Tani gramofon do remontu

brabus87

New member
Witam, zaznaczam, że nie jestem znawcą tematu stąd mogę wielu rzeczy nie rozumieć.

Temat dotyczy poszukiwań gramofonu, oczywiście taniego, który będzie dobry (w danym przedziale cenowym) pod względem jakości dźwięku. Może mieć wbudowany przedwzmacniacz ale nie koniecznie. Cały fenomen tych poszukiwań polega na tym, że trochę bawię się stolarką i chcę wyremontować gramofon pod względem jego wyglądu, czyli przenieść wszystkie mechanizmy itp w nową obudowę, stąd rozbieżność, wbudowany bądź nie przedwzmacniacz. Nie mam pojęcia odnośnie tego jaką powinien on mieć wkładkę, żeby nie było problemów z dostępnością dobrych zamienników.

Budżet: do 200zł +/- (w tą kwotę muszę zmieścić ewentualny przedwzmacniacz )
Stan: oczywiście używany (jeśli ktoś chce coś swojego zaproponować to stan obudowy mnie nie interesuje, jedynie ewentualna pokrywa)
Wkładka: maksymalnie uniwersalna
Jakość?: Jestem fanem dźwięku, ale raczej nie audiofilem, nie stać mnie na nie wiadomo co, gramofon będzie używany raczej sporadycznie, lubię winyle ale te, które mnie interesują raczej są drogie.

Jeśli ktoś chce się z tematu wyśmiewać to dzięki za przemilczenie. Konstruktywna krytyka, pytania uwagi itp. mile widziane.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc

PS: Jak ktoś potrzebuje stroną internetową to za dobry gramofon oddam, ewentualnie za CD player ale Onkyo, a jak potrzebuje tylko stroną i nie ma co oddać to napiszę a z ceną się dogadamy :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nikt nie będzie się z Ciebie wyśmiewał

200zł to bardzo skromny budżet na gramofon .Wbrew pozorom jak piszesz przeniesienie mechanizmów na nową obudowę nie jest takie proste ,można zrobić "tunning zewnętrzny" ale trochę na innej zasadzie - obudowę okleja się naturalnym fornirem (np z drzewa egzotycznego) taki gramofon bardzo ładnie wygląda .Obrzeże talerza oraz ramię można pochromować ,rysy z pokrywy talerza usuwa się przez polerowanie specjalną pastą

W tym budżecie rozwiązania są dwa :

1. Kupno gramofonu z tradycyjnym mocowaniem wkładki 1/2 cala ,np jakiś polski Fonica lub Bernard albo jakiś zagraniczny np.Dual CS-415 tylko akurat w tym przypadku jesteś skazany na jeden typ wkładki ponieważ ten gramofon nie ma regulacji wysokości ramienia ,albo jeżeli się uda w tych pieniądzach to coś innego np. CEC ,Sansui ,Onkyo ,Sony

2.Kupno gramofonu z mocowaniem T4P tutaj praktycznie w grę wchodzi Technics .To dość niezawodne gramofony o przyzwoitej jakości dźwięku np.Technics BD 20 /BD22
 

brabus87

New member
Nikt nie będzie się z Ciebie wyśmiewał

200zł to bardzo skromny budżet na gramofon .Wbrew pozorom jak piszesz przeniesienie mechanizmów na nową obudowę nie jest takie proste ,można zrobić "tunning zewnętrzny" ale trochę na innej zasadzie - obudowę okleja się naturalnym fornirem (np z drzewa egzotycznego) taki gramofon bardzo ładnie wygląda .Obrzeże talerza oraz ramię można pochromować ,rysy z pokrywy talerza usuwa się przez polerowanie specjalną pastą

W tym budżecie rozwiązania są dwa :

1. Kupno gramofonu z tradycyjnym mocowaniem wkładki 1/2 cala ,np jakiś polski Fonica lub Bernard albo jakiś zagraniczny np.Dual CS-415 tylko akurat w tym przypadku jesteś skazany na jeden typ wkładki ponieważ ten gramofon nie ma regulacji wysokości ramienia ,albo jeżeli się uda w tych pieniądzach to coś innego np. CEC ,Sansui ,Onkyo ,Sony

2.Kupno gramofonu z mocowaniem T4P tutaj praktycznie w grę wchodzi Technics .To dość niezawodne gramofony o przyzwoitej jakości dźwięku np.Technics BD 20 /BD22

Sam patrzyłem na Technics i dużo osób twierdzi że to sprzętbbardzo trwały, osobiście wolałbym Onkyo bo lubię markę ale tu podobno gorzej z brzmieniem w niskim budżecie. Co do samego remontu jak przeniosę wszystko w to samo miejsce z tymi samymi wymiarami to też może coś nie wyjść?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Możesz spróbować ,ale jeżeli tego nigdy nie robiłeś to szanse są nikłe .Gramofon musiałby mieć banalną konstrukcję coś w rodzaju taniego Pro-Jecta .Używane gramofony to w zasadzie półautomaty lub nawet automaty tam ,mechanizm jest dość skomplikowany ,do tego dochodzi lampa stroboskopowa oświetlająca talerz i inne rzeczy - im więcej części tym trudniej

Dla przykładu - gramofon Technics BD20 ,praktycznie jeden z podstawowych modeli ,zobacz ile w środku jest wszystkiego a to jest półautomat

611121bd20.jpg


Ewentualnie kup jakiś kompletnie rozwalony gramofon za 30-40zł i spróbuj jak to będzie

Tak z drugiej strony trochę się dziwię .Jeżeli posiadasz umiejętności stolarskie, masz dostęp do narzędzi to dlaczego nie spróbujesz od budowy głośników ? .Mógłbyś np .wykonać obudowy z jednego kawałka drewna - czyli jednej bryły ,kiedyś takie kolumny robiła firma Qba
 
Ostatnia edycja:

brabus87

New member
Kolumny jest ciężko zrobić bo samo obliczenie objętości puszki jest ciężkie. Praca w jednolitym drewnie jest fajna jak masz dobrze wysuszone drewno, a takie jest mega drogie dlatego teraz wszystkojest z mdfu itp. Co do gramofonu to tak jak pisałem ma to być tani gramofon a tani prosty pro jest drogi. Ogólnie jestem z wykształcenia elektronikiem z wyższym z informatyki a pracującym w elektryce więc raczej samo przeniesienie mechanizmów nie będzie problemem (chyba ) jeśli sam gramofon będzie po prostu sprawny. Pierwszy problem i tak już jest bo wycięcie talerza to koszt 312 zł netto
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Spróbuj może rzeczywiście Ci się uda .Tylko jeżeli się zdecydujesz to trzeba wszystko przenieść łącznie z talerzem .Nie wiem o jakim talerzu myślisz , nowy ciężki jest korzystny ponieważ ma dużą bezwładność co pozwala na zachowanie stabilnych obrotów ponadto dobrze tłumi drgania ,jednak ze względu na masę trudniej go wprawić w ruch ,po prostu silnik musi być silniejszy
Druga sprawa to ramię też musi być to same ,gdybyś chciał zastosować inne np.dłuższe to zmieni się punkt jego podparcia .Dłuższe ramię też jest korzystniejsze ponieważ ma mniejsze błędy śledzenia ścieżki

Może na początku spróbuj wszystko ze starego gramofonu przenieść na nową obudowę .Jeżeli się decydujesz na nową obudowę to postaraj się aby była ciężka i stabilna - dla przykładu w takim Technicsie BD20 jest z plastiku
 

brabus87

New member
Właśnie chyba o tego Technics'a się oprę. Obudowa będzie z drewna a dokładniej z płyt meblowych lub czystego mdfu, na kolcach, talerz chciałem zrobić z plexi grubości 2cm (część widoczna dla oka), ale ktoś mi doradził, że lepszy będzie akryl i tańszy w zakupie. Ogólnie chcę osiągną efekt trochę zbliżony do gramofonów McIntosch'a po to ma być talerz,z plexi bądź akrylu, żeby dało się to podświetlić delikatnym led'em. Obudowa będzie dość duża bo oprócz mechanizmu "standardowego" chcę zmieścić w jej wnętrzu przedwzmacniacz.
 

brabus87

New member
Witam, znalazłem coś takiego Schneider TEAM 3010P i zastanawiam się czy z tego coś da się zrobić i czy w ogóle warto w to wchodzić, nie mogę znaleźć informacji na temat wkładki itp, a to raczej ważne, sam mechanizm jest sygnowany logiem Dual'a.

Ogólnie cały temat postawiłem pod dużym znakiem zapytania, bo koszty są niewspółmierne do tego co mógłbym osiągnąć przy założeniu, że wszystko wyjdzie idealnie.

Będę wdzięczny za info od użytkowników i znawców na temat takich gramofonów, bo jeśli te tanie podane poniżej modele są warte posiadania to chyba daruję całą operację.

Przy wszystkich gramofonach uwzględniam fakt wymiany igły (liczę za to ok. 100zł) + zakup przedwzmacniacza (też ok. 100zł).

Gramofony:
Schneider TEAM 3010P
ELAC PC 841
Elac 815
ELAC 831
Dual CS-410
Dual CS-415
DUAL CS 503-1
DUAL 506
Dual 704
DUAL DTJ 301
Dual 1237

Podaje tyle, bo nie wiem czy ktoś będzie w stanie coś mi powiedzieć o tych "modelach", a to są pozycje, które pod względem funkcji i wyglądu mi odpowiadają i są w danym przedziale cenowym (300zł maks) do znalezienia.

Co do funkcji to chciałbym mieć regulację pitch ze stroboskopem, chyba, że ktoś wie, że dany model faktycznie ma tak trwały silnik, że mimo upływu lat zachowuje swoje właściwości, regulacja docisku igły i antyskating. Mile widziane wykończenie w drewnie.

Wiem, że dużo :)

Z góry dzięki za pomoc

Mile widziane Wasze propozycje
 

brabus87

New member
Tak mniej więcej sobie to wyobrażam, rezygnując z akrylowego talerza:
b6df9d22134ed.jpg.html

6f7903f370006.jpg.html

niestety trzeba kliknąć bo jak zwykle nie wiem co robię źle, że to nie działa :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nieźle ,to wygląda .Widać baza gramofonu jest solidna ,a to dobrze rokuje jeżeli chodzi o dźwięk .W przypadku talerza akrylowego i tak byś musiał zrezygnować z lampy stroboskopowej

Zbytnio "nie nafikasz" wkładką za 100zł ,to wystarczy na zakup najtańszych modeli .Myślę, że taką granicą przyzwoitości jest poziom AT95

Jeżeli chodzi o te wymienione modele .Dual CS 410/415 nie mają regulacji wysokości ramienia ,więc zostaje jedynie wkładka standardowa
Dual DTJ 301 to kolejny klon legendarnego Technicsa ,ale wykonaniu Dual'a to raczej zabawka .Dla przykładu podobny gramofon L-3808 oferuje Lenco ,który jest lepiej zrobiony ,gra lepiej i kosztuje chyba nawet mniej (ok.750zł)
 

brabus87

New member
Kupiłem trochę w ciemno gramofon sygnowany jako Schneider, Team na mechanizmie Duala, pełny automat z regulacją pitch, ale moje niedopatrzenie i jest pokrętło od antyskatingu ale jest to tylko imitacja (obudowa jest produkowana pod wiele modeli zamiennie prawdopodobnie), kupiłem również przedwzmacniacz, tutaj zdecydowałem się na Behringer PP400, igła nowa ale jakaś podstawa, całość gra jak dla mnie świetnie tym bardziej uwzględniając wydane pieniądze. Sama przeróbka obudowy jest możliwa i wydaje się w miarę prosta cały mechanizm jest oparty w pięciu punktach, dodatkowo jako mocowania są dwie śruby, które regulują poziom całego gramofonu. Chce wymienić jeszcze podświetlenie strobo ale tu się nie zagłębiałem w temat więc jeśli ktoś może mi coś doradzić podpowiedzieć to będę wdzięczny.

Czymajta kciuki :)

Poza tematem. Jakaś warta uwagi a tania szczoteczka do winyli? Albo szmatka, która pomaga dbać o płyty?
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Osobiście nie polecam szczotek ,a szczególnie z włókien karbonowych .Z czasem szczotka zacznie się "sypać" a włókna są bardzo drobne jak wejdą w rowki płyty trudno jest je usunąć
Najlepiej szczoteczka z weluru dobrze zbiera kurz i nie zniszczy płyt
Możesz sobie sam zrobić - potrzebny kawałek weluru (ewentualnie aksamitu ) i klocek np.drewniany

Jeszcze taka uwaga - samym wycieraniem nie pozbędziesz się ładunków elektrostatycznych z płyt ,taki "naelektryzowane " płyty podczas odtwarzania będą strzelać ,co jest dosyć irytujące ,dlatego płyty trzeba myć
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Można kupić np.ściereczki antystatyczne do wynyli na tym słynnym portalu ogłoszeniowym
Możesz też kupić w sklepie ,ważne aby była miękka i się nie "kłaczyła" bo to będzie zostawać na płytach

Taka ciekawostka niektórzy w ogóle nie polecają czyścić płyt aby ograniczyć kontakt mechaniczny z winylem .Świetnie się sprawdzają myjki ultradźwiękowe, w niektórych miastach można dać do czyszczenia płyty ,dobrze jest też płyty ,a szczególnie te cenny trzymać w koszulkach zabezpieczają przed gromadzeniem się ładunków i uszkodzeniami mechanicznymi tzw papierówkami
 
Do góry