TCL Mini-LED 65C825 - test, recenzja - czyli nadchodzi pogromca Oled TV ? Co jest prawdą a co mitem !

Masterjam

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zmniejszenie wielkości led , to żaden progres :p. Śmiem twierdzić , że za kilka miesięcy będą tak padać diody z przegrzania , że jak się szybko zaczęła tak się zakończy ta technologia :)
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Zmniejszenie wielkości led , to żaden progres :p. Śmiem twierdzić , że za kilka miesięcy będą tak padać diody z przegrzania , że jak się szybko zaczęła tak się zakończy ta technologia :)

Diody do podświetlenia matrycy są stosowane od co najmniej 10 lat. Wcześniej jedynie było ich mniej ale mocniej świecących. Owszem, czasem padały ale były to rzadkie przypadki.
Przy bardzo dużej ilości diod, jak to ma miejsce w mini ledach, nawet jak padnie kilka to najprawdopodobniej nie wyłapiesz tego o ile nie są koło siebie (statystycznie to mało prawdopodobne). Braki podświetlenia uszkodzonej diody pokryje światło sąsiednich diod.
 

demola84

New member
No jest dokładnie odwrotnie w tym TV niż dotychczasowych TV LED, w tym TV jak odpowiednio ustawisz czerń paski nie są szare i nie trzeba ustawić jasności na minimum ;) zapewniam, że jest głęboka czerń. Strefy to nie wszystko jak powiedział KIKI, w C825 jest mniej stref a i tak Samsunga pod względem kwitnienia leży na łopatkach.

To jest po prostu nie możliwe. Ja wiem Panowie że to jest dobry TV ale żadne ustawienia nie zrobią z niego OLDa. Efekt bloomingu można ograniczyć ale nie wyeliminować i zawsze będzie widoczny, mniej bądź bardziej. Żadne ustawienie czerni nic tu nie pomoże. Zresztą czerń ma być ustawiona tak aby nie zatracić w niej szczegółów, a nie żeby zniwelować blooming. Zgodzę się natomiast do tego że ilość stref wygaszania to nie koniecznie recepta na sukces. W tym TV czerń jest bardzo dobra i przy oglądaniu za dnia czy nawet wieczorem w półmroku ciężko się do czegoś przyczepić, ale w nocy w całkowitej ciemności widać efekt bloomingu. Jest on w pełni akceptowalny ale kogoś wyczulonego na tym punkcie może denerwować. Ze swojej strony polecam HDR LOCAL DIMMING TEST na YT, można sprawdzić zarówno jak działa sterowanie podświetleniem jak i czy widać wyżej wspomniany efekt kwitnienia czy nie
 
Ostatnia edycja:

kola01

Well-known member
Bez reklam
Tu nie chodzi o przeniesienie tonacji obrazu w kierunku czerni a zwiększenie kontrastu, dzięki osiągnięciu większej głębi czerni.
Teoretycznie C825, podobnie jak inne LCD, nie osiągnie takiej czerni jak na OLEDach, ale zakładam, że jest ona na tyle blisko, że już można zacząć je porównywać gołym okiem.
Dużą zaletą C825 jest bardzo wysoki kontrast natywny matrycy. Jeśli wierzyć displayspecifications to wynosi ona 6000:1 (65C825) . Jest to fenomenalna wartość (dla porównania wysoki model SAMSUNG QN90A ma natywny kontrast wg rtings 3510:1 a o 1 poziom niższy QN85A ma 1950:1 i to już z włączonym lokalnym wygaszaniem). Sam więc widzisz, że przy kontraście samej matrycy na poziomie 6000:1 nie jest już niezbędne podświetlenie strefowe ale mimo wszystko TCL i to dołożył w dodatku w układzie miniLED. Efekt końcowy musi wywoływać zachwyt i banana na ustach i stąd całkiem trafne porównania, że czerń na C825 jest jak na OLED. Podświetlenie w C825 nie musi intensywnie nadrabiać braków kontrastu samej matrycy i tym samym efekt uboczny jego działanie (efekt halo itp.) jest zauważalny w bardzo niewielkim stopniu o ile w ogóle.
Zapewne o to chodziło Twoim przedmówcom.
 
Ostatnia edycja:

darkasiatko

New member
Witam, planuje zakupić TV - głownie do streamingu oraz do Xbox Series X, czy ktos wie czy ten TV obsluguje Dolby Vision w grach? Posiada ktoś razem z konsolą i może sie wypowiedziec? Nie ukrywam że chciałbym w opcjach konsoli zobaczyć wszędzie zielone ptaszki oznaczające kompatybilność niestety to chyba jest możliwe z OLEDem LG, a nie ukrywam że boje się troche wypalen
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To Mini Led do tych potrzeb - będzie rewelacja !
I masz w specjalnej cenie dla niebieskich z pakietem dodatkowo.
 

demola84

New member
@KOLA01

Być może o to chodziło, ale pisanie że jakiekolwiek ustawienia są w stanie zlikwidować efekt bloomingu nie jest prawdą. Jako posiadacz tego TV raz jeszcze napiszę: czernie są naprawdę kapitalne i trudno się do nich przyczepić. W trakcie oglądania za dnia, bądź wieczorem przy delikatnym świetle nie zauważymy kompletnie nic.. Natomiast w całkowitych ciemnościach delikatny efekt kwitnienia można już zauważyć. W 95% przypadków jest on dalej w zasadzie niewidoczny, no chyba że mamy ciemną scenę z bardzo jasnym obiektem na ekranie, albo ta sama scena + napisy. Nawet w takich przypadkach jednak jest to w pełni akceptowalne, ale jak ktoś szuka perfekcyjnej czerni, albo jest na to wyczulony, bo np. wcześniej miał OLEDa to trzeba mieć to na uwadze.


Witam, planuje zakupić TV - głownie do streamingu oraz do Xbox Series X, czy ktos wie czy ten TV obsluguje Dolby Vision w grach? Posiada ktoś razem z konsolą i może sie wypowiedziec? Nie ukrywam że chciałbym w opcjach konsoli zobaczyć wszędzie zielone ptaszki oznaczające kompatybilność niestety to chyba jest możliwe z OLEDem LG, a nie ukrywam że boje się troche wypalen


Mam podpięte tylko PS5, które jak wiadomo Dolby Vision nie obsługuje więc nie odpowiem na to pytanie. Ale jeżeli konsola poprawnie nadaje sygnał w tym standardzie to TV powinien go wykryć i przejść w odpowiedni tryb. Z wykrywaniem HDR10 w przypadku PS5 nie ma problemu. Z drugiej strony czy te "3 gry" na krzyż faktycznie w tym standardzie robią aż taką różnicę?
 
Ostatnia edycja:

kola01

Well-known member
Bez reklam
@KOLA01

Być może o to chodziło, ale pisanie że jakiekolwiek ustawienia są w stanie zlikwidować efekt bloomingu nie jest prawdą. Jako posiadacz tego TV raz jeszcze napiszę: czernie są naprawdę kapitalne i trudno się do nich przyczepić. W trakcie oglądania za dnia, bądź wieczorem przy delikatnym świetle nie zauważymy kompletnie nic.. Natomiast w całkowitych ciemnościach delikatny efekt kwitnienia można już zauważyć. W 95% przypadków jest on dalej w zasadzie niewidoczny, no chyba że mamy ciemną scenę z bardzo jasnym obiektem na ekranie, albo ta sama scena + napisy. Nawet w takich przypadkach jednak jest to w pełni akceptowalne, ale jak ktoś szuka perfekcyjnej czerni, albo jest na to wyczulony, bo np. wcześniej miał OLEDa to trzeba mieć to na uwadze.
...

Nie wiem jaki masz tam dokładnie opcje ustawień obrazu ale podejrzewam, że podobne co ja w swoim SONY XH9505, gdzie mam opcję regulacji dynamiki podświetlenia strefowego. Mogę je złagodzić na tyle, że nie ma żadnego kwitnienia. C825, ze swoją matrycą o wysokim kontraście powinien dać jeszcze lepszy efekt.
 
Ostatnia edycja:

AG100

New member
miniLed nie będzie OLED em, każdy wybiera co mu pasuje, ale OLED będzie miał wyższośc w pewnych aspektach, może i paski w OLED będą doskonale czarne, tylko co mi po nich jak w obszarach ciemnych w OLED jest mniej widocznych szczegółów, nie mówiąc już o jakości obrazu w słoneczny dzień. nie wiem jak TLC to zrobiło ale w tym modelu ustawiasz jasność na maksymalny poziom a czerń jest nadal czarna !!! U konkurencji wszystko co czarne robi się szare !
 

AG100

New member
W załączeniu szybkie zdjęcie wykonane w ciemności i jakoś nie widać żadnego ,, kwitnienia''
 

Attachments

  • IMG_20210830_215806p.jpg
    IMG_20210830_215806p.jpg
    257,1 KB · Wyś: 135

Agrisz

New member
Kochani, czy miał ktoś przyjemność oglądać tv naziemną na tym modelu? Chodzi mi o np Tvn, polsat etc. Wiem że powoli wchodzi dvbt2 i jakość będzie lepsza, Ale jak kupię teraz a Brzydula na tvn7 będzie miała piksele to moja baba mnie zje, obecnie mamy jakiś samsung 32'' full HD i jakość jest ok
 

kristo1982

New member
Kochani, czy miał ktoś przyjemność oglądać tv naziemną na tym modelu? Chodzi mi o np Tvn, polsat etc. Wiem że powoli wchodzi dvbt2 i jakość będzie lepsza, Ale jak kupię teraz a Brzydula na tvn7 będzie miała piksele to moja baba mnie zje, obecnie mamy jakiś samsung 32'' full HD i jakość jest ok ������
Brzyduli żaden telewizor nie pomoże [emoji23]

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
 

kristo1982

New member
Czy ktoś z posiadaczy c825 mógłby napisać czy nie zaobserwował "trzasków", kilka osób na innym forum opisuje taki problem w c815. Wg serwisu TCL, to żadna wada i tak może być, w załączeniu odpowiedź jaką gość dostał od serwisu.
a404a7136c77676b0a44a8b27ae6d8ec.jpg


Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
 
Do góry