Telewizory do testów - golden sample czy ze sklepowej półki?

Pan_Kowalski

New member
Witam.

Chciałbym się dowiedzieć jak to jest z telewizorami, które producenci wysyłają do redakcji, między innymi tego portalu, aby zostały przetestowane i opisane, co by potencjalny klient wiedział czy warto się telewizorem interesować czy nie spełni on jego oczekiwań.

Kiki pisał kiedyś, że do testów dostaje GOLDEN SAMPLE - określenie odnosi się do egzemplarza specjalnie wyselekcjowanego z pośród innych, pozbawionego wad, generalnie model, który ma niewiele wspólnego z egzemplarzami ze sklepowej półki, np. w media markt.

Wtedy temat dotyczył tv philipsa, interesuje mnie czy nadal do testów dla redkacji hdtv.com.pl dostarczane są GOLDEN SAMPLE i czy dotyczy to wszystkich producentów.

Np. Niebawem na portalu ma sie pojawić test Oleda od LG. Czy to będzie test Golden Sample czy egzemplarza z półki sklepowej, takiego jaki po przeczytaniu testu, przysłowiowy Kowalski będzie chciał/ bądź nie będzie chciał kupić.

Na poparcie mych słów.

O czym Ty mówisz - ja nie jestem producentem i mi to tioto.
Jak ktoś uogólnia nieprawdę to będę bronił każdego nawet LG czy Funaja

Ja dostaję do testów Golden Sampel - więc są zawsze dobrze przygotowane. To jak samochód przygotowany na najważniejsze wyścig. I nie musisz nikogo obrażać. W każdym dobrym sklepie możesz wymienić telewizor inny inny lub poprosić o zwrot kasy. Sprzedaliśmy ich akurat 4 szt i wszyscy są zadowolenie bo poprosiłem o opinie.
Ale opowieści że szpary, ze materiał bo chińskie to zwykłe pomówienia.
Modele produkowane są w Polsce z polskich materiałów (obudowa)
Są w Polsce składane, więc obrażanie narodowości za to że trafił Ci się model z nierównym podświetleniem jest nie na miejscu.
Jeszcze podgrzewasz atmosferę i zaraz wszyscy piszą że wiadomo bo Chińskie.
Te czasy minęły już dawno.
Apple produkuje w Chinach i uważam że jest extra.
Te są produkowane w Polsce - więc musisz obrażać nas Polaków

Zaraz będą zdjęcia z obudowy...

Proszę o wypowiedź Pana Kiki.

Pozdrawiam.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Fajny temat. Dobre pytanie. Wielu chciałoby poznać odpowiedź na niego.
Dodam też, że nie tylko Kiki pisał o tym. Moderator konkurencyjnego forum Gmeru w tym samym czasie pisał na swoim forum:
,,w testach mamy zazwyczaj wszystko idealnie ale to nie my wybieramy modele testowe. ''
Dzisiaj zamieścili tam oficjalne oświadczenie ze zgoła odmienną informacją.
Podobno testowane są zawsze normalne egzemplarze ,,z taśmy''.
Czyli już nikt ich jednak nie wybiera jak poprzednio pisał Gmeru.
I bądź tu mądry:)
XXXXXXXXXXxxxxxxxxxxxxxxxXXXXXXXXXXX

Post Edytowano 2015-03-27 13:56
 

RHJG

New member
Bez reklam
Witam Panie Kowalski vel czytelnik666. Pytanie zasadne, jak najbardziej tylko moim zdaniem nie jest fair wpierw pisanie na „zaprzyjaźnionym” forum –(czytaj obrabianie komuś d..y.) Nie ten adresat nie ta kolejność. Również moim zdaniem cytowanie postów bez zgody ich autorów jest nie w porządku. Żeby było jasne nikogo personalnie nie bronię ale taka forma jak dla mnie to jest dziecinada….Pozdrawiam.
 

Pan_Kowalski

New member
Witam Panie RHJG.

Kolejność jest adekwatna do pojawienia się dedykowanego tematu odnośnie tv trafiających do testu. I nie widzę tu nic niestosownego, tym bardziej jak Pan określił "obrabiania d*py", a jedynie stwierdzam powszechnie znane fakty. Nic więcej, nic mniej.

Temat jest bardzo ważny z punktu widzenia klientów i należy go przedyskutować konfrontując stanowisko ludzi z branży. A jak wiemy na chwilę obecną jest ono sprzeczne ze sobą.

Zacytowanie postów było koniecznie, dla podtrzymania wiarygodności mojej wypowiedzi i przedstawienia istoty problemu.

Do zacytowania treści postów nie jest wymagana zgoda ich autorów. Wypowiedzi zostały napisane na ogólnodostępnym forum internetowym i w niezmienionej formie zostały użyte jako cytat. Nie jest to treść prywatnej korespondencji, a zatem nie widzę powodów do oburzenia.

Również pozdrawiam i zapraszam do dyskusji, a co najmniej do wyrażenia własnego zdania w temacie.

Szkoda ze temat chyba dosyć szybko wyląduje w koszu albo zostanie wyczyszczony i zamknięty.

Na jakiej podstawie? Który punkt regulaminu łamie?

Normalna dyskusja skołowanych Klientów.

Aczkolwiek wziąłem taką ewentualność pod uwagę i stosowne cytaty zostały zabezpieczone na poczet dalszej dyskusji jak również temat jest założony na 3 forach.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 121090

Guest
Pan Kowalski
Dla pełnej oceny dobrze by było poznać też zdanie Gmeru.
Zacytowałem Ci jego słowa. Może zapytasz na konkurencyjnym forum?
,,Na jakiej podstawie? Który punkt regulaminu łamie''
Nie wiem.
Ale ja już mam dwa punkty karne za swoje wypowiedzi w nim zamieszczone.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

z3

New member
Bez reklam
Wg mojej wiedzy Golden Sample dotyczy sztuk przedpremierowych lub nawet z samego początku produkcji. Takie oznaczenie dotyczy wielu procesów technologicznych pierwszym przykładem z brzegu jest choćby produkcja gier komputerowych czy wydawanie płyt.
 

Pan_Kowalski

New member
HQ150 Pan Maciej K. Moderator tamtego forum przecież sam poruszył temat i wypowiedział się obszernie jak to u nich wygląda. Gdyby tutaj wyglądało to tak samo to tematu w ogóle by nie było. Natomiast na chwilę obecną mamy dwa sprzeczne stanowiska. Przy czym podkreślam, stanowisko tamtego forum jest na dzień dzisiejszy, stanowisko tego forum dotyczyło telewizorów marki Philips i było na dzień 17.05.2014.

Dlatego poprosiłem Pana Kiki o wypowiedź jak to wygląda na chwilę obecną. Chyba nie jest to wiedza tajemna.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Owszem mamy wypowiedż dzisiejszą Macieja ale też tą dawniejszą Gmeru , która była zgoła odmienna. Nie natknąłem się na jego wpis gdzie by odwoływał swoje słowa. A wypowiedział je gdy forumowicze wytykali mu, że w testach TV wszystko jest idelanie a już w domach podczas eksploatacji niekonieczne. I wtedy użytkownikom odpisał:
,,w testach mamy zazwyczaj wszystko idealnie ale to nie my wybieramy modele testowe. ''
Przyznasz, że brzmią zgoła odmiennie od dzisiejszego oficjalnego oświadczenia Macieja.
 

Pan_Kowalski

New member
Zadałem to pytanie w Twoim imieniu. Poczekajmy na odpowiedź. Bo sprawa jest bardzo dziwna. Dwie redakcje testują telewizory od tych samych producentów, aczkolwiek, tylko jedna z nich dostawała modele GOLDEN SAMPLE. Trzeba to wyjaśnić. Ciekawe czy dotyczyło to testów innych tv na tym portalu czy tylko Philipsa?
 
D

Deleted member 121090

Guest
Druga redakcja,jak Ci już napisałem, tłumaczyła rozbierzności w jakości testowanych i użytkowanych w domach też tym, że nie oni je wybierają.
Te słowa świadczyły o tym, że moderacja konkurencyjnego forum też nie miała pewności, że testowane są egzemplarze z taśmy. Sugerowały, że ktoś inny je wybiera.
Dla mnie to była wypowiedź bardzo podobna do tej o egzemplarzach Golden Sample.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Pan_Kowalski

New member
Jeśli tak by wyglądał stan faktyczny, to odznaczałoby, że wszystkie testy telewizorów, które nie były egzemplarzami takimi samymi jak dostępne na półce w markecie dla Kowalskiego, są nic nie warte i nie powinno się na nich opierać porównując różne modele tv ze sobą, a już nie daj Boże kupując. Bo co komu z tego, że dany tv model wzorowy, wybrany przez producenta, świetnie wypadnie w jakimś teście w necie, jak odpowiednik tego tv dla ludu, będzie się różnił, co najbardziej prawdopodobne - na niekorzyść. To by było zwyczajne wprowadzanie w błąd.

Tutaj Kiki pisze na ten temat - http://www.hdtv.com.pl/forum/philip...obsluga-philips-wychodzi-przed-szereg-39.html (drugi post)

Również tutaj ale zostały tylko odpowiedzi użytkowników, post Kikiego wcześniej stwierdzający, że testowany telewizor to był GOLDEN SAMPLE - zniknął.

http://www.hdtv.com.pl/forum/serwis/115073-nigdy-wiecej-philipsa-6.html


A tak pisze Wikipedia na temat Golden Sample. Jak widać są dwa znaczenia. Ale nas interesuje tylko to pierwsze.

Zdanie klucz:

"A golden sample is a sample produced by a manufacturer that is perfect in almost all ways, so that when evaluated (by clients, competitors, inspectors, media, etc.) it can be tested and receive a high standard review."

Czy trzeba tłumaczyć? Nie sądzę.


Ps. Pracuję w branży nie związanej z Audio Video w żaden sposób ale potwierdzam istnienie produktów GOLDEN SAMPLE wysyłanych na testy, targi i prezentacje do klientów. Finalny produkt, gotowy do kupna, często bywa gorszej jakości, zarówno wykonania i technicznej.

To tak w ramach ciekawostki.
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 121090

Guest
Jak pewnie już zauważyłeś ani Gmeru ani Kiki nie mają zamiaru odpowiedzieć na Twoje pytania.
 

Pan_Kowalski

New member
No cóż. Wnioski pozostaje wyciągnąć samemu i pamiętać o nich przy czytaniu kolejnych obiektywnych testów tv.

Z mojej strony temat wyczerpany. Pozdrawiam wszystkich.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
To ja dostarczam kikiemu telewizory do testów i wybieram najgorsze, bo i tak wiem, ze wrócą do mnie skalibrowane...
A tak na serio to faktycznie interesujące zagadnienie. Ciekawi mnie także, czy nadal w niższych modelach tv można w menu serwisowym odblokować funkcje dostępne w wyższych seriach. Tak było w Filach CRT i nieźle na tym zarabiałem.
 

bluray

Banned
Typowym przykładem "GOLDEN SAMPLE" jest LCD PANASONIC 65AX900.
Testerzy nie znaleźli tam słynnej wady matryc AX900.
Ale nabywcy nieźle się nacięli za produkt w cenie 20k pln.

W przeszłości mieliśmy często do czynienia z egzemplarzami demonstracyjnymi.
Przedprodukcyjnymi.
Np. pamiętam SONY pokazywał na IFA , a później udostępniał taki nie gotowy model (w Sony center Arkadia). Także do testów.
Brak było w nim jakichś elementów soft. Były w przygotowaniu.
Nawet wiszą gdzieś foty z unpack z widocznymi naklejkami.

Dobrze wszyscy wiemy, że wraz z premierą sklepową często producent wprowadza nowy FW.
Sprawa prosta: czas to pieniądz, więc chcą jak najszybciej pokazać nowość.

Naiwnością jest wmawianie forumowiczom, że specjalnie podrasowane sztuki są przekazywane do testów. Nie w dobie portali i forów netowych.

Za bardziej kompromitujące producentów uznaję utrudnienia sprawdzania TV w sklepie przez brak możliwości sprawdzenia współpracy z BD/DVD playerem czy SAT TV/DVB-T.
I to trzeba piętnować i domagać się w/w opcji.

ps.
GOLDEN SAMPLE może jedynie dotyczyć zasady by egz. pokazowy był dodatkowo dokładnie sprawdzony przed jego ekspozycją na ważnych pokazach. Ew. rysy itp. itd.

Wpadkę mocną zaliczył OLED LG z martwymi pixelami.
 
Ostatnia edycja:
Do góry