Telewizory plazmowe będą zakazane w UE?

nomad_fh

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli Unia Europejska przyjmie nowe prawo dotyczące m.in. norm zużycia energii przez telewizory plazmowe, to już wkrótce może się okazać, że spora liczba takich urządzeń będzie nielegalna. Wszystko okaże się już na wiosnę, kiedy nad ustawą określająca takie wymogi będzie głosować Parlament Europejski.

Nowa ustawa proponuje, aby telewizory plazmowe które m.in. zużywają wyraźnie więcej energii niż monitory LCD, były niedopuszczone do obrotu na rynkach UE. Jako przykład podane jest zestawienie, w którym wyszczególnione jest zużycie energii przez trzy, wciąż obecne na rynku technologie. Według przedstawionych danych przeciętny 42-calowy telewizor plazmowy zużywa aż 822 kW energii w ciągu roku. Dla porównania telewizor LCD o takiej samej przekątnej zadowoli się 350 kW, a w przypadku telewizora CRT będzie to 322 kW.

Według Komisji Europejskiej proponowana ustawa ma zostać wzięta pod obrady już na wiosnę bieżącego roku i według obserwatorów ma ona bardzo duże szanse na przyjęcie. Może to doprowadzić do wyeliminowania z rynku urządzeń, których zużycie energii jest zdecydowanie wyższe, niż ustalona norma.

W ciągu ostatnich pięciu lat w gospodarstwach domowych telewizory wykonane w technologii CRT zostały wyparte przez technologie oferujące m.in. płaskie ekrany. Doprowadziło to również do zwiększenia przekątnej ekranu takich urządzeń z 24 i 32 cali do 42 i więcej.

Źródło:
idg.pl /news /332904/ Telewizory.plazmowe.beda.zakazane.w.UE
-----------------------------------------

Teraz pytanie, czy niektóre oznacza np modele produkowane przed rokiem (wstaw dowolne), czy też mające zuzycie energii na poziomie (wstaw dowolne). Generalnie - ciekawe, czy dokładnie sprawdzili różnicę między poborem prądu przez LCD (stały), a plazmę (zmienny).
Generalnie - miejmy nadzieje, że to nie przejdzie. Bo wybór jedyny słuszny już kiedyś mieliśmy.
 

a4tech

New member
Qw..a !!! Czego ta Unia jeszcze nie wymyśli :confused:

Może niech zaczną swoje dupska wozić limuzynkami z silnikami max. do 1.4 L i wyrzucą wszystkie swoje komóreczki. ITD. ITP :p
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Zapomniałeś o otwarciu okien w budynkach i w tych limuzynach, bo klimatyzatory też staną się nielegalne...

W artykule powyżej najbardziej mi się podoba praktyczne zrównanie zużycia energii CRT i LCD. Bez komentarza. No chyba, że ktoś zasugeruje, że wymieniłem CRT 21" na zużywający tyle samo prądu LCD 40" ;)

Pozdrowienia!
 

Bartos81

Member
Bez reklam
A niech ktoś spyta tych wszystkich polityków nawet polskich jakie oni mają TV w swoich domach, wypasione duże markowe plazmy czy małe oszczędne CRT :hmm:
moja plazma zwiększyla mi rachunek za prąd średnio 15-20zl, czy to dużo?
 

gofer

New member
Normalnie paranoja, niedługo nie będzie można używać żarówek powyżej 40wat mocy bo będą nielegalne:D, a przy okazji to ciekawe jest to porównanie, że plazma zużywa prawie 2,5 razy tyle prądu co lcd, a porównanie do crt to już w ogóle jest śmieszne:-D no chyba ze znaleźli 42 calowy crt;)
Ciekawa jest jeszcze sprawa ludzi którzy już posiadają plazmy z dużym poborem prądu i ta śmieszna ustawa wejdzie w życie i okaże się ze mają nielegalny sprzęt i będą go musieli wyrzucić:p:p:twisted:
pozdrawiam i miejmy nadzieje że unia zajmie się czymś bardziej potrzebnym
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
A poza tym, przy takich okazjach to zakazywana jest raczej sprzedaż (produkcja) prądożernych urządzeń, a nie ich używanie przez posiadaczy, którzy nabyli je przed wprowadzeniem zakazu...
 

franeek

New member
Mam pomysł - Burmistrz Budapesztu ograniczył emisje zanieczyszczeń wprowadzając zakazy porusznia się po mieście samochodów o numerach parzystych bądź nieparzystych w zaależności od dni ;)

http://wyborcza.pl/1,91446,6146820,Wegry__Burmistrz_Budapesztu_zakazal_uzywania_polowy.html

Proponuję takie rozwiązanie - w dni parzyste posiadacze parzystych numerów domów będą oglądać swoje Plazmy a w nieparzyste analogicznie.
Dodatkowo - w/w nie posiadajacy telewizorów "wysokoenergetycznych"tylko CRT Będa zwolnieni z abonamentu RTV -
KTO NA PREZYDENTA???? :krol::krol::krol: JA
 

Sansei6

Member
Bez reklam
Nie no bez przesady to jest ograniczanie swobód obywatelskich.......
Jak jest zasada, np. że zanieczyszczający płaci, to wkońcu ten co zużywa więcej energi ma większy rachunek, no nie, a może wszystko nie jest takie proste, bo może ktoś kto ma tego niby oszczędnego LCD "przepala gdzieśindziej sporo energi? Ja mam plazmę i same energooszczędne żarówki w domu, a czy każdy tak ma (no może w lodówce nie jest zbyt energooszczędna ;) ). Rozumiem, jakby nakładali takie restrykcje na agencje publiczne, czy firmy (cos jak z normami spalania), ale na prywatnych użytkowników, choc prawo nie działa wstecz, ale może powinni jedynie firmy produkujące PDP nakłaniać do produkcji bardziej eknonomicznych? Nie wiem jak to dokładnie ma być w tych założeniach, ale...
 

MJot

Member
a ja tu widzę łapy "zielonych lobbystów od LCD"

tak, czy owak zanosi się na ostry konflikt interesów,
jak znam tych oszołomów od analiz, to te pomiary pochodzą pewno sprzed 2-3lat, a teraz zostały wyciągnięte, "spece" od analiz z Brukseli mają mniej więcej taki zapłon

i jestem ciekawy skąd wzięli 42'' CRT, pewnie idioci zmierzyli dla 21'' i pomnożyli przez 2 :)
 

pintr

New member
wiatrak napisał:
A poza tym, przy takich okazjach to zakazywana jest raczej sprzedaż (produkcja) prądożernych urządzeń, a nie ich używanie przez posiadaczy, którzy nabyli je przed wprowadzeniem zakazu...

Zgadzam się z tym ,a tak wogule to dla użytkowników będzie tylko in plus bo firmy będa musiały ograniczyć prądożerność swoich produktów ( zerknijcie na targo CES 2009 ,już widać ze zmniejszają energochłonność swoich produktów).Więc nie bardzo rozumiem narzekania ludzi ( mniejsze zużycie mniejsze rachunki i każdy zadowolony)
 

RheeTCT

New member
Jak ktoś chce mieć mniejsze rachunki,to niech sobie kupuje oszczędny model.A jak komuś nie przeszkadza,że jego tv więcej "pali" to niech sobie kupuje i przepłaca za prąd.
Boże ,broń nas przed tymi,co wiedzą lepiej i chcą za nas decydować!!!
 

franeek

New member
Jak nie wiadomo o co chodzi chodzi o kasę .Te argumenty do mnie nie przemawiają. Wielkie oszczędności - phiii - debilizm i próba pokazania jacy sa prospołeczni - proekologicznie i pro pro ale na to nikt się nie nabierze ;)
 
Ostatnia edycja:

pete2

New member
Już widzę jak Panasonic, Pioneer, Samsung, LG chylą czoła i zaprzestają produkcji plazm... kaktus mi gdzies wyrosnie!!!
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Nawet dwa...

Plazmy które nie spełnią unijnych wymogów po prostu trafią na rynki gdzie takich obostrzeń nie ma. A zmniejszenie poboru mocy w plazmach i tak nastąpi, z unijną dyrektywą czy bez niej. Od dwóch lat widać taki trend, i działy marketingowe koncernów już o to zadbają.

Green, eco i blablabla jest modne, wobec czego plazma o mniejszym poborze mocy będzie się lepiej sprzedawać.

Ci którzy nieco myślą o środowisku kupią bo ekologiczna.

A reszta kupi bo licznik kWh się wolniej kręci (mruga ledem)...

Cała ta piana "ojeju zakazują nam plazmy, zejdziemy do podziemia" jest śmieszna i raczej bezpodstawna...
 
J

Judash

Guest
Moze tak zaprzestac produkcji aut z katalizatorem i niska emisja spalin?Albo zdjac filtry odsiarczajace z hut, cieplowni itd, zaprzestac produkcji zarowek energoszczednych?W kazdej tej propozycji, ktos mial interes zeby sie nie zgodzic i co...ano nic kazdy prodcent musial sie dostosawc.W Australi jest taki zakaz sprzedazy, czy produkcji plazm oraz zwyklych zarowek.Jest to jakis sposob, aby wymusic produkcje TV plazmowych o poborze pradu np 150 wat.I firmy beda musialy sie dostowac, bo np LCD SONY 40'' bierze 170 wat, a to juz cos.
 
Ostatnia edycja:

beyco

New member
witam na stronie hacking pl pojawił się news ze 42 cale plazma pobiera, UWAGA maksymalnie 822 W mocy, podczas gdy analogiczny model LCD – 350 waty – podaje brytyjski magazyn The Inquirer.
no to po takich informacjach to sam bym zakazał produkcji plazm.
Skąd oni takie info biorą.:hmm:
 
Do góry