Subwoofer a telewizory LCD/plazma

olgierdw

New member
Zamierzam kupić TV i chcę aby dźwięk był odtwarzany na wbudowanych głośnikach ale chcę dokupić subwoofer. Czy aby go podłączyć pod TV trzeba posiadać w TV specjalne złącze na subwoofer (jak w Toshiba 47Z3030) czy realizuje się to jakoś inaczej? Nie chcę po kupnie rwać włosów z głowy - pomóżcie.
 

bor@s

New member
hmm

trudno powiedzieć, możesz natrafić na trzy problemy:
1. subwoofer jest jeden, a TV ma na wyjściu dwa kanały, zatem na subie poleci bas tylko z jednego kanału. Można niby zrobić prosty sumator na rezystorach i ew. kondensatorach, ale trzeba by było dobrze to policzyć. Z drugiej strony w filmach bas nie jest raczej kierunkowy i leci to samo na obu kanałach. Wynika to z systemu kodowania Dolby 5.1 i nowszych gdzie na bas jest jeden kanał i stacje TV wrzucają to jako mono na oba kanały. Więc można by było podłączyć pod lewy, albo prawy.
2. Różnice w specyfikacji elektrycznej zwykłego audio z cincha, a wejściem suba mogłoby doprowadzić do niedopasowania impedancyjnego, co w najlepszym razie by skutkowało bardzo niskim poziomem głośności. W najgorszym razie... hmm... sam nie wiem co, nie jestem elektrykiem :) Dodatkowo nie wiem, czy wysokie tony >1000Hz, które nie zostaną wyfiltrowane przed subem nie zaszkodzą jego wzmacniaczowi.
3. Poziom wyjściowy audio z telewizora jest stały, zatem po ściszeniu/rozgłoszeniu TV poziom basów z suba będzie niezmieniony i musiałbyć korygować ręcznie.
 
Ostatnia edycja:

olgierdw

New member
subwoofer jednak potrzebuje specjalnego złącza?

Czyli rozumiem, żeby komfortowo (z pilota TV) i bez tworzenia przeróbek korzystać z subwoofera raczej potrzeba specjalnego złącza do subwoofera?
 

koval1980

New member
A dla mnie proste. Kupiłem Toshibę 32R3500, która ma specjalne wyjście na subwoofer, kupiłem do niej subwoofer 200W (warunek AKTYWNY) i podłączyłem bez problemów. W opcjach telewizora ustawiłem dźwięk basowy przez subwoofer i wszystko ładnie gra wykorzystując głośniki telewizora oraz subwoofer.
 
Do góry