Tosca 303, przestrojenie i podlaczenie do kompa

marlowe

Member
nabylem za 50 zł diora tosca 303, chcialbym ja podlaczyc do kompa.

Moje pytanie tylko w jaki sposob moge sprawdzic czy jest przestrojona i na czym w ogole to przestrojenie polega (pytam bo czytalem na tym forum i kazdy mowi o przestrojeniu - a ja nie wiem co to w ogole jest i jak to sie robi i do czego sluzy to owe przestrojenie:)

Druga sprawa to podlaczenie pod kompa, Tosca ma wyjscie DIN (magnetofon i gramofon) czyli rozumie ze musze kupic kabelek DIN-2xRCA, dobrze kumam?

i trzecia sprawa to kolumny, jakie 2 kolumny do niej najlepiej podlaczyc, co musze wiedzic i czym sie kierowac przy zakupie kolum do tego wzmacniacza?
Dziwne tez jest wejscie na kolumny w tej Tosce, ja w sprawach audio jestem cienias i jesli kiedykolwiek podlaczalem jakies kolumny to byly one na zwykle zaciski a tu jest jakies dziwne wejscie (taki prostokącik i obok niego drugi o wiele mniejszy prostokacik
icon_smile.gif
). czy musze taka koncowke kupic i jakos włożyc do niej kabel do glosnikow, czy moze taki kabel juz zakonczony taka koncowka lepiej kupic (to stare wejscie to w ogole pytanie czy takie kable jeszcze sprzedaja)
 

Pablo1964

New member
Bez reklam
Jeżeli jest przestrojona, będzie odbierać staje FM. Jeżeli nie - nie będzie odbierać. To najprostszy sposób sprawdzenia. Kiedyś w Polsce obowiązywał inny zakres fal UKF, stąd wynika konieczność przestrojenia. Musisz kupić przejściówkę DIN - 2 RCA, jeżeli na karcie dźwiękowej masz wyjścia RCA. Jeżeli minijack - wtedy DIN - minijack. Amplituner ma gniazda głośnikowe będące standardem w tamtym czasie - nie powinno być problemu z nabyciem takich wtyczek.
 

marlowe

Member
dzieki wielkie @Pablo za pomoc
karte muzyczna mam SB Live i ma ona 5 wejsc, mam do niej narazie tylko podlaczone sluchawki z mikrofonem, czyli wchodza do karty 2 czincze, dlatego pomyslalem o zakupie kabelka DIN-2xRCA

Druga sprawa to jak sie nazywaja te stare wejscia na kable glosnikowe w tym sprzecie, bo idac do sklepu jakos bede musial sie wyslowic :) i czy zalozenie ich jest proste

Ostatnie pytanie wciaz aktualne, jakie kolumny do tej TOSKI 303 moge podpiac, pytam bo chce jakies na allegro zakupic
 

zeberko

New member
Moc kolumny to 30-50-100W, sama Tosca ma coś koło 25-30W
Impedancja kolumny powinna (teoretycznie) mieć 8 omów, ale i 6 omów nie powinno być problemem.
Co do przestrojenia to na stronach forum elektroda.pl jest opis jak tego dokonać.
Parę lat temu coś takiego udało mi się wykonać, o ile pamiętam z głowicy UKF trzeba było wyciąć 2 kondy i odwinąć coś koło 1,5 zwoju z cewki (około 10 zwojów, ale na 100% nie pamiętam)
Co do wtyczek w sklepach z elektroniką powinni bez większych problemów dokładnie wytłumaczyć, jaka to wtyczka i na którym bolcu trzeba podać masę (-), a na który (+)
 

marlowe

Member
podlaczylem tosce 303 pod kompa, dzwiek jest (na razie tylko przez sluchawki) ale strasznie cichy, skala na full a dzwiek ledwo slychac ;/
 
Do góry