Subwofer może stać z tyłu?

Leeonsjo

New member
Bez reklam
Witam!! jak w temacie warunki mieszkalne nie pozwalają na komfort ustawień kina domowego i mam pytanie czy subwofer można ustawić z tyłu w rogu .Prosze nie odpisywać sam sprawdź tylko pytam czy już ktoś tak ma ewentualnie próbował takich ustawień.Na razie nie mam sprzętu ale muszę to jakoś wcześniej zaprojektować jbl es 250 to jest spory klocek .Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!!!
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Z tego co mi wiadomo fale dźwiekowe niskich częstotliwości sa bezkerunkowe.
Sub może stac wszędzie, ale jakość basu będzie różna. U mnie stoi w kącie i jest całkiem dobrze. Poszukaj w necie, są jakies poradniki.
Może tu http://www.av.com.pl/index.php?s=3
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Teoretycznie nie powinno to mieć znaczenia. Jednak dość istotne znaczenie ma częstotliwość odcięcia subwoofera. Im wyższa, tym znaczenie kierunkowości rozchodzenia się fal dźwiękowych rośnie.

ArtS :)
 

AreckiW

New member
przy ustawianiu subwoofera w pomieszczeniu pamiętać należy o następujących zasadach:
1) im sub jest dalej od ściany, a bliżej środka pomieszczenia, tym gra ciszej,
2) jeżeli stoi przy ścianie, ale nie w rogu, gra głośniej,
3) najgłośniej sub gra, jeśli stoi w samym rogu pomieszczenia.

przy czym nie ma znaczenia, gdzie go postawimy, w sensie kierunkowości, ponieważ nasze pokoje są za małe, żeby móc ukierunkować fale o długościach ponad 10m,
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
Dziękuję wszystkim za pomoc!!! Jeden problem z głowy.Już mi ręce opadały jak żonka zaczeła ustawiać .;) Ale zrodziło się inne pytanie woofer będzie potrzebował 10 m kabla coax czy to nie dużo??
 

AreckiW

New member
Leeonsjo napisał:
Dziękuję wszystkim za pomoc!!! Jeden problem z głowy.Już mi ręce opadały jak żonka zaczeła ustawiać .;) Ale zrodziło się inne pytanie woofer będzie potrzebował 10 m kabla coax czy to nie dużo??

nie powinno być problemu z kablem 10 m, ja wprawdzie używam 5 m i jest OK,
tu raczej trzeba pamiętać, że sub korzysta z sygnału kanału LFE, a tam czasami ni ma nic nagranego na płycie i sub się czasem nie załącza nawet (bo nie dostaje sygnału po prostu).
Ale na to jest prosta rada, po prostu odcinamy bas w zestawie głośników z pozostałych głośników i wysyłamy do Suba.
Jak to robimy?
Ja mam na to moją radę taką, w menu amplitunera ustawiamy wielkość wszystkich głośników jako "małe" czy "small", a wtedy chciał nie chciał, ampli nam sam przesyła sygnał "ciągle" do suba i ten ma pełne ręce roboty.
Trzeba mieć naprawdę OGROMNE przednie głośniki, żeby wyręczały subwoofer w produkcji niskiego basu, dlatego nie ma co kombinować i zawsze ustawiać pozostałe głośniki na "small".
Jest jeszcze coś takiego jak "odcięcie basów" czyli Cut Off Frequency, przy bardzo małych głośnikach, zalecam co najmniej 120 Hz, przy dużych przednich (stojących kolumnach), można zaryzykować z odcięciem basu poniżej 80 Hz, ale wówczas przy głośnych scenach może nastąpić przesterowanie głośników, po prostu nie dadzą sobie rady z nadmiarem basu. Ja postuluję, nie zabierajcie roboty subowi, to najważniejszy głośnik systemu kina domowego (nie mylić z odsłuchem audiofilskim muzyki w stereo).
Oczywiście piszę na bazie własnych doświadczeń z kilkoma amplitunerami, które miałem w domu, ale parę zasad powyżej wydaje się wartych zapamiętania.
pozdrawiam
 
Do góry