Szukam użytkowników Samsunga E490/E450

broda1725

New member
Bez reklam
Witam mam zamiar kupić nową plazmę i nie wiem czy w kwocie do 2000zł chodzi mi o rozmiar 42-43" to jest najlepszy wybór. Myślę aby miał 3D choć najpierw muszę sprawdzić w sklepie jak to wygląda w realu.
Który ma najlepszą warstwę antyodblaskową.
Osobiście mam Panasa X10 tam z antyrefleksu jestem zadowolony ale chyba w tych nowych troszkę obcięli to. Jak to wygląda ?
 

neoandrew

New member
Mam ps43d450, rodzina ma ps43d490, i powłoka jest trochę jak lustro szczerze powiedziawszy, zdecydowanie w oświetlonym pomieszczeniu odbija niemiłosiernie.

Zależy też jak masz ustawione okna, ale mniej więcej tak to wygląda.

Oczywiście wiedziałem o tym przed nabyciem (jak rodzina to nie wiem), ale mimo wszystko wolę plazmę i po prostu zasłonić okna, w średnim świetle jest już ok, zdecydowanie i tak wolę nocny klimat albo zasłonięte okna do oglądania, więc wtedy obraz jest perfekcyjny.

Co innego jak nie masz opcji i nie da rady, tv będzie musiał świecić w dość jasnym pokoju, wtedy raczej bym ci nie polecał, choć to tak dokładnie bardziej zależy od kąta padania światła, a nie intensywności. Możesz mieć jasno, ale jak kąt nie jest zły albo światło jest rozproszone to także nie będzie źle.

Co prawda modele to D, ale E chyba się nie różnią w ekranach. Niby w 490 jest nieco lepiej z tym efektem odbicia, ale to dość subtelne odczucie.
 

broda1725

New member
Bez reklam
a jak jest z tym 3d u rodziny w d490 widac nie cierpia oczy ? i jak masz swojego ustawionego na wprost okna czy okno z boku jak najlepiej ustawic? warto dopłacac do tego 3d

a moze cos innego e stajni lg lub panasa ?
 
Ostatnia edycja:

neoandrew

New member
3D to sprawa indywidualna, jak oglądałeś gdzie indziej i nie było problemu to i tu nie powinno być, co do samego 3d jak jest przygotowane dobrze to nie ma się co przyczepić, efekt jak najbardziej widoczny i bardzo dobry.

Czy warto dopłacić? Według mnie nie, rodzina to ma, a używa bardzo rzadko, raz na ruski rok, że tak powiem, z tym, że oni to kupowali jak USD był słaby i w cenowo wyszło im o wiele taniej niż dziś można dostać. Także o ile nie jesteś prawdziwym fanem 3d to w sumie zbędny bajer, ja w dodatku nie lubię po prostu 3d, także ja bym się nie starał na siłę mieć 3d skoro i tak bardzo rzadko bym korzystał.

U mnie stoi dość dziwnie, ale nie miałem wyboru, ekran jest powiedzmy tyłem do okien, ale pod kątem jakieś 30 stopni, coś w stylu http://i.imgur.com/ga2Y1.png, także jak jest światło, a to jest strona ze słońcem, to jest dyskomfort w oglądaniu, oglądanie też jest pod kątem od 30 do 45 stopni, także lepiej trochę przyciemnić, jakbym miał mieć cały czas w świetle to nie brałbym tych plazm, więc jeśli będziesz miał w takim świetle pokój i to cały czas bez opcji na ściemnienie to nie ryzykuj.

Dla mnie to nie problem bo i tak zawsze przyciemniam, a filmy oglądam raczej w nocy, gdzie mogę się cieszyć o wiele lepszymi osiągami tej plazmy niż lcd/led w tej i nawet zauważalnie wyższej cenie, zwłaszcza czernią, kolorami.

Plazmę mam też ustawioną na średnią oszczędność więc na pewno mi się nic nie wypali, ani utrwali, choćbym i na słynnym już tvn24 miał włączone 24h. Dam, że są jeszcze 2 poziomy oszczędzania niżej, niska i bez, ale dla mnie już ta opcja niska to za jasno po prostu. (ewentualnie na film przełączam niżej - nieco lepsze doznania)

Dodatkowo plazma ma zabezpieczenie, że piksele przesuwa co jakiś wybrany czas, ja mam ustawione na maks, czyli 4-4 co 4 minuty, nie przeszkadza to o dziwo, a myślałem, że będzie wkurzać.

Zrobiłem też testy na materiałach HD bo martwiła mnie rozdzielczość 1024 x 786 i czy to nie będzie problem.

Okazało się, że rozdzielczość w plazmach nie ma najmniejszego znaczenia, liczy się tylko to jak dobra jest metoda dopasowania dowolnego materiału do całej tafli ekranu, a w tych samsungach jest po prostu bardzo dobra (filtr czy co tam). Gdzie wiadomo powszechnie, że to lcd radzą sobie kiepsko z materiałem o innej rozdzielczości niż natywna rozdzielczość matrycy, tu taki efekt nie występuje.

O ile nie będziesz oglądał z 2 metrów to z moich badań organoleptycznych, na tych samych materiałach, ale w wersji 720p i 1080p różncia się zaciera przy około 3 - 4 metrach, przy 3 jeszcze coś tam dostrzeżesz, ale to sporadycznie, powyżej tej odległości i tak oko nie zauważy już różnicy.

Tak więc fullhd nic ci nie da jeżeli tv nie jest odpowiednio wielki i odpowiednio blisko siedzisz, a przy 43 calach po prostu nie ma sobie co tym zaprzątać głowy o ile nie oglądasz z 2 metrów i o ile to nie jest lcd.

Co do odbijania i innych producentów to ci nie powiem, bo już nie pamiętam, najlepiej jak dorwiesz jakieś modele na wystawie razem z tym 490 lub 450 i to w zaciemnionym miejscu lub jeżeli ktoś z forum ci podpowie.
 

broda1725

New member
Bez reklam
Hejka, dzieki za odpowiedz bo na tym forum coraz bardziej krnąbni ludzie są.
Wiec tak napewno Full hd nie chce bo i tak nie zobacze tego z 3 metrów jakich ma byc miejsce do ogladania. 3d pare razy widziałem w sony osobiście chyba nie jest to dla mnie widze mryganie ale to nie dla mnie tv wiec... w role i tak wchodzi plazma miałem dwa lcd jak dla mnie oba nie wypał jednym matryca padła a drugi obraz jak cukierek a ja wolę bardziej kinowy (dlatego osobiscie mam PDP Panasa x10).

A czy oba modele e450 i e490 mają taką samą matryce i tylko internetem sie roznią i 3D ?

Co do ustawienia tv u mnie bedzie stał za oknem lub na wprost okna nie wiem która opcja lepsza myślę że na tle okna (za oknem) bedzie najlepsza, co prawda słyszałem że model E ma jakiś tam filtr na ekranie (model D nie ma podobno). Jak myślisz da rade dobry odbiór osiągnąć ?

Powiedz mi jeszcze jak jest z materiałem (filmami) 24 klatkowymi (24p) czy widać judder ?
 

neoandrew

New member
Co do matryc krążyły słuchy, że d490 ma nieco lepszą, bo 3d, ale ile w tym prawdy to ci nie powiem, na moje oko to nie widzę różnicy.

Po kalibracji właśnie obraz się tak nie świeci na maksa i nie jest jak cukierek, tylko naturalny, filmowy.

Z tego co wiem modele E są na rok 2012, D to wcześniej, ceny chyba bardzo podobne, samsung się chwali rzeczywiście, że E jest nieco lepszy panel (real black niby), ile w tym prawdy to się nie dowiesz, lepiej brać nowszy model, bo jest zawsze szansa, że są jakieś inne poprawki czy nowości, a tak jak pisałem D a E to chyba cena ta sama.

Bo wiesz, mi ogólnie trudno uwierzyć, że w E nagle sporo poprawi odbicia światła, gdy wiem jak to wygląda w D, tak czy siak, polecam brać E, albo jak masz możliwość to zbadać model w sklepie.

Choć nie wykluczam, że rzeczywiście to poprawili i jest zauważalna różnica, bo w sklepach internetowych też to uwzględnili w danych.

Oba tv nie mają internetu. D490 ma obrotową podstawę, 450 nie, tu pewno podobnie.

Co do okna, to jak za tv to najlepiej.

Co do materiałów 24p i juddera to nie ma takiego efektu, jest płynnie, aczkolwiek zaznaczam, że materiały odtwarzam tylko z wejścia usb, a nie jakimś playerem z hdmi.
 

broda1725

New member
Bez reklam
No byłem wczoraj oglądać ten tv był tylko E490, seri D juz nie, bardziej porównywałem do panasonic xt50 i co na początku byłem w MM niezbyt miły gość pokazywał mi 43e490 miałem pena z filmami zwykłymi i 3d powiem że na początek niezbyt to wygladało ciekawie obraz ciemny bez życiana środku wypalenie (co za idioci tak katuja tv) puźniej ogladałem xt50 obraz jakiś bardziej jasny hd super wygladało filmy z pena podobne ale jasniejsze. Ale panas był ustawiony na max wszystko a sam na pół gwizdka wiec dlatego, 3d wygldał wydaje mi sie podobnie cieżko rozróżnic jak tv stoją 20 m od siebie z czym jeden to 43 a drugi 50 cali.
Tylko okulary mi sie wydawały ciemniejsze w samsungu ale nie jestem pewien, wiec bardziej byłem przychylny dla panasa ale brak okularów w komplecie (koszt okularów prawie 300zł za sztuke) wiec znacznie podwyższa cene tv (Panas XT), wychodzi wzgledem Sama o 700 zł wiecej wiec zbiło mnie to troszkę z wyboru bo byłem przekonany do Sama.
Ale wracając do domu podjechałem do MediaEx, i patrze jest ten Sam włanczam, podłączony do dvbt, i co widze obraz super jak dla mnie jedynka HD ostra, obraz ok nie taki jak w MM wziołem jeszcze pilota i pomajstrowałem troszkę i obraz juz był zadowalający. Wiec zostaje chyba Sam. Panas jest ciekawy ale cena waz z okularami za droga. A zamiennikow nie ma wiec zostaje Sam.

Mam do ciebie pytanie, czy sam kalibrowałeś obraz czy ktoś ?
Czy w każdym Samie jest taki skok jasności, przy zmianie obrazu ? znaczy jak zmienia sie obraz to tv tak jak by zmieniał nateżenie jasności, co to jest można to zmniejszyć ?
 

neoandrew

New member
No nie dziwię się, że był tak kiepski obraz, bo jak się sprawdza w sklepach to jest zazwyczaj za jasno, a i byle jak ustawione parametry, o jakości sygnału już nie wspomnę, trzeba się upewnić czy są w miarę normalnie ustawione tv, a nie na maksa, tym bardziej wyżyłowane opcje i wypalone tv, to już szczyt. W takim wypadku nie ma co się sugerować tym co się zobaczyło.

Co do tych zmian jasności to tam jest opcja do tego co dostosowuje jasność jak i podświetlenie, jak to wyłączysz to tak nie będzie skakać.

Co do kalibracji, to nie mam przyrządów, więc skorzystałem z gotowca - Samsung PN51D550, PN43D490 Picture Settings - 720p 3D Plasma TV

Ustawienia pasują też dobrze do d450 - po tych zmianach, jak dla mnie obraz jest idealny.

Do samsunga też okulary są te droższe i ciemniejsze, bo to aktywne, ale do samsunga da się dorwać za jakieś 150 sztukę, może mniej, rodzina tak kupiła, ja tam stwierdzam, że 3d jest zbędne.
 
Ostatnia edycja:

broda1725

New member
Bez reklam
Ok tv juz zamówiony w wersji 3D model e490 no mysle ze przyjdzie jeszcze w tym tygodniu, w zestawie są 2 pary okularów wiec zobaczymy jak to wyglada. Co do kalibracji to trzeba jakoś wejść w ustawienia serwisowe czy to z menu się da ustawić ? bo coś mi się wydaje że nie wszystkie parametry są dostępne w menu.

Powiedz czy docierałęś swój model ? ja swojego panasa docierałem i w sumie zostawiłem na takich ustawieniach mi odpowiadają. Jeśli tak to jak ustawiłeś ?
 

broda1725

New member
Bez reklam
Witam telewizor kupiony, dzięki neoandrew za pomoc, tv jak dla mnie jest super, 3D fajnie wygląda, gratis 2 pary okularów, obraz narazie na dotarciu więc szału nie ma ale zanim ustawiłem na dotarcie był naprawdę super. Co do refleksów powiem tak, jest gorzej niż w moim Panasie ale nie jest źle, tv stoi na tle okna i powiem że jeśli chodzi o odbicia to jak tv jest wyłączony to odbija się ale gdy włączymy to efekt odbicia nie widoczny.

Tylko mam parę pytań do osób używających PDP Sama.
Jak ustawić przy docieraniu obraz, w sumie ustawiłem go według ogólnej opinii żeby ustawić wszystko na pół gwizdka, ale czy
-podświetlanie też ustawić na połowę ? czy może zostać na więcej
-jak ustawić system przeciw wypalaniu ? ustawiłem włączony i poziomo 4 pionowo 4, czas 1min., jak macie to ustawione ?
-do czego jest ten pasek co przechodzi z prawej do lewej, do czyszczenia obrazu szczątkowego czy jak coś się wypali ?
-kontrast ustawiłem na 60 czyli trochę więcej niż połowę ale myślę że nie zaszkodzę mu
-o co chodzi z tym ustawieniem perspektywy 3D ?
-aha czy też macie takie zielone kropeczki na czarnym tle ?
 
Ostatnia edycja:
Do góry