Subwoofer do stereo (wąski wybór)

m8kbv

New member
Witam.
Wiem że jest wiele podobnych tematów nawet na tym forum, nigdzie jednak nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi.
Wiem że do słuchania muzyki najlepiej by subwoofer był w obudowie zamkniętej, wiem że w tej cenie ciężko się zmieścić z dobrym subem, że polecane są firmy REL i velodyne. Doczytałem się również, że do stereo nie kupuje się subwoofera (choć opinie są różne i należę jednak do tych którzy preferują suba w swoim stereo).
Słucham każdego rodzaju muzyki i muzyka jest wyższym priorytetem niż oglądanie filmów z basem zapierającym dech w piersiach.
Ze względu na organiczony budżet oparłem się na dwóch skrzynkach dostępnych na popularnym portalu aukcyjnym i do wyboru padły dwie sztuki w tej samej cenie:
Accoustic Energy Radiance (i bardziej na jego wybór jestem nastawiony)
i
Kef PSW2500 (zdarza się że pada elektronika)
Na nowy mnie nie stać.
O ile da się znaleźć coś na temta PSW2500, o tyle na temat Accoustic Energy nie znalazłem aż tylu opinii. Ten pierwszy podoba mi się bardziej wizualnie ale rzecz jasna to nie ma wyglądać, to ma grać i cieszyć ucho.
Czy znacie te modele? Może ktoś powie który z nich gra lepiej?
Do suba podpięty będzie Monitor Audio BX2 wraz z amplitunerem HK3390. Metraż w pokoju hmm.. raz 12m2 raz 25m2 (jednak sprzęt nie służy mi do nagłaśniania pokoju).
Może jednak polecicie coś od siebie? Może jednak jest jakiś z bass reflexem który nadaje się do muzyki (jest wystarczająco szybki i nie zamula)?
Czekam na opinie i pozdrawiam.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Jak masz możliwość to posłuchaj Velodyne EQ -MAX ( bas reflex) ale znam takich co mają ten model lub jego poprzednika i są zadowoleni w stereo..Oczywiście nie jest to samo co sub z obudową zamknięta ale...
 

m8kbv

New member
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Nie mam możliwości odsłuchu, kupuję w ciemno i sugeruję się jedynie opiniami innych. Ograniczam się jedynie do zakupu na alledrogo (stąd podane 2 modele wyżej).
Kiedyś byłem zadowolony ze skrzyni w logitech z-5500 (i być może dalej bym był zadowolony) ale mi się wydaje że nie na tym rzecz polega;)
 

Pan_Borowik

New member
Ja mam ostatnio podobny dylemat (chciałbym więcej basu w stereo) i polecają mi ludziki tutaj T5.

Jak wygląda regulacja głośności takiego suba? Nie mam we wzmacniaczu wyjścia na subwoofer, więc z tego co rozumiem to high-level wejście musiałbym wykorzystać.
Ta gałka z tyłu musi być przekręcana za każdym razem, czy to tylko jakiś "ogólny" poziom mocy, a głośność suba zmienia się też kręcąc gałką na wzmacniaczu?
 

m8kbv

New member
Najwidoczniej pozostaje Ci- high-level.
Wydaje mi się że gałkę od głośności ustawiasz sobie w ten sposób by wyrównać poziom głośności - na poziomie kolumn głośnikowych. Po wyrównaniu poziomu głośności suba względem kolumn, regulujesz głośność gałką we wzmacniaczu.
T5 polecany jest w necie i wiem o tym, ale ogranicza mnie budżet i nie wyskrobię nic więcej niż 1000zł.
 

Pan_Borowik

New member
To lipa, bo ja muzyki słucham na zupełnie różnych poziomach głośności.
Za każdym razem po ustawieniu głośności z pilota musiałbym w takim układzie kręcić gałką na subie, jeżeli dobrze to rozumiem?
 

m8kbv

New member
Przykładowo:
W przypadku gdy sub jest już podłączony pod wzmacniacz- Ustawiasz sobie głośniki na (przykładowo) połowę mocy, a następnie rozkręcasz VOLUME w subwooferze tak by było go mniej więcej słychać na poziomie kolumn głośnikowych (poziom suba ustawisz sobie wedle uznania). Gdy już sobie to poustawiasz, głośności suba już nie ruszasz (bo i po co), a głośnością***całego zestawu sterujesz przez wzmacniacz (dzięki temu regulujesz wszystko gałką głośności we wzmacniaczu). Rozumiesz co mam na myśli?:)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To lipa, bo ja muzyki słucham na zupełnie różnych poziomach głośności.
Za każdym razem po ustawieniu głośności z pilota musiałbym w takim układzie kręcić gałką na subie, jeżeli dobrze to rozumiem?

REL daje dodatkowy kabel który podpinasz wysokopoziomowo do terminali głośnikowych we wzmacniaczu, więc żadne dedykowane wyjście nie jest potrzebne. Nawet gdyby bylo, to właśnie żeby najlepiej zgrać kolumny i suba należy w ten sposób podłączyć. W instrukcji masz fajnie opisane jak to wszystko zgrać. We wzmaku nic nie kręcisz, tylko dajesz na odpowiednią glośność, a pokretłem odcięcia z tyłu suba i pokrętłem głośności ustawiasz sobie tak, żeby to ze sobą ładnie cykalo i żeby sub się nie wybijał a ładnie uzupełniał dolne rejestry. Po poprawnym ustawieniu już nic nie zmieniasz, niezależnie czy będziesz słuchał cicho muzy czy głośno. Do suba będzie docierał przy takim podłączeniu idealnie taki sam sygnał jak do kolumn. Przy głośniejszym słuchaniu sub oczywiście i grał mocniej. Przecież w KD też masz na subie pokrętło głośności w jednej pozycji i nic nie musisz kręcić jak chcesz głośniej posłuchać?:)

m8kbv jaki masz budżet na tego suba?
 

m8kbv

New member
MRW10 pasował***by do moich monitorków, niestety cena wykracza powyżej 1tys. zł. ;/ Do tego bass reflex..
Może zna ktoś***te modele:
Mordaunt-Short AVANT 309i
KLIPSCH RPW-10
Accoustic Energy Radiance SUB
Czy te 2 modele bardzo się NIE nadają do muzyki?
 
Do góry