Test kabli hdmi różnych firm o różnej wartości rynkowej

Z uwagi na ciągłe pytania i wątpliwości jaki wpływ w przypadku przekazu sygnału cyfrowego mają kable połączeniowe ?
Dokonaliśmy w warunkach ciemni następującego porównania w klasie cenowej budżetowej :D
Test kabli hdmi różnych firm o różnej wartości rynkowej.

Test przeprowadzono przy pomocy:
Plazma Pioneera LX 5090 H
Sygnał HD 1080 i
dvd Toshiba XDE
Aparat Panasonic DMC FZ 50


001_P1130974.JPG


Użyto też następujące kable HDMI

1. HDMI- no name cena 30 zł

041_P1140018.JPG


2.Quist Cable za 50 zł
037_P1140014.JPG


3. Vivanco za 70 zł
039_P1140016.JPG


4. Ultralink za 90 zł


038_P1140015.JPG


5. MRS za 70 zł

036_P1140013.JPG



Wszystkie ujęcia są właśnie przeprowadzone wg takiej kolejności
Zdjęcie 1 - kable 1
002_P1130975.JPG


Zdjęcie 2 kabel 2
003_P1130976.JPG


zdjęcie 3 kabel 3
004_P1130977.JPG


zdjęcie 4 kabel 4
005_P1130978.JPG


zdjęcie 5 kabel 5
006_P1130979.JPG



zdjęcie 1 kabel 1
008_P1130981.JPG


zdjęcie 2 kabel 2
009_P1130982.JPG


zdjęcie 3 kabel 3
010_P1130983.JPG


zdjęcie 4 kabel 4
011_P1130984.JPG


zdjęcie 5 kabel 5
012_P1130985.JPG


zdjęcie 1 kabel 1
013_P1130986.JPG


zdjęcie 2 kabel 2
014_P1130987.JPG


zdjęcie 3 kabel 3
015_P1130988.JPG


zdjęcie 4 kabel 4
016_P1130989.JPG


zdjęcie 5 kabel 5
017_P1130990.JPG


zdjęcie 1 kabel 1
018_P1130991.JPG


zdjęcie 2 kabel 2
019_P1130992.JPG


zdjęcie 3 kabel 3
020_P1130993.JPG


zdjęcie 4 kabel 4
021_P1130994.JPG


zdjęcie 5 kabel 5
022_P1130995.JPG


Zdjęcia z sygnału SD DVD Toshiba
zdjęcie 1 kabel 1
023_P1130996.JPG


zdjęcie 2 kabel 2
024_P1130997.JPG


zdjęcie 3 kabel 3
025_P1130998.JPG


zdjęcie 4 kabel 4
026_P1130999.JPG


zdjęcie 5 kabel 5
027_P1140001.JPG


zdjęcie 1 kabel 1
028_P1140002.JPG


zdjęcie 2 kabel 2
029_P1140004.JPG


zdjęcie 3 kabel 3
030_P1140005.JPG


zdjęcie 4 kabel 4
031_P1140006.JPG


zdjęcie 5 kabel 5
032_P1140007.JPG


Kable biorące udział podczas testu
033_P1140008.JPG


034_P1140010.JPG


w następnym wejściu - porównamy kable z szerszej oferty cenowej
Źródłem będzie blu-ray i materiał 1080p
 
Ostatnia edycja:
Cisza jak makiem zasiał ;)


Ja nie mogłem się już doczekać reszty testu...
Wiec wybrałem 1.5m TechLink-a (niebieską) serię Wires - za całe 50PLN łącznie z wysyłką :D

Choć nie ukrywam, że miałem chrapkę na tego MRS-a :D


Jednak dalej czekam na dokończenie testu :)


Pozdro.
 
Metodyka testu z założenia jest zła. Niby optymalne warunki to:
- aparat o wysokiej rozdzielczości (Hasselblatt i ze 140Mpix? mały żarcik :D)
- ultrastabilny statyw
- idealne ustawienie wszystkich funkcji (manualne, jednakowe dla wszystkich przewodów).
- lustro podnoszone przed wyzwoleniem migawki,
- spust migawki za pomocą pilota,
- format bezstratny o rozdzielczości minimum dwukrotnie wyższej niż tv.
A potem przepuścić dwa obrazy przez filtr różnicowy i sprawdzić co wyjdzie...

Tyle, że i tak nie da się wyeliminować najmniejszych drgań podczas robienia zdjęć, które nałożą się na szumy kwantyzacji z matrycy i obraz będzie przekłamany (jeśli różnice wyjdą śladowe, to można je pominąć).
 
@pejotpe


Masz rację...

To samo dotyczy fotek z testów LCD i Plazm + jeszcze nasze (każdy inny i inaczej ustawiony) monitor wyświetlający to co właśnie w sieci widzimy :)
Karta graficzna, oświetlenie w miejscu czytania testu, itd...


Wszystkie testy tego typu, zamieszczane na forach, w prasie, mediach, itd.
Osobiście podchodzę do nich ze sporym dystansem i przymrużeniem oka a właściwie oczu :p


Dla mnie ważniejsze są informacje typu:

- rodzaj (jakość) użytych materiałow
- szczegółowe parametry techniczne
- zastosowane technologie
- ilość wejść wyjść
- mnogość funkcji
- rozbudowanie setup-u (ustawień)
- ergonomia (np. piolta) ;)
- wymiary
- serwis gwarancyjny i pogwarancyjny - okres GW
- ITP.

Bym zapomniał... I oczywiście CENA :D


Nie ma co tu ukrywać. Reszta to zwykły Subiektywizm :p


Lecz miło jest przyjżeć się dokładnie produktowi króry planuje się zakupić.
Tym bardziej, że w sklepie nie zawsze jest czas i możliwość dokonania tego tak szczegółowo jakby się tego chciało ;)

Dlatego zawsze staram się znaleść możliwie dużo informacji w tym zdjęć jak i opini użytkowników.
Dopiero później, po wstępnej selekcji modeli z danej kategori wybieram się do sklepu i organoleptycznie (wszystkimi zmysłami) wybieram to co mi pasuje :)


Ten sposób wyboru poszczególnych produków (wszelakiej maści) jeszcze nigdy mnie nie zawiódł.
Dlatego właśnie jestem w KLUBIE HDTV :twisted:


Raz tylko zaufałem sprzedawcy i wyłącznie jego opini (kupująć panoramę CRT 32cale Thomson-a).
I nigdy już tego błędu nie popełnie !!!


@pejotpe.
Co to znaczy "...lustro podnoszone przed wyzwoleniem migawki..." ???
Bo tego jedynie nie kumam ;)


Z góry dzięki za wyjaśnienie.
 
Pomijając kwestię, że łatwo jest narzekać gdy to ktoś inny robi dobrą robotę, ja natomiast bardzo chciałbym poprosić o dokładniejsze wytłumaczenie kwestii poniżej:
pejotpe napisał:
Tyle, że i tak nie da się wyeliminować najmniejszych drgań podczas robienia zdjęć, które nałożą się na szumy kwantyzacji z matrycy i obraz będzie przekłamany
Dzięki i pozdrowienia!
 
@bogdan_bronowice: do cyfrowego odwzorowania obrazu (acz nie tylko) potrzebujesz minimum dwukrotnie wyższej rozdzielczości od dokładności, którą chcesz odwzorować (z twierdzenia Nyquista). Załóżmy, że chcesz zrobić piękne zdjęcie matrycy. Ustawiłeś idealnie (co i tak nie jest możliwe przy obiektywach sferycznych, które zawsze zrobią jakąś "beczkę" z obrazu) kadr na tv. Przy rozdzielczości 1920x3x1080 subpiksele musisz mieć aparat o rozdzielczości minimum 11kpix x 2,1kpix (jakieś 22 megapiksele). Przy czym i tak nie uda Ci się uniknąć efektów typu "mora", które wynikają z nieliniowego odwzorowania obrazu z obiektywu na matrycy - nawet delikatne przesunięcie, nazwijmy to bardzo umownie "fazowe" mocno wpłynie na cały obraz (zarówno subpiksele, jak i całe piksele przedzielone są przecież jeszcze ramką).
A do tego jeszcze nie znasz budowy matrycy i algorytmów, które powodują zamianę sygnału z matrycy na gotowy obraz w konkretnym aparacie (każdy producent stosuje nieco inne rozwiązania).

W teorii można by zamontować skaner przy matrycy i po prostu zeskanować kawałek obrazu (najlepiej bez katody, czy ledów oświetlających obraz) - żadnego zniekształcenia z obiektywu.


P.S.
Nie dotyczy matryc plazmowych, które z założenia szybko mrugają (kilka tys. razy na sekundę) i w skutek tego na matrycy pojawiają się delikatne "mrówki", co wypaczy zdjęcie.

P.P.S.
Taka ciekawostka: jak w fabryce LG są testowane telewizory na obecność uwalonych pikseli? Maszyna? Wysokiej jakości optyka? Nie. Siedzi sobie gość, ogląda tv z lewej do prawej, w dół i z prawej do lewej, znowu w dół, czy nie ma nieprawidłowych punktów (dlatego nazywają go człowiekiem-wężem :wink:)... Jest tańszy od automatów...
 
No pejotpe, zaskoczyłeś mnie i to pozytywnie. Punkt dla Ciebie :) Żadnej ściemy i przeklejania formułek - własny opis pewnych zjawisk. Co do rozdzielczości aparatu - pewnie można byłoby się zastanawiać czy teoretycznie potrzebna jest aż tak spora choć pewnie wniosek byłby pozytywny, to w końcu subpiksele składają się na punkty obrazu, które widzimy, tak więc mają nań wpływ.
Zaraz jednak mogłoby się okazać, że w związku z podanymi przez Ciebie warunkami nie ma tutaj osoby, która mogłaby wykonać zdjęcia nadające się do miarodajnego porównania. A przecież w praktyce właśnie takie poglądowe zdjęcia często pomagają nam w podjęciu dobrej (subiektywnie lub obiektywnie) decyzji czy dostrzeżeniu jakiegoś efektu lub zjawiska :)

Wracając do tematu wątku ja nadal będę czekał na jakieś kolejne fotki najlepiej okraszone krótkim komentarzem autora, który przecież efekt widział na żywo i jego oko nie zostało poddane szumom kwantyzacji matrycy ;p

Pozdrowienia!
 
Hmmm... Nie ufam zmysłom (z ciekawostek: gdyby zatrzymać ludzką źrenicę w jednym miejscu - przestalibyśmy widzieć!)...

Proszę sprawdzić: http://www.michaelbach.de/ot/lum_adelsonCheckShadow/index.html

Zwykle wolę sprawdzić sam. W przypadku kabli transmitujących sygnał analogowy, nie jest to takie proste, ale jak mi ktoś pisze, że kabel przenoszący dźwięk protokołem S/P Dif (współosiowy, czy optyczny) daje "bardziej wyrazisty bas, czy górne dźwięki), to nóż się w kieszeni otwiera. Albo przewód jest dobry, albo nie - spadek jakości przy sygnale cyfrowym jest w małym zakresie bardzo duży - a efektywność kabla łatwo sprawdzić - nawet niedrogi analizator da sobie z tym radę...
Z ciekawostek - kiedyś sprawdzałem, jaką przepustowość ma zwykły kabel szeregowy (marnej jakości - koszt metra kilkanaście groszy, wtyczkę dorobiłem sam, a po drodze wpiąłem w niego badziewnie wykonany przerywacz) - dla utrudnienia taktowałem sygnał za pomocą... instrukcji procesora (jakiś stary 386SX) zamiast precyzyjnego zegara. W takim układzie udało mi się "wyciągnąć" efektywny transfer 370kbps z pary przewodów (3 próbki na bit) przy stopie błędów poniżej 10^-9 (efektywnie RS232 transmitował standardowo 115kbps). Żaden wyczyn - a przewody maaaarnej jakości - przyzwoity przewód nie ma problemów z 1-1,5Mbps jaką potrzeba do stereo PCM (nie mówiąc już o DD5.1 czy DTS) - w końcu byle skrętka za 1PLN/metr przesyła te 100Mbps bez żadnego problemu)...
 
Kiedy będzie następny test kabli! Moje zniecierpliwienie sięga zenitu.Od miesiąca wstrzymuję się z zakupem kabla hdmi wierząc,że test wniesie coś rewolucyjnego.
 
Ostatnia edycja:
Ps.a4tech
Widzę,że zastosowałeś komponent przy podłączeniu cyfry z sharpem i to niezłym kablem CR,czyżby takie połączenie było lepsze od hdmi?
 
@kloss_ks


Tak użyłem tego połączenia między DH65E a FX7600.
Powód, to brak wyjścia HDMI w tunerze Ferguson-a.

Obraz przy tym połączeniu - "żyleta" ale tylko na dosłownie kilku kanałach (w tym o dziwo C+).
Reszta kanałów to prawdziwa masakra. Pikseloza straszliwa (pieprzeni nadawcy) :confused:

Dlatego szybko zrezygnowałem z tego typu połączenia, przechodząc na sprawdzony markowy SCART :D
W tej sytuacji to niech elektronika i filtry Sharp-a maskują to co nadawca (bezczelnie) ucina :confused:

Póki co, w ten sposób cała ramówka syfry+ jest w miarę. Ale niesmak pozostaje !!! :(


Przy okazji, dziwię się opiniom Użytkowników LCD + tunerów HD z wyjściem HDMI...

A właściwie ich zachwytem jaki to rewelacyjny (dobry i wspaniały) sygnał puszcza ich nadawca :confused: :confused: :confused:
Jaki ten obraz jest OCH i ACH :grin:

Na ilu kanałach ja się pytam ??? Na ilu ??? I za jakie dodatkowe opłaty ??? ;)
Materiał HD to raptem kilka pozycji i to od święta emitowane :p


Pozdro.


ps. obraz przy użyciu dobrej klasy kabla Component, wcale nie odbiega jakością od standardu HDMI :)
 
Ostatnia edycja:
@a4tech

Witam
.Muszę ci powiedzieć,że miałem cyfrowy polsat i mam teraz porównanie z cyfrą ,zdecydowanie lepszą jakość wszystkich programów ma cyfra i dopiero na polsacie miałbyś pikselozę/1i2 to porażka na całej linii/.Ja na swoim pv80 nie zauważyłem żeby na którymś programie występowała pikseloza a używam teraz komponentu Hamy.Napisałeś,że używasz teraz euro i telewizor poprzez elektronikę maskuje niedoskonałości programów-czyli co?poprzez połączenie komponent,hdmi elektronika telewizora już takiego maskowania nie da rady zrobić?
Czy przez połączenie euro spada jakość tych najlepszych jakościowo programów a polepsza jakość tych gorszych?
Pzd.
 
@kloss_ks


Twórcy standardu HDMI jak i Component już z założenia uważali, że materiał wysyłany tymi połączeniami będzie na tyle dobry (wysoki) jakościowo, że ew. poprawki nie będą konieczne. Bluray, HDTV, Itd.

Inaczej było (jest) natomiast ze standardem SCART.
Tu z kolei duża część materiału z założenia miała być niższej jakości (np. VHS).
Materiał zapisany na magnetycznych taśmach z każdym odtworzeniem tracił na jakości.
Dlatego sprytni producenci zaprzędli nowoczesną elektronikę do "poprawy" jakości wyświetlanego materiału.
Dzięki temu, np. nagranie ze ślubu z przed x lat, na TV-ku z możliwością poprawy (stosowną elektroniką, filtrami, itp.) będzie lepiej wygłądało niż na odbiorniku pozbawionym tego typu funkcji.
To samo dotyczy wszelkich materiałów SD.


Co do różnicy między Polsyfem a syfrą+...

Tak masz tu 100% racji.
Jeżeli chodzi o jakość emitowanego materiału to syfra+ wygrywa.


Z jednym małym (a właściwie) wielkim ALE...
Na kilku kanałach !!! Z regóły tych które mają na wyłączność :p


Zwróć uwagę, że obecnie większość kanałów emitowanych przez polskich nadawców ma te same parametry odbioru.
Te same transpondery. Mają identyczną polaryzację i te same częstotliwości.

Np. taki TVN.
Kanał ten obecnie jest dostępny na satelicie HB (13E).
Jest na częstotliwości 11393, w polaryzacji pionowej V, i szybkości transmisji SR 27500.


Co to znaczy dla przeciętnego Kowalskiego ??? A no w zasadzie nic :)


Poprostu na tych samych parametrach nadają (kodują) obecnie wszyscy polscy nadawcy.
Cyfra - Seca.
Polsat - Nagravision.
N-ka - Conax.
I co ciekawe na tej częstotliwości kodowanie odbywa się również w VIACCESS :confused: Pewnie sygnał dla kablówek :D

Tak więc z założenia, program ten powinien być tej samej jakości dla wszystkich użytkowników platform.
I tu wychodzi cała prawda o sprzęcie (jego jakości) jaki oferują nam poszczególni operatorzy........ Temat rzeka :(


Wracając do tematu kabli a właściwie ich standardów...


W moim przypadku przy połączeniu kablami Component, dosłownie garstka programów była przyzwoitej jakości.
Reszta to jak już wcześniej pisałem masakra :(

Fakt, że może trochę winny jest tu mój niezbyt dobrej klasy tuner SAT Ferdek FX7600 :confused:
Ale niestety nie posiadam innego tunka SAT z wyjściem Component-owym aby móc porównać ew. różnice.
Lecz skoro jeden program jest CACY a drugi natomiast BLEEE. To coś musi w tym być :p


Dlatego właśnie, grzecznie przeprosiłem odchodzący powoli do lamusa standard SCART.

I cierpliwie czekam aż w większości domostw w Polsce zawitają nowoczesne odbiorniki LCD\Plazma :)
Wtedy właśnie pieprzeni nadawcy będą musieli poprawić jakość emitowanych transmisji bo inaczej będą mogli zamknąć kramik :D

Póki co przeciętny Polak ma w domu TV CRT na którym nie widzi kichy jaką sprzedaje mu "kochany" nadawca :( :confused: :(
Naszczęście Posiadacze nowych odbiorników już tą oferowaną "cyfrową jakość" zauważają :)


Zwróć jeszcze uwagę a właściwie porównaj, jakość kanałów nadawanych dla Polaków z chociażby kanałami FTA niemiecko języcznymi (np. PRO7, RTL).
O kodowanej paczce Premiere już nie wspomnę ;)
Tam można mówić o dobej jakości :D


Pozdro.
 
@MaxPayne

HDMI - TechLink-a (niebieską) serię WIRES, testuję (użytkuję) osobiście i szczerze "wszystkim" polecam :eek:k:
 
Podajcie jakieś modele i orientacyjne ceny kabli które testujecie i są godne polecenia (mowa o HDMI).
Z testu nr 1 wnioskuje że z kabli do 100zł to najlepiej wypada: MRS za 70 z.

Kiki - myślę że twoja opinia w 2 zdaniach dużo pomoże userom którzy chcą kupić tańszy kabel - bez czekania na drugą część testu.

Pozdrawiam
 
daniiels napisał:
Podajcie jakieś modele i orientacyjne ceny kabli które testujecie i są godne polecenia (mowa o HDMI).
Z testu nr 1 wnioskuje że z kabli do 100zł to najlepiej wypada: MRS za 70 z.

Kiki - myślę że twoja opinia w 2 zdaniach dużo pomoże userom którzy chcą kupić tańszy kabel - bez czekania na drugą część testu.

Pozdrawiam

Audioquest 3
mogę spokojnie polecić podłaczeny humax 2000 - C+ toshiba zf355 - rewelacyjnie daje sobie rade przede wszystkim z sygnałem sd oraz podłaczony dvd z amplitunerem denon bardzo czysty obraz oraz dzwięk .( profigold )

link: http://i225.photobucket.com/albums/dd244/zepherman70/AudioquestHDMI3.jpg

TechLink wires cr

podłączony tv toshiba + ampituner denon dzwięk przekazuje bardzo czysto

http://www.splashav.net/AV1314306-40.jpg

aktualnie kupiłem euro - euro techlinka oraz hdmi Mrs lecz jeszcze nie sprawdzałem czekam na paczuszke , ale z powyższych kabli będziesz bardzo zadowolony a cha co do tech linka zanim kupisz na al....o sprawdź cene w sklepie ....
 
daniiels napisał:
Podajcie jakieś modele i orientacyjne ceny kabli które testujecie i są godne polecenia (mowa o HDMI).
Z testu nr 1 wnioskuje że z kabli do 100zł to najlepiej wypada: MRS za 70 z.

Kiki - myślę że twoja opinia w 2 zdaniach dużo pomoże userom którzy chcą kupić tańszy kabel - bez czekania na drugą część testu.

Pozdrawiam

Audioquest 3
mogę spokojnie polecić podłaczeny humax 2000 - C+ toshiba zf355 - rewelacyjnie daje sobie rade przede wszystkim z sygnałem sd oraz podłaczony dvd z amplitunerem denon bardzo czysty obraz oraz dzwięk .( profigold )

link: http://i225.photobucket.com/albums/dd244/zepherman70/AudioquestHDMI3.jpg

TechLink wires cr

podłączony tv toshiba + ampituner denon dzwięk przekazuje bardzo czysto

http://www.splashav.net/AV1314306-40.jpg

aktualnie kupiłem euro - euro techlinka oraz hdmi Mrs lecz jeszcze nie sprawdzałem czekam na paczuszke , ale z powyższych kabli będziesz bardzo zadowolony a cha co do tech linka zanim kupisz na al....o sprawdź cene w sklepie ....
 
Używam kabli nr 3 Vivanco i jestem zadowolony, szczególnie jakość wykonania wtyczek, które bardzo ściśle pasują do gniazd. Przeglądałem test (mam skalibrowany monitor) i jakoś nie widzę specjalnie różnic w obrazie może z wyjątkiem bieli (jakiś subtelne). Kabelki kupiłem w EuroAGD http://www.euro.com.pl/kable2/dane-techniczne-vivanco-22338-hdmi.bhtml za 49zł. Wcześniej miałem kabel od Astera z dekoderem ale były problemy z jedną końcówką (dość luźno wchodziły do gniazd), co powodowało przerywanie przepływu sygnału lub obraz w odcieniu różowo-fioletowym. Po zamianie nie ma żadnych problemów i do wszystkich użądzeń kupiłem właśnie ten kabel. Polecam, szczególnie za taką cenę :D
Sony 40W4500, PS3, Pioneer DV-600, Aster HD PVR, ampli bez hdmi :(
 
Do góry