Szukam filmów nagranych w proporacjach 16:9 czyli 720p 1080p bez pasków

FULL_HD_4k

New member
Piszcie tytuły filmów akcji nagranych w 16:9, mam projektor i szukam filmów które mogę wyświetlić na całym ekranie a nie z paskami.

Moje typy:
Avatar
Batman czasami są normalne sceny
Pacific rim
 

FULL_HD_4k

New member
Super lista, parę filmów wybrałem.

A możesz wypisać kilka dobrych wysokobudżetowych filmów? Właśnie typu Avatar? Oczywiście w 1.78:1.

Bo tak sprawdzenie wszystkich zajęłoby mi cały dzień
 

malin00

New member
A jak to jest że ten sam film w TV np na C+ nie ma pasków i jest na cały ekran a na blu rayu lub ripie jest juz z paskami? Do telewizji powiększają go i przecinają po bokach czy to do blu Raya obicnaja? Które proporcje sa kinowe?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pewnie obcinaja. Nie pamietam juz w ktorym to watku, ale sporo o tym pisalismy.
Podaj jaki to tytul to sprawdzimy.
 

malin00

New member
Nie chodzi mi o konkretny film (ale nie wiem czy akurat np Hobbit nie miał pasków, a w tv leciał na pełnym ekranie) ale z tego co widzę to większość filmów na C+ jest bez pasków natomiast większość na płytach/ripach jest z paskami. Rzekłbym, że dokładnie przeciwnie tyle ile w tv z paskami to tyle z płyt bez pasków ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W takim razie mamy doczynienia z kastracja filmu, typowe. Kiedys to bylo standartem w tv w formacie 4:3, dzis w dobie panoramicznych tv (16:9) uwazam to za glupote i profanacje. To tak, jakby ktos wycial perkusje z nagrania audio. Film ma byc nietkniety, dokladnie taki jak wyszedl z wytworni filmowej.
 

malin00

New member
No dobra, ale w którym przypadku jest ta kastracja? W TV? Czyli powiększają i ucinają po bokach? Generalnie jakby nie było - oglądanie filmu z paskami, a na całym ekranie to niebo a ziemia i gdyby TV na to pozwalał to sam bym sobie trochę powiększał kosztem mało znaczących szczegółów po bokach.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jezeli cos jest ucinane, to w tv.
Ja mam odmienne zdanie, to nie sa mala znaczace szczegoly, a konkretny zamysl rezysera. Jak film jest z pasami, to tak powinno sie go ogladac, albo kupic wiekszy tv. Dla mnie takie ogladanie, to kastracja.
Wypowiedz znanego rezysera w tym temacie:
Widescreen vs. Pan & Scan - YouTube
Tutaj tez pisalismy o tym:
http://www.hdtv.com.pl/forum/blu-ray/106600-plyty-blu-ray-3.html
Zobacz czy w playerze BR nie ma funkcji "powiekszania", kiedys w kazdym lepszym tv CRT taka byla.
 

malin00

New member
Oczywiście inną sprawą jest sztuczne powiększanie, a inną kręcenie. Dla mnie filmy kręcone w takim formacie na cały ekran od razu zyskują +5 do zajebistości ;) Co do wielkości TV - kupienie większego nie pomaga. Właśnie z tego względu kupiłem większy i jest to samo. Oglądam film na pełnym ekranie i jaram się jaki ładny, piekny, wielki (oczywiście muszą być też dobre zdjęcia) a potem włączasz z paskami i sobie myślisz: buuu ale mały i to samo było na poprzednim, mniejszym telewizorze. W niektórych filmach największe znaczenie ma fabuła, dialog, aktorstwo, w niektórych równie duże zdjęcia, krajobraz i sam obraz w sobie i wtedy jak te pierwsze kuleją to i tak z przyjemnością patrzy się na samą wizualną stronę filmu. Nie wnikam dlaczego reżyserzy nie kręcą filmów w takim formacie, pewnie chodzi o pieniądze ale mogliby :)
 

malin00

New member
Aha a czy dysponujesz może jakimś linkiem do aktualnej listy filmów w 16:9? Ułożonej bardziej chronologicznie niż alfabetycznie :) Tę z tego wątku w pistaci forum widziałem.
 

bluray

Banned
[1]
Także preferuję pełne wypełnienie ekranu 16:9.
Np. doskonały obraz APOKALIPTO czy jakoś tak.
Zresztą. czytałem, że większość ma tak samo.

[2]
Ciekawym zdarzeniem w tej kwestii jest film zaliczany do serii Batman The Dark Knight .
Produkcja WIELKO BUDŻETOWA.
Tu sąsiadują oba formaty.
Aspect ratio: 2.40:1, 1.78:1
Original aspect ratio: 2.39:1, 1.43:1
Autor olał ten problem. Obok scen IMAX są formaty 16:9.
I co ?
I nic się nie stało !

[3]
Druga sprawa, że proporcje 16:9 wydają mi się naturalne dla pola widzenia pary oczu.

Format 4:3 wymuszała technologia produkcji lamp kineskopowych.
Więc nie ma to nic wspólnego ze świadomym wyborem producenta czy widza.

Ponieważ telewidz preferuje pełne wypełnienie powierzchni telewizora ( bo za każdy cal zapłacił)

[4]
Jako senior / weteran pamiętam projekcje 4:3
w małym, osiedlowym kinie w Warszawie.
MEWA / ALBATROS. ul. Skoczylasa na Pradze Północ. Dziś VI oddział PKO SA.
Wielkie było rozczarowanie kiedy trafiłem na pierwszy panoramiczny film z USA.
7 razy byłem na filmie KARMAZYNOWY PIRAT z Burtem Lancasterem.
Taki paseczek został się na płótnie ekranu.
Już Gomułka pozwalał na import z USA komedii w techni-colorze.


[5]
POSUMOWANIE WYPRACOWANIA:
CO KTO LUBI.
 
Ostatnia edycja:

malin00

New member
No Nolan wiadomo - widać, że kolo lubi robić dobrej jakości filmy i efekty, dba o to, wykorzystuje nowe i dobre technologie, a że dobre to nie idzie w gówniane 3D na całe szczęście;) W Dark Knight Rises było jeszcze więcej scen imaxowych i tym samym na pełny ekran TV. Ciekawe jak będzie w nadchodzącym Interstellar.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Najlepszy dla oka jest format 21:9
Typowo kinowy, idealny do odbioru, ale to moje prywatne zdanie.
Idealem bylby projektor lub ogromy tv (21:9).

Malin00, piszesz ze wiekszy tv nie robi roznicy, a to niby czemu?
Wielkosc robi roznice i to spora. Wrzuc sobie film 2.40:1 na 50", a nastepnie na 70-80" (nie wspominajac o projektorze)
Zobaczysz ze czarne pasy juz nie beda takim problemem, a dodatkowo uzyskasz kinowy felling.
Problemem nie sa pasy, a wlasnie wielkosc ekranu.

fixedheightmovies.jpg


Jezeli chodzi o proporcje 4:3, czyli czasy starych poczciwych CRT i nadawcow ktorzy aplikowali nam
ponizsze kwiatki, powiekszony kadr do wypelniania proporcji ekranu 4:3 :
22.jpg
21.jpg


Takie zabiegi, byly, sa i beda zawsze kastracją. Pollack w swoim wywodzie wyraznie o tym mowi.
Dzis w dobie tv panoramicznych (16:9) ten problem jest o wiele mniejszy.

W temacie watku ponizsze zdjecia dobrze obrazuje o czym mowa.
Jak ktos lubi sobie "przyciac" film do wypelnienia, to prosze bardzo, ale dla mnie to porazka:

aspectratios2.jpg


Ponowna kastracja przez Cartoon Network:

tcw_ratio_aspect_2.jpg


Jak ktos powaznie mysli o kinie domowym, to powinien miec swiadomosc i wiedze na temat obowiazujacych formatow.
Lamentowanie ze komus na mikroskopijnym tv 16:9 widac pasy, nie ma tu nic do rzeczy.
Jak komus przeszkadzaja pasy, a jest milosnikiem kina, to nie kupuje TV, a projektor (problem znika).
Prawda jest taka, ze nam tv sluza do wszystkiego, od dziennikow, telenowel i calej reszty dupereli... do filmow.
Film to kino (stacjonarne) i to my mamy dostosowac nasze zestawy do tych standartow, a tv zawsze bedzie pewnym kompromisem.
 

malin00

New member
Ja nie mówię, że większy telewizor nie robi różnicy tylko, że przez to, że masz pasy i zostaje "wolna" przestrzeń tv to zaczyna Ci się znowu wydawać, że chciałbyś na cały ekran, czyli chciałbyś więcej obrazu czyli znowu chciałbyś kolejny, jeszcze większy TV. Oczywiście 80 cali powinno znacząco poprawić sprawę, ale nie każdego stać na telewizor 80 calowy. Ceny dla tych powyżej 60 znacząco skaczą do góry. Kastracji też nie uważam za dobre rozwiązanie, żeby nie było że mam gdzieś to co zamyślił reżyser. Ja tylko na początku pytałem jak to jest z tv vs kino :) A to, że byłbym w stanie przy niektórych produkcjach lekko powiększyć ekran (na pewno nie do całego wypełnienia) to już inna, indywidualna kwestia i zależna od tego co oglądamy. Nad projektorem myślałem bo w ciągu dni telewizji nie oglądam praktycznie wcale. Żadne tam wiadomości czy sporty mi nie w głowie, więc projektor wydawałby się idealny, no ale jednak chcieć kupić coś dobrego trzeba wyłożyć sporą sumę no i jednak w lato ciemno robi się późnawo, więc ostatecznie pozostało 60 cali i przy pełnym ekranie naprawdę robi to robotę. Przy pasach już nie zawsze, stąd całe moje pytanie, no ale nevermind. Wszystko jasne, dzięki za odpowiedzi.
 
Do góry