Szary czy bialy ekran ?

Tasix95

New member
Moj pokoj ma jasny sufit boczne sciany bezowe glowne(na ktorych bedzie ekran) brazowe meble ciemne rolety 100% zaciemniajace jaki ekran wybrac do tych warunkow projektor to benq w1070
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Odcięcie w 100% światła w pokoju pod projektor to podstawa, druga rzecz to kolor ścian i sufitu w pokoju oraz odległość ich od powierzchni aktywnej ekranu projekcyjnego. Jeśli masz jasne ściany wskazany by był ekran szary, ponieważ współczynnik odbicia światła jest 0,8gain. Nie będzie tak dawało po oczach przy jasnych scenach w jasnym pokoju.
 

lll

New member
Jeśli masz jasne ściany wskazany by był ekran szary, ponieważ współczynnik odbicia światła jest 0,8gain. Nie będzie tak dawało po oczach przy jasnych scenach w jasnym pokoju.

Idąc tym tropem, jeśli masz ciemne ściany, wskazany byłby ekran biały? Chyba niekoniecznie.
 

ov_darkness

New member
Podepnę się, bo mam podobny dylemat.
Projektor: Optoma HD25e
dystans 3.6m
przekątna ~105"

Rzucam obraz na ścianę (GK, perfekcyjna gładź) pomalowaną farbą w odcieniu bodajże NCS s1500 (jasnoszary, neutralny). Tą farbą mam też pomalowane wszystkie pozostałe ściany, sufit jest biały(delikatnie złamany beżem, bodajże 9010 z palety Flugger). Nad kanapą, na przeciwko projektora wisi na całej praktycznie ścianie ciemnobrązowy regał z książkami.
Przy zasłoniętych roletach mam całkiem niezłe wyciemnienie (jest na tyle ciemno, że np. moja lepsza połówka życzy sobie oglądać przy włączonym podświetleniu ekranu).
Podświetlenie jest zrealizowane listwą led, ok 300lm/m, umieszczoną za ekranem (który ma w przekroju kształt litery T)

Projektor jest ustawiony w tryb ECO, w którym to trybie jasnośc jest, w każdym razie dla mnie, wystarczająca, kolory są zywe i soczyste.


Chciałbym osiągnąć maksimum możliwości projektora za pomocą dobrej jakości ekranu. Domyślam się, że w moim przypadku w grę wchodzi raczej szary. Waham się między dobrą farbą a ekranem ramowym (i tu mam dylemat jaki jest najlepszy)

Problemem jest dla mnie fakt, że Xbox360 i PC wyświetlają mi obraz o zupełnie różnej szerokości (PC ma ok 15-20cm węższy od konsoli), nijak nie potrafię tego ustawić. Domyślam się, że mógłby pomóc amplituner, ale nie mam pewności.


Zatem:
1. Jaki kupić ekran? (gain, materiał, technologia)
2. Jak zmusić projektor do wyświetlania niezmiennej szerokości obrazu niezależnie od jego źródła?
 

profeska

New member
ja tez mam Optome hd25e i ogladam na Suprema Andromeda i powiem szczerze ze porownujac do zwyklego plotna malarskiego to roznicy nie ma. Sam jestem ciekaw jaki ekran bylby lepszy od sciany czy takiego plotna?
 

beataipawel

New member
Ja mam Optomę HD 131Xe, która jest trochę jaśniejsza niż Benq 1070.
Też miałem ten dylemat i wybrałem ekran biały. Obraz jest rewelacyjny i wcale nie brakuje czerni. Kolory są naturalne i żywe. Brałem pod uwagę 2 rzeczy:
1. Biały jest lepszy do 3D - jeśli Ci zależy oczywiście
2. Jak lampa ściemnieje z czasem to z białym ekranem mamy jeszcze zapas pracy
 
Do góry