Technologia 3D - krótki opis - pomocy

G

goldengate

Guest
Proszę Was o opis technologii 3D a mianowicie.
Po ściągnięciu jakiegoś testowego filmu/trailera 3D czy chcociaż filmików 3D na YouTube obraz jest taki jak w kinie, tzn nie da się go oglądać bez okularów.
Natomiast kanał nShow3D na platformie n czy koncert w VOD na n jest podzielony na dwie części.

Czym różni się jeden format od drugiego?
Dlatego że nie mam telewizora 3D obraz z nki jest podzielony na dwie części ale przeciez materiały w necie odtwarzam z komputera i jest już jakby połączony.
Czy w takim przypadku wystarczą okulary 3D ??

Co tak naprawdę za zadanie robi odtwarzacz bluray 3D ??

Czy obecnie jest sens kupowania telewizora 3D?
 

tomud

New member
Czy warto kupowac TV 3D - na to sam sobie musisz odpowiedziec czy tego potrzebujesz :) Choc niedlugo zapewne nie bedzie wyjscia bo wszystkie TV beda mialy to jako standard.

3D dziala na bardzo prostej zasadzie. Nalezy wyswietlic oddzielnie obraz dla lewego i prawego oka.
Realizuje sie to na rozne sposoby. Filmy zamieszacne na YT to najczesciej Angalif czyli dwie klatki nalozeone na jedna, do ich rozdzielenia potrzebne sa "kolorowe okulary" czyli te znane od lat czerwono niebieskie. Takie filmy tez dostepne sa na DVD i BluRay - do ich ogladania nie potrzeba wsypecjalizowanego sprzetu tylko tanie i proste okulary z kolorowymi szybkami.

W TV 3D okulary sa synchronizowane z wyswietlanym obrazem i maja za zadanie przeslanianie raz jednego i raz drugiego oka, ta aby kazde zobaczylo klatke wyswietlana dla siebie. Stosuje sie tez systemy z okularami polaryzacyjnymi.

Dlaczego obraz jest taki smieszny ? TV 3D bierze taki obraz i wyswietla nie obok siebie, a robi z tego dwie klatki. Wlasnie jedna klatka dla lewego i druga dla prawego oka.

Jest tutaj jeszcze tez kwestja oszczednosci pasma na transponderze satelity, tracimy co prawda na rozdzielczosci - ale w tym samym pasmie przesylamy dwa razy wiecej informacji. Niestety pasmo na satelitach jest ograniczone oraz sporo kosztuje - dlatego takie rozwiazanie, a nie inne...

W internecie jest sporo materialow na temat 3D i warto sie z nimi zapoznac...
 
Ostatnia edycja:
G

goldengate

Guest
a w jakiej technologi nagrywane są filmy na bluray ?
Czyli te które leca w prezentacjach w elektromarketach ??

Czyli do oglądania potrzebne jest nie tylko telewizor ale odtwarzacz bluray 3D noi amplituner z 3D, czy tak ??
 

tomud

New member
Co do BluRay to znowu tutaj mamy kolejna zagwozdke :) Tak na prawde aby wyswietlic 3D w FullHD dla kazdego oka potrzebne jest HDMI 1.4, na ten cel powstaly tez wyspecjalizowane kodeki VIDEO np. MVC. Choc to bardziej marketingowe slogany bo wszystko to oparte jest i tak o H264 :)

i tak mozna by duzo pisac... a ty jak wspomnialem powinienes uzyc google :) albo wejsc do tego dzialu na tym forum i troche poczytac:

3D TV - HDforum

na prawde nie ma sensu powielac w 1000 miejscach tych samych wszedzie latwo dostepnych informacji...
 

pkomp

New member
Anaglyph image - Wikipedia, the free encyclopedia

plus dodatkowe linki na dole

obecna technologia to starocie nvidii polegające na wyświetlaniu naprzemiennie obrazu dla lewego i prawego oka.
Nie jest wymagane hdmi 1.4 - 1.3 w kazdej wersji obsługuje ten format z tym zastrzeżeniem że uzyskanie pełnej rozdzielczości 1920x1080 mozliwe jest dopiero w wersji 1.4(rozdzielczosc dla 3D ulega podwojeniu zależnie od sposobu wyświetlania 3D)

player musi sobie poradzić z kodowaniem (kodek MPEG4 MVC).

obraz zależnie od wersji może być jeden obok drugiego albo jeden nad drugim - dopiero tv wyswietla raz jeden obraz raz drugi(na klatce sa obydwa)
 

Bulbii

New member
WITAM
Ja mam taki problem kupiłem tv z 3d i mimo że mam włącze na N kanał który pozwala tam oglądać 3D nie widzę zmiany ,, może mam jakoś inaczej podpiąć tv.. doradźcie coś
 

Bulbii

New member
na początku nie miałem kabla HDMI kupiłem myslalem ze to tylko dlatego ale niestety nadal nic. mam ustawione na jakośc 1080i 50hz i nic
 

JackS.

New member
Bez reklam
na początku nie miałem kabla HDMI kupiłem myslalem ze to tylko dlatego ale niestety nadal nic. mam ustawione na jakośc 1080i 50hz i nic
Jaki masz model dekodera n-ki?
Jeśli to turbodekoder, to pamiętaj aby w ustawieniach wyświetlania 3D ustawić 3D na AUTO.

Rozdzielczość wyjścia HDMI nboxa ustaw na 1080i i przełączając się na kanał nr 52 (lub któryś z kanałów 3D z Astry) na ekranie powinien się pojawić podobny obraz na obu połówkach ekranu. Wówczas na pilocie telewizora wciskasz przycisk 3D, wybierasz tryb side-by-side i włączasz okulary.
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
robie wszystko jak mówsz i nic, okulary sprawne napewno , wszystko ok.ITI 5800S TAKI MODEL 3D na auto czyli?
To co widzisz (bez okularów) na ekranie TV jak włączysz kanał 52? Jeden wyraźny obraz? Jeden niewyraźny obraz? Dwa wyraźne obrazy?

Jaka informacja o rozdzielczości pojawia Ci się w górnym prawym rogu ekranu, gdy naciśniesz na pilocie n-ki gwiazdkę?
 

JackS.

New member
Bez reklam
robie wszystko jak mówsz i nic, okulary sprawne napewno , wszystko ok.
Spróbuj przeczytać raz jeszcze poniższe pytania i konkretnie na nie odpowiedzieć.

Co widzisz bez okularów na ekranie TV jak włączysz kanał 52?
Jeden wyraźny obraz? Jeden niewyraźny obraz? Dwa wyraźne obrazy?

Jaka informacja o rozdzielczości pojawia Ci się w górnym prawym rogu ekranu, gdy naciśniesz na pilocie n-ki gwiazdkę?

ITI 5800S TAKI MODEL 3D na auto czyli?
Ten model (ITI-5800S, to nie turbodekoder) nie ma wyboru opcji dla 3D, więc nie wchodzi w rachubę, że masz w nim włączoną konwersję 3D -> 2D.
 
Ostatnia edycja:
Do góry