Telewizja N i nie tylko - rozczarowanie....

Koci

New member
Długo kombinowałem czy wziąć którąś platformę cyfrową czy może zostać na kablówce i tylko zmienić dekoder na HD po HDMI. W siedzibie kablówki (pruszkowski Telkab) widziałem obraz na TV LCD przez HDMI, u sąsiada widziałem N-kę (gość ma Samsung LED TV ponad 42 cale)....... i powiem wam szczerze, że jestem zawiedziony. Sąsiad z N-ką ma mocny sygnał (> 90% oba parametry) i obraz zarówno SD jak i HD (może program był w takim nieco naciąganym HD) mocno średni, kablówka cyfrowa po HDMI też bez szaleństw - w obu przpadkach obraz taki sam albo gorszy jak u mnie w tej chwili na kablówce analogowej przez wejście antenowe - oglądany na Toshibie 42XV635DG.

Nie jestem fachowcem, niemniej od 15 lat zajmuję się obróbką i przygotowaniem między innymi zdjęć do druku i chyba umiem ocenić jakość obrazu, a przynajmniej rzetelnie porównać obraz z różnych źródeł.

Szkoda, naprawdę chciałem zainwestować w poprawę jakości obrazu na moim TV, ale jak na razie nie ma to sensu, za większe pieniądze będę miał to samo albo gorsze.

Nie wiem jak Cyfra+ i Cyfrowy Polsat, drzemie we mnie nadzieja, że może miałem pecha (N-kę oglądałem jakieś 20 minut, różne kanały, kablówkę cyfrową 10 minut, jeden kanał - sygnał SD) - a może po prostu jest jak jest i na razie lepiej nie będzie.

Chwilowo zostaję przy kablówce analogowej i inwestuję w dobre kino domowe z blu-ray'em, co też nie gwarantuje komfortu, bo jak wiadomo blue-ray to tylko nośnik i nie wszystko co się na nim znajduje jest faktycznie w jakości (nazwijmy to) HD.

Ech, życie :)

Pozdrawiam

Koci
 
Ostatnia edycja:

v80trek

New member
Hm... ja akurat jestem bardzo zadowolony z jakości kanałów HD z eNki ( oczywiście zależy to od programu )
Jeżeli chodzi o blu-ray to tylko z filmu "300" jestem trochę zawiedziony, a pozostałe ( mam ich 50 ) są w prawdziwej jakości HD ;)
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Również jestem bardzo zadowolony z N-ki , kanały HD naprawdę super , pozostałe całkiem dobrze.Tylko że ja ją oglądam na plazmie
 

sinio

New member
Mam pewien problem, zakupiłem LCD Sony 40z5500 podłączyłem do niego za pomocą kabla Scart (prolinka) tuner Pioneer 1430 TNK (telewizja na karte) obraz był wyraźny, czcionka z napisami ostra i wyraźna po prostu ładny (zależy od kanału). Postanowiłem zamówić telewizje N z nbox hdtv recorder i ku mojemu zdziwieniu gdy go podłączyłem kablem hdmi (prolink exclusive 3m) zobaczyłem znacząca różnicę na korzyść Pioniera. Z n-ki obraz nie był tak wyraźny i ostry (tak jak by był lekko rozmyty za mgłą ciężko mi to słowami określić).Programy HD ok. W tv próbowałem wszystkich możliwych ostawień i nic nie pomogło.Czy to jest normalne? Myślałem ze obraz z n-ki przez HDMI będzie dużo lepszy.Teraz sie zastanawiam czy nie zrezygnować z n-ki skoro przez zwykły scart mam bardziej wyraźny obraz. Może trzeba coś jeszcze poustawiać? Proszę o podpowiedzi jak to ustawić?
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Koci napisał:
W siedzibie kablówki (pruszkowski Telkab) widziałem obraz na TV LCD przez HDMI, u sąsiada widziałem N-kę (gość ma Samsung LED TV ponad 42 cale)....... i powiem wam szczerze, że jestem zawiedziony.
Koci napisał:
Nie jestem fachowcem, niemniej od 15 lat zajmuję się obróbką i przygotowaniem między innymi zdjęć do druku i chyba umiem ocenić jakość obrazu, a przynajmniej rzetelnie porównać obraz z różnych źródeł.
Rzetelnie mógłbyś porównać, gdybyś wszystkie te telewizory, podłączone odpowiednio do wymienionych źródeł obrazu, ustawił obok siebie w domu u siebie. Czyli raczej nierealne ;)
Sporo zależy od ustawień danego telewizora. Czy u sąsiada miałeś może możliwość szczegółowej ingerencji w ustawienia obrazu, czy próbowałeś u niego ustawić telewizor pod swoje upodobania? A w siedzibie kablówki?
Ja osobiście gdy dwa lata temu brałem n-kę to w ASP obraz był tak kiepsko ustawiony, że gdybym miał się kierować tylko tym kryterium to teraz nie miałbym ani n-ki (z której jestem zadowolony) ani płaskiego, dużego telewizora (z którego jestem zadowolony jeszcze bardziej).

Pozdrowienia!
 

Max78

New member
Co do oceny jakości sygnału na pseudo LED-TV Samsunga (to zwykłe LCD, ale podświetlane LEDami - do tego krawędziowo -> słaba czerń i spadki kontrastu!), to lepiej to zrobisz podpinając ten sam TV (lub identyczne, tak samo skalibrowane) :)

Co do jakości kanałów HD na N-ce - mam dekoder podpięty przez HDMI (1080i) do JVC LT-47DV1BU (skalibrowany).
Jakość sygnału i siła powyżej 70-80%.
Subiektywna jakość kanałów w HD - te polskie (TVP, TVN itd) - średnio dobry :) (Trochę zajmuję się obróbką fotek i pracuję na EIZO S2231W).
Natomiast kiedy przełączyłem na kanały w HD, które nadają stacje niemieckie - bardzo duża różnica w jakości na korzyść tych niemieckich.

Jak już ktoś w jednym z wątków wspomniał - HD HD nie równy.
Wynika to z jakości sprzętu, jakim materiał jest filmowany/nagrywany, następnie obróbka przed nadaniem, a dalej (jeden z ważniejszych tematów) - bitrate, z jakim materiał jest przesyłany w transponderze.
Niestety 'nasz' TV szyją tak, a ile je stać (szersze pasmo transpondera = więcej do zapłacenia dostawcy) - to później odbija się na tym, co widać na TV.
Tyle w temacie ode mnie :)

Rozczarowania nie ma, ale jeszcze spoooro przed nami :)

Ja walczę jak mogę, być dorwać sygnał stacji BBC HD :D
 
Do góry