sygnał 4K a amplituner bez obsługi 4K

DarkAvenger

New member
Czyli jeśli z konsoli wychodzi sygnał 4K do TV 4K, ale po drodze jest starszy amplituner (u mnie Marantz SR5006), oba kable HDMI 2.1., to czy ten amplituner "przepuści" sygnał 4K? Czy też go jakoś obniży do FullHD albo w ogóle odmówi przesyłania 4K i trzeba będzie w konsoli zmniejszyć do Full HD?
Innymi słowy, czy aby mieć obraz 4K niezbędny jest amplituner 4K?

P.S. Wiem, że mogę zawsze połączyć konsolę bezpośrednio do TV 4K, ale to nie rozwiązuje problemu dźwięku. XBOX Series X nie ma już wyjścia optycznego, którym by można puścić sam dźwięk na amplituner.
 

DarkAvenger

New member
:lol: a jak myślisz ?

No nie wiem na 100%, dlatego pytam.

Wstępnie wydaje się, że nie da się tak, ale nie wiem np. czy nie ma jakiejś opcji "pass-through", że amplituner "udaje że go nie ma" i robi tylko za złączkę dwóch kabli HDMI 2.1, ale że ewentualnie jest taki efekt, gdy amplituner pozostaje wyłączony (co by jednak nie załatwiało problemu dźwięku 5.1 znowu)?

W specyfikacji SR5006 jest:

"SIGNAL PROCESSING FEATURES
HDMI Pass-Through - Up to 1080p"

Ale co to oznacza? Że w ogóle nie przepuści sygnału 4K i trzeba będzie obniżyć do 1080P na wyjścia konsoli? Czy go "zdowngraduje" do 1080P? W sumie chyba a jedno wychodzi. W każdym razie 4K nie będzie za pośrednictwem tego ampli, prawda?
 
Ostatnia edycja:

arnoldd

New member
Nie będzie.
Po podłączeniu konsoli wejdź w: Ustawienia-Ogólne-TV i opcje wyświetlania- TV 4K szczególy.
Tam Ci konsola wypisze co da radę wyświetlić w aktualnej konfiguracji podłączń

Niestety przerabiałem problem - i skończyło się na wymianie ampli.
 
Ostatnia edycja:

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ewentualnie możesz podłączyć konsolę bezpośrednio z TV a amplituner do TV podłączyć przez HDMI ARC. Nie wiem jaka konsola i jaki TV, możliwe że TV nie wypuści Ci sygnału bezstratnego i obetnie go do DTS/dolby digital
 

DarkAvenger

New member
Dzięki za odpowiedzi.

Tak zrobiłem. XBOX się łączy HDMI 2.1 z TV (SONY KD-85XH9096), a z niego zwykłym już (póki co) HDMI wraca dźwięk do Ampli (Marantz SR5006). Na razie to działa OK. Ten wracający dźwięk Ampli pokazuje jako "DTS 3/2/.1".

Na razie mi to wystarczy, do czasu wymiany Ampli (pewnie na Denon AVR-X2700H, ale się jeszcze zobaczy).
 
Do góry