Telewizor LCD jako monitor komputerowy - doświadczenia

Jaki telewizor LCD wybrac jako monitor do pracy gier i filmow


  • Total voters
    0

kremator

New member
Widzialem reklame w TESCO ma byc Thomson 26 cali lub Grundig za 2499 raty 0% - czy ktos cos juz wie o tym ? Jaki to model i czy warte to jest uwagi ???
 

kazik

New member
Jeśli ma być to monitor przede wszystkim do kompa to myslę że można zapomnieć o telewizorach. Ja bym proponował monitor Dell UltraSharp 2405FPW lub UltraSharp 3007WFP. pierwszy to 24" i rozdzielczość 1920x1200 drugi 30" i 2560x1600. Drugi dodatkowo ma DVI z HDCP. Obraz na tych monitorach jest rewelka, cena już nie tak ale 2200$ plasuje ten monitor w średniej cenie telewizorów LCD 32". Tu jest więcej info http://tinyurl.com/8ccjx


 

barti60

New member
Siema! Jest to moj pierwszy post na tym forum, więc witam Wszystkich bardzo serdecznie:)

Od jakiegos czasu jestesm stałym bywalcem Waszego forum i stronki www, teraz jednak postanowiłem sie właczyć do dyskusji a w zasadzie dołaczyc sie do pytania.

tzn:

Jakie macie karty graficzne i jak to dział na kompie? tzn z tego co wiem to najlepsza karta to z dwoma wyjściami d-sub i dvi i teraz tvlcd podłaczamy na dvi a monitor na dsub. I jak to teraz wyglada z przełaczaniem sie miedzy nimi czy moze byc tak ze mam 2 pulpity naraz czy raz jedneo wyjscie a raz drugie...


i drugie pytako : czy ma moze ktos w Was doswiadczenie jak karte graficzna wybrac?? cos czytałem ostatnio o nowych technologiach w kartach pomogajacych w wyswietlaniu HDTV na kompie tzn np w GF 6xxx to sie nazywa PUREVIDEO a w ati jakos viavio czy jakos tak?? komuś cos wiadomo na ten temat ? jak to z tym jest?
 

Hamil_Hamster

New member
(to chyba mój pierwszy post na tym forum)
Co do tematu - miałem ponad pół roku doświadczenie z LG RZ-26LZ55 jako monitor komputerowy (głownie z myślą o tym go kupowałem) i jeśli ten model 27" ma taką samą matryce jak tamten a jest pozbawiony problemów modelu 26" to powinien być świetny jako monitor.
Przedewszystkim miał świetne kąty widzenia, matryca S-IPS jak nic, kolory nie były kiczowate i jaskrawe jak na niektórych LCD, tylko wyglądały naturalnie.
Smużenie nie stanowiło żadnego problemu, jedynie można było zauważyć lekkie rozmycie obrazu przy szybkich obrotach w grach FPP, no prostu ideał, prawie...
Mam nadzieje, że rozwiązano sprawe w modelu 27", ale 26" miał wade wrodzoną która uniemożliwiała mu poprawną prace z komputerem pdołaczonym przez DVI, a podłączony przez d-sub sprawiał problemy z niektórymi roździelczościami, bo po prostu brakowało dostatecznej możliwości skonfigurowania fazy :(. Po uporaniu się z paroma problemami w roździelczości natywnej było wszystko w najlepszym porządku.

Teraz mam 26LX1R, niestety w niektórych przejściach wyraźnie smuży :/ Matryca też jest bez wątpienia inna bo kolory pod kątem blakną (charakterystyczne dla matryc xVa), ale za to da się podłączyć przez DVI i życie stało się łatwiejsze. Choć to IMHO gorszy monitor, to jako telewizor ten LX się sprawuje dużo lepiej :)
Przed zakupem polecam sprawdzić samemu czy nie ma telewizor problemów z współpracą z kompem.


Barti60 -Możesz mieć dwa identyczne pulpity na raz, jeden podzielony na oba ekrany, lub dwa funkcjonujące prawie niezależnie i pewnie jeszcze pare opcji, nie zagłębiałem się w to.

Co do kart graficznych - aktualnie w GF6xxx nie ma żadnego wsparcia dla odtwarzania filmów h.264, jest za to w GF7xxx. Wsparcie dla GF 6xxx było zapowiadane dawno temu jako coś co zostanie dodane do sterowników, ale jak widać zapomniano o tym, jest to raczej duzy brak. GF 6 i 7 mają PureVideo, ma to jakosć obrazu w odtwarzanych filmach i przyspieszać sprzętowo pare formatów, nie na każdym GF6 działa to jak trzeba (o ile pamietam to GF6200 sprawia jakieś problemy).
U ATI jest AVIVO, tylko w kartach X1xxx (w wszystkich modelach wedle testów przyspieszenie sprzętowe jest takie same). Przypiesza H.264 i inne formaty w HD, oraz też ma poprawiać jakosć obrazu. Pozatym jest kodek AVIVO Xcode, który wykorzystując karte graficzną ma pozwolić parokrotnie szybciej kompresować filmy.
 

kremator

New member
Witam - dziekuje za wszystkie cenne uwagi i spostrzezenia - jednak nadal nie wiem czy:
1) na telewizorze da sie normalnie pracowac - nie grac ani ogladac filmy bo co do tego jestem pewien ze jest ok - ale chodzi mi o normalna prace w windows (szczegolnie o rozciagniecie rozdzielczosci 1280x720 lub 1380x780 (moge sie mylic pisze z pamieci) na ekran wielkosci 26, 27 lub 32 cale - czy przy pracy nie widac bijacych po oczach pikseli ??? (monitory nawet juz 19 calowe maja rozdzielczosci siegajace 1600x1200),

2) zuzycie pradu - sredni monitor bierze od 30 do 50 wat a co do telewizorow piszecie ze rozpietosci siegaja 130-300 wat - to jest wielka roznica :( i jak rozumiem tego nie da sie obejsc (z wstepnych wyliczen wynika ze to bedzie okolo 100 zl rocznie wiecej za prad),

3) ostatnio pojawil sie tez watek dotyczacy wzroku - praca na takim telewizorze przy odleglosci metr poltorej moze go meczyc (moze ktos pracuje na takiej odleglosci i moze to potwierdzic lub obalic ?)
 

Hamil_Hamster

New member
Kremator -
1- Jak dla mnie to piksel ma odpowiednia wielkość, mam słaby wzrok :)
No i oczywiście taki duży ekran ogląda się z odpowiednio dużej odległości, bo będąc zbyt blisko to łatwo można zobaczyć nawet przerwy między pikselami.

2- Na to nie ma rady...

3- Jedyne co może męczyć to mocne podświetlenie na takich telewizorach. Z nim większej osległości musisz oglądać ekran tym zdrowiej. A co zmęczenia, głównie oglądam go z odległości ok. metra, ale czasami lubie sobie z zwiększoną czcionką poczytać w łóżku, czyli 2-2,5 metra odległości. Nie męczy.
 

Eskulap

New member
Ad 1) Chyba można zapomnieć, żeby telewizory LCD miały większą rozdzielczość niż 1366x768, bo po co w telewizorze mieliby ją zwiększać. Monitory to co innego, zresztą patrząc na pasmo sygnału widać, że jest ono około 2 razy większe. Poza tym, monitor z rozdzielczością bazową 1600x1200 kosztuje blisko 2000, a ma tylko 19'' i bez panoramy, dlatego od telewizorów 26'' za niecałe 3000 nie można za dużo wymagać. Producentom przecież zależy sprzedać osobno telewizor i monitor, a nie 2w1 za niższą cenę :)

Ad 2) Monitor LCD 19'' w rozdzielczości 1600x1200x32bit ciągnie około 70W, więc nie można się dziwić, że 32'' LCD TV łyka około 140W. Pobór 250W mają TV 42 calowe, ale jak kogoś stać wydać mnóstwo kasy to nie patrzy na pobór prądu. Z drugiej strony 19'' monitory CRT ciągną do 100W, a 32'' TV kineskopowe ze 160W (a rozdzielczośc mają ponad 2 razy mniejsza), więc nie ma co panikować :D.

Ad 3) Zmęczenie wzroku zależy od jasności i ostrości obrazu. Jeśli jasność będzie zbyt duża, a będziemy pracować np. na Word'zie to po paru godzinach oczy będą piekły jak na monitorach z czasów I386 :) Myślę, że jeśli korzysta się z 32'' TV jako monitora to nie ma sensu siadać bliżej niż 1,5m od niego, bo wzrokiem nie obejmie się całego ekranu,a ciągłe kręcenie głową nie jest przyjemne. Jeśli chodzi o piksele to przy statycznym obrazie będą one widoczne nawet z 2,5 metra (przy sokolim wzroku :eek:k: , gdy się dobrze przyjżeć. Pamiętam, że na zwykłym TV 29'' 100Hz widziałem piksele z 1,5m, a takie telewizory mają dośc mocno rozmyty obraz.

Podsumowując: z TV jako monitorami jest tak samo jak z telefonami z wbudowanym aparatem fotograficznym - funkcje telefonu są spełnione, ale jakość zdjęć daje wiele do życzenia.
 
Ostatnia edycja:

Karpiu

New member
Witam, mam Samsunga LE32R71B i powiem tak. Nie ma zadnego problemu zeby ten model stał sie monitorem do kompa. Czasem pelni taka role. Przegladanie stron www, czy pisanie w Wordzie itp nie stanowi wiekszego problemu. Dodam ze telewizor podlaczony jest do laptopa przez zwykle D-SUB. Jako ze przy komputerach normalnie mam monitory LCD dlatego tylko czasem ten telewzior pelni role monitora, ale z obecnych moich doswiadczen nie ma znaczecej roznicy miedzy jakoscia obrazu na monitorze i na telewizorze (moze poza inna rozdzielczoscia, a co za tym idzie i formatem). Z latwoscia mozna grac (ten TV ma nawet specjalny tryb "Game Mode" chociaz ja z niego nie korzystam (ale o tym innym razem).
pozdro
 

pmcomp

New member
Eskulap napisał:
Ad 1) Chyba można zapomnieć, żeby telewizory LCD miały większą rozdzielczość niż 1366x768, bo po co w telewizorze mieliby ją zwiększać.

Chyba kolega o full HD (1920x1080) nie słyszał.

Widać, że nowy na forum :bober: .

Proponuję poczytać forum.

Pozdrawiam
 
Do góry