lub ewentualnie HD ale TV i tak nadaje w 576p, w full hd pewnie rzadko coś obejrzę.
Sorry za ucieczkę z tematu ale cały czas mam Toshiba lub Philipsa w głowie (ST50 wracałem do niego ale jednak go wyeliminowałem ze względu może na to nasłonecznienie).
 

csraven

New member
Dużo zależy od producenta matrycy. Są panele IPS, które mają kąty średnie, jak i też doskonałe. Ogólnie jednak jeżeli chodzi o kąty jest taka zależność:

IPS > PVA > MVA

IPS ma gorszą czerń, która szybciej robi się szara pod kątem. Ma za to szybszy czas reakcji, czyli smuży mniej niż MVA/PVA (lepsza do sportu i gier).

Jeżeli w większości będzie oglądane DVBT (SD) to 42" z 2.5 m to max. Inaczej jakość obrazu nie będzie zadowalająca.


Boguszch, odnośnie WL968 - nie widziałem w sklepach jeszcze 42", jedynie 47" i 55". Patrząc na specyfikację wygląda słabo. Nie ma Cevo Engine, tylko jakiś procesor no-name. Resolution+ co prawda jest, ale nie taki jak WL863. Ma opcje wł/wył (podobnie jak VL863), a nie 5 poziomów ustawienia. Skalowanie SD będzie pewnie na gorszym poziomie niż WL863 i HX850. Rozmiar 42" może wskazywać na matrycę IPS, bo LG produkuje właśnie w tym rozmiarze i sprzedaje Panasowi, Toshibie i innym. Panele PVA/MVA mają zwykle 40"-46"-55" w większości firm. Zatem nie wiem czy jest sens czekać na WL968, obecnie można kupić 47" za 5k, czyli cena zbliżona do HX850 (5.3k).
 
Ostatnia edycja:

labn

New member
Panowie, trzymajmy się proszę tematu ;-)
Ponawiam pytanie czy ktoś miał styczność z następcą 42WL863 ? Chodzi o WL968.
Czy warto na niego poczekać, czy brać i nie zastanawiać się 42WL863 ?

Wystarczy, że zrobisz test porównawczy na stronie Toshiby.

Jak zauważysz model WL968 wypada w tym porównaniu dużo gorzej od WL863.
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Na papierze każdy sprzęt może wyglądać niepozornie. W sumie nie wiemy co siedzi we wnętrzu Toshiby - na pewno nie Cell Evolution Engine, ale może coś i tak bijącego konkurencję?
Przecież nawet na najtańszym najnowszym smarcie tj. RL938/RL939 przeglądarka chodzi szybciej niż na Samsungach es7000/es8000, stąd co mogli wrzucić do topowego modelu na chwilę obecną? (oprócz ZL2)

Niestety nie ma jak tego porównać, wiem że niektóre Saturny i Media Markty miały dostać dostawę tej serii na początku grudnia, ale w Poznaniu niestety nie widziałem w żadnym w mediaczów.

Matryca w WL968 będzie IPS od LG (w końcu pasywne 3d), ale która jej wersja - tego nie ocenimy niestety bez bezpośredniego sprawdzenia.

Widzę że 47" jest dostępne w każdym sklepie w EURO w Poznaniu, to może jak znajdę czas to się przejadę i porównam z konkurencją telewizorek, bo w EURO nie spodziewam się żeby mieli WL/YL863.
 

csraven

New member
WL968 jest już na rynku i nigdzie nie ma testu. Przynajmniej w anglo-języcznej części sieci nie widać ani jednej recenzji, trochę to dziwne.
Karpaj, byłoby świetnie jakbyś przetestował 968 w jakimś markecie. Jego jakość może mieć decydujące znaczenie przy wyborze telewizora ok 4k.

RL938/RL939 mogą mieć lepszą przeglądarkę (programowo) i dlatego chodzi szybciej. Znamy to z PC, że jedna przeglądarka muli, a inna nie. Niekoniecznie musi być szybszy procesor. Dziwne, że Toshiba nie chwali się co tam wsadzili, nawet nie nazwali procesora. Wcześniej chwalili się Cevo Engine, napisy dużymi literami na stronie i pudełkach. A teraz cisza. Czyżby nie było się czym chwalić na tle Cevo i X-Reality PRO? Bez testu się nie dowiemy.
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Dawniej chwalili się jednordzeniówką nawet - Meta Brain, czyli procesor odpowiedzialny za Resolution plus. Więc obecnie w telewizorach od serii RL w górę mamy procesor przynajmniej tak dobry jakościowo (czyli przynajmniej poziom Xreality Pro z serii x20 Sonego)
 

Karpaj

New member
Bez reklam
O widzę że brat coś ciekawego znalazł :)
Oznaczało by to, że w WL968 nadal mamy CEVO, ale czemu Toshiba się tym nie chwali? W końcu jest (wspólnie z Sony i IBM) właścicielem tego procesora. Chyba że jakąś okrojoną wersję tam zastosowali, która ma np. rdzenie odpowiadające za 3d bez okularów wyłączone, i dlatego nie zużywa też tyle energii?
 

csraven

New member
Podświetlenie:
WL968 - "równomiernie wygaszony krawędziowy LED"
WL/YL863 - "32 sektory LED"
ZL - "512 sektorów LED"

IPS bez wygaszania strefowego będzie świecić czernią jak choinka.
Zaczynam tracić wiarę w ten model, chociaż mam cichą nadzieję, że ta tabelka się myli :)
 

Karpaj

New member
Bez reklam
W tym roku nie jest aż tak źle z czernią na matrycach IPS - przykładem może być Philips 6007 i niższy model Tośki - VL963.
 

Boguszch

New member
Wiecie co....... zdecydowałem się na Toshibę 42WL863 :smile:
I mam nadzieję, że nie będę żałował...
Odpuszczam sobie WL968 tym bardziej, że pewnie będzie droższa.
A to duży sukces z mojej strony bo telewizor wybieram już prawie rok....;)
 
Do góry