Subwoofer - czy warto?

pdkl

New member
Witam jest to mój pierwszy post w tym dziale,

Mam fronty firmy Canton typu ERGO 700DC o mocy muzycznej 200W każdy.
Fronty sa podpięte pod wzmacniacz od kina domowego firmy DENON typ AVR 1804. Fronty maja pasmo przenoszenia 25-30000 Hz.
Moje pytanie: czy podłączenie subwoofera polepszy jakość dźwieku? Słucham 70% muzyki i 30% kino domowe.
Przeważnie subwoofery maja -pasmo także od ca 25 Hz, tak więc pokrywaja się z pasmem przenoszznia frontów.
Jeżeli warto kupić subwoofer, to jaki polecacie (cena do około 2000 PLN)?
Pozdrawiam i czekam na rady
Paweł
 

gadi

New member
Subwoofer w kinie zdecydowanie polepszy jakość dźwieku, natomiast co do muzyki to musisz sam tego posłuchać i zobaczyć jaki rodzaj dzwięku ci będzie bardziej odpowiadał. Ciężko jest dobrać subwoofer tak aby dobrze grał w kinie i w muzyce. Do muzyki dobre są subwoofery w obydowie zamkniętej, natomiast do kina z bassrefleksem.
 

don111

Banned
u większości dobrych kolumn pasmo zaczyna się od około 20hz (przy minimalnej głośności)... przy czym przyjęło się, że pasmo przenoszenia producenci kolumn podają przy -3db, Canton tego nie podaje więc podanie samego pasma bez tych informacji nie ma żadnego sensu (oczywiście tych 25hz nie mają przy -3db ani pewnie przy -6db), bardziej realna wartość to ok 35hz -3db ale i tak każdy przyzwoity sub zagra od nich niższym basem
 

pdkl

New member
gadi napisał:
Subwoofer w kinie zdecydowanie polepszy jakość dźwieku, natomiast co do muzyki to musisz sam tego posłuchać i zobaczyć jaki rodzaj dzwięku ci będzie bardziej odpowiadał. Ciężko jest dobrać subwoofer tak aby dobrze grał w kinie i w muzyce. Do muzyki dobre są subwoofery w obydowie zamkniętej, natomiast do kina z bassrefleksem.

Myślałem o JBL ES150P w cenie ca 1400 PLN. Co myslicie o moim wyborze?
Mój pokój ma 18m2.
Pozdrawiam
Paweł
 
Do góry