Telewizor LCD vs. Monitor LCD

Alcatraz

New member
Witam!

Ostatnio zastanawiam się nad pewną kwiestią. Może ktoś z Was pomoże mi to rozwikłać :) Otóż... Od jakiegoś czasu produkuje się monitory komp. o matrycach 16:9 - takich samych ja w telewizorach. Ceny takich 24 monitorów kształtują się na poziomie około 1200 zł. Z moich obserwacji wynika, że są to właściwie (mnie więcej) "telewizory pozbawione tunera tv i pilota". Idąc dalej tym tropem... chyba bardziej opłaca się kupić 32 calowy telewizor full hd, prawda!? Pomijam kwestie tego czy 32 cale to za dużo czy nie jak na monitor itp. ale... chyba każdy tv można traktowac jak zwykły monitor komputerowy (bez strat na jakości) a dodatkowo możemy bez problemu podpiąć antenę czy np. scart. Przy okazji mamy oczywiście jeszcze pilota a więc pełną funkcjonalność, czasami 100Hz itd. Działa to w dwie strony tzn. zwykły monitor może byc tez telewizorem (o ile posiada złacze hdmi) ale pozbawiony jest tunera, pilota, 100Hz... Nie wiem "czy dobrze kombiuję"... może ktoś "mnie oświeci" i podzieli się swoimi praktycznymi doświadczeniami w tej materii? Pozdrawiam!
 

slavi

New member
Niezupelnie.
Monitor zostal zaprojektowany do pracy z komputerem i na nim obraz zawsze bedzie najlepszy. Nawet po zlaczu analogowym mozna uzyskac rozdzielczosc natywna panela. Bezproblemowo obsluguje tez rozdzielczosci nizsze niz natywna.
Telewizor sluzy do ogladania telewizji a mozliwosc podlaczenia komputera jest tylko dodatkiem. Obraz nie bedzie nigdy takiej jakosci jak na monitorze, ale uzywajac HDMI nie jest oczywiscie az tak zle. Z kolei na zlaczu DSUB telewizora nie uzyskasz w wiekszosci przypadkow rozdzielczosci full hd a przy nizszych rozdzielczosciach czesto wystepuje przycinanie obrazu.
W sprzedazy sa rowniez monitory z tunerami.
 

Alcatraz

New member
Dzięki za uwagi w tym temacie. Coś się rozjaśnia... Byłem pewny, że jeśli mamy telewizor FullHD to oczywiste jest, że można z komputera podać natywną rodzielczość (1920x1080) - obojętnie którym wejściem. Z czego wynika to, że nie można? To jakieś sztuczne ograniczenie?
No a nawet jeśli nie mozna... to przeciez przy oglądaniu TV, telewizor także skaluje obraz SD, który ma rozdzielczość najwyżej 720x576 i jakoś wszyscy (no prawie...) są w stanie to zaakceptować.

A co do wielkości pamki, to przydałoby się porównanie konkretnych wielkości. Jeszcze większe plamki ma zdaje się plazma a jednak i one posiadają wejścia PC.

Oczywiście dodatkowym czynnikiem dla wszystkich tych parametrów i rozważań jest to, że przy pracy z komputerem siedzimy bliżej niż w czasie oglądania TV. A to na pewno sprzyja "widzeniu" większej ilości szczegółów i co za tym idzie niedociągnięć.

Czyli co... TV nie nadaje się do roli monitora? A może jednak odwrotnie, czyli monitor w roli TV? Niestety takie, które chciałbym nabyc nie posiadają tunera... pozostaje tylko HDMI. Czy dzięki temu, że monitor ma mniejszą plamkę jest w stanie zapewnic lepszy obraz telewizyjny niż telewizor???

Pozdrawiam
 

skylla1

Member
Bez reklam
Monitor nawet z tunerem ma zwykle słabą elektronikę + zero polepszaczy obrazu tv i na pewno zagra co najwyżej jak nasłabszy model telewizora.
W drugą stronę zalęzy do czego uzywasz komputera.
Jeśli do gier i filmów to tv może robić za monitor. Ale jeśli duzo pracujesz w aplikacjach czy np. programujesz, to już na pewno nie, bo wysiądą ci szybko oczy.
Wnioski wyciągnij juz sobie sam...
 

Alcatraz

New member
Monitor nawet z tunerem ma zwykle słabą elektronikę + zero polepszaczy obrazu tv i na pewno zagra co najwyżej jak nasłabszy model telewizora

Co masz na myśli pisza o słabej elektronice? Dlaczego monitor, który ma wyświetlać obraz znakomitej jakości (z komputera) ma słabą elektronikę?

A co do polepszaczy obrazu... Właśnie na tym forum czytam często "wyłacz to badziewie";) A dokładniej... mam na myśli to, że te polepszacze często pogarszają (w określonych okolocznościach). Często na tym forum można przeczytać, że podstawa to dobry sygnał i jak najmniej polepszaczy. Więc jak to jest?

Pozdrawiam
 

skylla1

Member
Bez reklam
Układów typu Bravia Engine, VReal, Motion Flow itp... nikt nie wyłacza :) bo się nie da, a to one decydują o jakości obrazu. Co innego jakieś redukcje szumów, które parawdopodobnie masz na mysli.
 

p.stasiak

New member
Akurat motionflow można wyłączyć ;)
Ps. gdyby ktoś miał monitor z tunerem i używał go do oglądania tv to niech pokusi się o recenzje.
 

Sych

New member
Kiedyś miałem przez jakiś miesiąc już nie pamiętam, albo Asusa, albo Acera z serii Ferrari. Jako monitor super, jako tv podłączony pod cyfrę, tragedia. Nie dało się oglądać, sprzedałem go i wróciłem na jakiś czas do małego crt- gdzie jakość była bez porównania lepsza. Tylko to było parę lat temu, jak sobie teraz radzą, nie wiem. Ale na pewno nie ryzykował bym takiego kupna. Wolał bym kupić tani monitor na ok 400 zł do pracy z aplikacjami itd, a do filmów podłączać go do tv. Dużo lepsza jakość, a koszty nie są wygórowane.
 

ktp

New member
To ja w odpowiedzi troszke inaczej. Jakiś czas temu przeprowadziłem się i podłączałem komputer do tv 42" sharp full HD. Po jakimś czasie jednak zostalem zmusony do kupna czegoś do komputera - aby nie blokować tv i niestety zdecydowałem się na monitor 24" full HD iiyama. I co mogę powiedzieć? Że to był błąd i dzisiaj kupiłbym tv np 32". NIestety to samo oglądane na monitorze i tv to nie to samo - monitor ma dzikie kolory - nie można ich wysterować, nie ma głębi obrazu - to co na tv jest w ciemności widoczne na monitorze jest czarną plamą. Co do szybkości nie zauważyłem różnic. Jedynie co przemawia za monitorem to chyba mniej męczą się oczy na nim. Ponieważ mówicie o ostrości obrazu to owszem ale do pracy z programami biurowymi nie ma to znaczenia a ze względu na kolory to gry wyglądają na tv o niebo lepiej. Ja więc niestety żałuję, że kupiłem monitor i wolałbym za podobne pieniądze tv. A i jeszcze jedna sprawa - tv robią sprzętowo dodatkowo coś jak antyaliasing - coś za co płacimy duże pieniądze w kartach graficznych tu dostajemy prawie za darmo - a przy okazji testu sony z4500 okazuje się, że nawet mogą poprawić framerate.
 
Ostatnia edycja:

Alcatraz

New member
OK. Wszystko pięknie... Tylko mam wrażenie, że zataczamy w naszym temacie koło! Na początku dowiedziałem się, że TV nie da się traktować jak monitora (z małymi wyjątkami), bo ma problemy z wyświetlaniem mniejszych niż natywna rozdzielczościa fullHD trudno wyświetlić, duży pixel... A teraz dowiadujemy się, że IIYAMA 24 cale (zresztą znakomity monitor, sam pracuje na 22 calowej jego wersji) jest do kitu i mozna go spokojnie wymienic na telewizor! (za ta samą cenę? tv FullHD 32 cale za 1050 zł? poprosze link do sklepu:) ) Więc jak to jest?

Przy okazji zaczepiliśmy jeszcze gdzieś temat tunera TV w monitorze... a to już zupełnie coś innego. Tuner pozwala podłączyc zwykły kabel antenowy (wysoka częstotliwość) a to (nawet przy świetnym tv lcd) skazane jest raczej na porażkę (a przynajmniej dużo słabszą jakość). Chodziło więc o HDMI.

I nadal nie wiadomo co kupić...:???:
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ten z pewnością spełni Twoje oczekiwania:
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=27582

002_P1080120.JPG


035_P1080253.JPG
 

slavi

New member
Nie wiem czym sie co niektorzy kieruja wykazujac przy polaczeniu z komputerem wyzszosc obrazu z TV LCD niz z monitora LCD.
Gdyby tak bylo to juz nie byloby na rynku monitorow komputerowych bo zostalyby wyparte przez telewizory.
A monitory tez sa rozne. Niektore swieca lepiej inne gorzej, ale jakosc obrazu sygnalu z komputera w rozdzelczosci natywnej panela zawsze bedzie lepsza na monitorze lepsza niz w TV.
Elektronika zastosowana w monitorze jest zaprojektowana do uzyskania jak najlepszej jakosci z karty graficznej komputera.
Nie ma tutaj polepszaczy obrazu takich jak w telewizorze, ale to akurat w tym przypadku nie ma zadnego znaczenia.
Oczywiscie obraz telewizyjny lepiej sie prezentuje na telewizorze bo do tego celu zostal wyprodukowany.
Podsumowujac wszystko zalezy od tego do czego glownie zamierzamy uzywac panela.
Jesli ma to byc telewizja to wybierz TV LCD.
Jesli praca z komputerem to monitor LCD.
 

ktp

New member
Może troszkę mnie źle zrozumieliście, albo niedokładnie to przekazałem. Szukałem czegoś do komputera + ps3. I zastanawiałem się np czy kupic tv np lg3000 lub samsung czy monitor iiyama- skusiłem się na iiyame full HD ale poprostu przy moich zastosowaniach czyli głownie ms office + gry ps3 i filmy lepiej sprawdza się mój TV sharp i ja tu widzę bardzo dużą róznicę na plus dla sharpa - w edytorze porównywalnie natomiast filmy blu ray i gry to bez porównania lepiej na sharpie stąd moja konkluzja. Na monitorze mam ziarno w filmach lub bloki w divx a tv to ładnie wygładza no i ta paleta kolorów i głebia. Jeśli natomiast grasz w różnych rozdzielczościach lub pracujesz tylko na komputerze to z pewnością na razie monitor będzie chyba lepszym wyborem. Co do obrazu to obraz żyleta z monitora sprawdza się w zastosowaniach profesjonalnych ale w przeciętnym użytkowaniu raczej przeszkadza - (stąd w kartach graficznych antyaliasning i inne technologie aby ten obraz wygładzić) Tym co nie wierzą proponuję zobaczyć film blu ray z np ps3 na tv i monitorze a zrozumieją o czym mówie. Zresztą mniejsze tv lcd mają matryce z monitorów tylko wzbogaconą o elektronikę poprawiającą obraz.
Mój monitor kosztował 1600 zł a za to już można kupić w promocji 26" lub 32" tv. Pozdrawiam i życzę trafnego wyboru.
 

Alcatraz

New member
Owszem... Kiki, propozycja kuszaca ale nie za tą cene:D Idąc jednak tropem TV pomyślałem o Sharp 32 X 20. Czy to (oprócz przekątnej oczywiście) jest to samo co testowany na Forum Sharp 37 X 20? Jeśli tak to... właśnie ten model może byc ciekawy w rywalizacji monitor vs. telewizor. W teście obraz z komputera "bez zarzutu" i to przez złacze DB15 (a po HDMI jak?). Przy okazji czy on wyświetla FullHD z komputera? Jak z innymi rozdzielczościami i zachowaniem proporcji obrazu? Na stronie Sharpa tych modeli już nie widzę... Proszę o rozwinięcie tego zagadnienia.
I jeszcze jedno. W karcie graficzne oprócz DB15 mam także DVI. Nie mam niestety HDMI. Co w praktyce to oznacza? Jak (jeśli w ogóle) będzie strata? Poproszę o porady praktyczne.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Alcatraz

New member
DVI jest w pełni zgodne z HDMI? A jeśli odtworzę coś z blue ray? Czy nie będzie przeszkadzał brak zgodności z HDCP?

Dochodzę do wnisku, że mój pomysł z kupnem 24 calowego monitora iiyamy w cenie około 1000 zł naprawdę nie jest zły. Po lekturze Forum i opiniach o LCD chyba bym się zastrzelił wydając ponad 2000 na jakikolwiek TV, który jest potem równany z ziemią na Forum (za smużenie, nie działające 100Hz, paski, kropki i diabli wiedzą co jeszcze). A tak świadomy pewnych ograniczeń będę cieszył się niezłym sprzetem za śmieszne pieniądze. 22 calową wersję tego monitora mam w pracy i wiem, ze stac go na sporo rzeczy. Trzba tylko troszkę wyregulować to i owo.

I ostatnia sprawa. Monitor podłączam do komputera przez DVI. z tunera cyfrowego od kablówki podłączam do monitora HDMI. Jest jednak jeszcze tuner od Cyfry+, który ma tylko Euro Scart:???: I co w tym przypadku? Ktoś ma na to pomysł?
 

toms83qwe19

New member
Wtrące swoje 0,03 PLN odnośnie tego wątku.
Na monitorach bez problemów można cieszyć się świetną jakością materiałów video. Podstawowa kwestia to odpowiedni monitor.

Dobry monitor musi kosztować, nie ma innej możliwości. Ostatnie kilka miesięcy miałem spore przygody z monitorami, bo szukałem następcy wysłużonego już 19" Nec na IPS.
Zakupiłem 22" Eizo S2231 i potem jeszcze 24" HP LP2475W. Ten drugi, ze względu na matrycę H-IPS i najlepsze z możliwych kąty widzenia jest stricte do oglądania filmów.
Jakość jest świetna, na obu monitorach nie ma najmniejszego problemu. Nawet zwykłe divx'y są akceptowalne z odległości 1m.

Co do kwestii tv zamiast monitora. Jeśli będziesz używał głównie do grania i oglądania filmów, to jest to bardzo dobre wyjście. Ale raczej jeśli nie chcesz mieć oddzielnie, monitora do pracy, a tv do rozrywki.
Na tv, dajmy np. 32" przy rozdzielczości natywnej 1920x1080 wielkość piksela będzie bardzo duża. Co to daje w rzeczywistości. Ano nie będzie tej ostrości i dokładności w odwzorowaniu tekstu. Praca z tekstem będzie bardziej męcząca aniżeli na zwykłym monitorze.

Więc moim zdaniem są 2 rozwiązania. Albo kupujesz tylko TV, przy założeniu że nie będziesz sporo pracował z tekstem ( net, arkusze, itp. ) i masz jeden sprzęt do grania, filmów i jakotakiego netu. Druga opcja, to kupujesz jakiś monitorek (nie za duży, byle można siedzieć w necie ) i do tego TV do grania i filmów. No i jak chcesz podłączać sporo urzędzeń zewnętrznych, to jest kilka monitorów z duża gamą wszelakich wejść.
Tylko w takim przypadku, to te 24" już by musiały być.

Ja będę prawdopodbnie kombinował coś na styl monitor + tv, bo oglądanie na 24" mimo że jakość świetna ( głównie 720p i 1080p :cool: ) to wielkość nie jest zbyt duża.
 

Alcatraz

New member
Ciekawe 0.03 PLN od kolegi toms83qwe19:) Wywołałem ten temat ponieważ sam planuję jeden z podobnych manewrów. Od kiedy pojawiły się monitory komputerowe 16:9 (wcześniej wiadomo z panoramy tylko 16:10), chodziło mi po głowie pewne rozwiązanie. Właśnie takie, żeby kupić nowy monitor 16:9 (z wejściami DVI i HDMI oraz d-sub) i oprócz komputera podłączyć do niego cyfrowy tuner od kablówki. Ma to być rozwiązanie na rok lub dwa. Później monitor będzie już tylko monitorem (oczywiście + okazyjnie filmy czy koncerty) a telewizor będzie 42 calowy (jeszcze nie wiem naturalnie jaki). Tak więc wybór padł na tą iiyamę. Od lat mam monitor CRT tej firmy stąd zaufanie. Myśle, że wersja 24 calowa byłaby bardziej odpowienia niz 22 - chociaż np. do przeglądania netu trzeba się przyzwyczaić:grin: Obraz z cyfrowej kablówki (w większości przecież SD) powinien być chyba całkiem znośny? Zastanawam się tylko na tunerem od Cyfry+, który nie ma złącza HDMI - tylko stare, poczciwe Euro Scart. Czy tu jest jakaś możliwość podpięcia go pod taki monitor...? Ogólnie takie rozwiązanie i połączenia ma dla mnie jeszcze tą zaletę, że kosztuje 1000 zł! A więc gdyby spełniało "normy jakościowe"... byłoby naprawdę miło8)
Pozdrawiam!
 

centomaniak

New member
Marcin_gps napisał:
pierwsza rzecz, która najbardziej rzuca się w oczy - wielkość plamki.
właśnie to odróżnia monitor komputerowy od zwykłego tv , nigdy pod względem ilości punktów na ekranie nie dorówna zwykłe tv do monitora komp. tv np.32 full hd( większa przekątna )ale przykładowo obraz na monitorze np. 22 cale 1680/1050 , będzie lepszy niż na 32 calach mimo że większa rozdzielczość ale większy punkt, na 22 calach mniejsza rozdzielczość ale mniejszy punkt , i dlatego przy monitorze można pracować blisko, a przy tv zobaczymy punkt (plamka) i dlatego to eliminuje go do ze współpracy z pc , no chyba że będziemy pracować kilka metrów od ekranu lcd , ja osobiście sobie tego nie wyobrażam
 
Ostatnia edycja:

Edivaren

New member
Z drugiej strony patrząc na tę recenzję: hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=314814 używanie TV jako monitora nie wydaje się głupim pomysłem.

Nawet przymierzałem się do jego kupna, ale teraz sam już nie wiem. Można dostać monitor LCD powyżej 24" z jakąś lepszą matrycą niż badziewna TN w cenie ~1500zł?
 
Ostatnia edycja:
Do góry