Telewizor 70-75 cali do ok. 6k

Myśliwy

New member
Witam,

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? 18m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 3,2m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu? Zwykle na wprost.
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? Wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju? Okna na ścianie bocznej, słońce świeci na telewizor w dzień, więc przyda się wysoka jasność, ale to raczej gwarantuje HDR.
7. Jaki masz obecnie telewizor? Najtańsze marketowe 42 cale, które wyleci do sypialni.
8. Co chcemy aby telewizor posiadał? 4K, HDR
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? TV (dekoder UPC), HDMI 2.0 (PC)
10. Jakie urządzenia? PC, dekoder UPC
11. Ile godzin dziennie ma pracować telewizor? 4-5h (w weekendy dłużej)
12. Czy zdarza się że przez kilka godzin oglądasz tylko jeden program? Zdarza się, telewizor często robi za lampkę wieczorami.
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Gry, seriale, filmy
14. Czy zamierzasz surfować po internecie? Nie bezpośrednio (PC podpięty po HDMI jak najbardziej).
15. Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie? 50-60%
16. Preferencje co do marki? Nie mogę się powstrzymać przed Ambilight, więc najlepiej Philips (osobno Ambilight do innego TV jest dość drogi - ok. 2k zł).
17. Preferencje co do wielkości? 70-75 cali
18. Co Cię denerwuje w telewizorach? Backlight bleeding, słaba czerń, ale generalnie zwykle podczas normalnego użytkowania nie zwracam większej uwagi później na drobne wady.
19. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? Wieczór lub noc.
20. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? ok. 6000 zł
21. Jak często wymieniasz telewizory w domu? Aż się zepsuje :razz:
22. Czy korzystasz często z aplikacji internetowych? Zdarza się, ale jest PC.


Z tego co wstępnie się rozejrzałem to Philips 75PUS8506 spełnia moje wymagania, ale jako że nie za bardzo wiem na co warto aktualnie zwracać uwagę to chciałbym poznać waszą opinię.
Jakie jeszcze TV obecnie są warte uwagi porównując do podanego wyżej modelu? Jakie miałyby wady/zalety w stosunku do tego modelu? Czy są to duże różnice, czy mówimy raczej o niuansach?



Przewija mi się też np. Samsung QLED QE75Q77AAT w podobnej cenie i widzę, że ma matrycę 120Hz, ale z tego co czytałem to ten Philips mimo 60Hz nie smuży, input lag też ok, a w FPS i tak nie zamierzam grać na TV, żeby odświeżanie było aż tak istotne. Zresztą mam puszczony po suficie HDMI 2.0, bo nie chciałem wydawać w tamtym czasie kasy na 10m HDMI 2.1 i nie planują na razie tego wymianiać. Przy 4k to bardziej Free Sync się przyda z obecnym PC.



Telewizor będę kupował na raty, więc musi być on dosępny w sklepach które taką opcję oferują.
Dajcie proszę znać co sądzicie. Czy warto zainteresować się czymś innym czy po prostu brać tego Philipsa i się nie przejmować, bo te różnice i tak nie będą duże?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Zdecydowanie zostałbym z Twoim pierwotnym pomysłem - Philips 75PUS8505.
Przy tej wielkości Ambilight daje Ci max radości.
 

Myśliwy

New member
Dzięki za poradę. Chciałem go dziś kupić, ale obejrzałem go w sklepie i mam pewne wątpliwości.

Do samego ambilight jestem przekonany, ale widzę, że można niedrogo wykonać Ambilight DIY (albo kupić gotowy zestaw z chin), a jako że głównym źródłem ma być PC to byłaby to stosunkowo prosta sprawa.
Zdecydowanie preferowałbym wbudowane rozwiązanie, ale byłem w RTV EURO obejrzeć ten TV i nie wiem z czego to wynika, ale generalnie LCD Philipsa były ciemniejsze niż praktycznie wszystkie inne modele i można było je wypatrzyć z daleka. Obok siebie stały również Philips 75PUS8506 i Samsung QE75Q80ATT i Samsung miał zdecydowanie lepszą biel. Poprosiłem obsługę o ustawienie maksymalnej jasności na obu TV i Philips trochę zbliżył się do Samsunga co do bieli, ale bardzo mocno poleciał kontrast, bo w jednej scenie czerwone słowo "RTV" stanowiło prawie plamę gdzie Samsung cały czas był ostry. Nasycenie kolorów było ogólnie lepsze na Samsungu, mimo że Philips musiał mieć mocno podbite kolory, bo policzki osób na nagraniu były bardzo zaczerwienione (nienaturalnie) w porównaniu do Samsunga. Na ile jestem to w stanie ocenić na sklepie to ten Samsung wyglądał po prostu zdecydowanie lepiej, więc rozważam kupienie TV z lepszą matrycą, a trochę gorszym DIY Ambilightem (ale chociaż 4-stronnym). Nie udało mi się niestety znaleźć na forum żadnych opinii o tym Samsungu.

Gdybym więc zrezygnował z Ambilight to jakie TV byłyby warte uwagi w tej cenie?
 
Ostatnia edycja:

SLAV7

New member
Bez reklam
Zdecydowanie SAMSUNG 75Q80A. W tej cenie trudno coś lepszego kupić. Ma parametry znacznie lepsze niż ten PHILIPS.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nie musisz rezygnować z ambilightu.
Philips 75" i ma dobry obraz, i ma świetne wyposażenie i ambilight który wnosi nowy powiew do filmów a do gier wciąga w niezwykłą atmosferę.
 

Myśliwy

New member
@Kiki Nie rezygnuję z ambilight'u. Po prostu zdecydowałem się zastosować jedno z rozwiązań DIY, które na ile jestem w stanie ocenić na podstawie nagrań działają porównywalnie do Ambilight'u, a przynajmniej jestem gotów na taki kompromis (zawsze mogę teżdokupić za 2k oryginalny Philips Ambilight). Z gotowców np. Ambibox na Aliexpress, ale są też rozwiązania otwartoźródłowe z wykorzystaniem Arduino lub Rasberry Pi. Przez 90% czasu mojego użycia Ambilight źródłem i tak będzie PC (gry, filmy), więc pewnie zdecyduję się na tańsze rozwiązanie, bez przechwytywania sygnału HDMI, a jedynie będę musiał puścić kabel Ethernet w korytku obok HDMI, żeby móc wykorzystać USB HUB over Ethernet do podpięcia się pod Arduino, które będzie sterować adresowalnymi taśmami LED RGB. No i na pewno będzie 4-stronny ten "Ambilight" :)

Wracając do tematu innych TV. Pokręciłem się ostatnio trochę po sklepach i na chwilę obecną rozważam zaproponowane tutaj modele.

Miałęm okazję porównać (bazując na nagraniach, które akurat leciały i domyślnych ustawieniach na sklepie):

Sony 55X85JAEP do Sony 55X90JAEP - marne porónanie, bo 55X85JAEP był półkę wyżej pod złym kątem, ale z tych 2 skłaniam się do 55X90JAEP, bo różnica w jasności była dość znaczna

Sony 55X90JAEP do LG 55NANO923 - bardzo porównywalne na moje oko modele. LG wydawał się mieć lekko lepsze kolory, ale właściwie z tych 2 to mam wrażenie, że każdy byłby ok.
Samsung QE75Q80AAT do jakichś 2 TV OLED (nie zapisałem modeli) - naprawdę jestem tu pod wrażeniem obrazu na Samsungu, bo wg. mnie mocno tym OLED'om nie ustępował.




Nie wiem na ile sensowne jest jednak to porównanie, bo 55 cali to nie 75 i ostatecznie matryce mogą być inne.
@mpDante - mógłbyś (lub ktoś inny) rozwinąć temat matrycy IPS w tym Samsungu? Produkowane są dwie wersje pod jedną nazwą z matrycą VA lub IPS, czy o co chodzi?



Jak narazie skłaniam się mocno do Samsunga QE75Q80AAT, ale chcę jeszcze przejść się i znaleźć gdzieś stojącego obok siebie Samsunga i ww. Sony/LG, żeby podjąć decyzję. Czas na decyzję mam do końca tygodnia, bo chcę zakupić na promocjach z okazji black friday/cyber monday.


Porównując Samsung QE75Q80AAT vs Sony 75X90JAEP do LG 75NANO913 macie może coś do dodania? Na coś może warto zwrócić uwagę?
 

mpDante

Member
Bez reklam
Jeżeli 75Q80A będzie miał panel VA to będzie najlepszy. LG jest na IPS, więc czerń padaka. Samsung podobno pakuje matryce ADS (coś jak IPS), ale nawet przedstawiciel Samsunga nie potrafił tego potwierdzić. Plotka głosi, że przy 75" matryca to loteria. Trzebaby mieć dostęp do tego TV na żywo i sprawdzić. Ja osobiście jak nic innego nie wymyślę, to jeden ze sklepów ma jeszcze 75Q70R, który kontrastem zjada nowsze modele i jest to praktycznie ten sam TV co Q80 tylko bez hdmi 2.1.


Z tego co kiki kiedyś pisał to 75Q80A miałby być na IPS, więc wtedy zostaje ci Sony X90J lub X94J. Samsung Q70R i Q80 mają bodajże 80 stref wygaszania, Sony tylko 24.
 
Ostatnia edycja:

Myśliwy

New member
Dzięki za odpowiedź, Samsung jak na razie jest faworytem.
Udało mi się znaleźć ciekawe info o matrycach w Samsungu wcześniej, ale nie mogłem edytować postu, a nie chciałem pisać 2 razy pod rząd.


"(...)o Samsungu krążyły wieści, że nie ma matrycy VA (potwierdzone bardzo profesjonalną i obszerną recenzją na amerykańskim portalu RTINGS). Szczęśliwie okazało się, że do Polski Samsung dostarcza ten TV z matrycą VA, co sprawdziłem osobiście w sklepie, robiąc zdjęcie makro ekranu i oglądając rozkład pikseli (RBG zamiast RGB)."
Źródło: komentarz na OleOle dotyczący tego modelu


Dla pewności muszę więc odnaleźć moją soczewkę z kamerki internetowej, którą używałem do zdjęć makro telefonem (robiłem nawet zdjęcia monitora i było widać układ diód), albo kupić obiektywik makro do telefonu (to grosze kosztuje) ;)
 

Myśliwy

New member
Ten komentarz dotyczy konkretnie modelu 75 cali (w samym komentarzu jest to wspomniane, więc nie jest to wynikiem agregacji komentarzy z podobnych modeli przez stronę sklepu).


Jak najbardziej mam dostęp do tego modelu na żywo (w sklepie). Mógłbyś podać więcej szczegółów na temat rozróżnienia matryc VA od IPS poprzez "puknięcie"?
 

mpDante

Member
Bez reklam
https://m.youtube.com/watch?v=SiW5AaGMRsI

Daj znać, bo jak na VA to może też wezmę go pod uwagę. Mogę go sobie zamówić do testów, jestem ciekaw czy ma gorszy kontrast niż Q70R... bo w Q80T był zauważalnie słabszy.


Sprawdź też na Q80A jak z obsługą ruchu w sporcie, najlepiej jakaś piłka na YT bo u mnie szarpie lecącą piłkę i jestem ciekaw czy to się zmieniło w Q80A.
 
Ostatnia edycja:

dmk84

New member
Jezeli qe75q80a bylby na matrycy ips to jest realna szansa ze obraz jest niewiele gorszy od oleda jak to kolega wyzej opisal?
Sam sie nad nim zastanawialem ale wlasnie doczytalem ze w 75calach jest ips i zwatpilem czy jest sens przesiadki z 65nu8042
 

Myśliwy

New member
Nareszcie znalazłem chwilę, żeby wybrać się do sklepu sprawdzić tę matrycę. Poszedłem do innego sklepu (MM) i bardzo dobrze trafiłem, bo mieli zarówno Samsunga QE75Q80AAT QE85QAAT, jak i Sony 75X90J.

Mogę potwierdzić, że Samsung zarówno 75, jak i 85 ma matrycę VA. Trafiłem o dziwo na kompetentnego sprzedawcę, który od razu sam chwycił za matrycę, przydusił i powiedział, że na pewno VA. Zrobiłem też zdjęcie makro matrycy i jest rzeczywiście w układzie RBG.

Zdjęcia: https://i.postimg.cc/SQC9RhBc/IMG-20211125-165721.jpg

Nie wiem czy Sony w 75 calach używa jakiejś słabej matrycy czy też sztuka, która trafiła do MM była uszkodzona, ale porównywanie tych konkretnych sztuk nie miało żadnego sensu. Sony miał TRAGICZNE kolory, zero porównania. Wcześniej oglądałem ten model w mniejszych rozmiarach i było na moje oko dobrze. W tym 75X90J to był koszmar. Możliwe natomiast, że sztuka była wadliwa bo jak sprzedawca włączył nagranie, to jeszcze przez kilka sekund było widać odbity na ekranie napis "BRAVIA", który się wcześniej wyświetlał. W sumie ten sprzedawca sam mi chciał pokazać te kolory, bo sam wcześniej się zdziwił i mówił że nawet sprawdzał czy na pewno wszystkie ustawienia są ustawiona na "żywe" kolory.

@mpDante Niestety zapomniałem poprosić o puszczenie nagrani piłki nożnej. Mogę ew. zwrócić na to uwagę jak już kupię TV.

Ja już w zasadzie podjąłem decyzję i wezmę Samsunga QE75Q80AAT.
Ten sprzedawca jeszcze polecał QE75LS03A, to może jeszcze rzucę okiem też na niego, bo ponoć to praktycznie to samo, ale LS03A jest bardzo dobrze skalibrowany (Macie jakieś komentarze do tego modelu?).
Poobserwuję jeszcze promocje w ten piątek i poniedziałek i kupuję albo w promocji, albo bez :)

Miałbym jeszcze w do Was jedno pytanie. Jak to jest z Samsungami i matrycami VA, czy można spodziewać się problemów w niektórych sztukach (martwe piksele, nierówne podświetlenie etc.?). Mógłbym kombinować z zakupem za gotówkę, zwrotem i kupieniem tej sztuki na raty, ale jeżeli nie jest to konieczne to chciałbym uniknąć takiego kombinowania.
Jak to wygląda, jest możliwość wymiany TV ze względu na martwe piksele/nierówne podświetlenie etc.?
Czy może różnice pomiędzy konkretnymi sztukami nie powinny być w tym przypadku duże, wady fabryczne są rzadkie (bądź można z uwagi na nie wymienić TV) i nie muszę mieć obaw, żeby kupić "w ciemno"?
 

mpDante

Member
Bez reklam
Marywe piksele to rzadkość, częściej zdarzają się różnice w DSE/banding. Nawet nie słyszałem o tym LS03... ale jeżeli to "the frame", to raczej będzie bez wygaszania.

Bawiłem się Sony X90J i XH9096 i ten drugi miał paradoksalnie lepszy obraz, za to czerń lepsza w X90J. Jakbym już miał iść w Sony to bardziej XH90.

Na pewno płynność obrazu w XH90 była lepsza niż w moim Q70R, dlatego sugerowałem, żebyś sprawdził sport. Zeszłoroczny Q80T też miał z tym problem, więc ja chyba pójdę w oleda 77"...


Chociaż podsunąłeś mi pomysł na 85Q80A, który jest teraz w dość dobrej cenie.
 
Ostatnia edycja:
Do góry