SUB'S stereo.

ziomek 1985

New member
Witam ponownie. Tym razem chciałbym prosić o pomoc w wyborze suba bądz 2 subów tylko do muzyki stereo. Kwota 10K zł. Preferowane modele:
Velodyne DD-10
Velodyne SPL ULTRA - 1200
2x REL R 505
2x Klipsch RT 12

Pozdrawiam.
 

pkomp

New member
jak do stereo to tylko studyjny - te kinowe średnio sie sprawdzają tym bardziej że je inaczej się łączy niż zestaw kina domowego - sygnał idzie do suba i dopiero sub rozdziela na zwrotnicy sygnał dla siebie i dla satelit
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
jak do stereo to tylko studyjny
chyba jednak (o czym swiadczy popularnosc na rynku) nie wszyscy wychodza z tego samego zalozenia... mowiac szczerze ,wedlug mnie sprzet studyjny do domowych odsluchow nadaje sie rownie dobrze jak estradowy... no ale kazdy wybiera co mu sie podoba.

- te kinowe średnio sie sprawdzają tym bardziej że je inaczej się łączy niż zestaw kina domowego - sygnał idzie do suba i dopiero sub rozdziela na zwrotnicy sygnał dla siebie i dla satelit
tutaj to nie bardzo rozumiem o co ci chodzi ? co sie inaczej laczy ? suby kinowe w zestawie kina domowego ? oczywiscie ,ze tak- przeciez sciezka wielokanalowa ma wyodrebiony kanal dla suba x.1,oprocz tego trafia do niego rowniez sygnal przekierowany przez zwrotnice amplitunera.
co nie wyklucza jednak podlaczenia takiego suba w sposob przez ciebie opisany- do stereo egzamin lepiej zda oczywiscie konstrukcja zamknieta ("sub muzyczny") -a te ,w tej kwocie na pewno takowe podlaczenie umozliwiaja.

btw.jak mniemam przez "satelity" w swojej wypowiedzi rozumiesz kolumny frontowe ?
 

pkomp

New member
mat sprzęt estradowy a studyjny to kompletnie dwie różne rzeczy...sprzet studyjny to sprzet studyjny - najwyższa jakość, najlepsze pasmo przenoszenia i dynamika - to sprzęt na którym miksuje się utwory więc nie ma szans by coś było lepsze - do muzyki mistrzostwo w każdym calu
do tego połączenia symetryczne co też ma swoje plusy

sprzęt estradowy to zupełnie inna bajka - tam się liczy moc a nie jakość

co do połączeń to suby studyjne mają zwrotnicę(żaden ampli nie podzieli ci poprawnie i dokładnie pasma dla suba i satelit(satelity to niekoniecznie fronty - w 5.1 to będzie całą reszta bez suba) dzięki której bardzo dokładnie ustalisz gdzie ma się kończyć bas w subie a gdzie ma się zaczynać reszta pasma w satelitach - to potrafi bardzo niewiele subwooferów do kina domowego - większość ma odcięcie na satelity ustalone na "sztywno"



ja do muzyki wykorzystuję wyłącznie sprzęt studyjny - znacznie lepiej się spisuje bo każda kolumna ma swój dobrze dobrany i dedykowany wzmacniacz a do tego dość wyrównane pasmo przenoszenia - oczywiście system 2.1

ps.dobry masz opis na dole :) i jakże prawdziwy w przypadku tego forum
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
co do połączeń to suby studyjne mają zwrotnicę(żaden ampli nie podzieli ci poprawnie i dokładnie pasma dla suba i satelit(satelity to niekoniecznie fronty - w 5.1 to będzie całą reszta bez suba) dzięki której bardzo dokładnie ustalisz gdzie ma się kończyć bas w subie a gdzie ma się zaczynać reszta pasma w satelitach - to potrafi bardzo niewiele subwooferów do kina domowego - większość ma odcięcie na satelity ustalone na "sztywno"

mozesz mi wskazac przyklad suba przyjmujacego 8 kanalow (dla kina trzeba sie liczyc z sygnalem 7.1) i rozdzielajacego pasmo dla wszystkich tych kanalow indywidualnie ?

czy mozesz rowniez wskazac mi suba w przedziale cenowym podanym przez autora watku ,ktory ma odciecie ustalone "na sztywno" ?

ps. nie mam zamiaru prowadzic jakiejkolwiek sprzeczki na temat - "sprzet studyjny do domu" ;)
co nie zmienia jednak faktu , ze moim zdaniem taki sprzet generuje pewnie dzwiek bez zadnych podbarwien jednoczesnie jednak suchy i techniczny.to jednak sprzet "do pracy na muzyce" a nie do czerpania z niej przyjemnosci. to juz kwestia gustu i osobistych preferencji.
 

pkomp

New member
Być może suchy i techniczny(ja tam nie zauważyłem żadnej suchości - gra to wyśmienicie tym bardziej że wzmacniacze sa bardzo dobrze dobrane co jest niezaprzeczalnym plusem) ale jak na nim zabrzmi dobrze to na całej reszcie zagra zaj...ście :)

Spójrz na pierwszy post - rozmawiamy o STEREO

co do propozycji to zobacz sprzęt z bassmanagmentem BLUE SKY AUDIO Blue Sky

co do subów z odcięciem na sztywno proszę bardzo
Velodyne DD - 80Hz
Velodyne SPL ULTRA - 1200 - nie ma wogóle - puszcza pełen sygnał
REL nie ma wogóle bo to goły sub bez mozliwości podłączenia satelit

Dla stereo na wzmacniaczu stwarza to pewne problemy z parwidłowym i sensownym połączeniem - należałoby użyć wejść wysokopoziomowych w subie dla pełnego sygnału a satelity podłączyć przez wyjścia wysokopoziomowe suba ale po dostosowaniu sygnały zwrotnica bo bez sensu powielać pasma
ewentualnie podłączyć sub pod jakieś wyjscie preout i ustawić mu odcięcie jak najniżej by nie powodować nakładania się pasm

przy takim odłuchu najlepiej spisuje się sub studyjny i aktywny odsłuch - konfiguracja jest banalnie prosta bardzo dokładna i wygodna
efekt czesto znacznie przekraczający to co można uzyskać kombinując ze sprzętem konsumenckim

fajnie że ten amplituner z podpisu ma wyjścia na subwoofer(do czego jest przełącznik line switch?) tylko czy ma jakieś ustawienia podziału?bo bez sensu słać to samo na suba i kolumny - niepotrzebnie zacznie tylko dudnić
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Spójrz na pierwszy post - rozmawiamy o STEREO

co do propozycji to zobacz sprzęt z bassmanagmentem BLUE SKY AUDIO Blue Sky

owszem STEREO , ale to ty wspomniales o satelitach w kontekscie ukladu wielokanalowego.
przeczytaj dokladnie specyfikacje tego bassmanagmentu - dlaczego uwazasz ,ze jest w stanie lepiej kontrolowac odciecia pasma na poszczegolne kanaly niz amplituner z taka sama mozliwoscia ?
 

pkomp

New member
nie mówiłem o satelitach mając na myśli system wielokanałowy tylko ogólnie system gdzie jest subwoofer i satelity(tak je się nazywa bez względu czy to będzie 5.1, 2.1 czy zwykłe stereo jeśli tylko w zestawie jest subwoofer)

no akurat bassmanagment to troszkę zły przykład bo on jest stosowany wraz z dedykowanym zestawem odsłuchów (one są do tego zaprojektowane więc nie ma rzeźby w g...) więc regulacji odcięć pasma nie posiada(full albo od 80Hz) - a czy lepszy?no choćby ustawienie poziomów ma dokładniejsze a z dedykowanym zestawem odsłuchów przy byle filmie dvd daje ostro popalić...cene niestety też to posiada no ale mniejsza z tym - nie chce mi się szukać tego urządzonka co widziałem bo nie pamiętam nazwy firmy - zaawansowana zwrotnica poprostu


no ale wracając do tematu bo za bardzo odbiegamy - ten klipsh co go pytający wymienił do muzyki to się nie nadaje wogóle - ładnie huczy owszem ale nie gra - a połączenie bassrefleksu z membranami biernymi to już wogóle jakiś poroniony pomysł - do muzyki potrzebny jest dynamiczny subwoofer błyskawicznie reagujący na zmiany a takie są tylko suby w pełni zamknięte
no i przynajmniej 12 cali - kiedyś się zastanawiałem nad 10 calami ale jak zakupiłem 12 (pomieszczenie 12m kw.) to jednak stwierdzilem że mniejszy by się wogóle nie spisał

Czytając instrukcję harmana nie stwierdziłem by posiadał jakąkolwiek zwrotnicę a to spore utrudnienie przy konfiguracji

z kolei posiadane kolumny sa dość duże i zapewnie nisko schodzą (coś tam widziałem że 33Hz) - czy sens jest wogóle dawać do tego subwoofer?
polecałbym wygenerowanie sobie sinusoidy w zakresie 1-300Hz i sprawdzenie nauszne przy ilu Hz spadek jest mocno słyszalny
potem znaleźć sub z odcięciem od 30Hz :) bo jak się pasmo nałoży w najniższym zakresie to owszem bas będzie - i zadusi wszystko
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
no więc jak sam widzisz - pasmo schodzi nisko - a jak dół w tych kolumnach?pewnie pełny więc i obcinać nic nie byłoby sensu(tym bardziej że w ampli brak takiej możliwości) - więc sub pracujący w zakresie 20-60Hz wystarczy w zupełności - i minimum 12 cali no i 250 wat(też minimum)
odcięcie na filtrze musiałby mieć już od 30Hz najlepiej(bo nie zawsze pokrywające się pasmo jest ok - to zalezy od akustyki pomieszczenia)
 

pkomp

New member
jeśli cena ci nie przeszkadza to ok :)
ja bym go tylko jeszcze dociążył bo nawet te 45 kilo może zacząć jeździć po pokoju :) - czyli jakiś granit na plecy
 

ziomek 1985

New member
No właśnie cena... Trochę wygórowana jak za jednego suba. A co z tymi twoimi subami studyjnymi. Sypnij jakimiś linkami żebyśmy mieli wgląd
w sytuację. A nóż coś o podobnych parametrach do DD-15 się znajdzie.
Narazie wybór padł na DD-15.
Co do braku zwrotnicy w moim H/K 3490 niedługo jego miejsce zajmie H/K 990.
http://audio.com.pl/testy/harman-kardon-hk-990:2
Co do Klipsch RF-82 spadki notuje przy 35-38 hz.
Temat nadal otwarty.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
Genelec dość drogi ale na przykład ADAM(fajny model sub24 na dwóch 12"), Blue Sky, Dynaudio (bardzo dobry sprzęt),
Większość to sprzęt na 10 lub 12 calach - większe niestety również podobne ceny :)
 

piotr10

New member
Bez reklam
nie mówiłem o satelitach mając na myśli system wielokanałowy tylko ogólnie system gdzie jest subwoofer i satelity(tak je się nazywa bez względu czy to będzie 5.1, 2.1 czy zwykłe stereo jeśli tylko w zestawie jest subwoofer)

no akurat bassmanagment to troszkę zły przykład bo on jest stosowany wraz z dedykowanym zestawem odsłuchów (one są do tego zaprojektowane więc nie ma rzeźby w g...) więc regulacji odcięć pasma nie posiada(full albo od 80Hz) - a czy lepszy?no choćby ustawienie poziomów ma dokładniejsze a z dedykowanym zestawem odsłuchów przy byle filmie dvd daje ostro popalić...cene niestety też to posiada no ale mniejsza z tym - nie chce mi się szukać tego urządzonka co widziałem bo nie pamiętam nazwy firmy - zaawansowana zwrotnica poprostu


no ale wracając do tematu bo za bardzo odbiegamy - ten klipsh co go pytający wymienił do muzyki to się nie nadaje wogóle - ładnie huczy owszem ale nie gra - a połączenie bassrefleksu z membranami biernymi to już wogóle jakiś poroniony pomysł - do muzyki potrzebny jest dynamiczny subwoofer błyskawicznie reagujący na zmiany a takie są tylko suby w pełni zamknięte
no i przynajmniej 12 cali - kiedyś się zastanawiałem nad 10 calami ale jak zakupiłem 12 (pomieszczenie 12m kw.) to jednak stwierdzilem że mniejszy by się wogóle nie spisał

Czytając instrukcję harmana nie stwierdziłem by posiadał jakąkolwiek zwrotnicę a to spore utrudnienie przy konfiguracji

z kolei posiadane kolumny sa dość duże i zapewnie nisko schodzą (coś tam widziałem że 33Hz) - czy sens jest wogóle dawać do tego subwoofer?
polecałbym wygenerowanie sobie sinusoidy w zakresie 1-300Hz i sprawdzenie nauszne przy ilu Hz spadek jest mocno słyszalny
potem znaleźć sub z odcięciem od 30Hz :) bo jak się pasmo nałoży w najniższym zakresie to owszem bas będzie - i zadusi wszystko

Klipsch RT-12 ma obudowę zamkniętą i 2 membrany pasywne.
Słyszałeś go, że mówisz , że jest niedokładny, czy tylko gdybasz?
 
Do góry