Telewizor LCD Samsung jako monitor do komputera zła jakość obrazu

skasaz

New member
Witam

Mam problem. Posiadam laptopa z wyjściem DVI-D i kabel DVI->HDMI. Zastanawiam się co kupić czy monitor LCD czy telewizor. Wybór padł na monitory i telewizory Samsunga. Wybrałem jednak telewizor bo jest tańszy i ma więcej cali a chodzi mi o taki 32 calowy.

I tu zaczyna się problem. Jeszcze nie kupiłem nic ale poszedłem do sklepu z laptopem żeby sprawdzić jaki będzie obraz na telewizorze. Dzięki uprzejmości sprzedawcy podłączyłem laptopa do telewizora Samsung 32 calowego full HD poprzez ten mój kabel i lipa! Rozdzielczość na laptopie jest ustawiona na 1920 × 1080 ale obraz jest ale jest fatalnej jakości. Nie dość, że kolory do kitu (dużo czerwonego) to jeszcze są "odbicia", w dodatku boki oraz góra i dół ekranu są tak jakby "obcięte" tak jakby obraz z komputera się nie mieścił na ekranie telewizora.

Poszedłem do sklepu komputerowego i tam mieli telewizor Philipsa full HD. Podłączyłem do niego laptopa poprzez mój kabel, ustawiłem w laptopie rodzielczość 1920 × 1080 i jest OK! Kolory super i piksel do piksela tak dopasowany jak nie wiem co.

O co chodzi? Czy na telewizorach Samsung nie da rady uzyskać dobrej jakości obrazu?
 

Kampaj

New member
Bez reklam
Myślę, że tokestia ustawienia odpowiedniego formatu z pilota.
Obraz nie powinien wyglądac inaczej, przecież te TV nieźle sobie z kompem radzą.
 

skasaz

New member
Próbowaliśmy ze sprzedawcą ustawiać z poziomu panelu telewizora różne opcje ale niestety dalej była lipa. Były też tam opcje zaawansowane ale sprzedawca miał gdzieś schowanego pilota a z panelu nie dało się w nie wejść.

Wydaje mi się, że to jest jakaś niezgodność z formatem komputerowym. Prawdopodobnie niektóre telewizory nie obsługują sygnału PC po wejściu HDMI.

Czy ktoś już miał ten problem? Co trzeba ustawić, żeby obraz był OK?
 
Ostatnia edycja:

shyha

New member
To nie wina TV. Przerabiałem temat.
Mam Samsunga a w nim wejścia VGA i HDMI. Podłączyłem swego czasu kompa pod VGA i obraz naprawdę miodzo. Kupiłem jakiś czas temu lapa, który ma wyjście HDMI. Spodziewałem się super obrazu a tu lipa. Niewyraźny i ogólnie kiepski.

Mam kartę graficzną nVidia. Zacząłem bawić się w ustawienia PRIMARY/SECONDARY SCREEN i rozdzielczość.
Przyczyna była prosta. Podczas clone view lap wypuszczał do TV sygnał o rozdziałce 800x600 (a nawet gorszej) zamiast 1920x1080.
Spróbuj wyłączyć clone view i pobaw się ustawieniami na PRIMARY SCREEN czyli TV
 

skasaz

New member
Nie mam włączonego clone view. Po prostu jest włączony tylko TV a matryca w laptopie jest wyłączona. Ponadto karta GeForce 9300M G nie obsługuje klonowania, pozwala jedynie na włączanie wideo na telewizorze.

Gdyby to był problem z jakimś klonowaniem to na telewizorze Philips także by było źle. A tymczasem na nim było dobrze i to w najwyższej rozdzielczości - Full HD.

Podłączenia analogowe mnie nie interesują. Uważam, że najwyższy czas mieć coś konkretnego.
 

skasaz

New member
Więc sprawa przedstawia się następująco.

Tak jak już pisałem, telewizor musi obsługiwać cyfrowy sygnał z PC. Bez tego nie uzyskamy dobrej jakości obrazu choćbyśmy cudowali na wszystkie sposoby.

Telewizory LCD Philips takie jak np. model 32PFL5604H spełniają te normy. Należy ustawić w opcjach żeby telewizor nie dopasowywał obrazu (tak chyba się to nazywało) oraz włączyć tryb PC. Możemy korzystać z pełnej rozdzielczości Full HD z kompa.

Początkowo zamierzałem kupić monitor Full HD ale okazało się, że większe monitory (ok. 32 cali) są bardzo drogie i w dodatku nie wszystkie obsługują rozdzielczość Full HD. Telewizor jest pozbawiony tych wad i dodatkowo pozwala na odbiór telewizji (w tym również cyfrowej) oraz ma szereg innych funkcji których nie ma w monitorze. Jakość obrazu z PC jest rzecz jasna nieco gorsza niż na monitorze ale wg mnie całkowicie do przyjęcia. Cena również jest niższa. Polecam.
 

krew

New member
w tv samsung musisz podłączyć komputer pod hdmi nr 1 i zmienić w opcjach nazwę źródła HDMI na PC. Wtedy powinienes mieć b.dobrą jakość ;) sam mam tak podpiętego 32c530 i obraz jest świetny :]
 

skasaz

New member
sam mam tak podpiętego 32c530 i obraz jest świetny :]

Ale masz kompa podpiętego do telewizora cyfrowo czyli HDMI/DVI pod HDMI? Czy inaczej?

Tak czy inaczej dzięki za pomoc ale już kupiłem Philipsa, za późno. Niestety ale zawsze gdy potrzebuję pomocy to nikt nic nie wie a ja nie mogłem czekać bo Philipsa była ostatnia sztuka po promocyjnej cenie a gdyby mi nikt nie pomógł to by mogli mi wykupić tego Philipsa i bym nic nie kupił i zostałbym z niczym.
 
Ostatnia edycja:

mirej

New member
skasaz hmm....
Podłączając lapka posiadającego wyjście monitora -> Samsung HD 32" lub większy do wejscia monitora uzyskujesz jakość jakiej nie zobaczysz na 16" monitorze jeżeli na kompe ustawić jeszcze rozdzielczość np: 1920x1080 fotki z cyfrówek powalają jakością. Może lapka podłączasz przez S-video??
 
Ostatnia edycja:

skasaz

New member
Ja podłączam lapa kablem DVI->HDMI pod HDMI w telewizorze. Nie interesuje mnie podłączenie przez gniazdo VGA (D-Sub) bo to analog a trzeba iść z czasem a nie cofać się w tył.
 
Ostatnia edycja:

skasaz

New member
w tv samsung musisz podłączyć komputer pod hdmi nr 1 i zmienić w opcjach nazwę źródła HDMI na PC. Wtedy powinienes mieć b.dobrą jakość ;) sam mam tak podpiętego 32c530 i obraz jest świetny :]

To nie działa i raczej nie ma prawa działać. Byłem znowu dzisiaj w sklepie, podłączyłem laptopa pod telewizor Samsung pod wejście HDMI1 i gdy ustawię źródło PC to nie ma obrazu i jest komunikat "no signal found" czy coś w tym rodzaju czyli krótko mówiąc brak sygnału. A dlatego brak sygnału ponieważ źródło PC wykrywa sygnał na gnieździe VGA (D-sub) a nie na HDMI1. Oczywiście gdy ustawię źródło HDMI to obraz jest ale rzecz jasna obcięty i złej jakości.

Zapewne podłączasz kompa właśnie pod wejście VGA w telewizorze, dlatego masz w miarę dobry obraz. Jednak jest to analog a mi zależy na cyfrówce gdyż jakość obrazu po DVI->HDMI jest o wiele lepsza niż po VGA.

Tak więc zakup telewizora Philips był dobrym wyborem. Mogłem w sumie kupić takiego 42 cale ale 32 jak na razie też jest niezły.
 
Ostatnia edycja:

wszim

New member
O co chodzi? Czy na telewizorach Samsung nie da rady uzyskać dobrej jakości obrazu?

Przy ustawieniu połączenia cyfrowego PC-DVI->przejściówka->HDMI-TV trzeba w samsungu wybrać w edycji nazwy źródła sygnału pozycję "PC" lub "PC DVI". Wtedy dopiero uzyskujemy natywną rozdzielczość 1920x1080 bez skalowania i obraz jest żyleta. Sam mało nie oddałem B2430HD spowrotem taki byłem zdegustowany. Znalazłem gdzieś na jakimś zagranicznym forum opis tego problemu. Instrukcja użytkownika podaje ten fakt bardzo lakonicznie i sądzę że w wielu sklepach obsługa nie ma o tym pojęcia. Swoją drogą wie ktoś czym się różnią te dwa ustawienia HDMI/PC i HDMI/PC DVI? Bo ja nie widzę różnicy.
 

skasaz

New member
Problem w tym, że w testowanym przeze mnie Samsungu nie było w ogóle opcji wyboru nazwy na PC DVI. W żaden sposób nie dało się zmusić telewizora do poprawnej pracy z komputerem. Być może dopiero w najnowszych modelach w końcu Samsung pomyślał i zaimplementował funkcję obsługi cyfrowego obrazu z komputera żeby nie zostać w tyle za Philipsem. Ale na tamtą chwilę przeglądałem najnowsze modele Samsunga i model który mi się spodobał niestety nie miał funkcji cyfrowego obrazu z PC. Owszem, miał funkcję PC ale poprzez wejście analogowe VGA (D-Sub). A analog mnie nie interesuje. Ponadto Samsung B2430HD (ten co masz) nie jest typowym telewizorem tylko monitorem z tunerem TV. To by tłumaczyło, dlaczego pracuje poprawnie z komputerem. Być może nawet najnowsze modele telewizorów Samsung nadal nie obsługują sygnału cyfrowego z komputera. Najgorsze jest to, że w sklepach typu Euro sprzedawcy bardzo kręcą nosem gdy przychodzi się z laptopem przetestować telewizor. Trzeba się prosić, chodzić po kierownikach, udowadniać że podłączenie laptopa do telewizora nie spowoduje uszkodzenia sprzętu. Trafiła mi się raz pani sprzedawczyni która wręcz patrzyła mi się na ręce gdyż myślała że jestem pewnie chłopem oderwanym od pługa który czego się nie dotknie to spieprzy. To jest właśnie sklepowy reżim - możesz coś kupić ale nie możesz tego przetestować. A jak kupisz i okaże się, że sprzęt nie odpowiada twoim wymaganiom to możesz sobie go zwrócić za... ćwierć ceny na Allegro, gdyż nawet nowy telewizor już po wyniesieniu ze sklepu traci sporo na wartości. Tak jak nowy samochód opuszczający salon.

Myślę, że HDMI/PC i HDMI/PC DVI nie różnią się między sobą jakością obrazu. Pierwsze ustawienie odnosi się zapewne do wyjścia HDMI w komputerze a drugie do DVI. Ponieważ jednak oba wyjścia są ze sobą kompatybilne w przesyle obrazu, jakość będzie taka sama, pod warunkiem odwzorowania piksel w piksel, bez rozciągania. Myślę, że podstawowa różnica dotyczy dźwięku. HDMI pozwala na jego przesył na co nie pozwala DVI. W związku z tym ustawienie HDMI/PC prawdopodobnie włącza dźwięk cyfrowy z komputera w telewizorze poprzez HDMI, zaś HDMI/PC DVI powoduje całkowite jego wyłączenie.

Niedawno pewien pan usiłował mnie przekonać do Samsunga mówiąc, że udaje mu się uzyskać dobrą jakość obrazu poprzez jakąś opcję overscan czy coś w tym rodzaju. Tymczasem ten overscan to moim zdaniem nic innego jak skalowanie obrazu które nie powoduje odwzorowania piksel w piksel skutkiem czego jakość obrazu jest gorsza.

Samsung B2430HD
 
Ostatnia edycja:

wszim

New member
Samsung B2430HD (ten co masz) nie jest typowym telewizorem tylko monitorem z tunerem TV. To by tłumaczyło, dlaczego pracuje poprawnie z komputerem.
Kupiłem go jako monitor, bo taką ma mieć podstawowa funkcję. Pozostałe rzeczy typu USB-host czy tuner TV miały być dodatkiem /gadgetem rzadziej używanym. Jednak jest to chyba bardziej telewizor, nie ze względu na jakość bo ta jest ok, ile na inne wady które opiszę w osobnym wątku.
Być może nawet najnowsze modele telewizorów Samsung nadal nie obsługują sygnału cyfrowego z komputera.
Mam też "telewizor" samsung LE37C650 i zachowuje się identycznie i ma niemal identyczny software jak ten "monitor". Wg mnie powinno się je nazywać "urządzenie multimedialne":-o
Myślę, że HDMI/PC i HDMI/PC DVI nie różnią się między sobą jakością obrazu. Pierwsze ustawienie odnosi się zapewne do wyjścia HDMI w komputerze a drugie do DVI. Ponieważ jednak oba wyjścia są ze sobą kompatybilne w przesyle obrazu, jakość będzie taka sama, pod warunkiem odwzorowania piksel w piksel, bez rozciągania. Myślę, że podstawowa różnica dotyczy dźwięku. HDMI pozwala na jego przesył na co nie pozwala DVI. W związku z tym ustawienie HDMI/PC prawdopodobnie włącza dźwięk cyfrowy z komputera w telewizorze poprzez HDMI, zaś HDMI/PC DVI powoduje całkowite jego wyłączenie.
Tak tu masz rację to jest to.:-o
 

skasaz

New member
Mam też "telewizor" samsung LE37C650 i zachowuje się identycznie i ma niemal identyczny software jak ten "monitor". Wg mnie powinno się je nazywać "urządzenie multimedialne":-o

W takim razie mogę sobie tylko pluć w brodę gdyż w ub. roku poszukując Samsunga obsługującego HDMI z komputera nie trafiłem - przynajmniej w sklepie - na żaden (prócz Philipsa) telewizor obsługujący tę funkcję.
 

demografik

New member
Przy ustawieniu połączenia cyfrowego PC-DVI->przejściówka->HDMI-TV trzeba w samsungu wybrać w edycji nazwy źródła sygnału pozycję "PC" lub "PC DVI". Wtedy dopiero uzyskujemy natywną rozdzielczość 1920x1080 bez skalowania i obraz jest żyleta. Sam mało nie oddałem B2430HD spowrotem taki byłem zdegustowany. Znalazłem gdzieś na jakimś zagranicznym forum opis tego problemu. Instrukcja użytkownika podaje ten fakt bardzo lakonicznie i sądzę że w wielu sklepach obsługa nie ma o tym pojęcia. Swoją drogą wie ktoś czym się różnią te dwa ustawienia HDMI/PC i HDMI/PC DVI? Bo ja nie widzę różnicy.


Żyj na wieki królu!!!! :D Sam już chciałem oddać nowe TV gdyby nie twoja wskazówka.
A widzę, że wiele osób o to pyta jeśli chodzi o TV Samsunga a jest tak w każdym od LEDów po plasmę ;)
 
Do góry