Taśmy LED-migotanie które jest, ale go nie wiadać, a pieczenie oczu

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Witam,

Jakieś 3 miesiące temu wymieniłem oświetlenie z tradycyjnego na LED-owe. Generalnie rewelacja i nie żałuję, ale .....
Kilka dni temu zachciało mi się z jakiegoś powodu zrobić zdjęcie pokoju przy działającym oświetleniu.
Na ekranie aparatu podczas wybierania kadru zauważyłem migające pasy. Efekt jest dokładnie taki jak przy oglądaniu w TV innego TV. Każdy chyba się z tym spotkał. Zrobiłem zdjęcie i efekt migotania został uwieczniony na zdjęciu. I wtedy "pomysłowy Dobromir", piłeczka ping ponga nad głową - zajarzyłem dlaczego mogą od mniej więcej 2 miesięcy piec mnie oczy w godzinach kiedy włączone jest światło. Zestaw oświetleniowy jest prosty jak konstrukcja cepa. Zasilacz, wielokanałowy radiowy moduł sterujący oświetleniem (ściemniacz), taśmy LED. Przy pełnej jasności w/w efektu nie ma.

Zatem, czy ...
1. może być to efekt zakłóceń z modułu ściemniającego ?
2. może to być efekt migotania światła wywołany modułem ściemniającym ?
3. jedno i drugie ?

Czy ktoś zetknął się z takim zjawiskiem ?
Czy można temu zaradzić wymieniając np. moduł sterujący ?
 

Heniek12345

New member
Temat co prawda już dość stary, ale napiszę to co wiem na temat migotania widocznego na ekranach/wizjerach LCD w aparatach fotograficznych.

Na początek. Oświetlenie ledowe różni się od oświetlenia żarowego, jeżeli chodzi o możliwość ich ściemniania. O ile w przypadku oświetlenia żarowego wystarczy prosta regulacja napięcia, to już w przypadku oświetlenia LED, nie jest to już tak proste. Ledy muszą być zasilane napięciem stałym o określonym napięciu i jeżeli napięcie będzie niższe, to po prostu gasną. Aby rozwiązać ten problem stosuje się zasilacze impulsowe z regulacją ilości cyklów kiedy Ledy świecą lub są zgaszone. Nasze oczy odbierają to jako zmniejszenie jasności świecenia. Reasumując przy ściemnianiu ledów zaczynają one migać, co prawda z wysoką częstotliwością , ale jednak migają. Dlatego też przy pełnej jasności nie widzisz efektu migotania, bo wtedy Ledy są zasilane napięciem stałym a nie impulsowym i świecą ciągle.

Dlaczego jest to widoczne w wizjerze/ekranie LCD aparatu fotograficznego? Częstotliwość odświeżania obrazu w takich aparatach jest bardzo mała, co przy nałożeniu się na siebie dwóch migoczących obrazów z różną częstotliwością powoduje, że nasze oko zaczyna „zauważać” pojedyncze cykle które nasz mózg interpretuje jako migotanie czy smużenie widzianego obrazu.

Podsumowując. Migotanie ściemnianych Ledów nie jest efektem zakłóceń pracy modułu ściemniającego. Taka jest po prostu zasada działania ściemniacza ledów i jego wymiana na inny nic nie zmieni. Jeżeli Twoje oczy nie tolerują takiego migotania, możesz spróbować złagodzić ten efekt stosując dodatkowe równoległe oświetlenie żarowe, na przykład halogeny, których ciągłe światło chociaż trochę złagodzi efekt migotania.
 

ibotto

Member
Wystarczy część ledów zasilić z innej fazy, a męczący efekt bedzie mniejszy.
Troche roboty, lecz na zdrowe oczy ceny nie ma.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Dzięki Heniek za pełne info. Przypuszczałem w zasadzie od początku, że migotanie to efekt przebiegu zasilania.

Pozdr
 
Do góry