Telewizor HD a sygnał SD

Maciek_D

New member
Witam,

Ciekawi mnie, co sądzicie o smutnej teraźniejszości - posiadając telewizor full HD, w dalszym ciągu jesteśmy skazani w 99% przypadków na sygnał SD (jest dopiero kilka kanałów HD dostępnych w Polsce, wszechobecne DVD to też jest SD). W jaki sposób telewizory HD przenoszą nieoptymalny dla siebie sygnał SD? Jak przenosza ok. 400tys pikseli na 2mln? Które radzą sobie z tym najlepiej i dlaczego?

Pozdrawiam,

Maciek_D
 

cezy001

New member
Musze powiedzieć, że mnie też to nurtuje do tego stopnia, że odpuściłem na jakiś czas zakup HD TV. Bo z jednej strony fajnie mieć płaski Full HD a z drugiej 95% czasu wkurzać się na słaby obraz. Bo to chyba musi być porządny „up-scaling” (czy jakoś tak) żeby obraz był „ładny”.

Czy to zależy od jakości procesora w TV?
Czy jakieś modele słyną z tego że dobrze sobie z SD radzą?

Niektóre amplitunery AV mają up-scaling czy to załatwia sprawę?

Ktoś może poratować linkiem gdzie można o tym poczytać albo jeszcze lepiej ma jakieś doświadczenia.
 

jtd

New member
Bez reklam
Generalnie wszystkie telewizory LCD slabo sobie radza z sygnalem SD, wyjatkiem sa tutaj Philipsy z PixelPlusem oraz Sharpy z dawnej lini z matryca PAL. Pozatym inne LCD do kiszka z rosolem do SD, jesli ktos chce sie stresowac i dostac zawalu po paru latach to moze sobie kupic LCD dzis.

O wiele lepiej graja na SD plazmy, ktore to maja mniejsze rozdzielczosci ekranu i mniej udziwnien potrzebuja do pokazaniu na ekranie SD, pozatym czasy reakcji plazm sa na poziomie 3ms smuzenie praktycznie niewystepuje tu (bardzo minimalne) w przeciwienstwie do LCD.

Porownywalnie do plazm na SD graja telewizory tylkoprojekcyjne w technologi 3LCD (SXRD, HD-ILA), dodatakowo na plus mozna tu powiedziec ze obrazy na projekcyjnych sa stabilne w przeciwienstwie do plazm, gdzie pali sie gaz i sa wyladowania elektryczne, zawsze sie tam duzo miesza i obraz migocze podobnie jak na starcyh CRT. Pozatym projekcyne biora najmniej pradu ze wszystkich TV oraz maja super niski czas reakcji 2,5ms.

Wybor pozostawiam pomiedzy plazmami, projekcyjnymi i jesli ktos chce LCD to Philipsy z PixelPlusem, ale one i tak troche smuza.

pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
na to pytanie jest wiele obszernych wypowiedzi.
Musisz się zagłębić do literatury forum.
Ogólnie mówiąc każde skalowanie w dół czy w góre zmienia jakość obrazu bardziej albo mniej udolnie. Lapszy obraz jest bez kompresji. Kupowanie zaś telewizorów full hd na zapas mija się z celem - również finansowym.
I opowieści typu ze przecież ten telewizor jest na lata / nie bedę go wymieniał/ła przeciaż/ nijak ma się do rzeczywistości jeśli nie mamy zamiaru uzbroić się w sygnał HD.
Finansowo jest to też zła inwestycja.
pozdrawiam
 

hojlo1

New member
Bez reklam
....co do skalowania "w dół" i np. jakości takiego obrazu na modelach CRT, to gwarantuję (wiele demonstracji przeprowadzonych...), że jakość obrazu jest rewelacyjna.

Można pobawić się np np. "referencyjnym" DVE (strumień 10Mbit), zaś następnie zapuścić jakieś demo HD 1080i (jest taka "japońska scena we wsi" = nie znam źrodła, skalowanego w "locie" do SD/EDTV) i głosy są jednoznaczne, gdyż okazuje się że DVE przestaje być wzorcem.... .


Wnioski wielu ludzi:
- HDTV tak , ale na wielkim ekranie i prawdziwym materiale HD TV
- w innych przypadkach trzeba brać względy czysto praktyczne, gdyż pewne sprawy widać gołym okiem.....(teorie zbędne).

Pozdrawiam. ;)
 
Ostatnia edycja:

BoDeX

New member
Przez chwilę zwątpiłem i pomyślałem , że pomyliłem fora :)

Panowie , dążymy do "ideału" a zniechęcanie do full HD na forum HDTV jest jakby z innej bajki !

Są telewizory , które bardzo porządnie wyświetlają SD i wcale nie kosztują
majątku ! Można zmieścić się w 8 000 pln nabywając Full HD o przekątnej
47" - nowy na gwarancji oczywiście . Mowa tutaj o marce XORO i modelu
HTL 4742 , który z sygnałem SD radzi sobie znakomicie . Jest w polsce dostępny z 8kpln. Oczywiście jeśli podłączymy sygnał 1080 , to szczęka
opada i ciężko wrócić do SD . Jeśli korzystamy z dobrego źródła np. Toshiba HD-XE1 , która wywala 1080p z każdego nośnika i całkowicie
przejmuje na siebie sprawę skalowania i usuwania przeplotu , to otrzymujemy efekt godny pozazdroszczenia . Xoro ma 3 wejścia HDMI obsługujące sygnał 1080p . Wg. mnie odwrotu od HD już nie ma , więc
głupotą byłoby kupowanie odbiornika innego niż FULL , no ale to tylko
moje zdanie i nikt nie musi przecież brać go do siebie - wolny kraj ! :)


Pozdrawiam.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
Wydawało mi się że mamy prezentować faktyczne jakości a nie tylko zachwycać się telewizorami full hd nawet jeśli nie spełniają swoich oczekiwać szczególnie przy słabych sygnałach Sd.
Otóż wiele, wiele osób pisze że ogladając w sklepach duże ekrany 42,46 czy 52' z sygnału zwykłego są rozczarowani. Dotyczy to zarówno modeli Sony, Sharp, Philips,JVC . Widocznie Xoro które podałeś jest lepsze od wszystkich znanych marek na rynku.
I jedynie producenci tego CUDU poradzili sobie z niedociagnieciami LCd - o których piszą wszyscy na świecie.
" głupotą byłoby kupowanie odbiornika innego niż FULL " - mocne !!!!
Głupotą nazywać ludzi którzy kupują inne modele - chociaż nie kazdego stać na taki wydatek - trzeba mieć manię wielkości.
Widocznie ludzie nie chcą być mądrzy wg. Twojej miary - bo kupują LCD nie full hd - w olbrzymich ilosciach.

Jesli ktoś posiada telewizję HDTV i korzysta w dużych ilościach z tych programów , ma HD DVD, Blu raya, WMVHD - to oczywiście namawiam na ekran Full HD - ale chociażby Sharpa / kosztuje prawie tyle co no name / ale ma znakomite rozwiązania. Najnowsze matryce z fabryki w Japonii.
pozdrawiam
 

Pablo1964

New member
Bez reklam
Oczywiście. Powinniśmy przyjąć zasadę: kupować telewizor najlepiej przystosowany do takiego sygnału, jaki zamierzamy oglądać. Wtedy unikniemy wielu rozczarowań i nieporozumień.
 
Do góry