Subwoofer harman/kardon HKTS 220 SUB - problem.

Bonaventura

New member
Koledzy mam problem. :???:
Jakiś czas temu zakupiłem zestaw harman/kardon HKTS35BQ z subwooferem HKTS 220 SUB. Zestaw docelowo ma być do kina, i być w przyszłości podłączony do jakiegoś amplitunera harmana (np. AVR 171). Niestety nowego amplitunera jeszcze się nie dorobiłem więc zniecierpliwiony postanowiłem podłączyć nowy subwoofer do starego amplitunera Yamaha HTR-5930 i porównać jego brzmienie z posiadanym subwooferem Yamaha YST-SW012. Nie ukrywając, spodziewałem się kolosalnej poprawy na rzecz harmana, a tymczasem jestem w szoku gdyż stary subwoofer Yamahy, kosztujący 350zł (harmana 1500zł), oraz posiadający 45W (harmana 200W) zagrał o niebo lepiej!:shock:
Subwoofer harmana może grał odrobinę czyściej, nie "pierdział" tak, ale grał zdecydowanie mniej dynamicznie, cicho oraz bardziej płasko bez życia oraz tak jakby ospale i powoli. Natomiast subwoofer Yamahy zachowywał się jak młody ogier, energicznie rwąc się do pracy. Przesłuchałem kilka płyt z muzyką i na każdej było to samo. Na początku wszystkie ustawienia dla obu subwooferów były takie same. Następnie kilka godzin spędziłem na sprawdzaniu innych ustawień w amlitunerze, subwooferach i przestawianiu ich po pokoju ale niewiele to zmieniło. Subwoofer harmana gra tragicznie :evil:
Aby wyeliminować możliwość pojawienia się autosugestii, w odsłuchu brały udział poza mną jeszcze dwie osoby. Jedna z nich wzięła udział w ślepym teście i nie wiedziała który subwoofer aktualnie gra. Obie te osoby wyraziły takie samo zdanie jak i ja i zgodnie stwierdziły, że subwoofer harmana gra "flakowato" i odstaje od yamahy.
Czy ktoś z was porównywał jak gra ten subwoofer w porównaniu do innych i czy zaobserwował podobne zjawisko?
Czy po zmianie amplitunera można oczekiwać znacznej poprawy?
Czy zastosowanie w zestawie drugiego takiego subwoofera zauważalnie poprawi efekt końcowy?
Jestem totalnie załamany i zastanawiam się nad sprzedaniem tego całego zestawu :evil:
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nie będę tutaj pisał o porównaniach, bo nie słuchalem ani jednego ani drugiego, ale poczekaj trochę jak się sub wygrzeje. Każde kolumny czy sub muszą trochę pograć i się ulożyc, bo na początku zawsze jest plasko. Później zobacz czy róznica nadal jest na korzyść starszego ( możliwe że nadal tak będzie).
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Sub z HKTS35 gra lepiej jakościowo i lepiej jest dopasowany do HKTS35sat.
012 to nic specjalnego jak słuchałem, pewnie jest Ci ciężko dostrzec różnicę ale to przyjdzie z czasem.
 

Bonaventura

New member
Nie będę tutaj pisał o porównaniach, bo nie słuchalem ani jednego ani drugiego, ale poczekaj trochę jak się sub wygrzeje. Każde kolumny czy sub muszą trochę pograć i się ulożyc, bo na początku zawsze jest plasko. Później zobacz czy róznica nadal jest na korzyść starszego ( możliwe że nadal tak będzie).

No niestety, tutaj jest problem gdyż do dnia dzisiejszego nie udało mi się trafić żadnego okazjonalnego ampli HK, a moja obecna Yamaha jest 6Ω a satelity HKTS 8Ω. Dlatego nie bardzo chcę podłączać nowy zestaw do obecnego amplitunera i rozgrzewanie zestawu musi poczekać.

Sub z HKTS35 gra lepiej jakościowo i lepiej jest dopasowany do HKTS35sat.
012 to nic specjalnego jak słuchałem, pewnie jest Ci ciężko dostrzec różnicę ale to przyjdzie z czasem.

Własnie różnice jest bardzo łatwo dostrzec, tylko nie takie jakie się chce :-?
Ale jakościowo faktycznie ten bas z HK jest lepszy, czystszy. Skoro jest lepiej dopasowany do HKTS35, to przydałoby się go sprawdzić z tymi satelitami co oznacza, że potrzebuję jeszcze ampli HK. No nic, w takim razie dam temu zestawowi jeszcze jedną szansę i zobaczymy jak zagra z jakimś ampli harmana.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Możesz spokojnie podłączyć swoją Yamahę do tego zestawu bez jakichkolwiek obaw. Impedancja wzmacniacza/amplitunera nie może być wyższa od impedancji kolumn, a niższa spokojnie może być. Przecież ja w swoim Onkyo (ustawieniach) też nie mam 8 Ohm, tylko 4-6 Ohm, a kolumny też mam 8 Ohm:) Podłączaj i do momentu wymiany amplitunera, ciesz się z kolumn i wygrzewaj.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Yamaha ma podbity wyższy środek pasma i z małymi satkami nie komponuje się to dobrze. Lepiej wypadnie połączenie z Marantzem, Harmanem, ostatecznie Onkyo i Denonem.
 

Bonaventura

New member
Yamaha ma podbity wyższy środek pasma i z małymi satkami nie komponuje się to dobrze. Lepiej wypadnie połączenie z Marantzem, Harmanem, ostatecznie Onkyo i Denonem.

Mówisz o ampli? Na chwilę obecną testowałem sam subwoofer, nie podłączałem jeszcze satelit do obecnego amplitunera.

krzysiek1980, Baltazar Gąbka dzięki za rozwianie obaw. W takim razie postaram się na dniach podłączyć satelity HK oraz subwoofer HK do mojej Yamahy i zobaczę jak to wtedy zagra.
 
Do góry