Subwoofer - średnica/wielkość pomieszczenia

Xarin

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam,

Przepraszam, bo wiem, że tematów odnośnie Sub'ów jest mnóstwo ale...

Potrzebowałbym waszej opinie w kwestii z tematu, czyli:
Czy większa średnica głośnika w Subie do mniejszego mieszkania faktycznie nie ma sensu?

Wybrałem sobie już właściwie Suba:
Magnat Betasub 25A

Problem w tym, że ten rozmiar (25cm śr.) jest drogawy jesli porównać z 30 A (100 pln więcej).

Mam pomieszczenie około 15-16 m2.
(Oczywiście blok, I piętro)

Czy Betasub 30A faktycznie nie nadaje się do mniejszego pomieszczenia?
Nie będzie to mocno grało bo jednak przejmuję się sąsiadami.
Opinia jest, że większy głośnik aby grał poprawnie musi grać głośniej (większe wychylenie) aby pokazał więcej możliwości.
Czyli krótko, 30A będzie za duży i ustawiony ciszej będzie grał gorzej niż 25A ??
 

Monkin

New member
Bez reklam
Witam,

Przepraszam, bo wiem, że tematów odnośnie Sub'ów jest mnóstwo ale...

Potrzebowałbym waszej opinie w kwestii z tematu, czyli:
Czy większa średnica głośnika w Subie do mniejszego mieszkania faktycznie nie ma sensu?

Wybrałem sobie już właściwie Suba:
Magnat Betasub 25A

Problem w tym, że ten rozmiar (25cm śr.) jest drogawy jesli porównać z 30 A (100 pln więcej).

Mam pomieszczenie około 15-16 m2.
(Oczywiście blok, I piętro)

Czy Betasub 30A faktycznie nie nadaje się do mniejszego pomieszczenia?
Nie będzie to mocno grało bo jednak przejmuję się sąsiadami.
Opinia jest, że większy głośnik aby grał poprawnie musi grać głośniej (większe wychylenie) aby pokazał więcej możliwości.
Czyli krótko, 30A będzie za duży i ustawiony ciszej będzie grał gorzej niż 25A ??

Do 16 mkw to i 10 calowy sub ci wystarczy, bo konstrukcji otwartej będzie znacznie łatwiej kontrolować membranę. Jak kompromis KD/muzyka nie pakowałbym się na 16 metrach w membranę 30 cm. Rozniesie ci pokój i będzie dudnić.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Witam,

Przepraszam, bo wiem, że tematów odnośnie Sub'ów jest mnóstwo ale...

Potrzebowałbym waszej opinie w kwestii z tematu, czyli:
Czy większa średnica głośnika w Subie do mniejszego mieszkania faktycznie nie ma sensu?

Wybrałem sobie już właściwie Suba:
Magnat Betasub 25A

Problem w tym, że ten rozmiar (25cm śr.) jest drogawy jesli porównać z 30 A (100 pln więcej).

Mam pomieszczenie około 15-16 m2.
(Oczywiście blok, I piętro)

Czy Betasub 30A faktycznie nie nadaje się do mniejszego pomieszczenia?
Nie będzie to mocno grało bo jednak przejmuję się sąsiadami.
Opinia jest, że większy głośnik aby grał poprawnie musi grać głośniej (większe wychylenie) aby pokazał więcej możliwości.
Czyli krótko, 30A będzie za duży i ustawiony ciszej będzie grał gorzej niż 25A ??
Mam co prawda w głośnikach ale niskotonowe głośniki o srednicy 30cm( Infinity Kappa 8.2i). I nieprawdą jest to to napisałeś, że większy musi grać głosniej żeby grał poprawnie. Wręcz przeciwnie, własnie przy cichym odsłuchu, dobrze zasilony taki głośnik potrafi w dalszym ciągu masowac Twoje wnętrzności. mały tego nie uczyni. Nawet przy bardzo głosnym odsłuchu z 3m. nie widzę pracy niskotonowego a mimo to uderza tam gdzie trzeba z ogromną energią.
U ciebie jest inny problem. Małe pomieszczenie. Raczej nie kupuj suba dużego. Bedzie się tam dusił. Kup mniejszy ale za to zacny. miałem kiedyś w pokoju w bloku sub Yamahy YST105. Pokój miał 25mkw. I szyby w drzwiach drżały na filmach. Nic więcej tam mi nie było potrzebne. jak blisko mieszkasz to mogę Ci go wypożyczyć na odsłuch. U mnie leży niepotrzebny.
 

Xarin

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dzięki za odpowiedzi.

@HQ150
Co masz na myśli mówiąc zacny?
YST-150 to ta "płastuga" ??
Jak to może grac dobrze? ;-)

To może coś innego do 1100-1200 ??? (Kino/Muza - 40/60)
(A myślałem, że już wybrałem, grrr...)
 
D

Deleted member 121090

Guest
Dzięki za odpowiedzi.

@HQ150
Co masz na myśli mówiąc zacny?
YST-150 to ta "płastuga" ??
Jak to może grac dobrze? ;-)

To może coś innego do 1100-1200 ??? (Kino/Muza - 40/60)
(A myślałem, że już wybrałem, grrr...)
Zacny dla każdego oznacza co innego. Głównie niestety chodzi tu o portfel.
YST-105 to nie żadna płastuga. 10kg żywej wagi. Nowy kosztował 1100zł.Mam obecnie w sytemie sub Acoustic Energy Aelite za dużo większe pieniądze. I jak piszę że ta Yamaha też potrafi, to wiem co mówię.
Jak szukasz jakości to Velodyne lub Earthquake.
Ale to nie ten budżet.
 

sebol81

New member
Bez urazy, ale subwoofer ważący 10kg to jakaś popierdułka a nie sub.
Ja w 16m mam 1000 Watowego suba opartego na dwóch 30 cm głośnikach (w obudowie zamkniętej) ważącego prawie 50kg.
I to jeszcze podczas niektórych seansów kinowych potrafi się przesunąć o jakiś 1cm.
Dzięki temu podczas seansów gdy jest wybuch to jest wybuch, a nie jakieś puknięcie w karton.
Podobnie przy słuchaniu muzyki... "Jest bas jest impreza" :D

Jak masz możliwość to kup mocniejszego suba z większym głośnikiem - zawsze potencjometrem możesz później zjechać w dół (ale taki sub musi być odpowiednio droższy od suba z mniejszym głośnikiem). Z drugiej jednak strony przy obudowie bassreflex w 16m spokojnie starczy Ci sub z głośnikiem 25 cm. Ale nie z wzmacniaczem 90W :) Tutaj powinno być co najmniej 200W żeby to jako tako grało.
 

darekguma

New member
Bez reklam
Bez urazy, ale subwoofer ważący 10kg to jakaś popierdułka a nie sub.
Ja w 16m mam 1000 Watowego suba opartego na dwóch 30 cm głośnikach (w obudowie zamkniętej) ważącego prawie 50kg.
I to jeszcze podczas niektórych seansów kinowych potrafi się przesunąć o jakiś 1cm.
Dzięki temu podczas seansów gdy jest wybuch to jest wybuch, a nie jakieś puknięcie w karton.
Podobnie przy słuchaniu muzyki... "Jest bas jest impreza" :D
A możesz coś więcej o tej konstrukcji.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Bez urazy, ale subwoofer ważący 10kg to jakaś popierdułka a nie sub.
Ja w 16m mam 1000 Watowego suba opartego na dwóch 30 cm głośnikach (w obudowie zamkniętej) ważącego prawie 50kg.
I to jeszcze podczas niektórych seansów kinowych potrafi się przesunąć o jakiś 1cm.
Dzięki temu podczas seansów gdy jest wybuch to jest wybuch, a nie jakieś puknięcie w karton.
Podobnie przy słuchaniu muzyki... "Jest bas jest impreza" :D

Jak masz możliwość to kup mocniejszego suba z większym głośnikiem - zawsze potencjometrem możesz później zjechać w dół (ale taki sub musi być odpowiednio droższy od suba z mniejszym głośnikiem). Z drugiej jednak strony przy obudowie bassreflex w 16m spokojnie starczy Ci sub z głośnikiem 25 cm. Ale nie z wzmacniaczem 90W :) Tutaj powinno być co najmniej 200W żeby to jako tako grało.
Ale ja sie z Tobą w pełni zgadzam. Tylko weź pod uwagę że kolega na wstepie pytał u sub-a który kosztuje 700zł. I w tych kategoriach rozmawiamy.
Ja w stereo wogóle nie toleruję sub-a. Infinity 8.2i z Pioneerem Elite M-91 spokojnie dają radę.
A w kinie mam porzadnego sub-a ale zastanawiam sie nad tym czy by go tez nie usunąć. Mam na frontach Infinity RSIIIb gdzie mam 4x25cm na basie zasilone ekstra przez HK990. Więc wiem co to dobry bas.
 

Xarin

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ten REL to trochę drogi jak na mój budżet (około 1 k PLN).
I chyba nie łatwo go kupić, do tego jeszcze pasmo ma od 32...

A jak ma się konstrukcja bass-reflex/zamknięta do wielkości pomieszczenia?
Czy zamknięte nadają się lepiej do mniejszego pomieszczenia, czy nie ma to w ogóle znaczenia?

Teraz zastanawiam się jeszcze nad Jamo 650/660 ale ten chyba też "za duży"?
 

Bzik

New member
Zgodzę się z twierdzeniem, że zestaw audio może być za słaby do danego pomieszczenia. Jednak twierdzenie, że zestaw będzie za mocny do danego pomieszczenia to jakieś zabobony. Jak może zestaw audio być za mocny, przecież tam też jest pokrętło regulacji głośności. Moje pomieszczenie w jakim słucham muzyki to około 14 m2. Na samym początku kolumny grały z samym amplitunerem i aby nie tylko usłyszeć, ale też poczuć przekaz autora utworu (większość wie co mam na myśli) musiałem dość głośno słuchać co niestety miało negatywny wpływ na moje relacje z sąsiadami :) Po zakupie wzmacniacza oraz subwoofera słucham muzyki zdecydowanie ciszej, a jednak daje mi to dużo, dużo większą satysfakcję niż głośniejsze słuchanie na słabszym sprzęcie. Dzięki temu też zacząłem słuchać muzyki nocami, nie raz nawet do 5 rano bo w weekendy z % we krwi :mrgreen: muzyka daje jeszcze większą przyjemność. Może wydawać się to dziwne tym bardziej, że niestety mieszkam w bloku. Mocniejszy sprzęt audio w małym pomieszczeniu zdecydowanie łatwiej trafia do słuchacza. W większych pomieszczeniach trudniej jest się odnaleźć muzyce i trafić do słuchacza w takiej postaci jakiej życzył by sobie jej autor. Jeżeli sub dudni to przede wszystkim należy zrobić coś z akustyką pomieszczenia, jeżeli to nie pomoże to właśnie po to producenci udostępnili nam regulację głośności czy też możliwość zejścia z db. Większa membrana pomaga na osiągnięcie odpowiedniej głębi, dynamiki basu przy niższych poziomach głośności co przekłada się na efektywność głośnika.
Osobiście nie zgadzam się z teorią, iż dana elektronika bądź głośnik będzie za mocny do danego pomieszczenia. Nawet najmocniejszy dobry zestaw audio zagra o niebo lepiej w pomieszczeniu 10 m2 niż zestaw tak jak to opisują specjaliści odpowiednio dobrany do wielkości pomieszczenia.
Zestaw audio za mały do pomieszczenia owszem, ale za duży? Litości :blagam:
 

tom0987

New member
Pomijasz kolego jedną sprawę że w małym pomieszczeniu fale dźwiękowe nie rozejdą się tak jak w większym ! co za tym idzie nie ma sensu kupować bóg wie jakich kolumn do tak małych pomieszczeń .
 

lukiii7

New member
A co sądzicie Panowie o subach JAMO 650 i 660 ?? na pewno mają one sporo mocy ,ale jaka jest między nimi różnica?? oprócz cenowej (około 300zł).rorpozycja wydaje się odpowiednia dla słuchacza muzyki bo jest to konstrukcja zamknięta,ale czy warto dać 300zł więcej na 660 ??
 

Bzik

New member
Pomijasz kolego jedną sprawę że w małym pomieszczeniu fale dźwiękowe nie rozejdą się tak jak w większym ! co za tym idzie nie ma sensu kupować bóg wie jakich kolumn do tak małych pomieszczeń .

Oczywiście, lecz to również tyczy się mniejszych, słabszych kolumn więc co to ma za znaczenie przy porównaniu z mocniejszymi. Ja nie mówię o kupowaniu Bóg wie jakich kolumn do małego pomieszczenia tylko o twierdzeniu, że coś będzie za mocne.
 

Xarin

Klub HDTV.com.pl
VIP
Słuchajcie, czy ktoś słuchał suba Harman-Kardon HKTS210 ???
Dzisiaj się dowiedziałem o jego istnieniu (konstrukcja zamknięta, 8" głośnik).
Podobno świetnie gra i nisko schodzi, lepszy do muzyki i niezły do kina.
Można go wyhaczyć za 1k PLN i że lepszy od JBL E150P.
(Będę go miał jutro na test na jeden dzień, teraz testuję właśnie JBL)

Miał ktoś z tym do czynienia?
(Na pierwszy rzut oka wygląda jak plastikowa zabawka, ale podobno mocno zaskakuje...)
 
Do góry