Test Denon AVR-2809

krzychacy

New member
Jako nowy użytkownik tego sprzętu chcę się podzielić wrażeniami na jego temat.
Kwestie opisów technicznych pominę ponieważ są one dostępne wszędzie, przekażę wam natomiast ocenę z punktu widzenia wymagającego użytkownika.

Wybór
Biorąc pod uwagę oczekiwania dotyczące wyposażenia, brzmienia a także wyglądu i gabarytów początkowo mój wybór padł na AVR-3808.
Byłem na niego na tyle zdecydowany, że nawet zamówiłem w jednym ze sklepów - czekałem bezskutecznie 3 tygodnie na odpowiedź o dostępność i cenę. Miałem więc dość czasu na przemyślenie. Powstał też bałagan związany z płatnym upgrade'm. Gdy więc gorączka na zakup 3808 nieco zelżała uznałem, że mogę się obyć bez kolorowego menu, skalowania przez HDMI i złącza Ethernet.
Są tam też pewne różnice w przetwornikach i wyposażeniu. Uznałem, że rozsądnym wyborem dla mnie będzie AVR-2809.
Pozostawię jednak do własnej oceny czy te różnice są warte 1.5 kzł - każdy ma swoje kryteria.

Zakup
Wydawało by się, że każdy chce zarobić - odniosłem jednak wrażenie że niektórzy sprzedawcy mają to gdzieś.
A to nie mogą dodzwonić się do dystrybutora, a to nie odzywają się tydzień, usiłują wcisnąć inny sprzęt posługując się jakimiś sloganami o THX-ie, których Denon nie posiada więc na pewno jest gorszy (MM). Zwykle nie pomyślałbym nawet o kupowaniu sprzętu w marketach ale będąc w Saturnie (to nie reklama), spytałem o możliwość zamówienia AVR2809 - za dwa dni sprzęt czekał do odbioru.

Instalacja
Amplituner zapakowany był porządnie, a zawartość zgodna ze specyfikacją.
Pierwsze co zrobiłem to próbowałem zarejestrować kartę gwarancyjną na stronie dystrybutora - i tu ZONK - przedpotopowy mechanizm pozwala na zalogowanie się tylko użytkownikom PC, posiadacze Mac'ów mogą się obejść smakiem - skorzystałem więc z zaprzyjaźnionego peceta i poszło gładko; gwarancja 3 lata.
Zabrałem się więc za instrukcję - tu MEGAZONK - obcojęzyczne instrukcje są w formacie A4 - po polsku ta sama treść zmniejszona o połowę.
Przy tak pełnych szczegółów opisach, tabelkach czy rysunkach jest niemożliwością doczytać się czegokolwiek, a przynajmniej nie da się tego zrobić szybko.
Korzystałem więc z instrukji w jęz. angielskim - tu życzę pomysłodawcom takiej formy manuala aby sami spróbowali się z niego czegoś dowiedzieć. Dystrybutor zaoszczędził pewnie z 15 zł (przy cenie sprzętu ok. 4 kzł.) - po prostu żenada.
Korzystanie z instrukcji jest jednak konieczne, chyba że ktoś już wcześniej miał do czynienia z podobnym urządzeniem. Pomimo, że nie mam kłopotów z obsługą elektroniki, tu musiałem używać jej często. Z czasem gdy już pozna się logikę menu i obsługi jest już łatwiej.
Na ustawienie właściwych parametrów warto poświęcić odpowiednią ilość czasu; odwdzięczy się to potem brzmieniem.

Przody podłączyłem w bi-amp korzystając z możliwości przypisywania 2 surroundowych końcówek mocy.
Po pierwszym uruchomieniu byłem nieco rozczarowany dźwiękiem, który wydał mi się płaski i nieciekawy. Po pewnym czasie sprzęt trochę się rozgrzał i wrażenie to zaczęło ustępować.
Ale było to przed jakimkolwiek ustawianiem, potem było już tylko lepiej.

Konfiguracja a brzmienie
Na razie posłużę się tylko dźwiękiem z CD jako punktem odniesienia.
Denon gra miękko w zakresie średnich tonów, ale jednocześnie bardzo przejrzyście. Dół jest dość dobrze kontrolowany, schodzi nisko ale perfekcyjnych konturów trochę brak, jeśli ktoś przyzwyczaił się do drapieżnych, dobrze wyartykułowanych i ciężkich pomruków a'la Mark Levinson będzie odczuwał pewne braki. Jednak bas może się podobać, jest przy swojej miękkości nadzwyczaj solidny i robi wrażenie. Tony wysokie są naprawdę niezłe, bez metaliczności, nieagresywne, dobrze dopełniają średnicę. Przede wszystkim jednak czuć ich bardzo dobrą rozdzielczość, nie zlewają się w identyczne w każdym materiale "syknięcia" - wyraźnie słychać wibrację blach.
Wszystko to razem sprawia, że odczuwa się niedosyt głośności - ma się ochotę zrobić jeszcze głośniej, i jeszcze...

AUDYSSEY
Czytając różne opinie widać, że dla wielu osób kalibracja Audyssey jest jednym (obok odtwarzania TrueHD) z najbardziej istotnych przesłanek do zakupu.
I mają rację - Audyssey zmienia wszystko.
Trzeba jednak ową kalibrację zrobić bardzo precyzyjnie, znaczenie ma wszystko; wysokość ustawienia mikrofonu, szerokość pomiędzy punktami kolejnych pomiarów.
Zrobiłem kilka pomiarów i moja rada jest taka: zrób pomiary dokładnie w takich warunkach w jakich będziesz słuchał, ma to zasadnicze znaczenie. Jeśli przy dsłuchu masz zasłonięte zasłony, uchylone drzwi czy leżące na sofie trzy czerwone poduszki - niech tak też będzie przy kalibracji. Usuniesz poduszki z sofy - system eliminując nadmierne odbicia od ścian zmniejszy ilość wysokich tonów bardziej niż powinien - wiem bo sprawdziłem.
Zmiana po tym zabiegu była bardziej niż zdumiewająca - zmieniło się wszystko i to na lepsze: szersza scena, plastyczność przekazu, no i basisko przeogromne, ale nie przytłaczające reszty przekazu. To z pewnością nie jest regulacja typu equalizer; zmianie ulega zbyt wiele aspektów, ale (o dziwo) nie psują one dźwięku - mam głównie na myśli oglądanie filmów, bo z muzyką to już dyskusyjna kwestia. Sam Audyssey ma kilka ustawień, z którymi warto poeksperymentować samemu.
Ogólnie widać, że jest "poprawiacz" nie służący temu aby dźwięk był maksymalnie wierny oryginałowi, tylko temu aby się podobał. I tak jest; Denon gra bardzo miło dla ucha. Moim zdaniem wierność przekazu nie jest kluczowa przy oglądaniu filmów - ale jeśli dla purysty audiofila jest - to jest oczywiste, że będzie szukał sprzętu wśród separowanych końcówek i przedwzmaczniaczy, a nie wśród amplitunerów z tej półki cenowej.
Brzmienie CD - mam inny system do stereo - ale po wyłączeniu Audyssey w trybie Direct/Pure Direct gra naprawdę nieźle, co opisałem wyżej.

Podłączenia
Najlepszy efekt brzmienia udało mi się uzyskać przy następujących konfiguracjach:
Komputer (MAC, iTunes) - w. optyczne / Direct/Audyssey Flat / Dynamic EQ-off
DVD/Blu-ray - HDMI / Direct / Audyssey Flat / Dynamic EQ-on / Dynamic Volume-day
CD - w. optyczne / Direct lub Pure Direct
TV Aster - HDMI / Direct/Audyssey / Dynamic EQ-on / Dynamic Volume-day / Restorer HQ
Tuner - Direct/Audyssey Flat / Dynamic EQ-on

To zresztą kwestia własnych upodobań.

RESTORER - ma 3 ustawienia - coś tam poprawia przy muzyce z kompresją - ale w połączeniu z Dynamic EQ bas przytłumia resztę, wyjątkiem jest tu sygnał z dekodera TV któremu służy dobrze.
Dźwięk HD - po włożeniu płyty BD zapala się niebieski znaczek na wyświetlaczu - czyli działa (w odtwarzaczu trzeba ustawić na wyjściu HDMI - Bitstream, na optycznym nie działa).
HDMI CEC - wyłączyłem; podobno zużywa mnóstwo prądu w stanie czuwania
Skaler/deinterlacer - Blu-ray i TV mają skalery do 1080p, więc nie używałem

Podsumowanie
Sprzęt jest wart swojej ceny, dźwięk wysokiej klasy.
Obsługa, gdy już wiemy co i jak, logiczna i dająca duże pole manewru - np. przypisywanie obrazu i dźwięku do dowolnych wejść w dowolny sposób, dużo ustawień.
Pilot(y) w porządku.
Kino domowe pierwsza klasa, CD dobre.
WAF (Wife Acceptable Factor) - bez zastrzeżeń
Cena (3895,-) - w stosunku do cywilizowanych krajów (ok. 1 tys. dol.) dziwnie wysoka, jednak w obliczu 3-letniej gwarancji i niechęci serwisu do innych źródeł pochodzenia - nie pozostawia wielkiego wyboru.
Najgorszy element to wspomniana instrukcja - jak już jednak wszystko ustawimy można ją odłożyć na półkę, ale trudno takie dziadowanie zrozumieć.
Zadowolenie z zakupu (pomijając instrukcję i proces rejestracji) - 99%
Polecam.

Sprzęt towarzyszący
DVD i CD: Samsung BD-P2500
Głośniki Monitor Audio RS
Kondycjoner sieciowy Helion
Kable HDMI - nie najtańsze
Kable głośnikowe: Nordost Flatline Gold II
Kable cyfrowe: coaxial - Siltech, optical: Monster Cable
 

wadus

Member
Na wstepie gratuluje zakupu ;)

Mam pytanie, jak sie sprawuja glosniki MA RS czy avr2809 dobrze je rozpedza?

Mialem okazje porownac MA RS z B&W i MA bardziej mi sie spodobaly sa jakies ciekawsze i bardziej wesole.

Ale zastanawiam sie jak z efektywnoscia aluminiowe membrany chyba potrzebuja troche pradu abu dobrze zagraly czy nie brakuje mocy w Denonie?

Mam na razie zabytkowego denona avr1707 z 110w kanal (chce go zmienic w przyszlosci na avr2xx9 lub avr1909 i poluje tez na MA serii RS)

Widze ze Bowersy sa troche przymulone albo moze to ich specyfika bo na odsluchu tez mi sie wydaly jakby takie cieplejsze od MA
 

krzychacy

New member
wadus napisał:
Mam pytanie, jak sie sprawuja glosniki MA RS czy avr2809 dobrze je rozpedza?
Jestem z MA RS zadowolony, moim zdaniem warte są każdej wydanej na nie złotówki. Nie zauważyłem żeby Denon miał jakieś z nimi kłopoty, są bardzo dynamiczne i przejrzyste. Ale pisząc że warte są swojej ceny, nie mam na myśli że są bez wad - po prostu za te pieniądze dają z siebie więcej niż inne głośniki w tej cenie. Na moje ucho brak im trochę wagi w średnicy, a w okolicach podziału pasma przez zwrotnice (tak myślę że to tam) brzmią nieco sucho. Ale nie są to na tyle drażniące przypadłości aby się na tym bez przerwy skupiać. Tą "suchość" w dużej mierze eliminuje kalibracja Audyssey. Poza tym więcej jest w nich dobrego niż złego.
Natomiast B&W jakie dotąd miewałem, może nie były olśniewające, ale trudno było mieć do nich jakieś większe zastrzeżenia. Pamiętam też, że zdarzyło mi się zmienić wewnętrzne okablowanie na srebrne w któryś z nich (chyba 703?) i całkiem sporo się poprawiło.
Moim zdaniem najlepiej byłoby gdzieś posłuchać obu, ale jeśli nie ma takiej możliwości, MA można kupić w ciemno. Prawdę mówiąc tak właśnie zrobiłem i nie mam powodu do narzekań. Można poczytać test na: audio.com.pl w części z testami.
 

mobor

Banned
No i widzisz Kolego. Gdybyś kupił 3808 z instrukcji nie musiałbyś korzystać prawie WCALE
Nie masz pojecia jak łatwe /a nie tylko kolorowe/ jest zarzadzanie amplitunerem - nie tyle na ekranie TV co przez komputer...
Można sterować amplitunerem dosłownie przy pomocy KAŻDEGO urządzenia wyposarzonego w przeglądarkę WEB.
Wiem jak pogmatwane jest menu serii 2xxx ponieważ przez 2 lata męczyłem sie /tak- można nazwać to męką!/ z menu w 2807
Teraz mam KOMFORT Jak dla mnie ilość korzyści jaką daje 3808 /od wyposarzenia poprzez złacza, możliwości aż po jakosć dźwięku/ całkowicie rekompensuje wyższą cenę. Przesiadka z 3808 na 4308 jest już o wiele mniej atrakcyjna finansowo

mówią że jak się nie ma co się lubi to się lubi co sie ma - a to widac w twojej ironicznej opinii o "kolorowym menu w 3808"
 
Ostatnia edycja:

krzychacy

New member
mobor napisał:
No i widzisz Kolego. Gdybyś kupił 3808 z instrukcji nie musiałbyś korzystać prawie WCALE
Nie masz pojecia jak łatwe /a nie tylko kolorowe/ jest zarzadzanie amplitunerem - nie tyle na ekranie TV co przez komputer...
Można sterować amplitunerem dosłownie przy pomocy KAŻDEGO urządzenia wyposarzonego w przeglądarkę WEB.
Wiem jak pogmatwane jest menu serii 2xxx ponieważ przez 2 lata męczyłem sie /tak- można nazwać to męką!/ z menu w 2807
Teraz mam KOMFORT Jak dla mnie ilość korzyści jaką daje 3808 /od wyposarzenia poprzez złacza, możliwości aż po jakosć dźwięku/ całkowicie rekompensuje wyższą cenę. Przesiadka z 3808 na 4308 jest już o wiele mniej atrakcyjna finansowo

mówią że jak się nie ma co się lubi to się lubi co sie ma - a to widac w twojej ironicznej opinii o "kolorowym menu w 3808"

Witam. Muszę przyznać że czytuję twoje posty tu i tam (zwłaszcza tam) i można przyjąć że jesteś dla mnie w pewien sposób autorytetem. To tak na marginesie.
Właśnie po lekturze różnych opinii zdecydowany byłem na zakup 3808. Niestety nie mogłem się doprosić o informacje czy płatny upgrade znajdzie się w końcu w amplitunerach na półce, czy może otrzymam upust kupując go gdy soft był już dostępny, itp. Nie lubię być robiony w konia, ani olewany. W końcu więc się zeźliłem i nabyłem 2809.
Był to pewien kompromis oczywiście. Jasne że wolałbym podpiąć sobie USB z MP3 niż podłączać się do kompa, większym komfortem byłoby mieć skalowanie przez HDMI, czy w końcu obsługiwać sprzęt po sieci. No ale coś za coś - taką podjąłem decyzję.
Uwaga o kolorowym menu nie była ironiczna, to po prostu stwierdzenie. Zresztą daleki jestem od "przelewania krwi" za sprzęt, choć z drugiej strony każdy chciałby mieć poczucie dobrze podjętego wyboru. Kompromis to kompromis. Wolałbym 3808 ale z 2809 jestem również zadowolony.
 

szwajcar

New member
Denon 1909 ma skaler i skaluje obraz do max 1080p.
Ale może krzychacy miał na myśli rodzaj skalera. Może w 3808 jest inny.
Tego nie wiem.
 

mobor

Banned
krzychacy

Przykro mi ze sprzeadwcy robili Cię w konia. Zapewniam jednak że z dostepnoscią 3808 nie ma żadnych problemów. Wystarczy zapytać chocby Blackninja o ten model- zalatwi w max tydzien a do tego da na prawdę dobrą cenę...

Miałem 2 lata 28xx i możesz mi wierzyć lub nie- po przesiadce na 38 poczułem się w zupełnie innej bajce
 

Jimmy

New member
@krzychacy

Osobiście jestem zadowolony z jakości dźwieku 2809, ale zajeło mi ok. 3 tygodnie, aby rózne rzeczy poustawiać. Jeszcze czeka mnie skorygowanie ustawień biampingu, kóre zrobiłem źle, a instrukcja w tym temacie (w innych też) jest niewystarczająca. Dzieki Krzychacemu już wiem jak to zrobić. Ciekaw jestem na jakim poziomie ustawiłes odcięcie kanałów surr back/amp assign? Wielu uzytkowników z forów zagranicznych narzeka, że Auto Setup Audissey ustawia zbyt głosno kanały surroundów, które w zwiazku z tym zagłuszają fronty. Trzeba to skorygowac manualnie. Z kolei domyślne ustawienie suba w Manual Setup/Audiosetup/EXT.IN Subwofer Level na +15 chyba u wiekszości uzytkowników, w tym u mnie, powodowało, że basy za bardzo dudniły. Gdy zmieniłem to na +5, basy stały się wreszcie wyważone.
Chyba największą moim zdaniem wadą jest brak możliwości szybkiego wyboru (przyciskiem pilota) trybu surround Dolby PLII między Cinema/Music/Game/ProLogic. Trzeba przechodzić przez menu ekranowe co jest czasochłonne i denerwujące.
Zachwycony jestem dynamiką przy cichym słuchaniu wieczorem z włączonym Dynamic EQ i Dynamic Volume.
 

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jakis czas temu przymierzałem sie do kupna "2809" - myślałem też o "3808" - zreszta wcześniej 3 latka słuzył mi wiernie "3805" - podpięty pod końcówkę Sherwooda 7.1 - szczęście się do mnie jednak usmiechnęło i okazyjnie kupiłem "3808" w cenie "2809" - po podłączeniu nie wierzyłem własnym uszom :) - dzwięk - zupełnie inna bajka do tego co miałem - i ten z CD i DVD, i BD - wiekszość płyt na nowo odkrywam:) :D .
 

Jimmy

New member
@robcio

I czemu ma słuzyc twój post w tym wątku? Czy nie temu, żeby powiedzieć głupio zrobiliście, trzeba było kupic 3808 i jaki to ja cwany byłem bo 3808 kupiłem w cenie 2809? Co to tutaj wnosi?
 

mobor

Banned
Jimmy napisał:
I czemu ma słuzyc twój post w tym wątku? Czy nie temu, żeby powiedzieć głupio zrobiliście, trzeba było kupic 3808 i jaki to ja cwany byłem bo 3808 kupiłem w cenie 2809? Co to tutaj wnosi?


Moze zaczniesz od siebie ? Czemu ma sluzyc TWOJ post w tym watku? Zazdroscisz mu amplitunera ? Gosc napisał ze kupił 3808 w cenie 2809 i ze jest bardzo zadowolony - tak jak ja
A twoj post wprowadza bardzo niemiłą atmosferę do watku - coś na zasadzie - masz ? to się ciesz i SIEDŹ CICHO

Jak masz jakieś kompleksy to lepiej zmien forum
 

aneks

New member
Co zagra lepiej stero

Mam taki dylemat. Czy przy załozeniu że dzwięk pochodzi z komputera z plików FLAC co zagra lepiej w stero:
1. Denon 2309 po cyfrowym złaczu z PC
2. Denon 150AE po analogu w PC Creative XFI
Kolumny to Dali Ikon 6 bądź Lektor 6.

Co do kolumn też mam pytanie czy lepiej wziąć Lektory które sa trochę tańsze czy dołożyć do Ikon mając na uwadze że są lepsze i maja biamping.
 

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
aneks
Generalnie - trudne pytanie - bo trzeba by przeprowadzić testy :) - ale opierając sie na wiedzy ogólnej :) nalezy sądzić, ze lepiej zagra 2 przypadek - podobnie rzecz ma się z kolumnami :). - ale proszę się tym nie sugerować:) - sprawdzac i weryfikować samemu :eek:k:
 

Jimmy

New member
mobor napisał:
Moze zaczniesz od siebie ? Czemu ma sluzyc TWOJ post w tym watku? Zazdroscisz mu amplitunera ? Gosc napisał ze kupił 3808 w cenie 2809 i ze jest bardzo zadowolony - tak jak ja
A twoj post wprowadza bardzo niemiłą atmosferę do watku - coś na zasadzie - masz ? to się ciesz i SIEDŹ CICHO

Jak masz jakieś kompleksy to lepiej zmien forum
Niemiłą atmosferę to Ty wprowadzasz. Uważam, że jak ktoś zakłada wątek o 2809, którego kupił, to oczekuje przede wszystkim konstruktywnych informacji od uzytkowników tego samego sprzętu, a nie postów mających dowodzić - głupio zrobiłeś, trzeba było kupić inny, bo takie właśnie posty wprowadzają złą atmosferę. Zapewniam, że kompleksów nie mam, stać mnie nawet na kupno od ręki AVC-A1HD tylko uważam za bezsensowne kupowanie zbyt drogich wzmacniaczy kina domowego, żeby się ich po 2-3 latach pozbywać ze względu na szybki postęp w tej dziedzinie, a tak naprawdę to do kina nie są potrzebne high-endowe wzmacniacze, potrzebne są do stereo, a wtedy i tak audiofil kupi dodatkowo wzmacniacz stereo i odpowiednie odtwarzacze. Proponuję zakończyć ten offtop, bo on niczego do tego wątku nie wnosi.
 

mobor

Banned
Jedyne co madrego napisałes jest na samym koncu twojej wypowiedzi

Autor pisał o swoich rozterkach w wyborze i generalnie był ZDECYDOWANY na 3808 wiec nasze posty /posiadaczy 3808/ sa jak najbardziej na miejscu. Bzdury opowiadasz ze kazdemu potrezbne są HiEndowe koncowki do kina... Jakbym chciał to tez bym sobie kupił bo też mnie stac / dzis praktycznie kazdego stac na A1HD druga sprawa ze jak przychodzi co do czego to zakup jest często na ...krechę/
Mam 3808 i jestem z niego BARDZO zadowolony. Do wybuchów/dialogów a nawet koncertów- w moich warunkach nadaje się wysmienicie a to dlatego ze nie jest eksploatowany nawet na 40% swojej nominalnej mocy.

I jeszcze jedno - 3808 nie starzeje się tak jak próbujesz wciskać. Wystarczy go uaktualnić za kilka groszy i ma się od razu najnowsze funkcje.
 
Ostatnia edycja:

Mr_skywalker

New member
Choć ostatni post w tym wątku już był jakiś czas temu, to może ktoś mi coś jeszcze podpowie.
Przeglądam różne informacje o Amplitunerach i tak sie skłaniam ku 2809 (a wczesniej myślałem o HK 355). Ale parę głosów odczytałem na temat 3808. Powiedzcie tak szczerze co da mi inwestycja w 3808 , czy odczyje to w dźwięku czy raczej w obsłudze? Czy 3808 ma możliwość podłączenia radia internetowego ( czy coś takiego - powiem szczerze, ze mnie to nie interesowało nigdy, ale słuchy mnie doszły, ze takie możliwości niektóre ampli mają). Aktualnie mam takiego "dziadka" jak AVR 1803 no i tutaj trzeba własnie poczynić kroki ku zmnianie..
 
Ostatnia edycja:

rafal.b

New member
jamo

Witam serdecznie. Mam pytanie - a jak 2809 będzie sprawowało się z JAMO S606 + sub.300 ?? Czy ktoś może odsłuchiwał ??
 
Do góry