Surround'y z serii czy wbudowane + wybór frontów

Wookasch

New member
Witam,
jestem na etapie wyboru budżetowych głośników do zestawu nr 1 z podpisu (tam gdzie są kropki).
Trochę danych: pokój 30 m2 (~6x5 m), 1/2 ściany tylnej i 1/2 ściany lewej (w odniesieniu do słuchacza) brak - tzn. jest otwarta na resztę domu. Źródło dźwięku - 60 % film, 40 % muzyka (minimum rock, a czasami ciężej).
Dookoła pokoju (wzdłuż ścian) pod stropem jest wykonana zabudowa z GK (poziomy odcinek szerokości ok. 50 cm, wysokość ok. 22 cm, w którą mógłbym wbudować surround'y. Pytanie czy to ma sens (dla mojej małżonki bardzo duży, ze względów wizualnych) czy jednak lepsze będą surround'y z serii, ze względu na możliwość skierowania dźwięku w kierunku słuchacza (w przypadku wbudowania, raczej w poziomej części zabudowy, nie będzie takiej możliwości, ale nie wiem czy jest konieczna).

Druga sprawa to wybór frontów+centrala+sub'a.
Przesłuchałem JBL ES80, Wharfedale 10.7, Dali Zensor 7 oraz Dali Lektor 6.
Lektory odpadają, jakoś mi się dźwięk nie spodobał. JBL i Wharfedale jak na moje ucho na podobnym poziomie, dla mnie wystarczającym i z tego powodu raczej nie widzę powodu, żeby za Wharfedale płacić trochę więcej, szczególnie że JBL bardziej wizualnie mi pasuje. Natomiast Zensory 7 dźwiękowo baaardzo fajnie, ale znowu cena pi razy drzwi 2x cena JBLi. Ja akurat patrzę zawsze na stosunek jakość/cena i nie czuję, żeby Zensory grały 2x lepiej (szczególnie, że JBLe mnie zadowalają).
Pytanie - co możecie ewentualnie polecić jeszcze do odsłuchu (warto np. spojrzeć na Jamo ?)
 
Ostatnia edycja:

Wookasch

New member
Dzięki za podpowiedzi, poszukam do odsłuchu.
Pytanie drugie - czy surround'y (w sumie 4 sztuki) powinny być z tej samej serii czy niekoniecznie i można spokojnie wbudować w sufit podwieszony jakieś inne.
I jeszcze dodatkowa kwestia - czy mogą być skierowane w dół/w bok (a kalibracją będzie możliwe ustawienie odpowiedniego poziomu głośności dla słuchacza) czy jednak powinny być skierowane w stronę słuchacza.
 

Wookasch

New member
Odświeżam temat, ponieważ moja małżonka wypowiedziała sakramentalne ;) "tak" dla studio 280. Pierwsze pytanie - który z subów wybrać, a drugie -jeszcze wrócę do surroundów - czy ma znaczenie czy będą z serii czy może jesteście w stanie coś polecić do wbudowania w strop podwieszony (nie jest to konieczne ale jeżeli będzie ok to małżonka się ucieszy, szczególnie, że chcę układ 7.1). I jeszcze ostatnie pytanie - w niedalekiej przyszłości będę trochę przebudowywał salon - mógłbym wtedy wykonać zabudowę w okolicach telewizora i zamiast stawiać osobny centralny, to wkomponować coś w zabudowę (co ?) - czy to ma sens ?

Co do samego zakupu do oczywiście będę prosił BN o ofertę...

I jeszcze jedno dodatkowe pytanie - czy ma w moim przypadku sens Studio 290, czy 280 będzie wystarczające ?
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Wg mnie 280 powinny już przynieść Ci wiele radości.
Napisz do Blackninja on ma dobre oferty dla członków forum.
 

Wookasch

New member
Przy 30m2 można zaatakować Studio 290, sub wtedy do nich Studio 260p.

Różnica cenowa chyba nieduża, pytanie tylko czy warto i czy ampli da radę (str-dn1050).
Jedyne co, to chyba w subie jest duża różnica cenowa.
A zresztą BN - można Cię prosić na priv ?

Na centrala JBL Studio 235c, a tyły Studio 230.
No co do tyłów to nie jestem przekonany. Zgodnie z tym co wcześniej pisałem, małżowina raczej jest za wbudowaniem w sufit podwieszony (zresztą układ ma być 7.1), a ja ani po bokach kanapy ani na jej tyłach nie mogę nic postawić, a podwiesić bo by nie mówić dość duże głośniki to trochę średnio by to wyglądało. Myślałem o serii HTI JBLa - ktoś może się na ich temat wypowiedzieć ?
 
Ostatnia edycja:

Wookasch

New member
Uff... Trochę to wszystko trwało, ponieważ nie jest łatwo dokonać wyboru, a jak jeszcze w pracy jest sajgon, to już w ogóle...
Dziękuję za wszystkie porady oraz oczywiście BN za błyskawiczną realizację zamówienia. Aż miło robić zakupy w ten sposób.
Studio 280 grają pięknie, podłączone są pod Sony Str-dn1050 (więc ja dalej będę polecał Sony, bo uważam, że biorąc pod uwagę cenę, jakość oraz wyposażenie to jest to bardzo rozsądny wybór)
 

mors111

Active member
Bez reklam
Studio 280 grają pięknie, podłączone są pod Sony Str-dn1050 (więc ja dalej będę polecał Sony, bo uważam, że biorąc pod uwagę cenę, jakość oraz wyposażenie to jest to bardzo rozsądny wybór)

ten Sony pobiera z sieci maksymalnie 240W , to bardzo mało , konkurencja ponad 2x więcej ( mój ampli 620W maksymalnie ) , śmiem twierdzić , że konkurencja pokaże swoje pazurki z tymi kolumnami jeszcze lepsze

Moje starsze kino , które do dziś używam w drugim pokoju , Panasonic SA-HE75 , pobiera z sieci 220W , i choć też ma swoją moc ( jet też dość głośne ) to jednak brakuje mu dynamiki w porównaniu do Onkyo 609 jakie też posiadam
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Uff... Trochę to wszystko trwało, ponieważ nie jest łatwo dokonać wyboru, a jak jeszcze w pracy jest sajgon, to już w ogóle...
Dziękuję za wszystkie porady oraz oczywiście BN za błyskawiczną realizację zamówienia. Aż miło robić zakupy w ten sposób.
Studio 280 grają pięknie, podłączone są pod Sony Str-dn1050 (więc ja dalej będę polecał Sony, bo uważam, że biorąc pod uwagę cenę, jakość oraz wyposażenie to jest to bardzo rozsądny wybór)
Teraz subwoofer następny w kolejce do kina domowego.
 

Wookasch

New member
Teraz subwoofer następny w kolejce do kina domowego.

Sub już jest - zakup, oprócz frontów, dotyczył również suba i centrala. Obecnie nie kupowałem SR, ponieważ w planach jest zmiana aranżacji i moja małżonka wolałaby, żeby były wbudowane w sufit podwieszony. A poza tym plan jest na zestaw 7.1. Na razie jest 5.1 z tym, że za SRy robią TAGI (z serii 405) ze "starego" zestawu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry