Taga F-100 i Quadral Shogun X

robox

New member
Witajcie,
szukam kolumn stereo do pokoju ok. 30m2.Elektronika to ampli Yamaha RX-797 i CD Onkyo DX-7555.I tu mam zagwozdkę, czy zapłacić więcej i mieć Shoguna X czy jednak mniej i Taga F-100 spełni moje oczekiwania.Muzyka to głównie elektronika, więc oczywiście dynamika wskazana ale daleki jestem od łupaniny.Moje oczekiwania to duża i szeroka scena, detale, powietrze, i dobry bass, różnorodny, z zejściem, ale punktowy a nie rozlazły i buczący.
Sporo wpisów jest o kolumnach Taga, ale już o F-100 bardzo mało_Od tygodnia czytam testy, opinie, i nie wiem...Wiem że to różne półki cenowe, ale mam taki wybór w dobrych cenach i nic ponadto.Nie ma jak posłuchać tych zestawów, a nie mam pojęcia jak jedne czy drugie zagrają z moją elektroniką.Czy będzie krew z uszu i suchość czy jednak pełna synergia?
 

WiTT

New member
Bez reklam
Nie wiem jakim sposobem masz w tej samej cenie F-100 oraz Shogun X, ale gratuluję :)
O Shogunach nie wiem, F-100 są bardzo fajne. Choć do 30m2 to nawet te nowe F-120 bym się skusił. Jest dynamika, szeroka scena, detale i powietrze. Bas też jest. Nie ma mowy o suchości czy bólu uszu.
Ja tylko powyższe mogę potwierdzić na swoich F-60. Grają prawie tak samo jak F-100 tyle że są przeznaczone do mniejszych pomieszczeń, dlatego o jeden niskotonowiec mniej.
 

robox

New member
WiTT liczyłem na Ciebie :), te oferty co mam nie są identyczne, Quadrale są oczywiście droższe, ale różnica cenowa między nimi jest powiedzmy że nieduża.
 

WiTT

New member
Bez reklam
To napisz do blackninja i zapytaj o Tagi, to Ci ta różnica zapewne wzrośnie ;)
Jak będziesz miał jakieś pytania, pytaj :eek:k:
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wiadomo ,że te Quadrale są lepsze ,chociaż jest to konstrukcja z końca lat 90-tych o mocnym dźwięku .Były takie trzy bliźniacze konstrukcje (o wojowniczych nazwach) Shogun ,Korun ,Wotan
 

robox

New member
Pewnie tak...choć kto wie, może sie kiedyś ktoś pokusi o takie porównanie.Z powodu zmniejszonego budżetu zamówiona Taga, dostałem na nią super ofertę, choć ta od Blackninja była też dobra.Teraz oczekiwanie (to najgorsze) i dam znać.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

WiTT

New member
Bez reklam
..zamówiona Taga, dostałem na nią super ofertę, choć ta od Blackninja była też dobra.Teraz oczekiwanie (to najgorsze) i dam znać..
No koniecznie!
F-100 jak rozumiem? W jakim kolorze i jakieś kabelki do tego?
Teraz najfajniejsze, odpakowywanie, człowiek cieszy się jak małe dziecko ;) a propo pakowania, bardzo pozytywnie się zaskoczyłem jak ładnie zapakowane były kolumny, woreczki z materiału itp. Takie małe coś ale cieszy :)
Napisz koniecznie jak podłączysz i posłuchasz. Oczywiście trzeba im dać czasu na wygrzanie ale i tak powinno być dobrze :eek:k:
 

robox

New member
Tak F-100, kolor wenge, kabelki to caliber 2x2,5mm, nic specjalnego miedź ofc.Taaak odpakowanie, podłączenie itd, cała celebracja też to lubię :).
 

robox

New member
No i dotarły wczoraj rano, dość szybko:
2013-02-12%252010.43.23.jpg
 

WiTT

New member
Bez reklam
Oj tak, piękne, choć moje ładniejsze...żartuję :D mam identyczny kolor :) piękne dwie wieże, dumnie prężą muskuły ;) czekamy na info po podłączeniu.

PS: +1 do akustyki za dywan :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
a propo pakowania, bardzo pozytywnie się zaskoczyłem jak ładnie zapakowane były kolumny, woreczki z materiału itp. Takie małe coś ale cieszy :)

Cieszy cieszy, u mnie byly w Opusach certyfikaty z numerami, a cale byly zapakowane z aksamitny material, gratulacje (oczywiscie wyboru) w formie dyplomu (mialem nawet oprawic i powiesic, ale kobitka mi postukala w czolo tylko :) ), do tego podkladeczki pod kolce w woreczkach i biale rekawiczki zeby paluchami nie umaziac lsniacych kolumn.
Takie cyrki :) ale tak samo ciesza jak male dziecko zabawka, ekhem ..albo smartfon (w dzisiejszych czasach to dzieci wybredne)
Robox: kolumny swietnie sie prezentuja.
 

WiTT

New member
Bez reklam
gratulacje (oczywiscie wyboru) w formie dyplomu (mialem nawet oprawic i powiesic, ale kobitka mi postukala w czolo tylko :) )
hehe, ja nie wiem, nie rozumieją nas kobitki w tym naszym świecie audio :)
a swoją drogą, ciekawe jak by taki dyplom wyglądal w CV... :D

Takie cyrki :) ale tak samo ciesza jak male dziecko zabawka, ekhem ..albo smartfon (w dzisiejszych czasach to dzieci wybredne)
ja już nie nadążam za tym co się dzieje, teraz znajomy w pracy na komunię dzieciakowi planuje kupić playstation vita - a pomyśleć że kiedyś człowiek dostał różaniec.. :?

o takich woreczkach piszecie?
A jak, o tych że, bardzo miły akcent prawda? :)
 

robox

New member
Woreczki są jeszcze na podstawy:
2013-02-12%2010.25.10.jpg


a co do dywanu, ma już trochę lat, prezent ślubny więc sentymentalny.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To slub chyba za komuny byl? :D Przepraszam ale nie moglem sie powstrzymac, ale woreczki bardzo ladne :)
 

robox

New member
Przyszedł czas na pierwsze wrażenia z odsłuchu.System jak widzieliście Yamaha RX 797 i Onkyo DX 7555 no i Taga F-100.Połączenie kolumn bi-amp,kable eagle cable mc60 i głośnikowe caliber cs 225.Ustawienia ampli tylko w trybie direct.To doświadczenie jeszcze z ca, więc nie ma żadnych ulepszaczy itd.Pok. ok. 30m2.Kolumny ustawione w rogach pokoju, mniej więcej od siebie 5 m.Ja na przeciwko na środku pod ścianą przeciwległą na kanapie uzbrojony w piloty i dość spory magazynek płyt :)
Zanim napiszę jak to grało, najpierw małe wprowadzenie odnośnie podłączenia kolumn.Początkowo były podłączone kablami w trybie standard bez bi ampu, i brakowało mi dymaiki, basu, przestrzeni, a więc dałem nura w swoje czeluście magazynowo-logistyczne i odnalazłem drugi komplet kabli i podłączyłem bi-amp i to było to, dla mnie optymalnie na chwilę obecną.
Zacząłem odsłuchy od czegoś spokojnego (moje ulubione elektroniczne bity potem).Poszła klasyka:Queen, Tina Turner,Bajm,Piaseczny i wiele innych. A teraz konkrety:

Tina Turner - "Private Dancer" - to klasyk zaczynający się leniwie spokojnie, powoli się rozwija, głos wstaje powoli.Moje odczucia, bardzo fajna scena, szeroka,głęboka trójwymiarowa.Głos Tiny "wstał" z niesamowitym westchnieniem - efekt - przeszły mi ciary - czyli jest dobrze.O to chodziło.Dalej już tylko słuchanie i słuchanie i coraz lepiej choć wiem, że kolumny się wygrzewają a więc jest to dopiero początek.

Maria McKee - "Show me heaven" utwór podobny konstrukcją jak u Tiny, ale....kolumny pokazały następne swoje oblicza.Najpierw wokal, pewnie za sprawą Yamahy jest bardzo wyrazisty, wychodzi od razu na pierwszy plan, nie chowa się, nie udaje że jest w tłoku.Drugie to tzw. szybkość wybrzmiewania.Wokalistka najpierw śpiewa delikatnie, napięcie rośnie a potem....pierrrduto ogień, i lekkie złagodzenie i refren.System pokazał to dokładnie tak jak piszę , do tego stopnia że byłem zaskoczony dosadnością z jaką to zrobił.Było to wyraźne z akcentem, i jak szybko się zaczęło tak szybko skończyło, bez wybrzmiewania, bez rozwlekania.Krótko i na temat.

Bajm/Kozidrak - "Miłość i ja" - bardzo go lubię i znam, wydawało mi się że znam.Bardzo mi się podoba realizacja tego utworu a system to potęgował.Kolumny zniknęły, po prostu ich nie było.Scena była szeroka i głęboka, trójwarstwowa. Beata zaśpiewała z takim klimatem że znowu ciary :D.

I na koniec trochę elektroniki:
Jarre - Oxygen 4 w nowej aranżacji - taka była na koncercie w Gdańsku.To co mi się szczególnie podoba, to na tej wersji jest więcej rytmicznego basu, i taki był punktowy, nie rozlały, ale mocny, dynamiczny, taki lubię.

X-dream - "Panic in Paradise" - to psychadelic trance, klasyka gatunku.Jednym z moich faworytów na tej płycie to "Rain".Utwór w pewnym momencie z bardzo różnorodnym , "ciężkim" do odtworzenia dla niektórych systemów basem.Znam ten utwór bardzo dobrze, i wiem że większość zamuli ten bas i odtworzy go jako jedno, a tak nie jest, jest on wielowarstwowy i tam gdzie głośniki są dobre, i trzymane krótko przez wzmak to się to usłyszy.Testowałem to bardzo dużo razy w systemach ca nawet za kilkanaście kpln.Zagrało fajnie różnorodnie, nie było może aż takie precyzji, ale zobaczę jak będzie potem, jestem dobrej myśli.Na pewno nie było dudnienia, buczenia, była precyzja.

Fatboy Slim - "What the f" - na początku utworu jest masa basu.Na systemie było niesamowite ciśnienie, dynamika taka, że czuć było to na ciele, w brzuchu.Każdy uderzenie basu.Wrażenie super.

Na koniec małe podsumowanie, wiem że mój system to budżetówa. Zdaję sobie sprawę , że lepsze systemy mogą dawać frajdy jeszcze więcej.Jednak kolumny za taką kasę póki co spełniają moje oczekiwania.Przede wszystkim mają fajną szeroką i głęboką scenę, w zależności od nagrania trójwymiarową i dzięki temu na dobrych realizacjach potrafią zniknąć, są można powiedzieć lekko ciepłe (ale to chyba yamaha powoduje).Mają sporo basu, różnorodnego, punktowego, jędrnego nie twardego.Grają otwarcie, nic nie ukrywają, jak jest kiepska realizacja to to zagrają.Utną to czego nie ma, nic nie dodadzą od siebie.Są "szybkie" czyli tam gdzie kończy się wybrzmiewanie talerza w perkusji to się kończy od razu, nie ma rozwlekania, dalszego grania - koniec i już, podobnie z basem. Są dynamiczne, jak wokal ryknie, to tak, ze człowiek podskoczy (lubię słuchać dość głośno tak, żeby czuć tą muzykę jak najbardziej, wszystkie jej smaki i smaczki), jak walnie bas to tak że czuć. Tak jak pisałem na razie to początek drogi bo się wygrzewają więc tweetery nie są jeszcze takie otwarte jakbym chciał,ale...powoli słyszę że się to zmienia w dobrą stronę.Co raz więcej smaczków słychać.Póki co maksymalna głośność to 10-11 więcej już nie, choćby z tego powodu, że boję się o stan moich bębenków usznych.
Sorry za długi wywód, ale może przyda się to innym, bo może to być tak jak ze mną, wybór tylko w oparciu o net, i Wasze opinie.Oczywiście istotą są odsłuchy ale nie miałem takiej możliwości.
 
Ostatnia edycja:

WiTT

New member
Bez reklam
Brawo! Piękny opis, jakbym czytał i słyszał swoje kolumny :D :blagam: Pięknie opisane i super że jesteś tak zadowolony z kolumn, cieszę się że podpasowały :)
Teraz już tylko wiele godzin rozkoszowania się dobrą muzyką, gratuluję! :eek:k:
 

robox

New member
Dzięki :), staram się na chłodno opisywać co czuję ale ciężko, bo są emocje a jak się podoba odtwarzanie swojej ulubionej muzyki to jeszcze ciężej.Mam nadzieję że te kolumny nie będą traktowane jako chiński chłam, bo wg mnie po prostu na to nie zasługują.Może i są lepsze w tej cenie, nie wiem, ale wiem że mam podobne wrażenia w domu jak miałem w aucie na systemie opartym na ss revelator, wzmaku mcintosha, czy w pewnym momencie xtanta podłączonego xlr z jednostką sterującą addzest czy kenwood XXV.Odczucia podobne a nawet jeszcze lepsze a kasa duużo mniejsza.
 
Do góry