Telewizory 4K firmy Sony serii X8509C-pierwszy ogląd

grubszy

New member
To jak tam z tą tańszą ofertą kalibracji kolego MaXeN84 wspomożesz swoim kontaktem czy nie bo dzień zleciał a tu ani widu ani słychu?
 

jk_seeker

New member
Odwiedziłem dziś Salon Sony. Zapytałem o X85C (65 cali) i wsparcie dla HDR, które otrzymał z jedną z ostatnich aktualizacji. Moja wiedza w tym temacie była taka, że ten TV nie ma strefowego wygaszania i nie wspiera HDR poprzez HDMI, a jedynie poprzez streaming (np. Netflix) lub przez USB. Sprzedawca stwierdził, że mimo wsparcia HDR, telewizor nie wyświetli prawidłowo materiału HDR, mimo, że otrzymał takie wsparcie (właśnie ze względu na brak wygaszania strefowego). I tu pytanie do Forumowiczów - gdzie leży prawda? Czy HDR w przypadku tego TV, to tylko bajka, czy też brak wygaszania strefowego nie ma znaczenia? Pomijam brak wsparcia dla HDR przez HDMI, bo to jest dla mnie zrozumiałe (ograniczenie sprzętowe).
 

jk_seeker

New member
Nie wiem, nie sprawdzałem po aktualizacji tego modelu Sony.

https://www.youtube.com/watch?v=LD6dOMR2rpg

tu jest filmik, na którym ktoś demonstruje działanie HDR w tym modelu i twierdzi, że ewidentnie widać różnicę między standardowym obrazem i chwali otrzymany efekt. Myślę, że gdybym wybrał się nawet z tym samym demo HDR do salonu Sony, otrzymam ten sam rezultat i w tym kontekście nie rozumiem stwierdzenia pracownika salonu, że na tym TV efektu nie będzie.
 

Bilazaurus

New member
Powiedzcie mi, jak wygląda scaling do 1080p? Chcę kupić tv do gier podłączony pod PC. Mam GTX980Ti ale nie wszystko pójdzie w 4k. Czy 1080p na 4k tv jest tak straszne jak to malują? Czy ten tv pod tym względem znacznie się różni od X8005C?
 

jk_seeker

New member
Powiedzcie mi, jak wygląda scaling do 1080p? Chcę kupić tv do gier podłączony pod PC. Mam GTX980Ti ale nie wszystko pójdzie w 4k. Czy 1080p na 4k tv jest tak straszne jak to malują? Czy ten tv pod tym względem znacznie się różni od X8005C?

pytasz, jak wygląda skalowanie nie do 1080p, tylko do 4K. Przyłączam się do pytania.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Odwiedziłem dziś Salon Sony. Zapytałem o X85C (65 cali) i wsparcie dla HDR, które otrzymał z jedną z ostatnich aktualizacji. Moja wiedza w tym temacie była taka, że ten TV nie ma strefowego wygaszania i nie wspiera HDR poprzez HDMI, a jedynie poprzez streaming (np. Netflix) lub przez USB. Sprzedawca stwierdził, że mimo wsparcia HDR, telewizor nie wyświetli prawidłowo materiału HDR, mimo, że otrzymał takie wsparcie (właśnie ze względu na brak wygaszania strefowego). I tu pytanie do Forumowiczów - gdzie leży prawda? Czy HDR w przypadku tego TV, to tylko bajka, czy też brak wygaszania strefowego nie ma znaczenia? Pomijam brak wsparcia dla HDR przez HDMI, bo to jest dla mnie zrozumiałe (ograniczenie sprzętowe).

Co oznacza prawidłowo lub nie?? Np jak puszczam demo 4k które jest w 4k to tv automatycznie to wyczuwa i przełącza się w tryb HDR i z automatu podnosi jasność w tv... ale nie wiem czy to jest prawidłowe zachowanie czy też nie i co to oznacza dla kogo prawidłowe wyświetlanie..
 

Pigway

New member
Witam,

Spotkał się ktoś z Was z czymś takim? Otóż dzisiaj w nocy zauważyłem że kompletnie sama z siebie zaświeciła się dioda, zupełnie jakby TV był włączony, zaciekawiony zjawiskiem uruchomiłem więc TV i okazało się że nie reaguje on na żadne polecenia standardowego pilota, a jedynie działał ten dotykowy. Uruchomiłem więc za jego pomocą ponownie TV przy użyciu komendy w opcjach i wszystko wróciło do normy. Na wszelki wypadek wrzuciłem mu jeszcze ustawienia fabryczne gdyż i tak zabierałem się do tego już od kilku dni.

Czy to był jeden z wybryków systemu TV, którym nie warto się przejmować czy stoi za tym coś innego?
 

bernikle

New member
Jak odtworzyć filmy z pendriva większe niż 4 GB. TV czyta pendriva z systemem fat 32 a w ten sposób nie można nagrać plików większych niż 4 GB. Jak jest z odtwarzaniem filmów z dysku zewnętrznego jaki musi być format plików . Proszę o podanie mi działających wtyczek kodi ponieważ żadna nie działa.
 

Razahell

New member
Jak odtworzyć filmy z pendriva większe niż 4 GB. TV czyta pendriva z systemem fat 32 a w ten sposób nie można nagrać plików większych niż 4 GB. Jak jest z odtwarzaniem filmów z dysku zewnętrznego jaki musi być format plików . Proszę o podanie mi działających wtyczek kodi ponieważ żadna nie działa.

pena możesz spokojnie sformatować w exFat... mój dysk zewnętrzny (My Book 2TB z zewnętrznym zasilaniem) jest sformatowany w NTFS i wszystko ładnie śmiga... filmy po 35GB... muzyka i zdjecia...

co do kodi... czytać forum czytać -->

http://www.hdtv.com.pl/forum/1237860-post273.html
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
Jestem świeżo po zakupie (przywieźli w piątkę, dzień po zamówieniu), SONY KD-65X8505C w Saturnie po 7739 (do 17.02), cena rewelacyjna :D.

Dla tych co się wahają i przesiadają się podobnie jak ja z plazmy (Panasonic vt20) nie mają o co się martwić czernią, jest porównywalna, osobiście dla mnie lepsza. Clounding można włożyć między bajki (chyba, że TV ewidentnie uszkodzony), direct led robi swoje (tylko w modelu 65").

Dla malkontentów (do których się sam zaliczałem) po co 4K, chociażby po to by zbierać swoją szczękę z podłogi po puszczeniu sygnału fHD (1080p) z bluraya z czego sony robi rewelacyjnie ostry obraz upskalując go do 4K. Puszczałem też materiał 1080p po kompresji w kontenerze mkv, około 5GB wynik też rewelacyjny. Same materiały natywne 4K bajka, nie dziwie się, że uśmiercili 3D.

Nie ma co się oszukiwać słaby sygnał to słaby obraz. Dopiero teraz można zauważyć jak słaby sygnał leci z naziemnej, nie wszystko ale płakać się chce widząc znaczek HD a jakość ze studia TVP jakby był w PALu lub gorzej.

Parę słów o andku, na dzień dzisiejszy do samej obsługi TV jak najbardziej, szybki interfejs, logicznie i intuicyjnie poukładany, da się odpalić film po sieci (przez SMB też z napisami), youtube i zainstalowane apki chodzą b. dobrze, od biedy można odpalić także przeglądarkę Operę, ale nie jest ona może za szczęśliwsza. Podłączając dysk HDD tylko prosimy się o kłopoty. Na całe szczęście jak się zawiesi, sam się też zresetuje więc odpada wyłączanie go fizycznie z wtyczki. Sam będę szedł w kierunku osobnego playera na andku z większa ilością pamięci i możliwością dowolnego instalowania apek, niestety andek a andek TV to dwie różne sprawy i nie wszystko co jest na andka będzie na andka TV, nawet jeżeli jest wystarczająca ilość pamięci i czy wydajność w naszym sony. Ogólnie to bardzo dobre posunięcie ze strony sony.

Sony obsługuje CEC (niby nie nowika) przez HDMI, ale ostro się zdziwiłem, że mogłem sterować głośnością na swoim Denonie (model z roku 2010) za pomocą pilota z Sonego, nie mówiąc o wykazywaniu podpiętych urządzeń do Denona na TV i a po ich wyborze automatycznego połączenia poszczególnych trybów do wyprowadzenie sygnału video na TV i audio na Denona. Nie trzeba robić nic, wystarczy wybrać dane urządzenie z menu TV, resztę załatwi sam TV :blagam:

Nie ma nic w przesadzie jeżeli chodzi o jakość obrazu, rewelacyjna, nawet do marnej jakości źródeł potrafi nasycić je żywymi barwami (pewnie, brakującej informacji w źródle po kompresji czy niższej rozdzielczości nie doda).

Dodatkowy pilot One Flick z wyszukiwaniem głosowym super sprawa, działa szybko i sprawnie, niestety wybieranie głosowe jest ograniczone do zasobów TV i youtube, nie bardzo dało się to pożenić z wybieraniem głosowym treści w Operze (przeglądarce) w searchu google.

Motionflow robi dobra robotę, żadnych zastrzeżeń.

TV nie kalibrowany, wyciągnięty świeżo z pudła, na ustawieniach standard, z pewnością będzie wymagał dopasowania do sygnału z naziemnej ale przy b dobrym sygnale obraz jest rewelacyjny, nie czułem potrzeby by coś w nim zmieniać.
 

jk_seeker

New member
Jestem świeżo po zakupie (przywieźli w piątkę, dzień po zamówieniu), SONY KD-65X8505C w Saturnie po 7739 (do 17.02), cena rewelacyjna :D.

Gratuluję zakupu! :) Też rozważam ten telewizor i stąd kilka pytań do Ciebie :)

1) Co masz na myśli, że podłączając HDD prosimy się o kłopoty? Z tego, co wiem, jeszcze nagrywać na HDD nie można, ale czy poza tym ewidentnie telewizor odmawia odtwarzania z HDD?

2) Z jakiej odległości oglądasz TV? Mam na myśli odległość maksymalną, z której dostrzegasz zalety obrazu 4K.

3) Czy testowałeś odtwarzanie matriału z HDR? Daj proszę znać, jak wygląda wsparcie dla HDR w tym TV

4) Jak prezentują się czarne pasy na górze i dole ekranu, podczas oglądania materiału w formacie 21:9, przy zgaszonym świetle w pokoju? Wiadomo, że w każdym sklepie czerń jest jak w OLED'ach ;) ale ciekawe, jak to się ma w zupełnie zaciemnionym miejscu.
 
Ostatnia edycja:

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
ad 1) Czyta, widnieje jako karta sd w systemie (był podpięty dysk 500GB), ale potrafił zamulić z niewiadomych powodów i przetwarzać "poklatkowo", jakby mu mocy zabrakło. Dla mnie ewidentne problemy z dyskiem, ten sam materiał puszczony po sieci bez problemu. Sam nie potrzebuję odczytu zew. dysku.

ad 2) Oglądam z niecałych dwóch metrów (gdzieś 1.8m), wartością maksymalną przy 65" jest 2,71 m wtedy zacierają się różnice między fHD a 4K (przelicznik na zaprzyjaźnionym forum).

ad 3) Tak, wygląda to czasem b. dobrze (w "Mojżeszu", zbroja faraona rewelacyjnie błyszczy jak ze złota) czasem jak swego czasu pisał o tym Kiki daje po oczach (w "Życie PI", odbicie wschodu słońca w wodzie).

ad 4) Ogólnie nie zaleca się oglądania LCD przy całkowitym wygaszonym świetle, zawsze dobrze mieć włączone chociaż jedno źródło światła, w tych warunkach, pasy są czarne całkowicie zlewające się z ramką. W teście na rthings cytowanym w tym wątku wyszło 0,026 cd/m2, podobnie napisy na końcu, gdzie powinien pojawić się clounding, w teście 9.6/10, co wypada mi tyko potwierdzić jest b dobrze, moja plazma miała 0,05cd/m2.

Widziałem OLED'a ale nie cierpię z powodu jego braku. Rozważałem też fHD Sony ale różnica jest raptem 1.2k złociszy przy 65". W nowych modelach Sony na rok 2016 nie ma już fHD w wielkości 65".
 

jk_seeker

New member
ad 1) Czyta, widnieje jako karta sd w systemie (był podpięty dysk 500GB), ale potrafił zamulić z niewiadomych powodów i przetwarzać "poklatkowo", jakby mu mocy zabrakło. Dla mnie ewidentne problemy z dyskiem, ten sam materiał puszczony po sieci bez problemu. Sam nie potrzebuję odczytu zew. dysku.

ad 2) Oglądam z niecałych dwóch metrów (gdzieś 1.8m), wartością maksymalną przy 65" jest 2,71 m wtedy zacierają się różnice między fHD a 4K (przelicznik na zaprzyjaźnionym forum).

ad 3) Tak, wygląda to czasem b. dobrze (w "Mojżeszu", zbroja faraona rewelacyjnie błyszczy jak ze złota) czasem jak swego czasu pisał o tym Kiki daje po oczach (w "Życie PI", odbicie wschodu słońca w wodzie).

ad 4) Ogólnie nie zaleca się oglądania LCD przy całkowitym wygaszonym świetle, zawsze dobrze mieć włączone chociaż jedno źródło światła, w tych warunkach, pasy są czarne całkowicie zlewające się z ramką. W teście na rthings cytowanym w tym wątku wyszło 0,026 cd/m2, podobnie napisy na końcu, gdzie powinien pojawić się clounding, w teście 9.6/10, co wypada mi tyko potwierdzić jest b dobrze, moja plazma miała 0,05cd/m2.

Widziałem OLED'a ale nie cierpię z powodu jego braku. Rozważałem też fHD Sony ale różnica jest raptem 1.2k złociszy przy 65". W nowych modelach Sony na rok 2016 nie ma już fHD w wielkości 65".

Dzięki serdeczne za informacje. Co do pkt. 2, to u mnie jest 2,85m i zastanawiam się, czy pakować się w tego Sonego 65 cali, czy w ogóle odpuścić temat 4K i pójść w FullHD, np OLED (910 LGm 55 cali). Większy niż 65 cali nie wchodzi w grę. Ciężka sprawa :(

Co ciekawe, robiłem test w sklepie i zauważyłem, że stając w odległości nawet 3m od ekranu 65 cali, na którym było demko 4K, dostrzegałem te same szczegóły, które dostrzegałem stając w odległości 2m. Albo ten kalkulator nie jest precyzyjny, albo te filmiki demonstracyjne są kiepskiej jakości. Sam już nie wiem, co myśleć, chciałem sprawdzić to na własne oczy i okazuje się, że widzę co innego, niż sugeruje kalkulator odległości. Nie mam żadnej wady wzroku.

No i ta współpraca z HDD mnie martwi.. Poza problemem z nagrywaniem nie spotkałem się z informacjami nt kłopotów z odtwarzaniem. To by dyskwalifikowało w moich oczach ten telewizor.. Sprawdzałeś może, czy to samo dzieje się z innym dyskiem?
 
Ostatnia edycja:

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
W sumie u mnie do ściany jest 2.73m i pierwotnie miał na niej wisieć ale postawiłem go w miejscu poprzednika, akurat starczyło miejsca. Jeżeli dostrzegasz różnice wbrew kalkulatorowi odległości nie powinieneś mieć problemów przy takiej odległości jaką masz, a większa odległość spowoduje większy komfort oglądania sygnałów SD, których w dalszym ciągu b. dużo.

Do OLED'a, brałem go poważnie pod uwagę, fHD 55", niemniej odpadł z powodu krzywizny, widzę proste linie jako wykrzywione, wygląda to niezbyt ciekawie, dwa w części modeli są problemy mechanizmem "antywypaleniowym" jak się trafi Tobie taki model na bank masz b. szybko wypalenia, trzy efekt "deskowania" obrazu pokazane przez jednego z użytkowników zaprzyjaźnionego forum jest nie do przyjęcia.

Ten model Sonego jest dla mnie modelem przejściowym (4-5 lat), czekam dalej na OLED'a ale już w 4K bez poważniejszych problemów i w dobrej cenie, bo na razie nie wygląda to za dobrze. Przyjmując wady LCD, do oczekiwań ten model spełnił moje wymagania w 110%.

Do problemów z odczytem z dysku**, napisałem "z nie wiadomych powodów", zakładam problem z dyskiem (może z tym konkretnym), równie dobrze mogą to być inne powody. Akurat dla mnie do żaden mankament, wszystko leci po sieci, chociaż spiąłem to na wszelki wypadek kablem.

Dzisiaj dalsza część zabawy, spinam klawiaturę i mysz wifi i podpinam kompa, przyjdzie też czas na pada do gierek z andka, zawsze coś tam z nudów można odpalić. Szkoda, że nie chodzi poczta i inne użyteczne aplikacje z andka (np. splashtop hd) ale to niestety w fazie rozwojowej, może obiecana aktualizacja do 6.0 zniesie te ograniczenia lub z jakiś z użytkowników rootuje TV (co byłoby jeszcze lepszym rozwiązaniem). Szkoda także, że chodzący w miarę KODI* daje zauważalnie gorszy obraz niż pozostałe dostępne playery.

TV, przy tej wielkości i odległości może on już stanowić namiastkę TV Wall ;-) i być może monitora (lag input jest zachęcający), ale to wyjdzie w praniu ;-).

* Jak widzę KODI jest mocno konfigurowalny pewnie da się poprawić jakość instalując odpowiednie wtyczki, oby dal radę z 4K. (do weryfikacji)
** W wątku dot. W755C opisany podobny problem ale związany jest z indeksowanie plików, po, problem z odczytem ustaje. (do weryfikacji)
 
Ostatnia edycja:

jk_seeker

New member
W sumie u mnie do ściany jest 2.73m i pierwotnie miał na niej wisieć ale postawiłem go w miejscu poprzednika, akurat starczyło miejsca. Jeżeli dostrzegasz różnice wbrew kalkulatorowi odległości nie powinieneś mieć problemów przy takiej odległości jaką masz, a większa odległość spowoduje większy komfort oglądania sygnałów SD, których w dalszym ciągu b. dużo.
.

Właśnie chodzi o to, że różnic nie dostrzegam między 2 a 3 metrami :) ale o to samo nam chodzi. Ok, dzięki, w takim razie nie wyrzucam go z orbity zainteresowań ;)

No właśnie z tym OLED'em dochodzi pytanie o jakość wykonania - po prostu nikt tego nie zweryfikował, więc dodatkowo kupujemy sobie nerwy..

Wspomniałeś o odtwarzaczach - skoro mamy platformę Android, to myślałem, że mamy też dostęp do wielu odtwarzaczy. Ja np na kompie korzystam z VLC i jestem bardzo zadowolony ale zdaję sobie sprawę, że mówimy o innej rozdzielczości i rozmiarze ekranu, więc wszystkie "brudy" błyskawicznie się pojawią. Natomiast martwi mnie, że napisałeś, że KODI, który daje gorszy niż inne playery obraz chodzi "w miarę". Co to oznacza? Że pozostałe nie działają lub działają tak, że nie można z nich korzystać? Pytam też w kontekście faktu, że "KODI" przewija się chyba najczęściej wśród osób zainteresowanych tematem, więc skoro wszyscy chcą korzystać z odtwarzacza, który ma przeciętną jakość, to nie napawa to optymizmem.

Udanej zabawy z TV :) napisz, jeśli pojawią się u Ciebie dodatkowe spostrzeżenia/uwagi. Są one bezcenne, wszak test odbywa się w praktyce, w warunkach domowych a nie labolatoryjnych.
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
Nie sugerowałbym się wypowiedziami dotyczącymi telewizorów fHD i KODI, bo być może nie mają możliwości potwierdzić (a jestem już drugim użytkownikiem 4K, który to zauważył), że jakość jest zauważalnie gorsza chociażby od playera move google (będącego w standardzie TV) czy jak na razie najlepiej działającego i dającego b dobry obraz Archos video player. VLC nie testowalem.

KODI jak napisałem wcześniej jest mocno konfigurowalny i ma b dużo wtyczek (jest wtyczka do 4K, testy przede mną), na SHIELD odpalono już możliwość przesyłu dts-hd ma passthrough na zew. dekoder, ale czy tak będzie w Sony, zobaczymy. Na razie to andek TV, z przeciętną dostępnością do aplikacji czy gier, dalej widzę osobny player do andka. A KODI będę się musiał dłużej zająć, w sumie to spory "kombajn" nie mniej dostępnych wtyczek jak mail, po skonfigurowaniu na gmail.com od razu został zablokowany, tą drogą, google tłumaczy względami bezpieczeństwa (otrzymałem stosowny e-mail w tej sprawie). Trzeba ćwiczyć co się da a co nie ;-)
 
Do góry