TCL Seria P60

Status
Zamknięty.

destinqo

New member
i try update 369 to 373, but after 2 minutes, it fails. i also try to downgrade to 143 but unsucessfull. anyone with that issue?

Próbuję aktualizacji od 369 do 373, ale po 2 minutach nie powiedzie się. staram się również przejść na 143, ale nieudane. ktoś z tym problemem?
 

Username1

New member
Może ktoś sprawdzić czy Twitch działa na nowym sofcie? Siedzę ciągle na v173, gdyż na v353 nie działał i nie wiem czy jest sens wgrywać v373.
 

urania-marek

New member
kurcze no nie mogę wyjść z podziwu tak mocno oczarowałem wszystkich domowników tym czego dalej nie potrafi mój telewizor super dalej niedziałającym hbo go oraz beznadziejnym google assistant który jest bezużyteczny że aż śmiech wszystkich domowników ogarnoł system zdaje się być jeszcze bardziej mułowaty i ogólnie nic nie wnosi ale poczekajmy niech się wypowiedzą inni o błędach jakie są w tej wersji. Standardowo ci+ nie do końca działa tak jak powinien bo to jest wyższa szkoła jazdy by tcl od roku tego nie naprawił
witam wszystkich.jeżeli chcesz korzystać z hbo go zainstaluj kodi 18 i wtyczkę hbo go jest dostępna na stronie kodi w pigułce.działa na pewno poprawnie.mój klient zainstalował i jest bardzo zadowolony.jeżeli chodzi o google assistant to myślę że szybko zmienisz zdanie z momentem kiedy będzie język polski.zwróć uwagę że żaden producent nie udostępnia nowych rozwiązań do zeszłorocznych modeli.jak ktoś ma problem z instalacją kodi 18 proszę dzwonić 600059618.
 

rnd

New member
Hello,

i'm not from poland, but I've been reading this forum through google translate (+ I understand a bit of polish myself, just can't speak it) for a while, so I hope I can jump it with a question, since this is the only resource I've found about the 55uc6406 (apart from a dead subreddit). :)

Is it safe to update without logging out from your google account? I'm afraid about the factory reset protection with google account and stuff.

Also, is the versions released here safe and stable or should I wait until it (if ever) pops out in the update menu on the 6.0.1 stock firmware? Since HBO GO over chromecast doesn't work anyways based on the reports here? :/
 

tomasz.k

New member
Hello,

i'm not from poland, but I've been reading this forum through google translate (+ I understand a bit of polish myself, just can't speak it) for a while, so I hope I can jump it with a question, since this is the only resource I've found about the 55uc6406 (apart from a dead subreddit). :)

Is it safe to update without logging out from your google account? I'm afraid about the factory reset protection with google account and stuff.

Also, is the versions released here safe and stable or should I wait until it (if ever) pops out in the update menu on the 6.0.1 stock firmware? Since HBO GO over chromecast doesn't work anyways based on the reports here? :/

1. It's safe, seems that there is no "theft" protection in bootloader. Depends on update type sometimes it will revert to factory settings, sometimes not.

2. It's not bad, comparing to other 7.0 updates. You should try HBO Go on 6.0 because there is a chance that it will work - at least when I had this SW it worked with some stability issues (disconnecting after 20-40mins as far as far as I remember).
 

tomasz.k

New member
i try update 369 to 373, but after 2 minutes, it fails. i also try to downgrade to 143 but unsucessfull. anyone with that issue?

Próbuję aktualizacji od 369 do 373, ale po 2 minutach nie powiedzie się. staram się również przejść na 143, ale nieudane. ktoś z tym problemem?

So if you can boot system (I assume yes) then try to do factory reset prior flashing. Also download it again - maybe there is a data corruption.
 

DLUGI321

New member
Nie mówię że nie zmienię zdania ale po co podawać info że coś jest skoro faktycznie tego nie ma. Będzie funkcjonowało jak będzie nasz język świetnie a skoro go nie ma będzie teoretycznie do końca roku to jest zbędne dodawanie tego skoro nie można go przetestować. To samo z HBO GO Kiki podał info że na Android TV już działa jak działa jak nie działa, fakt można je uruchomić ale przez Kodi więc to nie jest żadna naprawa ze strony TCL bo już od jakiegoś czasu można uruchomić HBO GO przez kodi ale jeszcze ta wtyczka nie jest do końca dopracowana ale fakt działa. Oczywiście mój i nie tylko mój problem z CI+ nie został rozwiązany i z..bany komunikat o ciągłym podłączeniu tego modułu i brak możliwości zrobienia czegokolwiek przez cały czas wyświetlania tego komunikatu bo TV musi mnie co chwila informować że moduł jest podłączony po co to niech to dziadostwo zlikwidują bo to tylko nerwy psuje.



witam wszystkich.jeżeli chcesz korzystać z hbo go zainstaluj kodi 18 i wtyczkę hbo go jest dostępna na stronie kodi w pigułce.działa na pewno poprawnie.mój klient zainstalował i jest bardzo zadowolony.jeżeli chodzi o google assistant to myślę że szybko zmienisz zdanie z momentem kiedy będzie język polski.zwróć uwagę że żaden producent nie udostępnia nowych rozwiązań do zeszłorocznych modeli.jak ktoś ma problem z instalacją kodi 18 proszę dzwonić 600059618.
 

rnd

New member
You should try HBO Go on 6.0 because there is a chance that it will work - at least when I had this SW it worked with some stability issues (disconnecting after 20-40mins as far as far as I remember).

Well, it doesn't work on the stock (6.0.1, security update feb 2017) I got the TV with, so that's why I was interested in firmware updates, hoping it would fix it.

Basically my issues are; but if 7.0 doesn't solve anything from this, I will probably wait with the updating anyways.
- log outs from Netflix every few days
- Amazon Prime Video doesn't work (by downloading the APK)
- HBO GO doesn't work through chromecast
 

destinqo

New member
So if you can boot system (I assume yes) then try to do factory reset prior flashing. Also download it again - maybe there is a data corruption.

thank you, factory reset help me.
after unsucesfull upgrade to 373 android sound stop working,
now after 373 (factory reset) sound not working.
going back to 369 (factory reset) sound not working.

through HDMI xbox sound works, in android not anymore.

is possible to fix this, anyway? thank you


dziękuję, przywrócenie ustawień fabrycznych mi pomóc.
po bezskutecznej aktualizacji do 373 android przestał działać,
teraz po 373 (przywracanie ustawień fabrycznych) nie działa.
Powrót do 369 (przywrócenie ustawień fabrycznych) nie działa.

przez HDMI Xbox dźwięk działa, już nie w Androidzie.

czy to możliwe? Dziękuję Ci
 
Ostatnia edycja:

tomasz.k

New member
What do you mean by "Andoid sound not working"?

thank you, factory reset help me.
after unsucesfull upgrade to 373 android sound stop working,
now after 373 (factory reset) sound not working.
going back to 369 (factory reset) sound not working.

through HDMI xbox sound works, in android not anymore.

is possible to fix this, anyway? thank you


dziękuję, przywrócenie ustawień fabrycznych mi pomóc.
po bezskutecznej aktualizacji do 373 android przestał działać,
teraz po 373 (przywracanie ustawień fabrycznych) nie działa.
Powrót do 369 (przywrócenie ustawień fabrycznych) nie działa.

przez HDMI Xbox dźwięk działa, już nie w Androidzie.

czy to możliwe? Dziękuję Ci
 

destinqo

New member
What do you mean by "Andoid sound not working"?

i mean, that video,radio, remote controller movement in menu (click sound) is total quiet.
kodi,facebook,twitch,youtube = quiet
but xbox sound over hdmi works.

is there any way to reset (absolutely), because after android factory reset sound level stays as it was before. (so i suppose it is stored and not affected by factory reset)

thank you for helping :)
 

tomasz.k

New member
i mean, that video,radio, remote controller movement in menu (click sound) is total quiet.
kodi,facebook,twitch,youtube = quiet
but xbox sound over hdmi works.

is there any way to reset (absolutely), because after android factory reset sound level stays as it was before. (so i suppose it is stored and not affected by factory reset)

thank you for helping :)

Try:
1. Settings on remote (gear wheel)
2. Sound
3. First option on top (Wstepne ustawienia dzwieku, don't know how it's in TCL in english)
4. Reset sound settings

Maybe it will help.
 

destinqo

New member
Try:
1. Settings on remote (gear wheel)
2. Sound
3. First option on top (Wstepne ustawienia dzwieku, don't know how it's in TCL in english)
4. Reset sound settings

Maybe it will help.


i try turn on/off all sound setting in settings menu, but still quiet.

downloding android 6 fw and going reinstall. hope this help. (have issue to find image that works).

after factory reset when you chosing a language there is a click sound when you move in menu (i have nothing)

!!! helps me go back to 173 , thanks for help :), reading this forum almost daily ;)
 
Ostatnia edycja:
Status
Zamknięty.
Do góry