Telewizory Samsung + dźwięk 5.1 z wyjścia optycznego

metylek12

New member
Nie do końca się na tym znam więc chciałbym prosić o radę. Mam telewizor Samsung UE40D5500RW i chce kupić kino domowe. W telewizorze są tylko wyjście słuchawkowe i optyczne, a chciałbym żeby dźwięk z oglądanej tv czy konsoli też leciał przez te głośniki i zastanawiam się czy potrzebny jest amplituner czy wystarczy samo kino. Patrzyłem coś takiego SAMSUNG HT-E350 5.1 DVD FM ale tu nie widzę wejścia optycznego (w opisie jednak tekst Baw się dobrze z mocnym dźwiękiem zestawu kina domowego Samsung.
HDMI (ARC) Interfejs HDMI ARC (Audio Return Channel) umożliwia łatwe podłączanie kompatybilnych urządzeń w celu przetwarzania sygnału audio z telewizora do odbiornika bez oddzielnego kabla optycznego.) i nie wiem czy to się nada. Jeśli nie to jak rozumiem można kupić dvd z wejściem optycznym i powinno być ok (np. KINO SONY DAV-DZ330 5.1 1000W USB FULLHD-UPSC . Będę wdzięczny za rozwiązanie moich wątpliwości.
 

valdman

New member
Może ktoś pomoże w rozwiązaniu mojego problemu
tv 51d6900 + HT-Z215 (kino domowe - gł. 3ohm) + x360 + raspberry.
Chciałbym mieć dzwięk z K.D. w systemie 5.1. (K.D.=kino domowe)
Niestety tu przeczytałem (i testowałem) gdy podł. np x360 do tv przez HDMI to dalej sygnał do K.D. pójdzie jako stereo :(
Z tego co zrozumiałem jedyne wyjście to zmiana amplitunera K.D. na taki który ma też wejście hdmi i wyjście hdmi. (może coś jeszcze z kablami optycznymi)
Macie jakieś pomysły jak to najtaniej rozwiązać?
Zależy mi by działało anynyet+ i mógł oglądać filmy z raspberry xbmc w 5.1 oraz grać też przy dźwięku 5.1..
 

adgjm

Member
Mam taki sam problem tylko z tv 46F6500 i ps3.Napisałem do samsunga w tej sprawie.Oto odpowiedź

Uprzejmie informuję, że na tą chwilę nie jestem w stanie udzielić Panu wiążącej odpowiedzi. Postaram się jednak jak najszybciej zdobyć informacje, których Pan szuka i gdy już będę je miał to skontaktuję się z Panem w celu ich przekazania.

Więc czekam na kontakt.
 

adgjm

Member
Dosyć długo czekałem na odpowiedź więc wczoraj przypomniałem się i wysłałem kolejnego maila.Dzisiaj otrzymałem odpowiedź.Oto ona

Uprzejmie informuję, że w konfiguracji jaką Pan opisał dostępny będzie jedynie dźwięk stereo w formacie PCM. W celu uzyskania dźwięku przestrzennego sugeruję Panu, aby wyprowadził Pan dźwięk z konsoli bezpośrednio na kino domowe kablem optycznym.
Z chęcią udzielę odpowiedzi na ewentualne następne pytania.

Szczerze powiedziawszy to totalna porażka z tym tv.To mój stary 5 letni telewizor jako podstawowy model za 1300 zł odbiera dźwięk DolbyDigital przez hdmi i puszcza go po optyku, a taki wypasiony multimedialny Samsung za 3000 zł tego nie potrafi?Dziwne.
 

pela222

New member
1. Dźwięk pochodzący z urządzeń zewnętrznych (zewnętrzny tuner, dvd, blue-ray, konsola, komputer) podłączonych do telewizora za pomocą kabla HDMI

schemat:
5.1 (AC3, DTS) z HDMI -> TV -> Kabel optyczny -> kino domowe, amplituner -> 2.0

dzięki 5.1 pochodzący z urządzeń zewnętrznych podłączonych do TV za pomoca HDMI, wypuszczony kablem optycznym przez złącze SPDIF do kina domowego lub amplitunera wyjdzie jedynie w formacie 2.0 - tak jak zresztą wynika z instrukcji obsługi tv

Mój znajomy kupił 3 tygodnie temu 65HU8500 z One Connect. Wyglada na to że problem cały czas ten sam. Nie ma AC-3 na wyjściu optycznym dla tunera nc+, Ps4 (podpięte przez HDMI od Samsunga).

Zadałem pytanie do samsunga UK i dostałem taką odpowiedź:

I am sorry to learn of the problems you have been experiencing with your TV. My best advice would be to try the following troubleshooting methods.

In order to update the software on your TV, please follow these steps:

1. Press the Menu button.
2. Move the cursor down to Support and press Enter
3. Move the cursor down to Software Update and press Enter
4. Keep the cursor on Update Now and press Enter
5. Select Yes and press Enter

Your software should now be updated to the latest update.

1. Power off the TV using the remote control.
2. Press the following buttons in sequence: Info > Menu > Mute > Power
3. The TV will power on and a menu will appear towards the left of the screen.
4. Select Control.
5. Select EDID.
6. Turn EDID On by using the right hand arrow on the remote.
7. Unplug all HDMI cables from the TV.
8. Press Return on the remote and select EDID WRITE ALL.
9. Power off the TV using the remote.
10. Plug in all HDMI cables.
11. Power on the TV and check that all devices are functioning correctly

If you have any more queries, please get in touch either by phone or email and I will be happy to help.

=======MOJE PYTANIE============
Czy nadpisanie EDID może przynieść jakiekolwiek rezultaty?

Dziekuje
Ps. Nie mam bezpośredniego dostpu do TV i dlatego nie sprawdziłem. Muszę to wytłumaczyć tej osobie przez telefon i jak znam życie to zajmie to wieki. Jeśli to nie może pomóc to sobie odpuszczę tą wątpliwą przyjemność.
 

pela222

New member
Hej,
Zakładając że zrobiłem wszystko tak jak w opisie, to nie działa to dla mnie.
Skończyło się na kupieniu takiego przełącznika optycznego 3 do 1 sterowanego pilotem.
Straszna wiocha ze samsung najwyższy model a trzeba kupić jakieś badziewie za 50 pln.
 

Bejziczek

Member
W swoim Samsungu F6320 przeprowadziłem ten opisany wyżej zabieg. Efekt jest taki, że jak w swym tunerze sat podpiętym hdmi vu+solo przełączam na np ac3 w tvn to tv wykrywa DD, ale na tym się kończy bo w głośnikach tv jak i amplitunera panuje cisza.
 

Rafal7

Banned
Nie ważne do czego chcemy wysłać dźwięk. I tak totalnym nieporozumieniem jest przypuszczanie dźwięku przez tv a dopiero do urządzenia audio.
 

DavidC

New member
Witam
Posiadam kilkuletni telewizor Samsung z 2011. Do niego podłączyłem dekoder NC+ oraz amplituner firmy Ligawo. Rozumiem, iż dla przekazania dźwięku 5.1 potrzebuję:

1. Dekoder nc +. Podłączyć osobnym kablem SPDIF-Koaxialnym dekoder nc+ z amplitunerem i głośnikami 5.1?
2. Pendrive. Podłączyć film/program z pendrive'a do telewizora i stamtąd kablem optycznym do amplitunera i głośników?

3. Dźwięk z dekodera nc+ nawet 5 .1 po przejściu przez telewizor jest przekazywany w 2.0/1 poprzez kabel optyczny ? Czy w tej konfiguracji nie da się uzyskać 5.1?
 
Ostatnia edycja:

DavidC

New member
Ciekawi mię jeszcze kwestia kabli - zarówno optycznego jak i koaxialnego.
Hama Proclass czy może polska firma Prolink wersja Futura? Obie te firmy w owych wersjach oferują pozłacane końcówki tudzież ekranowanie.
Uwaga "tudzież" znaczy "oraz", "i"!
Kosztują 40-50 złotych- jest li to może zbytnie trwonienie hajsiwa i może kabel za 20 zł w zupełności wystarczy?
Jak realnie wypadają te super kable za kopę hajsu w zestawieniu z tymi posiadającymi podstawowe ekranowanie tudzież pozłacane końcówki?
 

DavidC

New member
Znalazłem kabel Melodica - nie mogę dodawać linków :(
w avstore . pl
/melodika-mdcx-kabel-coaxial-1xrca-1xrca-1-5m.html grubość 7,5mm Czy ten kabel jest wart swojej ceny? Czy może kabel 6mm od Prolinka futury wystarczy?

Rozumiem, iż w kablach koaxialnych-spdif ważne jest ekranowanie oraz grubość ze względu na zakłócenia tudzież straty, a przy światłowodach optycznych już kabel za np. 30-40 złotych w zupełności wystarczy?

Który światłowód wybrać?
avstore . pl
/kabel-przewod-optyczny-toslink-lindy-37981.html
czy ten
avstore . pl
/kabel-przewod-optyczny-toslink-prolink-futura-ftc-111-1-m.html

Posiadam taki psedo amplituner Ligawo

allegro.pl/dekoder-dts-ac3-dolby-digital-ddts-100-surround-i5610174437.html
 
Ostatnia edycja:

z-paul

New member
@kapusta

powiedz w takim razie jak wg Ciebie podłączyć PS4 i TV Samsung do taniego kina domowego z 1 wejściem optycznym i 1 wyjściem HDMI. Chciałbym mieć dźwięk 5.1 z USB i PS3.
 
Do góry