Temperatura Onkyo TX-SR578 i inne

termin

New member
Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem zestawu Onkyo TX-SR578 + QQ 5000 (thx BlackNinja)

Teraz dopiero zaczynam dostrzegać jakimi pierdziawkami są głośniki logitecha z ich buczącym basem. Jak na mieszkanie w bloku i pokój poniżej 20 m2 nic więcej nie trzeba DIT - Dobrze i Tanio.
Z czasem dokupie suba do filmów z względów wiadomych. To tyle z spostrzeżeń a teraz 2 problemy:

1) Ampli stoi w szafce, ma jakieś 3cm od góry luzu, w szafce nie ma tylniej ścianki jest tam jakiś przewiew. Niestety nawet jak cichuto się słucha prawa strona z tyłu (na górze) ma temperaturę bliską parzenia dłoni. Czytałem tutaj, że temperatury pracy są rzędu 40 stopni. Czy to nie zaszkodzi ? Użytkownicy 578 napiszcie jak to wygląda u was. Nie wiem czy ampli może w ten sposób pracować i cóż takiego może się tak niezdrowo nagrzewać w tych rejonach.

2) Amli dogadał się po HDMI CEC z moim telewizorem samsung LE40A656. Fajnie przejął sterowanie głośnością telewizor deaktywuje swoje audio na ten czas, ampli włacza się razem z telewizorem wszystko super - ale jest pewien szczegół...

Zwykle oglądam TV z N dekodera. Niestety jak właczam telewizor to ampli zawsze przełącza źródło na TV i wejście audio na TV (optyk z TV) czy jest jakiś trik, opcja domyślnego źródła po włączeniu ampli czy coś. Oczywiście nie chce wyłączać komunikacji CEC bo ma więcej zalet niż ten drobny problem. W instrukcji nie znalazłem. Ampli właczony z pilota ładnie pamięta ostatnio używane źródło. Może to wina telewizora który każe ampli przejśc w tryb tv. Oczywiście trybu TV używam czasami do oglądania polsatu z analogowej kablówki wpiętej do TV.


Pozdrawiam
 

dratt

New member
Ja również od niedawna mam 578 (i również thx Blackninja). Jeżeli chodzi o temperaturę, to w trakcie używania (a mam podpięty i dekoder HD i bluray, więc ampli chodzi cały czas) jest dość gorący ale na pewno nie parzy. Stoi w szafce z "plecami", na nim odtwarzacz a parę cm wyżej jest półka z dekoderem i głośnikiem centralnym. Wydaje mi się więc, że temperatura twojego amplitunera jest za wysoka, ale z kolei często czytałem o "grzaniu się" Onkyo, więc chyba tak może być.
Co do drugiej kwestii to ci za bardzo jeszcze nie pomogę. Nie potrafię zmusić dekodera do współpracy, natomiast mój Sharp współpracuje z amplitunerem chyba po aquos link, tzn. mogę go włączyć pilotem ampli ale sam, po uruchomieniu amplitunera się nie włącza (choć chciałbym).
Na razie jestem ciągle w fazie testowania różnych opcji, więc jak coś odkryje to dam znać.
 

gorylla

New member
Bez reklam
Jak wszyscy to wszyscy- i ja thx dla Blacka za 578 +qq.

Kol. termin- ja też mam 578 w szafce i mam wrażenie, że mi się trochę przegrzewa. Ampli ma około 5 cm luzu nad nim, a z boku już po więcej- tak z 15 cm. Rzeczywiście grzeje się trochę z prawej strony z tyłu. Zauważyłem kilka razy, że zaczęła przerywać muza puszczona z PS3 (systematyczne, w odstępach kilkudziesięciu sekund przerwy na 2-3 sekundy). Po kilku testach doszedłem do wniosku, że dzieję się tak gdy dłuższy czas słucham muzy dość głośno w trybie All-Channel Stereo (bo tak mi pasuje). Pewnie to nie chodzi o ten akurat tryb, ale o to, że działa większa ilość końcówek mocy do każdego kanału. Myślałem początkowo, że to może konsola świruje, ale wystarczyło skierować dźwięk na TV i było jasne, że problem leży po stronie amplitunera. Tył szafki mam zasłonięty płytą i ciepło tam jak w piecu. Takiej sytuacji z przerywaniem nie miałem nigdy, jak oglądałem TV (niezbyt głośno), czy słuchałem muzy cicho (ampli wtedy jest zaledwie ciepły i nie parzy w łapkę). Tylko jak ampli dłuższy czas gra głośno.

Dlatego obecnie wymyśliłem (bo żona nie chce słyszeć o cięciu tyłu szafki), że jak chcę posłuchać muzy głośniej to wysuwam sporo amplituner z szafki. I od tego momentu problem przycinania dźwięku nie wrócił.


Odnośne twojego problemu ze źródłem to ja takiego nie mam, bo widać Onkyo z Panasem nie działa po CEC w ten sposób, że uruchomieniem TV uruchamia amplituner albo odwrotnie (albo ja jeszcze do tego nie doszedłem). Mi jedynie wyłącza amplituner gdy gaszę TV (nie wyłącza TV, gdy gaszę amplituner, bo włącza się tryb HDMI-throug- to oczywiste).

I właśnie ta funkcja trochę mi przeszkadza. Niby fajnie, bo gasisz TV i gaśnie ampli. Ale nie do końca. Jak np. chcę odpalić muzę z PS3 to muszę widzieć na TV gdzie klikam. A jak odpalę jakąś płytkę, to chcę zgasić TV, żeby się darmo nie świecił i plazma nie wypalała. Niestety gaśnie razem amplituner i muszę go ponownie włączać. Kombinowałem na różne sposoby z ustawieniami HDMI pass through i RIHD i guza. Albo nie działa tryb Pass-through (co jest dla mnie absolutnie najważniejsze, bo żonka w nocy nie toleruje dźwięku z ampli, tylko z TV), albo nie działa oddzielne wyłączanie telewizora, bez automatycznego wyłączania amplitunera. Może ktoś znalazł jakieś cudowne ustawienie, aby jednocześnie działał tryb pass-through i każde urządzenie było włączane/wyłączane oddzielnie?

I jeszcze słówko w sprawie grzania się amplitunera.
W instrukcji obsługi napisane jest wyraźnie, aby amplituner miał min. 20cm przestrzeni z góry (o ile pamiętam z boków chyba też). Dlatego wstawianie go w ciasne szafki nie jest dobrym pomysłem. Ale co zrobić, kiedy nie ma miejsca? Pozostaje kombinowanie z wycinaniem pleców szafek czy max. wysuwaniem ampla.
 
Ostatnia edycja:

josephik

New member
Moje onkyo też jest wciśnięte i ma mało luzu i oczywiście też się grzeje. Taka już jest po prostu.

Ale jest gorące też w trybie hdmi (tzn na czuwaniu hdmi - przepuszcza dźwięk i obraz do tv) po kilku h nawet bardzo i to mnie trochę dziwi. A przy okazji wciąga pewnie sporo prądu :(
 

dratt

New member
Josephik - z tym grzaniem przy hdmi-through to chyba coś nie tak. Też miałem włączoną tę opcję przez kilka pierwszych dni (ale ostateczne okazała się mi nieprzydatna) i nie stwierdziłem grzania amplitunera, choć kilka razy sprawdzałem, bo byłem tego ciekaw. Ale czemu u Ciebie tak się dzieje to nie wiem.
 

termin

New member
No to pozostaje chytry wiatraczek komputerowy żeby przedmuchać towarzystwo. Tylko czym go wysterować... przy uniwersal port pisze 12 V 0.5 A to chyba będzie w sam raz na taki 80mm. Ktoś próbował ?
 

termin

New member
No to kontynuuję temat.
Mój tx-sr578 podczas oglądania głośnego oglądania filmu zaczął gubić dźwięk.
Towarzyszył temu odgłos wystrzału kapiszona w głośnikach.
Przywrócenie dźwięku następowało dopiero po zmianie źródła by znowu za chwilę pstryk cisza.
Odniosłem wrażenie, że chodzi o temperaturę, ale skutki jakieś nietypowe.
Wyciągnąłem z szafki gada i położyłem na szafce i co się okazało...

Dalej był nieprawdopodobnie gorący, dodatkowo słoneczko przez szybę akurat na niego świeciło no i przy większej basowej akcji w filmie znowu pstryk brak dźwięku.
Wniosek jest jeden brak wentylatora w tym modelu to poważny błąd shame on you onkyo...
Napiszcie drodzy użytkownicy czy przy przegrzaniu ma się coś ekstra zaświecić na panelu, że zadziałały zabezpieczenia? A może to mój ampli ma jakiś inny problem.

Póki, co problem rozwiązałem następująco:
Scythe Slip Stream Slim 1200 rpm - 2 szt.
SilentiumPC Snake Adapter rozgałęziacz 3pin - 1 szt.
Grill 120mm czarny - 2 szt.

Wentylatory po uzbrojeniu w grile wylądowały na i pod ampli w szafce na gumowych dystansach 5mm. Wentylatory zostały położone w najcieplejszych okolicach i skierowane ku górze.
Towarzystwo podłączyłem to do małego zasilacza 12V 0,5A ale planuje skok na, U-Port który ma podobną wydajność prądową a na jednym forum ktoś opisał, który pin jest podejrzany.
Wentylatory słychać tylko z bliska jak wyłączę wszystko inne.

Efekt rewelacja. Ampli w szafce przy największej zadymie głośność -45 jest letni.
Katowałem go pół soboty ani drgnął.
 
Ostatnia edycja:

VoytaS.tk

New member
Ja posiadam model 577 i rowniez wystepuje ten problem, trudno widocznie tak ma byc i jakos z tym sie pogodze chociaz nastepnym razem przy kupnie zwroce na to wieksza uwage niz za pierwszym razem.

Ja mam jeszcze inny problem, moj pilot czesto nie reaguje tzn reaguje ale najpierw musze na nim wybrac "custom" albo "reciver" bez tego po kilku minutach jesli z niego nie "korzystam" nie reaguje zaden przycisk.

Z tym puszczeniem po HDMI throug to nie wiem czy ja dobrze zrobilem czy wy, poprostu obraz z dekodera hd mam puszczony po hdmi do tv a coaxialem do ampli i nie mam problemu z zadnymi trybami wszystko dziala niezaleznie od siebie.
 

narwus

New member
moje 578 rowniez sie grzeje, a ze na nim w szafce postawic musialem dekoder Nki ktory rowniez mocno sie grzeje nie pozostalo mi nic innego jak zakup zasilacza z regulacja napiecia i podlaczenie wentylatorka komputerowego 12cm... wentylator zamontowalem na tylnej sciance szafki, wycinajac oczywiscie odpowiedni otwor i caly sprzet mam od teraz przyjemnie chlodny :)
 

pkomp

New member
dziwne rzeczy piszecie - mój 577 stoi pod stolikiem w dodatku na dywanie(jak narazie) a na nim dekoder i kolumna centralna - odpalam spokojnie na 60 muzę przez kilka godzin sobie hałasuje i nic - ciepły nawet bardzo owszem - gorący nie a już napewno się nie wyłącza....kolumny 4ohm
 

narwus

New member
u mnie sytuacja wyglada tak ze szerokosc szafki jest idealnie dopasowana do ampli, nad ampli zostalo troche miejsca i bylo to jedyne sensowne miejsce na dekoder wlasnie ale zeby go tam wcisnac musialem sciac w nim o polowe gumowe nozki i wszedl na styk, w tylnej sciance szafki byl jedynie jeden otwor na przewody a ze ich ilosc jest spora to byl zatkany... tak wiec wentylacja sprzetu praktycznie zerowa, cale cieple powietrze kotlowalo sie w szafce... objawow przegrzania nie mialem ale skoro wentylatorow takich w domu mam sporawo, a zasilacz kosztuje 10zl to czemu nie zapewnic sprzetowi bardziej komfortowej pracy, tym bardziej z mysla o lecie
 
Do góry