Telewizor CRT dostaje kolorowych plam, jakbym przyłożył do niego magnes

paco128

New member
A wszystko głównie podczas wyświetlania przez telewizor białego obrazu (czyt. jasne sceny w filmie, nowa, czysta zakładka w przeglądarce itp.). Mam trzeci telewizor (CRT) i na każdym ten problem występował. Obraz puszczany jest z komputera przez przewód S-Video, który zawsze był podłączony do telewizora bez żadnych przejściówek (wprost do wejścia S-Video). Teraz doszedł mi amplituner NAD T752, więc pośredniczy on w przesyłaniu obrazu. Sytuacja się nie zmieniła. Przedtem korzystałem z przewodów dołączanych przez producentów kart graficznych, ale ostatnio kupiłem coś polskiej produkcji, ekranowany, z pozłacanymi wtykami. Myślałem, że pomoże, ale na myśleniu się skończyło. W prawym górnym roku pojawia się żółta plama, a w lewym dolnym jakaś szara, czy zielona, ciężko powiedzieć. Telewizor marki Thomson, model 32WM402, karta graficzna, to Asus GeForce 7900GS. Pomoże mi ktoś w rozwiązaniu tego problemu? Pozdrawiam.
 

afflux

New member
Nie masz przypadkiem w pobliżu telewizora głośników? Kolumny głośnikowe wytwarzają pole magnetyczne które może zakłócać działanie lampy kineskopowej w twoim CRT, a wszystko na to wskazuje ponieważ te plamy w opisie na kineskopie mogą być spowodowane namagnesowaniem kineskopu. Ale nie jestem ekspertem w tej dziedzinie.
Pozdrawiam.
 

paco128

New member
Czy z kolumnami czy bez kolumn efekt i tak występuje. Jakby to była ich wina, to doszedłbym do tego od razu, a tak męczę się z tym fantem...
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Możesz zgłosić do dobrego fachowca . Przykłada się do kineskopu wysokie napięcie i odpala/ W większości przypadków pomaga to na rok - dwa lata ( reanimacja) . Ale później już koniec totalny .
Czas będzie więc na wymianę.
 

paco128

New member
Ale telewizor jest praktycznie nowy. Bodajże 2006 rok, 32", płaski, panorama. Tak samo działo mi się z poprzednimi dwoma, dużo starszymi. Też plamek dostawały.
 

pedro1

New member
To efekt zastosowania taniego kineskopu bez maski inwarowej , przy bardzo jasnych obrazach i podwyższonym kontraście maska mocno się nagrzewa dając taki efekt.

Możesz jedynie zmniejszyć kontrast i dodatkowo wyłączyć odbiornik wyłącznikiem na obudowie jak chodzi i zostawić na min kilkanaście minut.
 

babus

Member
Czy z kolumnami czy bez kolumn efekt i tak występuje. Jakby to była ich wina, to doszedłbym do tego od razu, a tak męczę się z tym fantem...
Jeśli kolumny stały bardzo blisko, to na pewno wpływ pola magnetycznego głośników. Chwilowe odstawienie kolumn na nic się nie zda. Kineskop został już namagnesowany, prawdopodobnie na stałe. Serwisy mają urządzenie /specjalna cewka/ do rozmagnesowywania kineskopów. Małe jednak szanse na naprawę, zbyt długo ekran narażony był na szkodliwe działanie pola magnetycznego.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
a wyłączałeś go na dłużej z prądu ?
Musisz go wyłączyć na 2 godz z prądu i z gniazdka wtyczkę.
Jeśli pomoże - to powinieneś przestawić go w mieszkaniu w innym miejscu. Widocznie powstało jakieś pole magnetyczne. Mieliśmy już taki przypadek . telewizor przestawiony w inne miejsce grał później bez problemu.
 

paco128

New member
Problem występuje tylko wtedy kiedy telewizor wyświetla obraz z komputera. Podczas oglądania telewizji nic się nie dzieje. Zatem kolumny nie mają na to wpływu. Odległość pomiędzy kolumną, a telewizorem to około 50cm. Druga kolumna stoi duuużo dalej.
 
Do góry