Televes, Fuba czy Satman?

predator44

New member
Noszę się z zamiarem wymiany starej anteny. W grę wchodzi czasza 85 Televes QSD (koszt 750 PLN), 85 Satman (koszt ok 400PLN) i Fuba Daa (koszt 350 PLN). Bardzo proszę o opinię fachowców. Będzie zamontowana na balkonie w bloku II piętro. Czy powinienem też wymienić 10 letni kabel?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Fuba produkuje profesjonalne anteny w tym anteny offsetowe zalecane do pracy z tzw .konwerterami wyścigowymi przeznaczonymi do odbioru bardzo słabego sygnału z odległych satelitów ,tam jest kładziony nacisk na jakość co ma odzwierciedlenie w cenie
Corab produkuje anteny dla Polsatu ,to dobre anteny w cenie 140zł można mieć antenę o średnicy 90cm z aluminium korzyść jest taka ,że nie rdzewieje Trochę lepsze anteny produkuje portugalski Fanaval

Myślę że najlepszym wyborem (jakość /cena) jest antena duńskiej firmy Triax -TD 88 (ok.150zł ) do odbioru z jednego lub dwóch satelitów (13E + 19,2E)
Jeżeli chcesz kilka satelitów wybierz TD110 (ok.220zł) .Podobną jakość będą mieć anteny Inverto

Tak na marginesie - jeżeli chcesz "pokazać się sąsiadom" wybierz antenę Fracarro ,która oprócz dobrych parametrów ma nietypowy kształt

Oczywiście kabel też wymień ,świetne kable robi hiszpański Televes ,najlepiej wybierz kabel z pełnej miedzi tzn. rdzeń i ekran miedziany profesjonalne kable mają ekranowanie na poziomie 120db (poczwórny ekran 2x oplot +2x folia)
 
Jak dla mnie to przewód Televesa obowiązkowo.
Antena 90 ALU Coraba wystarczy.
QSD z Televesa jest super. Sam mam starszą wersję w ALU i kosmos jest. Droga, ale porządna.
90 Coraba ma lepsze parametry niż 100 z famavala czy triaxa.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
90 Coraba ma lepsze parametry niż 100 z famavala czy triaxa.

Chciałbyś ,zysk anteny Fanaval wynosi 40,3db podobnie Triax ma 40,2 db co jest oczywiste ponieważ lustro jest większe .Nawet gdyby był mniejszy zysk anteny Triax to i tak jest lepsza od Corabu wystarczy spojrzeć na zawieszenie anteny ,już nie wspominając o tym ,że Triax to jeden z najbardziej uznanych producentów na świecie
 

predator44

New member
Mam takie parametry w CP po zamontowaniu konwertera Unicable : siła sygnału 99% jakość sygnału 80%. Przy montażu instalator stwierdził, że czasza anteny (8 letni Triax) jest lekko zdeformowana stąd ambitny pomysł na zmianę anteny. Chcę mieć 100 % stąd pomysł na Televesa QSD - dostałem w pracy sporą premię i koszty nie mają większego znaczenia. Ale może taka wymiana nie jest konieczna?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Po pierwsze - do prawidłowego ustawienia anteny potrzeba miernik ,taki za kilkadziesiąt złotych może okazać się nie wystarczający ,koszt profesjonalnego urządzenia to kilka tysięcy złotych
Po drugie - to co pokazują dekodery można traktować z przymrożeniem oka ,ponieważ skala procentowa jest wartością liniową czyli umowną ,dla przykładu stosunek S/N jest wartością logarytmiczną i powinien być podawany w decybelach, stąd takie wskazania procentowe nigdy nie będą dokładne i będą różne na różnych dekoderach

Moim zdaniem wymiana anteny nie jest konieczna ,chyba że doszło do całkowitego odkształcenia ,bardziej bym wymienił konwerter, bowiem po kilku latach nadaje się do kosza
 
Do góry