Szumy na TV LCD z komputera przez DVI-HDMI

lexoduspk

New member
Witam. Posiadam telewizor Philips 32PF7411, oraz posiadam dużo materiałów w HD, więc postanowiłem podłączyć kopmputer z telewizorem. W tym celu kupiłem kartę Asus GeForce 6200 (procesor Pure Video, 128 MB), oraz kabel DVI-HDMI o długości 7,5 m (telewizor stoi w dużej odłegłości od komputera, a nie widzi mi się przenoszenie go).
Po podłączeniu okazało się że obraz jest cudowny (nasycenie kolorów, ilość wyświetlanych szczegółów, oraz głębia), ale w oknach niektórych programów pojawia się szum w miejscu gdzie ekran jest czarny. Zmieniałem wszystkie ustawienia w sterownikach karty graficznej, ale nic to nie dało (szumi zarówno na 480p, 720p, oraz 1080i).
Na pewno powodem nie jest telewizor ani kabel (nie ma różnicy pomiędzy 1 i 2 portem HDMI), ponieważ pulpit Windows'a jest wyświtlany idealnie (litery są bardzo wyraźne), dopiero gdy włącze program w którym tło jest czarne to w tym miejscu pojawiają się szumy. Co ciekawe nie wyświetlają się one cały czas, pojawiają się i znikają (najgorsze jest to, że również pojawiają się w czarnych miejsach w filmach oraz na paskach na górze i dole ekranu w przypadku formatu 2:35:1). Powodem tego może być słaba wydajność komputera, ponieważ wydaje mi się że zjawisko nasila się gdy w filmach HD jest dużo szybko poruszających się obiektów, jednak z drugiej strony na monitorze (podłączony przez D-Sub) wyświetlane są one płynnie bez szumów (w różnych rozdzielczościach), a w dodatku okno przeglądarki internetowej lub grafiki także czasami śnieży w miejscu gdzie ekran jest czarny. Ilość szumów w dodatku zależy także od materiału, przykładowo w demie Panasonica i Pioneera w 1080i występują one rzedziej, natomiast w demie Philips także w 1080i prawie nie nikną z ekranu.

Podzespoły mojego kompa:
- AMD Athlon XP 1700 (podkręcony do 1900)
- 512 MB DDR 400MHz Kingston
- Segate 40GB 5400 rpm
- Epox 8KHA+
- Asus GeForce 6200 128MB

Bardzo proszę o pomoc w czym może tkwić problem. Z góry dziękuję za odpowiedź.
 

Piotrek_PP

New member
Koniecznie sprawdź kabel, 7.5 m to dużo. Niestety fakt, że na przykład ów kabel pozwala cieszyć się idealnym obrazem na monitorze lcd nie oznacza, że będzie tak z pewnością w przypadku odbiornika TV.
Środowisko EMI w którym taki kabel biegnie oraz jakość receivera DVI/HDMI (w TV jest zapewne inny niż w monitorze lcd) mają tu znaczenie decydujące.
Pożycz krótszy kabel cyfrowy (max 5 m, a najlepiej 3m) i przetestuj. Inaczej nie wykluczysz tej zmiennej z równania.
 

lexoduspk

New member
Mysle ze to raczej nie jest wina kabla, poniewaz pojawianie sie szumu zalezy od filmu/dema, a w dodatku czasami nie pojawia sie on wogole w zadnych filmach/demach.
 

Piotrek_PP

New member
W zasadzie nie masz dużego pola manewru. Skoro połączenie DSUB działa prawidłowo to znaczy, że najprawdopodobniej rdzeń układu graficznego nie jest tutaj problemem (a tym samym sterowniki i reszta oprogramowania), może być nim natomiast sam transmiter DVI/HDMI na karcie graficznej.

Proponuję zacząć od kabla bo szumy i kasza to typowe zniekształcenia w transmisji cyfrowej obrazu nieskompresowanego. Później wykluczyć odbiornik telewizyjny poprzez podłączenie grafiki do jakiegoś monitora lcd cyfrowo. Jeżeli problem nie ustąpi to uszkodzony jest transmitter DVI w Geforce'ie. Jeżeli ustąpi coś jest nie tak z odbiornikiem TV.
 

lexoduspk

New member
Już wiem co było przyczyną występowania szumów

Witam. Od paru dni cieszę się nieskazitelnie czystym obrazem z komputera, dlatego postanowiłem wytłumaczyć na czym polegał problem, na wypadek gdyby kogoś spotkał podobny problem. Podejrzewając że przyczyną kłopotu była wydajność komputera, byłem gotów wymienić kartę graficzną lub procesor na lepszy, ale najpierw postanowiłem upewnić się, czy moja nowa karta ma uaktywniony procesor Pure Video. Okazało się, że nie trzeba go specjalnie aktywować, ale znalazłem dodatkowe sterowniki do kart graficznych posiadających ten procesor pod nazwą NVIDIA PureVideo Decoder. Okazało się że po ich zainstalowaniu problem zniknął. Moim zmartwieniem jest jednak teraz fakt, iż program jest płatny, a ja posiadam wyłącznie wersję Sharware, która działa przez 30 dni. Nie widzi mi się specjalnie wgrywanie obrazu partycji co miesiąc, dlatego proszę o radę, czy nie istnieje podobny sterownik w wersji freeware ?
 
Do góry