Testy kamer na camcorderinfo.com

limes_infr

New member
Do napisania tego postu zainspirował mnie test Sony CX550 i adnotacja jak była ustawiona kamer przy teście LowLight. Sony uzyskłało 50IRE przy 41 Luxach i komentarz (oryginał)

"The lens has such a wide angle that when we framed our test chart the camcorder's aperture closed to an f-stop of around f/2.8. Usually when we test camcorders they are able to keep their aperture around f/2 or wider during our testing, which allows more light to enter the lens and hit the camcorder's sensor"

Czyli tłumacząc w skrócie - ze względu na szeroki kąt, musieli ustawić zoom tak, że przysłona przymkneła się do F2.8. A ZAZWYCZAJ kiedy testują kamery jest to OKOŁO F2 lub szerzej.

Yep!!!

Teraz chciałbym usłyszeć odpowiedź kogoś doświadczonego w temacie na pytanie numer 1: Jaki sens ma prezentowanie wykresów porównawczych czułości, jeśli KAŻDA kamera na wykresie może mieć INNĄ przysłonę?

Moim skromnym zdaniem fotografa-amatora z kilkunastoletnim stażem odpowiedź brzmi - "Nie ma żadnego sensu".
Oczywiście - gdyby to była NAJSZERSZA przysłona dla każdej kamery to owszem - wtedy możemy porównać sobie między kamerami która da nam najlepszy efekt sumaryczny (czyli optyki i elektroniki). Ale jeśli wiemy z góry że nie jest to najszersza przysłona a jakaś przypadkowa wartość wynikająca z możliwości obiektywu przy danej ogniskowej (której - nota bene - również nie znamy) - to korzyść z takiego porównania jest dokładnie żadna...

Kolejna sprawa jaka zaraz po tym mi się nasunęła - Jak testowana jest rozdzielczość? Jeśli tak samo jak w teście powyżej to również i ten test niewiele nam mówi.
Po pierwsze nie znamy ogniskowej, na jakiej rozdzielczość była testowana, po drugie nie znamy przysłony. Jeśli czytam test obiektywu foto, to mam wykres - rozdzielczość przy OKREŚLONEJ PRZYSŁONIE i OKREŚLONEJ OGNISKOWEJ. Nie ma czegoś takiego jak JEDNA wartość rozdzielczości.
Oczywiście - można podać MAKSYMALNĄ rozdzielczość obiektywu (lub obiektywu+body).
NAtomiast przy takim sposobie testowania jak na camcorderinfo.com nie wiem nic konkretnie - ani o przysłonie, ani ogniskowej, ani wreszcie, czy podawana przez nich wartość rozdzielczości to wartość maksymalna. Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę natomiast podejrzewać że podawana przez nich rozdzielczość to jakaś przypadkowa wartość wynikająca z kombinacji ogniskowej i przysłony którą logika kamery sobie akurat wtedy ustawiła.

Ciekaw jestem opinii innych na ten temat.
 
Do góry